Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rahamured
Kuidas toimida esmakordselt Kodulaenu võttes?
 
M31 10. detsember 2014, kl 06.14
Ehk kuidas saada soodsaimat Kodulaenu võimalikult pikaks ajaks ehk 30 aastaks, mida peaks silmas pidama, millised on pankade erinevused nagu Swedbank, Nordea, SEB jne?

Kuna viimased aastad on üürikas isegi veidi kallim kui Kodulaenu kuumakse oleks ja hetkel vist madalaim intress?
 
praegune üür 10. detsember 2014, kl 06.16
1-toalisel 500eur kandis uuemas majas.
 
sedaet 10. detsember 2014, kl 07.10
iga panga kodulehel on laenu kalkulaator, arvuta kas ja kui palju sul oma sissetulekuga on võimalik laenu saada. Tee igasse panka laenutaotlus, käi vestlustel ehk nõustamisel ja saadki pakutavate seast sulle parima võimaluse teada.
 
mina 10. detsember 2014, kl 07.19
selleks, et praegu laenu saada, pead sa suht imeinimene olema. mul tütar tahtis osta tallinnasse kahetoalist korterit. lisatagatiseks oli ka kahetoaline korter, aga ühes väikelinnas. neil on mehega paarituhandene kindel sissetulek.
pank tahtis lisatagatiseks hüpoteeki minu korterile ja tütre ämma majale. siis andis laenu.
 
jama jutt to mina 10. detsember 2014, kl 08.38
nii hull see asi nüüd küll ei ole.
Ostsin selle aasta augustis 2 toalise korteri, Nordea pank pakkus kõige soodsamaid intresse, tasusin vaid oma osalust 20% korteri maksumusest ja sain laenu, olen väga rahul. Kõik on läbirääkimise küsimus.
 
soovitan 10. detsember 2014, kl 10.03
Sampo on ka ok.
 
jama 10. detsember 2014, kl 12.23
 
mina 10. detsember 2014, kl 14.50
no vaata, mina olen omale ka elu jooksul igasugust kinnisvara soetanud. viimati ostsin nt maja. aga jutt on ilmselt noortest, kes oma esimest korterit tahavad osta ja nendega on keerulisem.
 
hahh 10. detsember 2014, kl 17.22
see "mina" ajab siin juba mitmes teemas mingit täielikku iba. Millel pole ei mõistuse ega tegelikkusega mitte mingit pistmist.
 
mina 10. detsember 2014, kl 18.58
hahh särab selle-eest delfi naistekas nagu tõeline valguskiir. irw.
 
:() 10. detsember 2014, kl 20.33
mina Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> hahh särab selle-eest delfi naistekas nagu tõeline
> valguskiir. irw.

Vähemalt ei aja sellist hülgemöla vahetpidamata, nagu sina
 
mina 10. detsember 2014, kl 20.53
hea, et ise rahul ja õnnelik oled - ja milline konspiratsioon. muhhaahhaaa
 
naine 42 10. detsember 2014, kl 21.09
kas hahh on see depressiivne teistesüüdistaja, et siin nii leili on läinud? ma kellegi teise jutus peale sinu oma küll erilist iba ei näe.
 
to mina 11. detsember 2014, kl 22.13
No väga noor enam polegi-31 nimelt. Ja tegemist oleks jah esimese isikliku korteriga (seni üürinud 6 aastat) ning laenu võtaks üksi.

Eks peab vist jah kõik suuremad pangad (Nordea, Swed, SEB) läbi käima konsultatsioonidel ja võrdlema intressi %.
 
hahh 11. detsember 2014, kl 23.45
naine 42 Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> kas hahh on see depressiivne teistesüüdistaja, et
> siin nii leili on läinud? ma kellegi teise jutus p
> eale sinu oma küll erilist iba ei näe.

