Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Õigusabi
vajan nõu seoses tööandjaga ja haiguslehega.
 
inimene kes vajab selgitust:( 31. mai 2010, kl 16.38
Lugu siis selline,et nädalavahetusel ütlesin oma juhatajale et jään esmaspäevast haiguslehele.Esmaspäeval saatis ta sms, kus küsis et kas olen haiguslehel, saatsin jaatava vastuse.nüüd kui olen olnud haiguslehel 2 nädalat ja 3 nädal jookseb tuli mulle tähitud kiri, kus kirjas et järelepärimine, et miks pole töötaja alates ,,,, kuupäevast tööle ilmunud?Läksin sama päev kohale ja mulle öeldi, et keegi ei tea kus ma olen ja et ma oleks pidanud teavitama millal haigusleht lõppeb jne.Aga ma alles see nädal lähen uuesti arstile ja ma tõesti ei tea, kas see pikendatakse veel või mitte.Enesetunne pole muidu paremaks läinud.Küsimus on selles, et kas ma tõesti oleks pidanud käima iga nädal töö juures ja rääkima kuidas mul tervis ja olukord on?Mulle öeldi muidugi, et olen valesti käitunud, et minu pärast on teine kolleeg olnud 3 nädalat järjest tööl jne.Nüüd on endal süümekad mure ja hirm, et kas lastakse lahti?Ma pole varem haiguslehel olnud ning tõesti ei tea kuidas see asjaajamine käib.
Äkki keegi oskab öelda,seletada, kas tegin midagi valesti ja kas on põhjust mind nüüd lahti lasta?:((
 
üks 31. mai 2010, kl 16.57
Otseselt ei teinud, samas sms-i teel olulisi asju ajada ... maitseasi. Valesti su ajaajamise juures oli see, et sa saadad ühesõnalise sms ja kõik, ning arvad, et see on täiesti piisav ja korrektne suhtlus. Töötajana oleksin kirjutanud juhatajale e-maili, et arsti juurde lähen jälle sel ja sel kuupäeval (siis ülemus teab, et enne seda kuupäeva sa vaevalt naased ning oskab ka kuidagi tööd organiseerida) ja siis annan uuesti teada, kas mu haigusleht lõpetati või see veel jätkub. Praegu oled sa tööandja jaoks lihtsalt ära kadunud. Üks telefonikõne ei ole kummalegi poolele kuigi kulukas samm.
 
aametl. 31. mai 2010, kl 17.07
Haigestumise puhul ei ole reegleid kuidas ja kas üldse sellest kirjalikult teavitada.

Piisab reeglina ükskõik mil viisil teavitamisest, et haigestusid ja oled haiguslehel.Ka suulisest(helistamisest9, tekstisõnumist, e-kirjast.

Loomulikult on tore kui aeg-ajalt pisut rohkem infot annad, näiteks teatad, et arstile lähed...kuupäeval ja enne seda ei selgu, kas naased tööle või põed veel jms
aga
õigus nõuda sellist infot tööandjal pole.

Ilus olnuks, kui lisaks teatele, et oled haiguslehel, oleksid lisanud ka kuupäeva, milleni leht kindlasti kestab(uue arsti visiidi kuupäeva).

Vabanda, ütle, et kuna I haigusleht siis ei teadnud kuidas teie ettevõttes kombeks. Ja et arstile lähed...ning samal päeval annad ka tööandjale teada kui lehte pikendati.

Ei, kui sinu puudumine töölt on haiguslehega põhjendatud siis pole see kindlasti vallandamist võimaldav.
 
teemaalgataja 31. mai 2010, kl 17.14
(Selgituseks)

Teavitasin juhatajat 2 päeva ennem isiklikult näost näkku,et olen esmaspäevast haiguslehel.Esmaspäeval saatis tema mulle sms , kus küsis, et kas ma olen haiguslehel ning sellele saatsin vastu jaatava vastuse.
 
lisaks veel 31. mai 2010, kl 21.16
Oleksid võinud lisada sms-le, mis kuupäeval on arstivisiit, siis teadnuks juhataja arvestada, et sa nädalaid ei ilmu. Mõni haigusleht nimelt kestab vaid mõne päeva.
 
H 01. juuni 2010, kl 13.05
Igatahes ei ole sa kuidagi valesti käitunud. Teavitasid esimesel võimalusel, täpselt nagu seadus nõuab. Viisakus on iseasi. Aga jah, siitki näha, et mida kirjalikum, seda parem, kui juhtkond on norimishimuline (antud juhul tundub mulle, et isegi valelik).
 
khm 08. juuni 2010, kl 20.18
töölepingu seaduse § 15 lõige 1 punkt 1: töötaja teatab tööandjale esimesel võimalusel oma ajutisest töövõimetusest ja võimaluse korral selle eelduslikust kestusest.

tõendamine on alati huvitatud poole kohustus. kui sms siis sms. tegelikult töökorralduse reeglites tavaliselt kirjas, kuidas ja kellele see toimub. ärge kujutage ette, et tööandjad on selgeltnägijad.
 
