Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Keelenurk
aitäh või aitähh
 
h? hh? 05. mai 2010, kl 07.07
 
lepatriinu 23. mai 2010, kl 00.08
Minul on jälle Täpitriinuga suisa vastupidine arvamus:mulle tundub just "aitäh" kuidagi soojem ja sõbralikum kui "tänan":)
Tänan on minu jaoks selline ametlikum:)

Ja "aitäh"(ühe h-ga) on õige - oi, kui palju neid aitähh -e (kahe h-ga) olen lugenud! Ka pedagoogide kirjades. Hämmastav, eks ole.
Üks asi pani mind veel imestama - üsna staažikas pedagoog (lasteaias, vanemõpetaja) pöördus kirjas teise pedagoogi poole, kirjutades sõna "Sulle"(pöördumine isiku poole) väikese algustähega:"sulle".
Küsimus:kas see on viga või ei ole?
Isiklikult minu jaoks näitab sõna "Sina"kirjutamine suure algustähega lugupidamist, kui kasutatakse väikest algustähte "sina", siis tundub see pisut solvamisena :)
Ärge pange pahaks:)

Aga kuidas siis tegelikult korrektne oleks?
 
M 23. mai 2010, kl 01.11
Mulle ka tundus veel paar aastakest tagasi isiklikus kirjas pöördumine väikese algustähega lugupidamatusena, kasutasin pidevalt suurt "essi". Aga kuna kõik me kommenteerime foorumites, kasutame MSNi, saadame SMSe jne, e-suhtlemine on muutunud igapäevaseks lävimisviisiks, siis seetõttu on ka kaduma läinud see üdini isiklik "Sina". Foorumites on kõik täiesti anonüümsed sinasõbrad, kui pöördud ühe poole, kirjutad tegelikult kõigile lugemiseks, isikustatud kirju polegi, kedagi teiseltpoolt sa ka ei tunne, suurtähte ei kutsu miski kasutama. Ikka "sina". SMSi saates on lause keskel suure tähe valimine töö omaette, MSNis jälle kiri = tavakõne (justkui?), kirjaviis vs kiirus, ikka kaotab kirjaviis. Ja lõpuks oled lihtsalt harjunud kiirelt oma mõtteid väljendama igal pool, ka lausealguse suurtähed on juba harulduseks muutunud.
Usun, et kirjutaja, kes unustas suurtähe, ei väljendanud tegelikult lugupidamatust. Pigem igapäevase e-kirja rutiinne kasutamine, ei midagi erilist. Ja küsigem oma järeltulijate käest, kuidas nemad kirjutaksid "sina"? Kes on üldse kuulnud suurest algustähest? Ja kes ka kuulnud on, kus ta ise seda kasutab? Tundide viisi ju suhtlevad klahve klõbistades.
Sic transit gloria mundi... (krt, ega siin ometi sõnad suure tähega pidanud algama?)
 
M 23. mai 2010, kl 01.26
Pagan, tegelikult tahtsin ma öelda seda (tsiteerides Baskinit): mulle isiklikult tundub, et "sina" on e-suhtluses täiesti sõbralik kirjapilt ja "Sina" tänapäeval juba sihuke ametlikum ja veidi distantseeruv pöördumine. Rääkimata "Teiest", mis on ikka üliametlik ja lausa suhtluspartnerit tõrjuv. Aga see tundub mulle isiklikult:)
 
Täpitriin 23. mai 2010, kl 19.51
Kui see Sina või sina jutuks tuli, siis minu jaoks on suur S sooja austuse ja sõbralikkuse, ametlikes kirjades ka ametlikkuse või lugupidavuse tunnus. Samas üks isik Naistekast on hallil ajal seletanud midagi sellist, et algul, kui inimene on üks suurest üldisest massist, pole millegagi silma paistnud, kuidagi erilist suhtumist ära teeninud, siis on ta suure S-ga, kui ta muutub oluliseks, muutub ka s väikeseks.

Lepatriinule
Väikest s-i kolleegi meilis küll solvavaks ei pea.
 
imelik inimene 23. mai 2010, kl 23.18
Aga mis Teiel viga on? Mul on kuidagiviisi nii juhtunud, et just Teie on suurima soojuse ja sõbralikkuse märk. ja seda juba aastaid, et mitte öelda aastakümneid. Nii mõnus on küsida: "Ja mida Teie sellest arvate?" , või öelda: "Teie võite arvata, mida tahate!" või öelda: "Teie käsk on mulle seaduseks." Eks ta vist imelik on, aga on niimoodi kujunenud. Ja kuidagi lõbusam on ka. Eks ta vist maitse asi ole.
 
lepatriinu 23. mai 2010, kl 23.37
Just, täpselt nii nagu Täpitriin ütles:suur S on sooja austuse ja sõbralikkuse, lugupidavuse tunnus!!
Mulle nii tundubki ja sellepärast väike s viitakski justkui lugupidamatusele või umbes nii...
Aga ehk see on minu n.-ö. kiiks lihtsalt.
Ja ikkagi on isiklikult minu jaoks suur S loomulikum kui väike (pöördumises isiku poole)

Sõna Teie kasutamine on ju väga viisakas!:)
Aga kui mul on valida teietamise ja sinatamise vahel, siis minu jaoks on sinatamine kuidagi soojem:)
Aga ikkagi oleneb olukorrast, kohast ja sellest, kui tuttavad omavahel ollakse.

