Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
50+ nurgake
Kas on kusagil neid poisse-tüdrukuid, kes 1958nda suvel olid Kose-Lükati san.metsakoolis???
 
KESKÖÖTUND 15. mai 2008, kl 13.25
Alustasin oma teemat pooljuhuslikult (kuna vestlus käis söökidest ja söömisest) "Oleks ometi tuleks... mõni Hannela" all. Aga nüüd tulevad järjest meelde pildikesed tollest 50 aasta tagusest suvest... Äkki on delfikate hulgas keegi, kes ise või kelle tuttav (õde, vend, sõbranna) viibis tookord Sanatoorses Metsakoolis?? Kui 1960nda suve Valkla pioneerilaagrist on albumis neli fotot, siis 1958ndal Lükatil ei tehtud pilte. Nõnda siis tuletan meelde meie 10- voodilist suurt tuba. Voodinaaber oli minust aasta noorem URSULA. (Peaks seega praegu olema 57-58). Ja mäletan ka paksude kintsukestega tüdrukut nimega SIRJE ERENDI. Meie toas oli veel üks väga armas vene tüdruk - vist Galja.

Me olime kõige noorem rühm: uneaeg kestis 21 - 8.oo. Nendest viiest raskest söömaajast ma juba kõnelesin seal teises teemas.... Mäletan veel, et kui jalutama läksime, pidime hoidma paarikaupa käest kinni. Ja seda, et igale pisitüdrukule määrati "hoidja" või "abistaja" või lihtsalt suurem sõbranna kõige vanemast rühmast. (13-14 aastaste hulgast).


KAS KEEGI MÄLETAB???
 
rõõmurull 15. mai 2008, kl 13.43
hei!! Valmistan sulle vist pettumuse, kui ütlen: Sanatoorsest Metsakoolist puuduvad kogemused. Aga- sa mainisid möödaminnes Valklat!! Seal olen minagi olnud. Aga minu mälu pole nii hää kui sul. Ei tea öelda, kas see oli 1960.suvel või hiljem?? See hilisem kuulus fotograaf Tiit Maasikamäe oli kah seal laagris. (või Maasikmäe??)
 
eija 15. mai 2008, kl 14.05
Käisin sellessinatses koolis 50a.umbes tagasi.Mäletan ainult seda tüdrikut ,kes hiljem mängis filmis,,mehed ei nuta,,seda nooremat meestekantseldajat,nimi oliHelle.
 
kesköötund 15. mai 2008, kl 14.24
Tere Eija! Kas sa käisid Lükatil talvel - päris siis, kui neis toredates väikestes majakestes-klassitubades mändide all toimusid koolitunnid??? Või suvel??? Seda Hellet sealt filmist mäletan küll - muidugi mitte Kose-Lükati ajast...

Rõõmurullile. Kuigi mitte Kose-Lükati, aga siiski ühised mälestused! Minuga koos juulis 1960 oli laagris ka Tiit Maasikamäe. Meil kõigil olid punast värvi märkmikud, kuhu kirjutasime sisse laulusõnu, sõprade aadresse jms. Üksteisele kirjutati mälestuseks salmikesi jms. Tiit Maasikamäe (mäletan, et oli selline 10-aastane säravate silmadega poiss, hästi elav!) kirjutas minu märkmikku: Kui sa kõnnid roosiaias, ära ole musimaias! Ja all suurelt tema nimi.

Kahjuks on see märkmik elumere laenetel kaduma läinud...

Aga kas Valkla laagri hümni mäletad?? Võin selle praegugi peast maha laulda:

Kumab laagrilipp siit kõrgelt üle puude,
tornist kaugele las kajada fanfaar!!!
Igal aastal, helgeil kauneil suvekuudel
hästi puhata me kaunis Valklas saad!!
Refrään: Hei, matkama, tüdrukud ja poisid,
, meid kutsuvad valevad teed...
Rõõmsa lauluga, kõikjal,kus me käinud!!
Jätkub tööhoogu talvekski meil veel!!

Kõrvaltvaatajale üsna primitiivsed pioneerilaulukese sõnad. Aga kui ilus meloodia oli! Ja kui head mälestused merest, majakestest mere lähedal, männimetsast, mustikatest.... ,
 
eija 15. mai 2008, kl 14.32
Arvan,et olen teist vanem,nii et ühiseid mälestusi ei ole.Valkla pioneerilaagris käisin minagi.Üksteist ei tea aga ühiseid metsaaluseid ja mereranda on trambitud.
 
eija 15. mai 2008, kl 14.34
58-ndal olin suvel 11-teist aastane.
 