Ja keda hahh siis süüdistab, depressiivselt? Mina tekst ON täielik iba, ei nõuta kelletki laenu saamiseks kogu suguvõsa majade ja elamiste pantimist. See ON täeilik hülgemöla. Või teine variant, et "mina" tütar on täielik kerjus, minimaalse sissetulekuga. Mu sugulastelt ei küsitud peale palgatõendi üldse midagi. Anti laenu ilma mingi kobisemiseta.
 
viimasele 12. detsember 2014, kl 09.53
ega piiks piiks raha tuli-s ei küsitagi. teine eesti teab.
 
tõesti 12. detsember 2014, kl 11.13
kui sul on ikka kindel sissetulek olemas, mida pank nõuab ja sissemaksu raha siis ei tohiks küll probleeme olla.
 
tormi 15. detsember 2014, kl 19.24
Minu arust on ikka Nordea ja Danske pank ( endine Sampo) paremad kui Swedbank. Seb panga kohta ei oska midagi öelda. Meie perel kõige halvemad mälestused Swedbangast. Ei andnud üldse rääkida.
 
aga kui palk 20. detsember 2014, kl 13.56
laekub Soome panka?
 
konn 20. detsember 2014, kl 15.26
Mingil ajal tahtsid mõned pangad lepingusse panna marginaali ühepoolse suurendamise võimaluse. Selle puudumine tasub igal juhul üle kontrollida ja sellist panka vältida.
Samuti tasub vältida pangasisest "X algoritmiga" arvutatavat laenuintressi (Nordea Prime oli kunagi). Sellega tõmmatakse korralikult kott pähe.
Üldjuhul on pikaajaliselt kõige soodsam kõige lühiajalisema euriboriga seotud laen.
Tasub veenduda ka, et on laenu ennetähtaegse tagastamise võimalus (lisatasudeta).
Siis tuleb võtta laen maksimaalseks võimalikuks tähtajaks. Kui raha koguneb ja üle jääb, saab osaliselt varem tagastada. Aga kui elus peaks kehvalt minema, on maksimaalne buffer.
Võimaluse korral võtta laenu rohkem kui vaja on ja panna ülejääk kasvõi tähtajalisele hoiusele. Kahju intressist väga suur ei ole, aga igal laenuvõtjal võiks olla vähemalt 3-6 kuu palk kõrvale pandud mustadeks päevadeks. Kui läheb tagatise realiseerimiseks, on kaotada oluliselt rohkem.
Laenu ennetähtaegse tagastamise võimalus annab variandi laenu refinantseerimiseks. Praegu on pankade marginaalid vist ca 2% piires. Kui see peaks langema, tuleb minna panka või konkurentide juurde uut laenupakkumist küsima madalama marginaaliga. Kui ennetähtaegne tagastamine on lubatud, on võimalik kasvõi hiljem konkurendi juurde üle hüpata. Tavaliselt juba 0,3-0,5 võrra madalam marginaal on väärt asjaajamist.
 
huuh päris keeruline 21. detsember 2014, kl 00.07
ja vajab pikemat süvenemist aga tänud konn!
 
esmapilgul tundub siiski lihtsam 21. detsember 2014, kl 00.13
üürida. Aga samas mötled iga kord üüri makstes et selle raha oleks saanud ju hoopis enda korteri makseks maksta kui tegemist nt 500euroga.

Hirmutab ka laenu pikkus-nt need müstilised 25-30 aastat. Ma ei tea mis hommegi juhtuda vöib saati siis 30 aasta jooksul ehk tegemist sisuliselt terve eluga kui oled juba 30-ndates.

Ok ütleme et 5 vöi isegi 10 aastat püsib sama töökoht mis on üha muutlikumas maailmas üsna optimistlik ennustus. Aga mis saab kui nt 10a pärast koondatakse ja ei leia kiiresti uut töökohta?
 