Kas oma ülemust tuleks sinatada või teietada? Kui oled alles äsja tööle asunud? Kui ülemus on ise palunud enesele "sina" öelda. Mina ei suuda võõrast inimest ja eriti ülemust, esimese hooga sinatada.
 
imelik inimene 24. mai 2010, kl 02.35
Minu jaoks viitab "Teie" eriti suurele lugupidamisele, austusele ja armastusele.

Vahetasin perearsti, sest ta hakkas mind sinatama - kas sa pissiproovi tõid? No tere hommikust? Olen temast oma 10 aastat vanem. võiks ikka enne küsida, kas selline kõnetamine mulle pärikarva on. Ei olnud.
 
M 24. mai 2010, kl 10.04
No vaat, kui erinevad tunded. Mina teietan lisaks võõrastele inimestele selliseid (pool)tuttavaid ja kolleege, kellega ma mitte mingeid lähemaid ja soojemaid suhteid ei soovi. Seetõttu on see lihtsalt külm ja viisakas sõna, mida pealesunnitud suhtlemise korral tarvitada. Ja kirjutamisel jälgin pingsalt, et suurtähed esindatud oleksid, et kõik oleks nagu õpikust, reeglipärane. Seega austusavalduseks ma "teiet" ei pea, küll aga võib ju mu suhtluspartner niimoodi arvata, no jäägu talle siis see rõõm:)
Sinatamine on märk hoopis isiklikematest ja minu jaoks tähtsamatest suhetest, täitsa teine kvaliteet.
 
kerli 24. mai 2010, kl 18.03
aitäh ikka.
 
mia 05. juuni 2010, kl 03.00
tundub et nooremad hindavad väikest s-tähte. olin hiljuti ühel koolitusel, kus tuli sellest juttu, et toimetaja pidas Sina (suure tähega) imelikuk ja valeks, et miks artikli kirjutaja suure S-tähega seda kirjutab:P ja siis küsisimegi, et kas reegleid on muudetud, kuna koolis ju õpetati, et Sina on ikka suure tähega. Tahakski teada, kuidas praegu koolides siis õpetatakse? sest olen tähele pannud, et ka ametiasutustest tulevad kirjad, kus teie on ka väikese tähega kirjutatud.
aga minu jaoks on jah Teie hästi ametlik, inimesega distantsi hoidev sõna, kui juba sinatad, siis on teisega palju parem ja vabam suhleda. Oleneb juba muidugi inimesest, lähen tavaliselt kuidagi ruttu sina peale ja jäängi, kuid paari vanema prouaga läksin sujuvalt teie peale tagasi, tundsin, et nendega on nii parem, ja sellegipoolest oli soe suhtlemine meil omavahel:)
 
nonoh 05. juuni 2010, kl 23.16
mis ARTIKKEL see selline on, kus esineb sõna "sina" pöördumisvormelina? See sõna saab sellisena ette tulla ikka ainult kirjas kui sellises!
 
to nonoh 06. juuni 2010, kl 09.28
Kas sa lähed täna poodi? - selline lause võib ette tulla kirjas ja kirjalikuna, mitte suulises kõnes või kuidas sinu viimasest lausest aru saada?
 
:) 06. juuni 2010, kl 13.38
To nonoh, jutt on ju suurtähe kasutamisest! Mina saan nonohist nii aru - artikkel ei saa olla isiklik pöördumine, nii et suur S saaks üldse kõne alla tulla.
Kuidas sa suulises kõnes suurtähte tahaksid väljendada, et sellega võrdled?
 
al 09. september 2011, kl 06.26
lahe :) ühest väiksest sõnast tekkis hull teema
attüma teile :)))
 
aga 10. september 2011, kl 01.02
sai vastuse kohe alguses.
 
aga veel 10. september 2011, kl 01.11
See suure algustähe kasutamine ei pruugi ju alati austust ja lugupidamist näidata. Pahatihti on tegemist lihtsakoelise pugemisega ning suurt tähte "pannakse" teadlikult ja kalkuleeritult mitte oma austust, vaid himu silmaspidades.
 
Kriipsuke2x 07. november 2017, kl 00.15
Ausalt öeldes, pärast nii pikka pausi arutelus, on ilmselgelt kõigil suhteliselt ükskõik, mis moodi tänada aga pisikese täpikese paneks kirja... "Eesti keeles ei tänata mitmuses". St, Suur tänu, aitüma, aitäh, tänan- peaks olema keeleliselt korrektsed. Vastunäidustatud on nt "suured tänud".
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!