. 09. juuni 2010, kl 10.30
No khm, kui inimene teatas juhatajale juba nädalavahetusel, et jääb esmaspäevast haiguslehele, mis selgeltnägemisest sa räägid! Teataski esimesel võimalusel. Juhataja teadis juba enne, kui sõnumiga üle kontrollis. Nüüd ilmselt jonnib, kuna töö normaalselt ümber korraldamata, see pole küll kellegi teise ämber.
Enamasti lihtsalt helistataksegi, ei pea mingit kirjalikku taasesitamist võimaldavat vormi kasutama! Tegu ei ole mingi avaldusega, lihtne teavitamine. Eelduslikust kestusest teatamine pole kohustuslik, töötaja pole millegi vastu eksinud. Ilmselt on napaka juhataja otsa sattunud.
 
khm 13. juuni 2010, kl 21.59
jah, muidugi.
tõendada ei saa, aga valesti pole midagi teinud.
tõendada ei saa, aga lahti lastakse ikka.

ei ole midagi valesti teinud, aga õigust nii ei saada vaidluse korral.
laske emotsioonidest lahti ja vaadake tõendatavaid fakte, kui vastust ootate. ok, oleneb millist vastust.
 
Algatan uuesti teema 16. veebruar 2016, kl 15.35
Meil oli selline juhus, töötaja oli 2 kuud haiguslehel, tööandjat teavitas vaid esimesel päeval, kui haigeks jäi. Kuigi töökorralduse reeglites on ilusti kirjutatud, et peab teatama. Nüüd ei tea keegi, kas on haiguslehel või mis temaga on. Telefoni vastu ei võta. Mida küll sellistega teha
 
kogemusega 16. veebruar 2016, kl 16.39
Ei olegi muud teha kui oodata.
Aeg-ajalt kontrollida, ega pole ilmunud lõpetatud haiguslehte.

Haige töötaja ei pea olema telefoni teel tööandjale kättesaadav vms.

Jah, viisakas oleks tal teatada kuidas olukord on aga kohustust tal selleks pole.

Kui haigusleht st puudumine töölt on veel pikem st täis saab 4 kuud, võite kaaluda töölepingu lõpetamist (ilmselt teavitades teda siis tähitud kirjaga) TLS § 88(1) 1
/ ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega terviseseisundi tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata (töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu). Töövõime vähenemist terviseseisundi tõttu eeldatakse, kui töötaja terviseseisund ei võimalda tööülesandeid täita nelja kuu jooksul;/


Meil pole kahjuks ka seda võimalust, sest rasedat kaitseb seadus.
Oleme hetkel samas seisus kolleegiga, kes on juba üle 2k haiguslehel ja arvatavasti lehte veel pikendatakse või väljastatakse uus leht "üleviimine kergemale tööle" st haiguslehti 3,5k, siis 140p e 4,6ksünnituslehte...siis pea 3a lapsehoolduspuhkust st seda kolleegi me ilmselt isegi kuni üle 3a enam ei näe.
 
kogemusega 16. veebruar 2016, kl 16.41
St täpsustan-
kohustuslik on teavitada haigestumisest ja seda ta ju tegi,
edasist oma tervisest ja plaanidest teavitamist nõuda ei saa

TLS
§ 15. Töötaja kohustused

(2) Kui seadusest, kollektiiv- või töölepingust ei tulene teisiti, täidab töötaja eelkõige järgmisi kohustusi:

...
10) teatab tööandjale esimesel võimalusel oma ajutisest töövõimetusest ja võimaluse korral selle eelduslikust kestusest.
 
Ja on ka selline variant olemas 17. veebruar 2016, kl 13.11
TLS § 74 lõige 3 näeb ette tööandja õiguse nõuda kahju hüvitamist olukorras, kus töötaja ei asu olulise põhjuseta tööle või lahkub töölt omavoliliselt (ette teatamata) ning tööandja ütleb selle tagajärjel töölepingu üles. Viidatud juhul on tööandjal võimalik nõuda hüvitist, mille suuruseks on eelduse kohaselt töötaja ühe kuu keskmine töötasu. Sisuliselt on tegemist n-ö seadusliku leppetrahviga, kuna tööandjal puudub kohustus tõendada, et ta on töötaja ühe kuu töötasu ulatuses kahju kandnud. Tööandja ühekuulise kahju hüvitamise nõudeõigus aegub 20 tööpäeva jooksul arvates töötaja tööle mitteilmumisest või töölt lahkumisest. Kui töötaja vabatahtlikult pole nõus hüvitist maksma, saab tööandja nõuda seda läbi töövaidluskomisjoni või kohtu.
 
kogemusega 17. veebruar 2016, kl 20.14
eelmisele-

seda küll aga siiski vaid juhul kui töötaja selle töölt puudutud aja polnud haiguslehel
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!