Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Õigusabi
ID kaart
 
küsija 19. november 2007, kl 22.04
Kas ID kaart on Eestis kohustuslik?
 
mhm 19. november 2007, kl 22.55
On küll, aga samas keegi ei saa sulle ka midagi teha, kui sul seda pole.
 
küsija 20. november 2007, kl 07.26
millisest seadusest see kohustuslikkus on fikseeritud, oskad öelda?
 
suunaja 20. november 2007, kl 08.12
Uuri KMA kodukalt, seal kõik kirjas. Justiitsministeeriumi kodukal ka.
 
vastaja 20. november 2007, kl 08.51
See on kirjas isikut tõendavate dokumentide seaduses.
 
molly 20. november 2007, kl 08.53
mul on pass ja piisab
 
Chen 20. november 2007, kl 11.56
ID kaart on isikut tõestav dokument. Pass on reisidokument. Kas ID on kohustuslik ma ei tea, pass küll ei ole. Kui sa reisimas ei käi, siis pole sul passi põhimõteliselt vaja, võib olla ainult ID kaart.
 
küsija 20. november 2007, kl 14.53
uurisin seadust - EV kodanikul peab olema isikutunnistus. samas ei ütle see seadus, et isikutunnistus on tingimata ID kaart.

vaid ütleb hoopis:

(1) Isikut tõendav dokument (edaspidi dokument) on riigiasutuse poolt väljaantud dokument, kuhu on kantud kasutaja nimi ja sünniaeg või isikukood ning foto, kui seadus või selle alusel kehtestatud õigusakt ei sätesta teisiti.

(1) Eesti kodanik või välismaalane võib oma isikut tõendada ka käesolevas seaduses sätestamata dokumendiga, kui dokumenti on kantud kasutaja nimi, foto ja sünniaeg või isikukood ning dokument on kehtiv. Alla nelja-aastase Eesti kodaniku või välismaalase dokumenti ei pea olema kantud fotot.

ehk et - kust lugeda välja, et peab olema ID kaart?
 
Vastaja 20. november 2007, kl 14.59
Kas sa sellest seadusest lugesid välja, et Eestis on olemas dokument nimega ID-kaart? Rahvasuus nimetatava ID-kaardi ametlik nimetus on isikutunnistus.
Oma postituses ajad sa totaalselt segamini kaks mõistet: isikutunnistus ja isikut tõendav dokument.
Aga välja saab seda lugeda siit:
Paragrahv 5. Eesti kodaniku dokumendikohustus
(1) Eestis püsivalt viibival (elaval) Eesti kodanikul peab olema isikutunnistus.
 
küsija 20. november 2007, kl 15.55
kas pass ei või olla isikutunnistus?
 
Vastaja 20. november 2007, kl 16.11
Ei või.
Isikutunnistus on isikutunnistus ja pass on pass. Kaks täiesti erinevat dokumenti. Loe seadust.
 
küsija 20. november 2007, kl 16.19
aga - Eesti kodanik võib oma isikut tõendada ka käesolevas seaduses sätestamata dokumendiga, kui dokumenti on kantud kasutaja nimi, foto ja sünniaeg või isikukood ning dokument on kehtiv.

seega?
 
Vastaja 20. november 2007, kl 16.46
Ma vastasin sulle juba 11-20-07 14:59, et sa ajad totaalselt segi kaks mõistet: isikutunnistus ja isikut tõendav dokument.
Isikutunnistus on seaduse alusel väljastatav dokument.
Isikut võid tõendada ka näiteks juhiloaga, mis aga ei ole isikut tõendavate dokumentide seaduse alusel väljastatud dokument.

Ja sinu esimene küsimus oli?
Vastus on, et on kohustuslik.

Ja rohkem ma sinule seletada ei viitsi, aitab.
 
metsast 20. november 2007, kl 17.24
Seadus ütleb:
(1) Isikut tõendav dokument (edaspidi dokument) on riigiasutuse poolt väljaantud dokument, kuhu on kantud kasutaja nimi ja sünniaeg või isikukood ning foto, kui seadus või selle alusel kehtestatud õigusakt ei sätesta teisiti.

