vahelduseks ninnu nännutamisele ..
...tahaks vahel ka tõsisem ollagi .
päike me tänavas
kui soojus ja valgus ,
mida need kes näinud pole
ei osa sellest unistadagi.
Elu ja maailm
ilma parema tulevikuta.
Kui inimesed elaksid veel vanal ajal maaalustes koobastes või kõrgete puudega sügavas metsaski , kuhu päike ei paista , siis ei oskakski nad ette kujutadagi milline see päike on mis soojust ja valgust maailmale annab .
Nii ei oska nüüdki inimkond ette kujutadagi paremat maailma ,mille eelduseks oleks aga ka parem ühiskond , mis vajaks aga paremat ühiskonna mudelitki.
Nii liigub maailm oma arengus edasi vaid tehnika arengus , mis hobustest jõudnud kosmoseni – ühiskonna mudel aga on jäänud muutumatuks põhiolemuselt aasta sadadeks ja tuhandekski.
Milline aga oleks see parem ühiskonna mudel, mida pole muuta osatud sajandeid?
Muideks siit saame ka vastused miks viimasel ajal on öelnud mitmedki kuulsad poliitika tegelasedki ,et valida on vaid halva ja veelgi halvema vahel. Kuidas saabki olla miski kõige parem kui parim ühiskond selleks puudub ? Ütlus et „ küüned on oma poole“ , ongi moodustunud sajandite jooksul toimivast ühiskonnast .
Kui kunagi Jules Verne teoses "20 tuhat ljööd vee all " unistas allveelaevast , mis tänapäeval on saanud tavanähtuseks, siis millest nüüd veel unistada võiks kui saja aastaga on hobused asendatud tehnikaga, mida saab mõõta tuhandete - ja enamgi veel - hobujõududega ?
Mille poole veel vaadata saaks kui parema tuleviku poole ?
Üllatav kül aga - ühiskonna mudel on samal ajal seisnud paigal ja seda aasta sadu ja tuhandeidki .
Enne kui asuda uue loomise juurde , peaks lahkama vana – selle puudusi ja plussegi .
Püramiid valitsuse vorm kui mudel .
Selle aluseks on olnud lihtne elutõde : tugevamad
, targemad ja kavalamadki teistest omasugustest (inimestest) - ja ka mitte omasugustest (loomad linnud jm . ) - on ikka ja alati endast alamaid ja viletsamaid oma kasuks ära kasutanud ja oma huvides tööle rakendanudki. .
Seda kohtab kõikjal . Juba pereski on perepeaks kas isa ema , vanavanemadki - siis aga - järelpõlv. Loodusest saame elutõe et tugevamad jäävad ellu.
Valdade, kogukondade ja riikidegi tasemel on aastasadu kehtinud reegel et Suuremad rahva arvult on teisest edukamad , võimsamad ja tugevamad - ehk siis - ühtsuses peitub jõud - seda nii sõdades kui ka töösaavutusteski .
See just ongi olnud püramiid valitsuste kui kõige tugevamate tekkimise põhjuseks . Kõik "leebemad" valitsemise vormid (anarhiad) on saanud lüüa mingil ajal ainuvalitsejate poolt. Tundub paljudelegi vastuvõtmatuna väide et mida julmemad on olnud ainuvalitsejad , seda tugevam on olnud riik. (Hitlerlik Saksamaa , Stalinlik NSVL - Ivan Julm, Vaaraodki jne) .
Püramiid valitsuskord aga näitab oma tugevust ja võimekustki juba sõjaväeski , laevaski kus kapten on (kui) Jumal. Pealegi kui on vaja kiirelt tegutseda , pole aegagi arutleda kõike läbi rahvaga , mis ongi üks rahva valitsuste nõrkusi ja puudusigi . Pole võimalik et purjelaevale lähenemas tormi ja musti pilvi hakkaks kapten panema rahvahääletusele kas purjeid võtta maha või mitte . Seniks kui hääletuse tulemused selguksid – oleks täis purjes laev .. kummuli .Pole ka võimalik vaenlase lähenemisel hakata hääletama mida ette võtta – kui vaenlane juba nähtavas kauguseski on.
