Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Keelenurk
Kas "tänud" ei ole korrektne eestikeelne väljend?
 
Küsimus 17. märts 2017, kl 00.41
Lugesin hiljuti kuskilt, et "tänud" ei ole olemas eesti keele õigekirjas. Kas keegi teab kinnitada?
 
vastus. 17. märts 2017, kl 01.21
http://keeleabi.eki.ee/index.php?leht=0
Kirjuta otsingusse sõna ja saad vastuse.
 
suur tänu! "vastus." 17. märts 2017, kl 02.02
Tegu on võõrmõjulise vormiga, mida ei soovitata kasutada.
 
G 17. märts 2017, kl 07.22
See on kõnekeelne väljend, seega kõnekeeles igati ok, rikastab keelt, see on minu isiklik arvamus. Parem ikka tänada kui jätta tänamata, olgu kasvõi tänud või tähh :)
Ametlikus kirjas muidugi mitte.
 
Keelerikastajad 17. märts 2017, kl 08.17
- Rohkem pole vaja tulla. Kõik rahad on juba üle kantud. -
- Suured tänud! -
 
omalt poolt 17. märts 2017, kl 09.25
tuhat tänu!
 
arvamus 17. märts 2017, kl 10.44
Tänud on mitmus ja tekitab imeliku tunde, kui mitmekülgseid ja erinevaid tänusid öeldakse.
Kes ei saa veel aru selle sõna sobimatusest, siis mõelge kui saate kirja lõpus sellised soovid...
Päikseid!
Armastustega!
Austustega!
Kõike häid!

See kõlab ju nõmedalt? Umbes sama nõmedalt kõlab see, kui ei taheta öelda Teie ja Sina ka nagu ei taha öelda, siis kasutatakse umbisikulist vormi.
nt ...'võtab' siis selle dokumendi ja viib sinna...
Selle asemel et öelda korrektselt:
Võtke see dokument ja viige sinna... Palun võiks ka sel juhul ette käia.
Esimene näide aga välistab sõna 'palun' kasutamise, mis näitabki inimese kohta pigem seda, et ta ei osaka ega julge sirgjooneliselt, otse ja viisakalt teiste inimestega suhelda.
 
arvamusele 17. märts 2017, kl 11.09
ei nõustu sinuga. Kui pöörduda kellegi poole kes töötab mingis firmas siis võib "teie" kirjutada väikse tähega. Kas teil on pakkuda? Kui nüüd mina töötan firmas ja võtan kaupa vastu siis seda kaupa ei tooda ju isiklikult minule vaid firmale ja asjakohane on öelda tänud. Ehk siis niiöelda firma poolt. Miks ma peaks isiklikult tänama, tänan?
 
ehh 17. märts 2017, kl 11.19
Ei peagi isiklikult tänama, kasuta ainust ja ütle "tänu kauba eest" või "suur tänu", kui tahad just selle sõnaga end väljendada. Täiesti umbisikuline, sina pole üldse tänajaks:)
Mis väiksesse algustähte puutub, siis jutt oli praegu ju suusõnalisest käsust/palvest, mitte kirjutamisest.
 
ehhile 17. märts 2017, kl 11.29
Milleks suud kulutada? Kahe sõna asemel sobib üks sõna. Tänud :)
Päikeseid :)
 
arvamus 17. märts 2017, kl 11.36
Ma kirjutasin Teie, Sina suurte tähtega, et asjasse paremini selgust tuua, aga näide oli suusõnalisest pöördumisest kellegi poole. Igaljuhul on umbisikuline pöördumine ja tänamine märk ebaviisakusest, oskamatusest vabalt suhelda jne.
 
aga 17. märts 2017, kl 11.55
ninatargutamine on märk millest?
 
agale 17. märts 2017, kl 12.30
Õpetamine ongi lolli ja arenemisvõimetu silmis (nina)targutamine.
 
eelmisele 17. märts 2017, kl 13.35
Kuskohast sa oled võtnud endale õiguse teisi avalikult õpetada? Kodus oma lapsi või koolis võõraid lapsi võid õpetada, siin ei ole lastefoorum.
 
