Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Müstika nurgake
Surnuaia kommetest
 
tütar 09. september 2011, kl 11.05
Kas on ka mingeid kombeid või reegleid kuidas toimida kui haual rist hauakivi vastu välja vahetatakse ?
 
()()() 09. september 2011, kl 13.19
niipalju kui minu sugulastel sellist toimingut teha vaja on olnud, pole küll mingeid muid protseduure tehtud, rist ära ja kivi asemele ja kogu lugu. Ristil võeti küll nimesilt ära ja jäeti rist sinna prahipaika, koju ahjukütteks ei toodud.
 
midagi tean 09. september 2011, kl 19.26
Koju ei tooda kalmistult mitte midagi, hauahooldusriistad olgu alati kusagile haua ümbrusse peidetud! Vastan - kui vahetada rist kivi vastu, siis oleks parim variant teha seda õigeusu papiga, kes siis hingepalve kohapeal loeb, see on ka lepituseks surnu häirimise eest!, ja teeb veel vastavaid rituaale, mida vajalikuks peetakse. Risti võiks kaevata haua peale (kirstu kohale u.50 -70cm sügavusele), see ikkagi iidne komme ja kaitseb nii elavaid kui surnuid, st. need on erinevad maailmad ja rist sümbolina on kaitse kahe maailma vahel.
Miks muidu torgati haavast vai halva inimese hauda, ka sellepärast, et "ta sealt välja ei tuleks kiusama ja kaasa võtma".
Eks igalühel omad teadmised, tee nagu soovid, ise ju teed oma elu, küsisid, ma vastasin.
 
.. 09. september 2011, kl 19.43
Olen näinud surnuaial,et ühel haual oli rist pandud jalutsisse ning mitte keegi seda hauda ei hooldanud. Mida tähendab rist jalutsis?
 
.. 09. september 2011, kl 19.43
Olen näinud surnuaial,et ühel haual oli rist pandud jalutsisse ning mitte keegi seda hauda ei hooldanud. Mida tähendab rist jalutsis?
 
mina tunnen 10. september 2011, kl 14.06
Kas nende haua korrastamise vahendite surnuaeda jätmisega ei ole liiale mindud? Mina olen alati kodust väikese reha ja kühvli kaasa võtnud. Need asjad ei ole mul mõeldud surnute jaoks, mis ühtlasi tähendab, et ma ei võta surnutelt ka midagi ära, kui ma pärast need asjad koju tagasi viin. Need on lihtsalt vahendid, mis aitavad mul hauda korrastada. Kui ma oleksin viinud sinna reha selle mõttega, et ma jätangi ta sinna ja pärast ikkagi koju toon, siis oleks ise asi. Muidu jõuaks ju absurdini, kus surnuaia väravas peaks isegi riideid hakkama vahetama.
Eks see ole paljuski ka tunnetuslik küsimus, mis tunnete ja mõtetega ma surnuaeda lähen.
 
lamp 10. september 2011, kl 16.07
mina tunnen
absoluutselt nõus. tundub, et mõni inimene on keskaegsesse nõiajahi perioodi tagasi jõudnud või pole sealt veel välja jõudnudki.
elan piirkonnas, kus surnuaiale ei saa mingeid tööriistu jätta, kuna kõik varastatakse ära (neid paljukiidetud õigeusklikke on liiga palju:)). samuti olen pidevalt koju toonud lilli, mida peale haudade korrastamist enam vaja pole. istutan aeda.

selge, et tuleb käituda eetiliselt. äärmiselt barbaarne komme on näiteks hauakaevamisel sealt eelmise surnu kondid välja tõsta ja prügilasse visata, mida ma kahjuks meie surnuaial üsna tihti näinud olen. ei kujuta ette, mis kultuuriga inimene nii käitub.

..
rist jalutsis on mingi teise usu komme. õigeusul ehk?

midagi tean
kuule, mõni ei saa vist ilma õigeusu papita enam vetsus ka käidud. täielik absurd!
 
viimane? 10. september 2011, kl 19.47
Kas selles sinu aias, kuhu sa surnuaialt lilli tood ja istutad, kasvab sul ka perele vajalik toit - köögivili, puuvili, marjapõõsad...kui jah, siis on tõeliselt halb see asi sul kalmistukultuuri ja teadmistega.
Vaatan, et foorum on endiselt nii vene- ja õigeusuvaenulik, et siia midagi asjalikku kirjutada pole lihtsalt enam mõtet, tehke mis tahate, võtke aga jah, haualt lilli ja kinkige ka veel näiteks pulmalistele või lähedastele sünnipäevaks, peaasi, et eestlased olete ja uskmatud. Olge uhked edasi, sellepärast see elu siin riigis ka nii shitt on. :DDD
isemaag 10. september 2011, kl 21.58
Õigeusk on kõikse õigem usk!
 
