Usk Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Inimesel juhtub tavaliselt nii nagu ta ise usub, s
> eega oleks kasulikum headesse asjadesse uskuda ja
> nii siis ka sünnib. Lihtne -loogiline.
Aga, mis on head asjad, kas need, mis meile endale heaolu tekitavad? Sel juhul on tegu isekusega, ja muude halvaks peetavate sõnadega. Miks need egotsentrilised asjad on halvad? Aga näiteks seetõttu, et kui igaüks sõdib oma heaolu nimel, siis varem või hiljem kohtuvad kaks sõdalast, kes soovivad mõlemid ainult omale head õuna ja siis hakkavad seda haarama, kuid siis tekib sõda, et kes siis saab õuna- tulemuseks on halbus. Seega nn omakasupüüd tekitab varem või hiljem stressi ja halba, ja nad üldse tekitavad ka müra pähe.
Teisalt iga asi on korraga nii hea kui halb, st, et pealtnäha hea asi tekitab ka mingeid halbu asju. Näiteks kui soovida õuna, siis see on hea maitsev kõhutäis, aga halb rahaline väljaminek, hiljem tuleb loobutud õunarahast jätta ostmata banaan. Kui A=B, B=C,..,S=T, siis A=T ehk asi A ja T on samad asjad, või üelda, et A tekitab T. Raske on läbi mõelda pikki järelduste ahelaid ja ega neid nö aduda ei saagi, tuleb teha peakoluga mõistuslikku tööd. Nn heade asjade soovimisega on samasugused pikad ahelad nagu A-->T ahel ja pooled etapid selles ahelas on head, osad on halvad. Võib olla, et alguspunkt A on hea ja lõpppunkt T on halb ja siis saab öelda, et hea asi on halb. Seega on ebamäärane, mida tähendab "hea asi" või "hea asja soovimine". Aga pisut selgem on kui öelda, et soovime hetkelist heaolu, või üelda veel täpsemalt: soovime omakasupüüdlikult enesekasu. Natuke täpsem oleks ka öelda: mõtlen asju ja soove, mis teevad head tänaseks päevaks.
Eks tooge näide, mis on teie arvates hea asja soovimise näide. Ja pole raske näidata, et tegu pole üdinisti hea asjaga. Näiteks te soovite, et kõik oleks muslemid, sest teie kui muslim tunnete kui õige ja hea elustiil see on, ja soovite ka teistele head. Kui te toote sellise näite heast soovist, siis pole raske teile öelda, et teie soov on halb. Võib-olla proovite ise tõestada, et miks see soov on halb, harjutage selgitamsit. Võite ka moslemite näite asendada kristlusega või tuua muu näide. Toon siisk ise ühe ainsa suvapõhjenduse: islami usk on halb, kuna panka sisenevad näokattega moslemid on pangatöölistele raskusi tekitavad, sest raske on öelda, kas nende esitatud dokumendil olev pilt sarnaneb nende näopildiga või mitte, või kas nad on üldse pangaröövlid. See on siis 1 tuhandetest näidetest, miks islami soovitus on halb, olgugi, et moslemitele nende usk ja selle soovitamine teistele tundub hea.
Seetõttu, ei ole loogiline ega lihtne, et mis on hea ja mis on halb. Ja seetõttu ei ole ka selge, millised soovid on head ja millised halvad.
Teine asi on, et inimesed ei tea, mida nad tegelikult soovivad ja mõtlevad. Näiteks inimesed tegelvad ebasisuliste asjadega, nagu gramamtikaga, ütlevad, et sa kirjutad vigaselt. Kui küsida neilt, et kas olete suutelised ütlema, mis eesmärgil te tegelikult tähti närite, siis ega nad ei suuda ausat tõelist vastust anda. Nad ei tea. Esohobilised ütleks, et sellised inimesed on väga kaugel oma tõelisest minast- seetõttu nad ka ei saa aru, mis nad räägivad ja teevad, ja miks nad teevad.
Kuna tõime näiteid, et inimolemus on keerukas, ei tea ise ka mida haige pea toodab ja räägib, teisalt, elu on mitmetahuline, iga asi omab nii häid kui halbu külgi, siis ega kerge pole otsusta, et mida siis uskuda või soovida. Seetõttu on religioonid sellised head kindlapeale minekud, et seal on juba läbi mõeldud need ahelad A-->T ja ei pea ise aastakümneid mõtisklema ahelate peale ega muu peale. Saab võtta valmsi raamistiku, valmis eetika ja tõdedega. Ega religioonide eetika ja kogu loogika pole täiuslik ega ideaalne, aga miski elus pole ideaalne ja üldse on naiivne soovida ideaalsusi. Näiteks on naiivne soovida saada olümpia võitjaks, sellisesse kõrgesse ideaali uskumine on kahjustav ja ebareaalne ja ka loogika vastane. Kuid religiooni uskumine on küllalt elulähedane, ja küllalt põhjendatud ja tervislik. Näiteks siis aasia religioonid on rohkem elulähedased ja seal siis saab valmis raamistiku, et kuidas elada ja mis on hea ja mis halb.
