Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Moeabi
1980ndatel koolis käinud
 
nnn 22. mai 2015, kl 10.36
Kooli läksin 1986. Väikelinn. Alglassides sinine pluus ja sinine vööga pihikleit. Pidulikel puhkudel valge pluus all. Tavel kooli minnes tõmmati jalga karupüksid, mis garderoobis vaikselt ära sikutati. Talviti suure külmaga kanti kleidi peal kampsunit. Ei mäleta, et oleks probleemi tehtud. Kehalise tunni päevadel kandsid poisid sageli dressipluuse. Aeg-ajalt korraldati tundide ajal nö reide, kus mingid asjapulgas tulid sisse ja vaatasid kõikide küünealuseid, kontrollisid taskuräti ja kammi olemasolu. Talvel kippus riietuse asi veidi kontrolli alt väljuma. Vormi asemel pusad, kampsunid, suvalised püksid. Klassijuhata püüdis siis kriitikat teha. Mäletan, et peale haigust käisin koolis helesinise pusa ja teksapükstega. Õpetaja ainus kriitikanool oli, et pusa võiks tumedam olla.

Viiendas klassis hakati kandma suurte õpilaste vormi -ruudulist seelikut ja pintsakut või vesti. See üleminek meeldis, aeg aga oli jõudnud nii kaugele, et vorm polnud enam kohustuslik. Poistel domineerisid üha enam dressid. Paljud tüdrukud kandsid edasi ruudulist seelikut, kui see vähegi veel paras püsis.

Vormi kaunsitamist ega ümber kujundamist ei meenu. Tüdrukud õmblesid ruudulise seeliku voldid ülevalt poolt kinni, et näiks saledam.
 
kusjuures 22. mai 2015, kl 10.40
Ei mäleta, et oleks antud valida, kas tahad oktoobrilaps olla või mitte ja et keegi vanemate arvamust või avaldust oleks küsinud. Jagati märgid laiali ja kästi külge panna. Aga ega muud sellega ei kaasenudki. Mida see oktoobrilaps tähendas... ei teanud keegi.
 
....................................................................................... 22. mai 2015, kl 10.44
Ehkki formaalselt oli pioneeriks astumine vabatahtlik, pidid aastatel 1950–1980 praktiliselt kõik lapsed vastavasse vanusesse jõudes pioneeriks astuma. Erandid olid harvad, vastu ei võetud paadunud huligaane ning esines ka keeldumist usulistel põhjustel.
 
mul 22. mai 2015, kl 18.11
Vanaema lasi õmblusmasinaga need plisseerid üle et poleks nii keeruline triikida .
 
mnjah 25. mai 2015, kl 23.53
vormi ei tuunitud, kanti ruudulist seelikut ja tumesinist pluusi peamiselt. jakk oli ka ja vist isegi vest. lipsust ei tea midagi.
pükse millegipärast tüdrukud ei kandnud, kuigi seda seelikut ka tulihingeliselt põlati.
enne seda ruudulist oli millalgi teksavorm, see oli kõige parem, siis tohtis ka muude tumesiniste teksapükstega käia, mis oli suur mood. ja kulutati neid koolivormi teksapükse põlve pealt kustutuskummiga, et oleks moodne. aga need ei tahtnud eriti kuluda. vot selle vormi ajal tüdrukud kandsid pükse.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!