Kesköötund 15. mai 2008, kl 15.06
Mina olen sündinud 1949; seega sain 58nda suve lõpul 9-aastaseks... Kui juhtusimegi koos Lükatil olema, siis eri rühmades. (11-12.aastased olid nn keskmine rühm).

Aga näe, mis tore - Valkla meenutajaid tuleb juurde!! Kas laagriülemat (või juhatajat) proua Valget mäletate?? (sorry - tookord ikka seltsimees). Võtsin oma albumi välja - suvest 1960 on neli fotot . Üks - terve laager. Teine - meie rühm. Ja kolmas - kõik kasvatajad pluss laagriülem, kokatädi ja med.õde ka. Neljas pilt lihtsalt ühest rühmamajakesest mändide all..

Ilus tumedate lokkidega juudi tüdruk DORIS RAICHMANN oli mu toakaaslane ja laagrisõbranna. Pildil olen temaga kõrvuti.

Aga no nüüd on lugu lahti! - märkan, et ümisen kogu aeg seda Valkla laagri hümni!!!

Kuidas see teine salm oligi? "Keset mände kenad rõdudega majad,
helkiv liivarand ja sinav lahekaar...
Kiigeplatsil meie laul ja naerukaja,
üle lainte kajab vastu Pedassaar...


Kui tore on meenutada! Muide, ka kadunud Juhan Viiding oli mitmel korral Valkla laagris...
 
eija 15. mai 2008, kl 15.36
J.Viidinguga käisin Allika tn.algkoolis,Tallinnas.Üldiselt on mul halb mälu nimede peale.Aga see on tõesti kena,et võtsite niisuguse taama ülesse,muidu....ah olen parem kuss.
 
to eija 15. mai 2008, kl 15.45
Palun ära ole kuss!!! ( Ja tõepoolest - siin kommentaariumides ei teietata...) Juhan Viiding on üks mu suuri lemmikuid! Rääkige veel temast! Milline ta algkoolipäevil oli??? Kas tema õde Mari (hilisem Tarand) kah tundsite??? Minul on küll algkooliaegsed klassikaaslased nii meeles... Kahju, et pole enam kokku saanud. (Alustasime kooliteed 1956.sügisel). See-eest keskkoolikaaslastega saame kokku iga viie aasta järel...
 
müsli 15. mai 2008, kl 16.29
oi kui armas on teie vestlust lugeda,milline fenomenaalne mälu.
peale kakluste ja vaidluste üle mitme aja ka üks tore teema;)))
ainult tuline kahju,et siin käivad teie ealised harva lobisemas...
jätkake,mina loen huviga.
n45
 
eija 15. mai 2008, kl 17.19
M.Tarand oli minust jälle palju vanem,ja nagu enda käest mäletate,kes siis nende nubludega tegeles.Aga Anni Viidinguga käisime küll ühel ajal koolis.Õdedega suurt ei vestelnud,aga seda mäletan küll,see pole küll nüüd teab mis jutuaine,et kui vahetund algas ootas Juhan alati trepi otsas ,et käest kinni ringiratastpidi jalutada.Juhan oli lühike selle eest oli mulle kasvu antud ju talle siis sellel ajal pikad plikad olid sümpaatsed.Juba siis oli ta hea ütlemistega ja äärmiselt liikuv poisinaga.
 
Kesköötund 15. mai 2008, kl 17.52
"nublud" küll, aga meie nublud mäletasime/mäletame neid suuremaid! Kui nüüd algkooliaega meenutada, siis suuremad - eriti sellised ilusad ja tegusad - on kõik meeles. Või oma pinginaabri vanemad vennad, kes sünnipäeval alati meid, jõnglasi, heatahtlikult "kiusasid"... See-eest väiksemaid eriti ei mäleta.

Siiski - praeguseni kilkan rõõmsalt, kui teleris Tõnu Kilgast näen: "Minu oktoobrilaps!". Käisin Tartu 3.keskkoolis (mis hiljem muudeti 3.8-klassiliseks) ja mina olin pioneerina oktoobrilaste rühmajuht. Tõnu oli juba tollal väga tore ja elav poiss. Kuna tema ema Ellen Kaarma oli näitleja, tundis ta kõik Tartu näitlejaid. Kord pioneeride majas näiteringis olles jooksis väike Tõnu mu juurde ja teatas: "Sinu näiteringi juht on Ellen Liiger!!". Oli küll! (Liiger töötas tol ajal "Vanemuises" ja juhatas meie näiteringi.)