Venemaal on sõna "korralik kodanik" selline ideaalne inimene, kes kiidab Puutinit ja Nõukogude Liitu, omab nende seisukohti. India hindude religiooni kohaselt on "korralik hindu" veel tugevam mõiste kui venelaste "kodanik", kuna hindude religioon on veel tugevamalt juurdunud igapäeva ellu, näiteks hammaste eest hoolitsemine on lahutamatu rituaal mtiu korda päevas, kuid Venelased ikka päevas mitu korda Puutinit ei kiida, vaid kiidavad ülepäeviti. Islami "korralik muslim" on aga omakorda veel tugevam mõiste ja üldse kõikidest religioonidest kõige tugevam mõiste, kuna "muslim" ehk "korralik kodanik" omab veelrohkem igapäevaseid rituaale ja elamise juhiseid, näiteks erinevalt hindudest palvetatakse päevas mitu korda, lisaks hammaste poleerimisele ja muule, käiakse iganädalaselt kohustuslikult oma kirikus, erinevalt hindudest, kes lähevad kui tahavad.
Kordan, et aasia religioonid on rohkem elulähedased ja seal siis saab valmis raamistiku, et kuidas elada ja mis on hea ja mis halb. Aga kui teil ei ole mingit religiooni, siis suure tõenäosusega selel asemel oelv teie elufilosoofia omab liiga palju vastuolusid ja lausa selliseid, et ei olegi võimalik öelda, mis on hea ja mis halb.
Unustasin enne veel lisada, et sageli oleme nii pimedad, et ei suudagi näha kui teeme head ja halba. Suvanäide Põhjamaade intelligentsusest/kultuurist: (endise Nõukogude ehk Vene) Eesti taas-iseseisvumise kuupäevaks mõtleb Põhjamaalane, et võiks teha kena mitte-materiaalse kingituse taas-iseseisvujale ja rääkida ühe päeva ilmateadet eesti keeles soome keele asemel. Sellise kingituse peale tuleb ainult Põhjamaalane, see on nede kultuur ja eetika. Kuidas tõestada, et Nõukogude Eesti ei tule eales sellise idee peale, et lugeda ilmateadet Läti või Soome keeles võ iteha muud sellist skandinaavia/euroopa arenenud kultuuri sarnast? Seda saab õtestada nii, et keskenduge ja küsige endalt, kas teil tekib üldse mõte/idee lugeda ilmateadet läti või Soome keeles nende iseseisvuspäeval? Kujutage ette, mis tunne tunne teid valdaks, kui tehtaks teie uudiste saates ilma ennustus Läti keeles? Kas see tunne tekitaks teile hea emotsiooni või elevuse hoopis või mitte midagi? Pakun, et peale sedalaadi meditatsiooni saate vastuse, et teile oleks võõras teha sellist uudiste saadet Soome keeles, võõras, arusaamatu, rumal. Teisisõnu: te ei ole Põhjamaalane ega eurooplane, seetõttu te ka sellsit soomekeelset ilma ennustust ega muud võrdväärset eales ei teeks. Isegi siis kui teile juba soome sellise ilmaennustuse kingituse eelnevalt tegi, ei teeks te seda kingitusena tagasi. See on fakt. Ida-Euroopa ilmastik ei erine kuidagi skandinaavia ega Põhjamaade omast, ei maksa ka kliima tõtta end Põhjamaaks pidada, ja naiivne on geaograafia tõttu end millekski pidada. Ungarlastest kolleegidega olen kõigiga 100% nõustunud, et eesti ja ungari keelel pole midagi ühist, ei kõla ega gramamtikat ega samat kultuuri. Taas näide, et peab ikka naiivne olema, kui arvab et ungaril ja eestil on midagi ühist. Sama näide Põhjamaadega.