to eelmisele 17. märts 2017, kl 14.34
Teema autor ju küsis õpetust, aga sina ole loll edasi, kes keelab.
 
lol 17. märts 2017, kl 15.00
Mine arene nurgas. icc
 
eelmisele lollile 18. märts 2017, kl 12.09
Ega loll saagi aru, et ta on loll :)
 
kule 19. märts 2017, kl 09.54
kui su ainus argument on lolliks nimetamine siis ise oledki jõudnud sellele tasemele
 
arvan 19. märts 2017, kl 12.16
Viisakas inimene ütleb selgituste eest vähemalt "Tänan", mitte ei demonstreeri oma rumalat solvumist eri nimede all.
 
eelmisele 19. märts 2017, kl 12.42
Tänan. Sa oled kui taun-hälvikute perre sündinud ainuslaps kes arvab, et on maailmanaba.. Jaa, just sina ja maailm mõtteviisi esindaja. Ärahellitatud lumehelbeke kes nõuab enesele privileege ja samas ei näe kohustusi. Rohkem lugupidamist teiste suhtes.
 
Sapiens 19. märts 2017, kl 17.59
Eesti keele rahvasõnaraamat koos õigekirjareeglitega
Tea Kirjastus. Esmatrükk. Tallinn 2008.
tänu, tänu, tänusse;
tänud, tänude, tänusid, tänudesse.
 
S-le 19. märts 2017, kl 18.23
Tänan käänamine ei pea tähendama veel selle sobimatut kasutamist. EKI seletusest peaks piisama.
 
Sapiens 19. märts 2017, kl 19.58
Tänan on tegusõna ja seda ei saa käänata.
Sobimatusest pole ma sõnagi maininud.
Ma vastasin teemaalgatajale ja leian, et selles kasutamises pole midagi eriskummalist.
 
S-le 19. märts 2017, kl 21.04
Sorry, näpuviga oli, jutt ikka nimisõnast, tänu.
Vastupidi sinu arvamusele arvab EKI, et selle sõna mitmuses kasutamine pole korrektne. Sinu toodud näide on vaid näide käänamisest, mitte selle kasutamisest.
 
Sapiens 19. märts 2017, kl 23.15
Ma saan sinust täielikult aru. Minu arust on see sisetunde küsimus. Ma kasutan isegi vahel seda taunitud varianti.
Teine sarnane on "rahu"(peace). Samas raamatus, just vaatasin et ka seal on see mitmuses käänatud, kuid oma sisetundega ei leia ma ühtegi lauset, kuhu see sobiks mitmuses.
...minu tänud teile kõigile...
...soovin, et kõikjal valitseksid rahud...
See "tänud" tundub vastuvõetavam olema.
Aga noh, sisetunde küsimus.
 
haa 20. märts 2017, kl 09.17
Nimisõnadel on ikka nii ainsus kui ka mitmus ja kõiki saab käänata. Kasutamine on aga stiiliküsimus.
Väljend "suured tänud" on grammatiliselt täiesti õige, aga kas seda just tänamiseks kasutada, on iseasi. Näiteks ka "sügavad kaastunded" on grammatiliselt õige, aga nii ei ütle ju keegi, kui kaastunnet avaldab:)
Tore, et "aitäh" veel ainsuses püsib.
 
arvamus 20. märts 2017, kl 16.45
Mul on hea meel, et vähemalt mõned saavad sellest vahest aru. See on aga tavaline, et teema tehakse vaid selleks, et saada enda oletusele, tõekspidamisele vms-le kinnitust, õigustust ja kui seda ei saada, on mokakesed kohe viltu ja hakatakse sõimama. Keegi pole ilmeksimatu, aga vigadest võiks õppida.
 
Sapiens 20. märts 2017, kl 17.35
Käärid ja püksid püsivad kah ainult mitmuses seevastu.
 
:)) 20. märts 2017, kl 23.34
Edward Käärkäsi ja Käsna-Kalle Kantpüks:))
 
Sapiens 21. märts 2017, kl 20.01
Käärkäsi ja Kantpüks on liitsõnad.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!