Lootusekiir 22. detsember 2014, kl 14.11
Kui suudad 10 aastat ilusti laenu maksta, siis pole küll väga muretsemiseks põhjust. 10 aasta pärast vaatad oma olemasolevat laenujääki ja näed, et see summa pole üldsegi nii märkimisväärne enam. Elu ise kallineb ju pidevalt. Muidugi ulmelisi summasid ei tasu mingi korteri eest välja käia, siis see eelpool öeldud soovitus ei pruugi enam kehtida :)
 
Nõu 22. detsember 2014, kl 14.44
aga miks just 30 a? või võimalikult pikaks ajaks? 60 a pärast oled 60, hakkad pensile minema peaaegu. maailm on selle ajaga tohutult muutunud. kas see kortergi nii kaua üldse füüsiliselt püsib?
sa ei osta ju maja, milles plaanid lapsed ja lapselapsedki üles kasvatada. Igati kindlam oleks alguseks väiksem asi ette võtta. Selle ostmisega ja mõnda aega elamisega saad juba palju targemaks nii oma soovide kui hankimise võimaluste osas.
 
konn 23. detsember 2014, kl 12.33
>>aga miks just 30 a? või võimalikult pikaks ajaks?
Lepingus peab olema võimalus ennetähtaegseks tagastamiseks. Siis oled ise oma laenu kestuse peremees. Lõpetad siis, kui selleks sobiv võimalus või vajadus, samal ajal on laenumakse võimalikult väike.
 
:(( 23. detsember 2014, kl 14.43
60 aastaks ei antagi eluaseme laenu. Uued nõuded on, et eluasemelaenu maksimaalne kestus on 30 aastat.
 
kodulaen 24. detsember 2014, kl 16.09
loomulikult ei anta 60a laenu-eks eelpool väike kirjaviga ikka 30 pidi olema. Vähemalt Swedbangas oli ennetähtaegse tagastamise võimalus olemas ilma lisakuludeta seega jah kui peaks õnnestuma kõrvale panna siis kiiremini tagasi maksta.

Aga kui kaotad nt 1-2a pärast töö ega suuda piisavalt kiiresti uut leida-mis siis saab?

Korteri ostaks uude majja ja südalinna-asukoht ja vaade on ideaalsed nii et alles ta püsib.

Ega Kodulaen pole mingi tühine autoliising mis 2-3 aastaga läbi saab. See tuleb ikka tõsiselt läbi mõelda-põhimõtteliselt otsus kogu eluks sest 30a puhul hakkad lõppedes tõesti juba pensionile minema aga oleks siiski vähemalt midagi enda oma kust keegi sind oma suva järgi minema ei löö. Eriti kui oled veel ära ka sisustanud siis on ikka tülikas küll taas uut üürikat hakata otsima kus teine planeering.
 
konn 24. detsember 2014, kl 22.48
>>põhimõtteliselt otsus kogu eluks
Pole mingit põhjust ÜHTE kodulaenu pidada otsuseks kogu eluks.
Maksimaalne tähtaeg tuleb võtta ainult selleks, et laenumakse oleks minimaalne.
Inimese eluga muutuvad vajadused...
Üksikul inimesel piisab väikesest eluasemest, lastega on vaja oluliselt suuremat..
Loovad lapsed oma kodu, piisab jälle väiksemast. Tuleb minna "ühest laenust teise". Sellega koguneb eluaseme "enda osa". Eluasemelaenu intress on siiamaani kogu aeg olnud madalam eluaseme hinnatõusust (ja jääb tõenäoliselt veel mõneks ajaks). Välja arvatud otse buumi tipul ostjad, on laenuvõtjad kogu aeg "võidus" olnud.
Ainuks kriitiline nõue on finantsdistsipliin!!!
Varu PEAB OLEMA ja seda uue auto või puhkusereisi jaoks kulutada EI TOHI.
 
uurib laenu 08. veebruar 2018, kl 10.38
konn,sinu postitus oli väga asjalik,aga tänasepäeva seisuga,mida oskad vastata laenu kohta,mida teadma peaks,mida vältida võiks
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!