Sageli oleme nii pimedad, et ei suudagi näha kui teeme head ja halba. Näiteks kui Soome teeb eestile iseseisvuspäevaks eestikeelse ilmaennustuse, siis jättes sellele vastamata, siis võib taas küsida: et kas eesti tegi head või halba sellega, et ei teinud midagi peale kingituse saamist? Kui te midagi ei tee, oelte ignorantsed, siis kas tulemus on hea või halb? Vastus on, et võib kõike olla. Sageli tõesti ignoreerimisega tekib head ja saab öelda, et "aeg lahendas olukorra". Sageli, aga kui me midagi ei tee, siis tekib halba, olukorra halbus süveneb.
Võttes religiooni eemaldate muud valikud/võimalused. Kui ei võta valikute hulgast valmis-religiooni, siis ei saa öelda, et te midagi poel valmud, et te oelte ignorantsed jne, vaid tegelikult igapäevaselt loote oma elu eluraamistikku, elufilosoofiat. Aga raske on muidugi hinnata, mis on kasumlikum, kas aegamisi ja vigaselt ise ehitada oma elufilosoofiat, või näiteks kiirelt kohe muslimiks hakata, kus on üldjoontes kõik hea ja õige. Raske öelda, milline tee oleks hea ja parem.
Arvan, et tasub soovitada iga patsiendi puhul erinevalt. Kui te olete aasiast, siis passib teile paremini moslemite religioon, usute seda head, mida nende religioon heaks peab. Põhjamaa ega euroopa te ei ole, seega nende katoliiklust teile soovitada ei saa ja üldse, nende demokraatia teis ei idaneks. Teile tasub soovitada seda, mida Puutin soovitab oma rahvastele. Võtke need religioonid, eetikad ja kultuurid, mida vene rahvad teevad. Sest selline on teie taust ja sellest saate te aru ja ega venelaste putinistlik elufilosoofia pole ka üdini halb ja vale. Kahtlen, et Põhjamaade kultuur ja viisakus teist idaneks. Seetõttu ka enamikele teile soovitaks, et mõelge, mis on Puutini arvates hea ja õige ja mõelge samamoodi, võtke tema maailmavaade. Loomulikult euroopa, ameerika ja austraalia peavad teid sellisel juhul ala-arenenuks, kuid teil on vähemalt mingigi raamistik siis, usk oma liidrisse Puutinisse. Kui teil pole mingit raamistikku, siis on teil endal lihtsalt raske, ei tea, mis on hea ja mis halb, mis viisakas ja mis mitte.
Kui aga mõnel üksikul on arengusoov, siis muidugi soovitaks teha tööd, et jõuaksite arenenud kultuuride tasemele. Esmalt siis tuleks õppida mõtlema, rääkima, tuleks vabaneda hetkelisest pimeduset ja kultuurist. Võin kunagi panna kirja punktid, mida järgides saate vene kultuurist lahti. Esimene soovitus seal oleks loomulikult, et esmalt keelake endale vene keelsete materjalide lugemine. Õppige selgeks inglise keel ja osalege sellega arenenud maade kultuurides. Kuulake inglise keelseid raadiosaateid jne. Järgmise etapina vast soovitaks ka, et harjutage ikakgi seda põhilist: rääkimist. Jõudke niikaugele, et teil tekib dialoog esmakordselt elus. Seejärel leidke mõtisklusteks rohkem aega päevas. Näiteks võõrkeele õppe puhul mõni kurdab, et käis 4 aastat õhtukursustel ja ei omandanud isegi kesktaset, siis tegelikult oli asi selles, et tema pani keskmiselt iga päev 10 minutit õppesse, keskmiselt ja nõnda 4 aastat järjest. Seetõttu siis ka polnud arengut. Nii on ka mõtlemise võimega. Et kui ainult 10 minutit keskmsielt päevas WC's mõelda, ega siis jah kaugele ei jõua, aga vähemalt kuhugile kunagi jõuab. Vaadake minu siinset traktaati, see sisaldab rohkelt mõttetegevust ja ma teen selliseid mõtteharjutusi rohkelt päevas, mitte ainulöt WC's olemise ajal. Seetõttu on ka minu mõistus arenenud nädalaga rohkem kui teil poole aastaga. Kordan, et leidke mõtisklusteks rohkem aega päevas. Kui ei oska ega suuda isegi 10 minutit mõtiskleda, siis tõesti minge kuhugile esoteerika kursusele paariks õhtuks nädalas, saate sealt oma 10 minutit/päevas arengu. Hea seegi, eksole.
Sellised on minu soovitused. Kas nad on head või halvad? Seda ei ole võimalik öelda.
Minu usu järgi on mniu soovitused teie rahvust ravivad ja see on teile hea.
Head rääkimist.