Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Õigusabi
läbilaskev katus ja korteriühistu
 
küsimus 22. august 2014, kl 14.39
Tere! Mul mure ja ei tea mida teha. Nende suviste vihmasadudega on minu korteris juba kolmest kohast vihmavesi sisse tilkuma hakanud. Korteriühistu esimehele kirjutades vastati, et tegeletakse katusevahetuse tegijate pakkumistega ja ehk ma kannatan veel. Aga kaua ma siis kannatan, sügisvihmad kõik ees. Korteriühistu juhatus teab juba 1, 5 aastat seda muret. Sel suvel aga on olukord veel hullem. Kas ma ei saa midagi ette võtta, näiteks keeldumast maksta remondifondi enne kui katus valmis? Või mida teha? Soovitage palun!
 
B. 22. august 2014, kl 14.44
Sa saad ise katuse ära remontida ja teistelt ühistu liikmetelt kohtu kaudu kulutused sisse nõuda.
Sa saad teha koosolekul ettepaneku katuse remont esimese tööna ette võtta ja lisada otsusele tähtaeg.
Sa saad ise juhatusse kandideerida ja selle töö ärategemise organiseerida.
 
fdd 22. august 2014, kl 14.54
jooksvat remonti peab ikkagi tegema ka siis kui oodatakse suuremat katuse remonti. Varalise kahju saab ka ühistult sisse nõuda, mis leketaga tekitatud.
 
küsimus 22. august 2014, kl 15.07
Ei kujuta ette kuidas üks inimene võtab endale rahalise vastutuse üksi katus lasta ära remontida. Isegi kui see oleks rahaliselt võimalik, siis kes see kindlustab, et selle maja elanikud selle kinni maksavad? Liiga suur risk ühele inimesele või kuidas?
Varaline kahju on praegu veel see, et lae paneelid on mõnest kohast üles pundunud. Pole ju mõtet nõuda lae remonti kui katus on ikka auguline nagu sõelapõhi.
Maaks 22. august 2014, kl 15.32
Kas sul kindlustus on? Kui ei, siis tee ja lase kindlustusel kahjud kinni plekkida. Eks kindlustus siis ise edasi suhtleb ühistuga.
 
eksesimees 22. august 2014, kl 17.13
Tavaliselt teeb normaalne ühistu kogu majale kindlustuse, et juhul, kui mingis ühisosas (nagu katus) tekib mingi tõrge ja mingi korteriomanik seeläbi konkreetselt kannatab, saab kindlustus kahjud korvata. Ma ei ole kuulnud, et ühistu julgeks kindlustuse tegemata jätta ja sellise probleemiga peaks päriselt kohtusse pöörduma. Seadustes ju kõik kirjas. Jooksvateks töödeks korjataksegi tavaliselt remondifondi ja normaalne oleks parandustööd selle raha eest KOHE tellida, mitte oodata määramatu aeg (1,5 a +...) kuni kahju on juba korvamatu. Kohtusse on õigus pöörduda küll ühistu vastu, aga endal oleks asju lihtsam ajada, kui omalgi oleks korteri kindlustus. Siis küsib kindlustus ise raha ühistu käest ja ühistul ei ole muud võimalust kui maksta. See tähendab, et remonttööd tehakse KOHE ära ja kindlustus maksab need kinni. Pärast ajab kindlustus ise ühistuga asju. Korteriomanikul pole mingit muret. Kuidas aga panna kindlustaja aastaid läbi jooksnud katuse puhul praegu uskuma, et see alles nüüd juhtus, seda mina küll ei tea. Paljud kindlustajad tulevad ju ise kohale ning veenduvad objekti olukorras ja maksumuses. Selle pettuse peale pole küll mõtet minna.
 
mina 22. august 2014, kl 17.22
ise ei kuulu sinna ühistusse, mille kohtusse plaanid kaevata? ilmselt ei ole ühistul raha katuseremondiks ja asjalikke inimesi juhatuses, kes nii suurt tööd tasuta teha tahaksid/oskaksid. nii et vingumise asemel hakka tegutsema. ühistu ei ole mingi müstiline majavalitsus, millelt nõuda ja mille peale kaevata - see oled sina ise.
 