See meenutab ka käesolevat meiegi, Eesti , valitsust kus otsuste vastuvõtmiseks kulub nädalaid kuidki .Lisaks veel on mõned erakonnad ja nende juhidki valmis ükskõik kui head seadust , rahva jaoks, lõpmatuseni takistama vaid sel põhjusel et see pole välja pakutud nende vaid konkureeriva erakonna poolt. Samas võib mängida rolli ka see kui seda ettepanekut ei teinud juht vaid väiksem tegelane.
See kõik vajaks muutmist et rahva huvid saaksid eelistatuks isiklikele ja erakonnagi huvidele .
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Tagasi tulles nüüd alguse juurde – milline võiks olla
Parem ühiskonna mudel
Selleks võiksimegi Jules Verne kombel näidata maailmale kui allveelaeva – paremat ühiskonna mudelitki.
Sarnaselt ulme kirjanikega , kasutaksime meigi siis ulmet . et süüd enda kaelast ära teiste kaela määrida.
Väljavalitud katkendid ulme raamatust :
„Tulnukas kes elas minu kodus“
Seal ongi parema ühiskonna mudel juba olemas kui tavanähtus tulnukate igapäevases elus, mille peale tulnukas aga lisab : „See oleks täiesti võimalik maapealses eluski ja seda tänapäevalgi kui tehnika arengut silmas pidades . Vaid ühiskonna areng on seisma jäänud – seistes sedasi põhimõtteliselt sajandeid.
Tundub utoopilisena kuid välisvaenlase puudumine , kes ähvardaks kogu inimkonda , on lasknud inimkonnal paigal püsida ühiskonna mudelis mis mitte ei ühenda inimesi üheks rindeks vaid lahutab inimkonna rikasteks ja vaesteks . Vaid maailma ähvardav välisjõud võiks ühendada kogu maailma rahvad tegutsemaks ühisel eesmärgil – kus iga inimene on teisele kulla väärtusega sest igaüks saab vaid teisele toetuda ühises võitluses ellujäämise nimel .
See oli ka meie tulnukate ufode ideaalse ühiskonna mudeli sünni eeldusekski.
Lahkusime omalt planeedilt seal toimuvate sõdade pärast . Samuti kui Jules Verne lõime meiegi kosmose laeva ,kus kõik eluks vajalik oli kaasas.
Kõik tööd teevad ära masinad , arvutid ja robotid . Inimeste (teie mõistes) tööks jääb vaid mehhanismide jälgimine , nende korrasoid ja pidev täiendamine, selleks ka pidev õppimine.
Laevas on piisavalt taimi mis toitu ja hapnikugi valmistaksid . Loomadki peamiselt toidu tootmiseks. Energiat saame päikselt , planeetide külgetõmbejõustki ja aatomi energiast. Järelpõlve sünd on vastavuses toidu tootmise võimekusega.
Aga teil „maakatel“ on vaja vaid rikkused ja rahad sedavõrd tasakaalustada et kõigile jätkuks niipaljugi et masinad saaksid toidu tootmisega hakkama,- siis kodude korrastamisegagi jne. Selleks jätkus juba nüüdki piisavalt vahendeid kui need vaid ühtlasemalt ära jagada algul nende riikide siseselt kes need varad on loonud – hiljem aga laienedes järjest vaesemate riikide suunaski. Seda ütlen teile mina – tulnukas ufo !
Meil juba on parem ühiskond – teil nüüd on mille poole püüeldagi .
Kunagi on maa pealgi parem ühiskond – kui allveelaev kunagi vaid ulmeraamatus – tänapäeval aga tavanähtus.