Sina seal Tallinnas nägid ja mäletad kindlasti mitmeid teisigi praegusi kuulsusi... Meenuta!
 
Kesköö to eija 15. mai 2008, kl 17.59
Unustasin. Kas sa Arvutiviirus kp-52-s oled lugemas käinud???? Külasta kindlasti ka seda teemat! Aga Viirus või kes ta on - kus ta ise viibib?? Päris ära kadunud.
 
eija 15. mai 2008, kl 18.07
Seal ei ole käinud,kardan,lollus,vabandan,hakkab paremini külge kui tarkus.Töötasin aastaid niisuguses kohas kus neid nn. kuulsusi võis trehvata,aga arvan et siin ma ei hakka neid meenutama.Ja pealegi on need aastate tagused tuntud inimesed ,kes ei pakugi enam huvi,võibolla.
 
Kesköötund 15. mai 2008, kl 18.15
ega sa ometi Estonia valvelauas ei olnud???? - aga no NIII väike ei saa see Eesti kah ju olla......
 
eija 15. mai 2008, kl 18.25
Valvelauas ei olnud aga suund on õige.Nüüd lähen ise just praegu näitemängu tegema,kui tagasi tulen ehk jõuan veel paar rida toksida.Seniks ilusat kevadet.
 
Kesköötund 15. mai 2008, kl 23.52
Alles nüüd oli aega korraks veel siia tulla! Kuidas näitemänguproov läks?? Kadestan!! Ise momendil näitemängudega ei tegele, aga tahaks küll.... Teeme vahel harrastusluuletajate õhtuid - muidugi "tubasel perioodil". Aga olen ausalt huvitatud!! - mida mängite?? Kas esinete ka?? Kus? Millal?? Rääkige lähemalt... Homseni!
 
eija 16. mai 2008, kl 11.09
Palun teeme nii,eträägime üldistest teemadest.Sest kui kõik ausalt ära rääkida nagu vist Jõhvi Joosep ütles,siis,kardan, külastavad meid HR.ja PR.1-52-ni ja siis läheb madinaks,millest ei oskaks ma terve nahaga välja pääseda.
 
Kesköötund 16. mai 2008, kl 14.41
tere tänast päeva ka!! Nojah, õigus sul on! - aga ega me ju midagi halvasti räägi kellestki... Lugesin kohe huvi pärast uuesti mõlemad teemad läbi (Kose-Lükati ja Valkla) - ei ühtegi norimist või tagaklatshimist!! Kütan täna sauna ja tegutsen aias; aega on vähe.
 
rahe 17. mai 2008, kl 14.30
oi, kui kena teema siin üles seatud!
selliseid mälestusi on ju väga tore lugeda. pange aga kõik kirja.
mina salvestan teinekord foorumitest huvitavamad teemad ära.
see ju meie kultuurilugu, ajalugu.
 
Kesköötund 17. mai 2008, kl 20.50
ära pelga - mul ideid jagub, lausa raputan käisest! - küll ma veel mõne teemaga lagedale tulen... Nali naljaks, aga ise olen ka kultuuriloost huvitatud; viimastel aastatel isegi rohkem kui belletristikast... Teen isegi omakülainimestele väikest propagandat, et nad mälestusi kirjutama hakkaksid... Ise panin kirja palju kadunud elukaaslase mälestusi (ta oli minust 14 aastat vanem, sedavõrra ka teistmoodi kogemusi ja meenutusi...).
 
huvituja 28. juuni 2009, kl 08.02
vahel kolan vanades teemades ja otsin ja leian, et varem on siin vahel päris huvitav olnud. ja üllatus-üllatus, ka minu vend oli seal sanat.metsakoolis, käisin teda külastamas iga nädal. (talle küll seal ei meeldinud).
äkki ilmub välja veel mõni mälestus sellest Lükatist??
 
kuulge 28. juuni 2009, kl 17.19
vanaeided! Kui te siin oma lugusid heietate, siis oleks viisakas kui inimesi ei nimetata täisnimedega..."Ja mäletan ka paksude kintsukestega tüdrukut nimega SIRJE ERENDI." võibolla oli see tema lapsepõlve hirmsaim mälestus ja teie siin kaagutate veel...
 
kunagine teemategija 28. juuni 2009, kl 18.32
Üllatus-üllatus, minu vana teema jälle kohal; tore oleks küll, kui veel mõni toonane metsakoolis viibinu siia satuks!

kommenteerija nimega "kuulge" -
esiteks on hoopis Sinust ebaviisakas nimetada töölkäivaid daame vanaeitedeks; teiseks oled ise ebaviisakas, et selle väikse lõigu kontekstist välja kistuna siin uuesti ära tõid... Kolmandaks: nimetatu oli väga tore tüdruk, ei ühtki halba meenutust temast.