lamp 10. september 2011, kl 22.51
viimane?
eestlane oma "uskumatusega" on vaatamata neile "toredatele" õigeusklikele ja teistelegi vallutajatele ning vereimejatele suutnud oma kodumaal püsida, kusjuures edukalt, tuhandeid aastaid.
seetõttu, et soome-ugri filosoofa, sarnaselt budismiga on loodust ja teist olendit austav.

ja kui siin riigis elu nii shitt on, siis võid alati üle narva jõe astuda. seal on valitsenud juba aastasadu lausa paradiislikud olud:))
mine sinna ja tegele oma nõidumistega. selle peale on õigeuslikud lausa erilised mihklid. millegipärast on aga venemaal üks häda teise otsa. ei tea miks küll?
 
Liisa 10. september 2011, kl 23.03
Venemaa elab tänu õigeusule kaunilt ja garmooniliselt.
Teie ütlemised on siin kantud sellest et kanda ajalugu tagasi 1939 aastasse või veelgi parem 1938 aastasse.
Aga tuletage meelde, et enne polnud teil isegi kirja oskamist, ainult saksa pastoorad tegid esimese öö zakoni. Kõik maad kus valitseb Õigeusk, õitsevad kõigeväelise Jehoova armust!
Laske oma peale Issanda vaim välja valada ja te saate osa Püha Vene Õigeusu osadusest.
 
huhuu 10. september 2011, kl 23.36
Liisa peaks vist veidi ajalugu õppima. Piinlik pole nii lolli juttu ajada ???
 
laualamp 11. september 2011, kl 15.12
....kirjutad:millegipärast on aga venemaal üks häda teise otsa. ei tea miks küll?.....

Aga mis on Eestis - tunduvalt hullemad hädad üksteise otsa, ja seda, pane nüüd tähele - vähem kui miljon on rahvaarv, uskmatus ja kohutav kadedus on eestlase, selle lugupeetud ja teisi austava...irwwwww, inimeselooma päris pupu-sse ajand. Ja pole viga, läheb veel hullemaks, nagu üleeile uudistest, mitte eesti omadest muidugi, kuulsin, edu teile siin :DDD

halleluuja ja eestlane olla on uhke ja hää....laulge enda riik rikkaks, ehk siis on ka nälgivaid eesti lapsi vähem.
 
kuule laualamp 11. september 2011, kl 17.05
sul põleb hõõgniit suure vihaga läbi ja sapp lõika ka välja....inimesel on alati valikud kus elada. kui sul siin ei meeldi mine sinna kus parem.oleme ennem hakkama saanud ja saame edasi. sinna topi oma rassiviha sinna samusele ja ära topi usku vägisi peale....meie usk on tulnud loodusest Taara avitab.
 
lamp 11. september 2011, kl 20.48
Liisa ja laualamp
aga palun, teie "garmooniline" venemaa ootab teid.
teiesuguste harimatute ja ajalugu mittetundvate matsidega pole mõtet rääkidagi.
aga mind tõesti huvitab - MIKS te oma garmoonilises vene riigis ei ela?
aga ei taha - meie "pahas, vaeses ning nälgivate lastega lastega" riigis on tunduvalt parem, on ju?:))

Liisa
kirjaoskusest nii palju, et eestis oli kirjaoskus juba 19sajandil ja ennegi. iga taluinimene oli külakoolis käinud. venelased ei osanud kirjutada ega lugeda veel 1980ndatelgi. olen ise mitmeid selliseid teie "garmoonilise" maa "kultuuritoojaid" näinud:))
 
Aga 12. september 2011, kl 20.07
Veel üks küsimus kommete kohta. Nimelt kui haud on rohtu kasvanud, ja nüüd keegi kavatseb seda korda tegema hakata? kas on midagi, millele eriliselt tähelepanu pöörata?
 
saima 12. september 2011, kl 22.01
puhasta nii nagu soovid...sina oled tubli kes hooldab
 
tütreke 12. september 2011, kl 22.42
Küsi siit: http://www2.maavald.ee/mokalaat/
See on Eesti maarahva mokalaada koht, keegi kindlasti teab vastata.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!