küsimus 22. august 2014, kl 17.28
Viimasele- ma polegi kavatsenud kohtusse kaevata. Küsisin lihtsalt nõu mida teha!
 
nõu 22. august 2014, kl 18.22
Küsi ühistu esimehelt järele, kas majal kindlustus on olemas ja kui on, siis pöördugi kindlustuse poole.
 
mina 22. august 2014, kl 21.17
saage ometi aru, et te ise elate selles majas - ise oletegi korteriühistu. nõuda ja kaevata ei ole mõtet. korteriühistu sh sina ise - maksate kõik kindlustuskahjud, trahvid, remondid kinni. nii et hakka remondiasjadega tegelema ja otsi parim ja soodsaim katusepanija välja.
 
nohh 22. august 2014, kl 22.21
mina Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> saage ometi aru, et te ise elate selles majas - is
> e oletegi korteriühistu. nõuda ja kaevata ei ole m
> õtet. korteriühistu sh sina ise - maksate kõik kin
> dlustuskahjud, trahvid, remondid kinni. nii et hak
> ka remondiasjadega tegelema ja otsi parim ja soods
> aim katusepanija välja.

Sina saa aru, et iga korteriomanik ei saa hakata oma suva järgi kortermajas asju tegema ja korraldama. Ikka juhatus peab jalad kõhu alt välja ajama ja selle remondi tegija otsima. Aga kui juhatus ei saa oma ülesannetega hakkama, siis tuleb üldkoosolek kokku kutsuda ja uus juhatus valida.

Ühistu moodustavad küll kõik korterid (omanikud) aga see ei tähenda kaugeltki, et iga omanik saaks omapead hakata ühistus nii kapitaalseid remonte ja ümberehitusi tegema. Ja siis veel nõuda, et ülejäänud korterid kõik kinni maksaks.
 
23. august 2014, kl 09.00
Mitu korterit ühistus on? Kas on viilkatus eterniidiga või lamekatus bituumenkattega? Kindlustus nõuab regressiga ühistult raha ja Sa ise maksad ka siis oma osa üürikviitungil kindlustusraha kinni. Uuri remondi tööde maht välja ja võta hinnapakkumine. Toksi Googlesse katuseabi või katuseremont.
 
KÜ Sarved & Sõrad 23. august 2014, kl 21.22
www.tja.ee
Sai omal ajal läbi käidud oma katuse probleemidega absoluutselt kõik riigiametid, mitte kedagi see ei huvitanud. Ainuke (!) riigiamet kellest abi sain oli tehniline järelvalve amet. Seal öeldi mulle ,kui seinakontaktist voolab vihmavesi,siis tuleme kohale. Niimoodi saime me koguni uue katuse,leiti rahad ja mehed.Muidu oli ka aastaid lubadusi.
 
24. august 2014, kl 09.33
Riigiameteid ei huvita Sinu eraomand. Päästeamet võib trahvida eraomanikku tuleohtliku korstna eest jne.
KÜ teeb remondi korteriomanike raha eest, mitte riigi raha eest ( ka Kredex-i toel).
 
KÜ Sarved & Sõrad 26. august 2014, kl 08.15
eelmisele,tegemist oli ikka korteriühistuga,mitte eraomandiga,kus ülemise korruse vanainimesele KÜ juhatus soovitas panged alla panna kui katus läbi tilgub.
 
to KÜ 31. august 2014, kl 12.20
sa oled päris rumal....
 
01. september 2014, kl 09.44
KÜ koosneb kinnisvararegistrisse kantud korteriomanditest. Korteriomand on eraomand- sa võid selle peale pangas hüpoteegi teha, pärandada lastele jne.Sinu korterisse võib võõras siseneda prokuröri loal, politsei ainult vältimatu abi osutamiseks jne. Riigiamet, Sotsiaalamet ei tule Sinu katusega tegelema. Vaata Korteriühistuseadus - kutsuge kokku erakorraline üldkoosolek ja arutage asja. Ükski kü juhataja pole igavene - valige uus ja asjalik.
 
kana 05. september 2014, kl 07.41
viimasele - ja sa arvad, et neid uusi esimehi on jalaga segada? väikesel majal talle maksmiseks raha ei ole - eriti, kui maja on kevas seisus ja remontimata. kes tahab esimeheks hakata ja muttide virinat kuulata?
 