Nagu näha - aasta tagasi osati siin tõepoolest veel kenasti vestelda...
 
mina 28. juuni 2009, kl 20.20
ei sooviks, kui minu endised klassikaaslased minust 40 a pärast muud ei meenutaks kui mu pakse kintse. Uskuge mind, ma olin siis õnnetu selle pärast. Teemaalgataja on ülimalt labane inimene.
 
No 28. juuni 2009, kl 20.43
kui sinust rohkem midagi meenutada ei ole......
 
kasvandik 28. juuni 2009, kl 22.39
Olin Kose-Lükatil 59/60 õppeaastal(sünd 50.a). Olin tulnud just Taevaskojast ja Kose-Lükati tundus lausa põrgu. Mäletan, et käisime sügisel kasvatajaga naereid ülesse võtmas, oli porine ja külm. Kasvataja kooris naereid ja küll maitsesid nad head. Mäletan veel kuidas meid pandi türgiube puhastama.Olime lollikesed ja sõime ube, pärast oksendasime ja kui keegi haige oli viidi üksinda väikesesse majja ( asus peamaja ees, päris väravate lähedal) Ja kui õudne oli haigel lapsel seal üksinda öösel olla. Veel mäletan kurja vanemõde, kes kontrollis, et kõik ära süüakse. Ühel hommikul olid kiluvõileivad, leiva olin ära söönud aga kilu ei meeldinud, Ja siis see kuri vanemõde võttis ninast mul kinni ja hoidis nii kaua kui olin kilud alla neelanud. Et tunnikell oli juba helisenud, jooksin ja kukusin söögisaali ukse peal. Keegi oli sinna oksendanud ja nii ma libisesingi ja püsti olev nael lõhkus mu põlve. Siiani on olemas suur arm. Sellest ajast ei söö kilu ega hoolinud kaua ka keedetud porgandist (ikka see sundsöömise tagajärg) Laste nimesid ei mäleta aga magasime raudvoodites ja sünnipäevalapse voodi külge seoti alati kõikide laste tutipaelad. Mäletan ka üht lapsevanemat, kes kiirustas kooli, sest poeg oli kirjutanud koju , et on vaja tuua uued sabad, mitte saapad
 
eija 29. juuni 2009, kl 11.58
Mina olin Taevaskojas 55/56 ja mälestused on vapustavad-paks lumi käre pakane ja hulguvad hundid öösiti akna taga.Koolimajas oli 2 klassi,ühes olid nooremad 1-3 klassi,teises 5-7-ni.Maru põnev aeg oli see.
 
m&m 29. juuni 2009, kl 14.53
juhan viiding oli- kas nüüd et just sel ajal, aga mari tarandi 'ajapildi sees' on sellele pühendatud üksjagu ruumi- aga juhanit ei ole enam, paraku...

raamat on aga vägahea, vaatamata sellele et pole ei jüri üdi ega juhan viidingu luuleandest eraldi kunagi vaimustet olnud...soovitan kõigile- kirjutatud suure südame ja hea sõnakasutusega!
 
kasvandik 29. juuni 2009, kl 17.04
Taevaskojas olin 59.a alguses ja 62/63.a. 59.a olin väga haige ja koolitööst vabastatud. Nautisin kasvatajate hoolt. Et probleem oli jalgades, viidi mind suurde majja sööma kelguga. Järgmine kord olin juba "suurte" majas. Kui ei eksi, siis oli meil meeskasvataja Ants. Ja moetants oli Lipsi.Mäletan, et ükskord, igakuisel kaalumisel oli üks tüdruk meie hulgast võtnud väga hästi kaalus juurde ja sai peaarsti käest kiita. Samuti on meeles suures majas verandal magamised talvisel ajal. VOT oli ilus aeg!!!! Ja ilus loodus ja head kasvatajad-õpetajad. Meenutan alati neid aastaid hea meelega aga Kose-Lükati.....prrrr
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!