Lisaks passile ja isikutunnistusele saab isikut tõendada ka autojuhilubadega - ma ise kõige sagedamini nõnda teengi.

küsija - ID kaart EI OLE kohustuslik, sest selle mitteomamise eest ei saa karistada. IDkaarti püütakse igati pähe määrida, see on küll tõsi. Mulle isiklikult ta ei meeldi - pean teda kiibistamise eelkäijaks. Sul seaduseparagahvki selge, jää siis endale kindlaks.:)
 
küsija 20. november 2007, kl 21.31
mnjaa...aga see kahtlane lause siin - kui seadus või selle alusel kehtestatud õigusakt ei sätesta teisiti...?
 
maalt 20. november 2007, kl 21.40
Kas sa küsija oled loll või mängid lolli?
 
küsija 21. november 2007, kl 08.52
to maalt

Kui ma meie seadusi loen ja üritan neist aru saada, siis tabab mind äratundmine - olen loll.

*ja nagu näha, pole ka siin, õigusabi foorumis, minu küsimuse osas ühest vastust. ehk et - vägisi tekib tunne - ma polegi nii üksi...;))
 
maalt 21. november 2007, kl 12.32
Sinu küsimus oli, et kas ID-kaart on kohustuslik.
Sulle vastas ju Autor: Vastaja Aeg: 11-20-07 14:59 täiesti selgelt ja arusaavalt, seadusele viidates, et on kohustuslik. See, et ID-kaardi mitteomamine ei ole karistatav, ei tee teda veel mittekohustuslikuks.
Sinu suurim probleem näib olevat selles, et sa ei taipa kahte asja:
1. ID-kaardi ametlik nimetus seaduse järgi on isikutunnistus.
2. Isikutunnistus ja isikut tõendav dokument on kaks täiesti erinevat mõistet.
Isikut tõendavate dokumentide seaduse paragrahv 2 lõige 2 alusel välja antavad dokumendid on kõik isikut tõendavad dokumendid.
 
küsija 21. november 2007, kl 14.36
aga kust/millisest seadusest ma seda välja loen, et

- ID-kaardi ametlik nimetus seaduse järgi on isikutunnistus ?
 
maalt 21. november 2007, kl 14.55
Anna olla! Võta nn ID-kaart kätte ja loe mida sinna peale on kirjutatud.
Panen sulle lingi näidisega ka ja kui ikka veel arusaamatu tundub, siis soovitan sul arsti poole pöörduda.
http://www.mig.ee/est/naidised/idnaidis/
 
küsija 21. november 2007, kl 19.16
tjah, esmapilgul tundus päris veenev argument. samas - kui ma sealt loen, et aastast 2002 jne, siis kuidas lubab riik oma kodanikke ilma kohustusliku isikutunnistuseta ringi jalutada - sest siiani pole seda mu käest keegi ega kuskil nõudnud, samas, toiminguid on ikka tehtud...milles väljendub siis selle kaardi kohustuslikkus?

et mul on kohustus omada midagi, mida mul kunagi vaja ei lähe?
 
maalt 21. november 2007, kl 19.53
Pöördu psühhiaatri poole. Või hangi omale elu.
 
küsija 22. november 2007, kl 08.50
ja-jah, ja siis küsiks:

kui minul pole ID kaarti vaja, aga seda mulle peale surutakse - siis - kellele on see kasulik ?


*psühhiaatri teema, tõepoolest ;))
 
kodanik 22. november 2007, kl 15.52
Kes seda isikutunnistust sulle peale surub?
 
küsija 23. november 2007, kl 02.07
no näiteks bussikuukaart on üle 100 krooni kallim, kui sul ID kaart puudub - otsene surve, kas pole?
 
kodanik 23. november 2007, kl 09.19
Ei ole surve, kuna isikutunnistust on kohustuslik omada.
 
küsija 23. november 2007, kl 20.18
kui sul on ID kaart, kas sulle on siis poes vorst või lapse lasteaiakoht ka odavam?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!