05. september 2014, kl 09.34
Ma ütlesin kord ühele virisejale mutile, et hakaku revisjonikomisjoni liikmeks või kohe esimeheks, siis saab tutvuda kõikide tehingutega. Muti jäi vakka ja ei virisenud enam- kerge on suvel päevitada, muu asjaga peab vaeva nägema. Asja saab ajada ka samm haaval, alustama peab, mitte virisema.
 
to:KÜ 06. september 2014, kl 09.41
http://tarbija24.postimees.ee/1318228/lugeja-kusib-millal-peab-politseiniku-enda-koju-lubama
---------------------------------------------------------
Siit selgub,etpolitsei võib sinu koju iga kell siseneda,kui viitsib mingi põhjuse välja mõelda. Alles oli lugu telekas,kus politsei lõi akna segi ja astus sisse,põhjendades,et nende arvates on antud kohas seadust rikutud. NENDE ARVATES!
 
06. september 2014, kl 11.21
Loomulikult võib politsei, kapo ning isegi maksu ja tolliameti eriüksus Sinu korterisse siseneda, kui selleks on prokuröri luba või EV Seadustest tulenev põhjus. Mina olen soovitanud ka inimestel kutsuda politsei, kui naabrid öösel kisavad ja pidu panevad. Vormistatakse protokoll ja pidu on palju vaiksem.
 
To: to KÜ 06. september 2014, kl 12.11
to KÜ Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> sa oled päris rumal....


Ekstaole, Kü püüab siin lugejatele selgeks teha, et kõik KÜ-d on tublimatest tublimad. Mingeid küsimusi ega ka probleeme ei tekiks mitte kellelegi, kui KÜ liikmetele esitataks koos eelmise aasta aruandega ka jooksva aasta tegevuskava, teavitataks elanikke koosolekust, (mitte ei aetaks neid asju salajase koosoleku nime all), ning hiljem oleks võimalik kõigil elanikel lugeda ka KÜ üldkoosoleku protokolli, kus oma enamusehäältega on tegevuskava kinnitatud.
 
08. september 2014, kl 13.06
Loomulikult esineb ka lohakat asjaajamist KÜ-des. Ma eeldan, et KÜ juhatus järgib EV seadusi jne Korteriomandiseadus, Mittetulundusühinguteseadus jne. Eeldan, et igaaastane üldkoosolek viiakse läbi vastavalt seadustele- esitatakse eelmise aasta majandusaruanne, kuulatakse revidendi arvamust, võetakse vastu uue
aasta majanduskava jne. Koosolekul on kõigil õigus küsida ja hääletada. Eriarvamus kantakse protokolli. On olemas Eesti Korteriühistute Liit, selle juures on tööl väga asjalik jurist ühistute alal.
 
küsimus 08. september 2014, kl 22.00
Loen siin neid postitusi, aga kasu mul teie soovitustest ei ole. Ühistu ei vasta mu teisele kirjale juba nädal aega. Ja sügisvihmad lähenevad.... hoian lihtsalt pöialt.
 
09. september 2014, kl 10.21
Kurb, et on ühistu juhatus on nii ükskõikne. Viimane katse, et juhatus liigutama hakkaks on oma korteri kindlustamine. Kõikidest kirjades jäta endale koopia. Ühistu juhatusele tee kiri, kus mainid kindlustust. Loomulikult nõuab hiljem kindlustus regressiga hüvitusnõude sisse Sinu ühistult, kuid see summa jaotub kõigile ühistu liikmetele. Kindlasti tee fotod oma korterist.
 
Seadus reguleerib 20. november 2016, kl 13.43
Kas ühistu peab katse parandama? Aga kui ei paranda, mida siis teha?

Neile ja paljudele teoistele küsimustele korteriühistu ja korteriomandi kohta annab vastuse käsiraamat "Uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus".

Lode raamatust ise:
http://www.kinnisvarakool.ee/raamatud/uus-korteriomandi-ja-korteriuhistuseadus/
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!