Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Keelenurk
kellegiga, kellegagi, kellelegi, kellegile
 
rumaluke 13. august 2009, kl 23.37
Kogu aeg ajan segamini.


Millises lauses nt kasutatakse sõna kellegiga ja millises kellegagi?


Ja veel:

Kellelegi, kellegile?
 
. 13. august 2009, kl 23.39
Sellist asja nagu kellegiga ja kellegile pole olemas, inimesed, kes eesti keelt oskavad, neid ei kasutagi.
Tundub, et Sina, rumaluke, oled tõesti rumaluke.
 
lihtne variant 14. august 2009, kl 00.11
kunagi õpetati nii, et miskit "kile" varianti pole, et kassi-kile ja koera-kile, lihtne!
 
legi ja tagi 14. august 2009, kl 08.08
Rõhuliited „-gi” ja „-ki” on pärast käändelõppu: kellessegi, kellestki, kellelegi, kellelgi, kellenagi, kelletagi, kellegagi; millessegi, millestki, millelegi, millelgi, millenagi, milletagi, millegagi.
 
nii-nii 14. august 2009, kl 11.35
aga sõna kuskile? kuidas sellega on? selgitage...
 
krants 14. august 2009, kl 12.59
kuskil ja kuskile käituvad teisiti. Sinna rõhuliidet otsa panna ei saa - kui ei taha just väääga originaalitseda. SElgitaks, kui oskaks, aga olen ennast lohutanud sellega, et keeles mõned asjad lihtsalt ON nii nagu nad ON.
 
H. 14. august 2009, kl 13.05
Kuskile = kuhugi = kusagile. Aga sellist sõna nagu kuhugile ei ole.
 
... 14. august 2009, kl 13.36
Las olla mõni erand ka, kuigi ise ütleks, et seal see -ki ja -gi ei ole rõhuliide.
 
aga 14. august 2009, kl 14.13
on ju täiesti kasutatav "kuskilegi".
Näit: Sõidame kuskilegi, ainult siit eemale.
 
Raili 16. august 2009, kl 18.27
-ki ja -gi käivad söna lõpus, liited või nii.
 
nunnake 17. august 2009, kl 23.35
Sõidame ikka kusagile kaugele, musike! Kuskile ei ole miski sõna.
 
s 22. august 2009, kl 12.06
gi on alati löpus-lihtne meelde jätta ju.
 
aga nunnakesele 22. august 2009, kl 19.49
copy keeleveebist->

.kus'kile kuhugi. ▪ Lähme kuskile mujale. Ei ole kuskile kiiret. See jutt ei kõlba (mitte) kuskile. {Viime kokkusaamise kuskile järgmisse nädalasse}→ saame kokku millalgi järgmisel nädalal
 
mii 01. september 2009, kl 23.56
Kellelegi-kellegile probleem lahendati minu jaoks kolmandas klassis eluks ajaks - just selle kellegile-kassigile paralleeliga.Nii et kellel kõhklus tekib, see proovigu kassiga:).
Seda inimest, kes arvaks, et ka kassigile oleks täiesti sobilik, pole ma veel näinud.
 
joobert 07. september 2009, kl 16.28
oh, oleks mul kass. siis oleks vähemalt kellegagi kusagilegi/kuskilegi minna:)
 
juhm 07. september 2009, kl 17.31
No ma ei tea, ei mõika, ei taipa, ei mõista, ei saa aru, - juhm nagu ma olen - milleks neid "kassigile" või "koeragile" variante vaja on!
Lihtsamast lihtsam on ju meelde jätta, et liited -ki ja gi käivad sõna lõppu!
 
Marge 28. november 2010, kl 06.31
Ja sinule, autor punkt, meeldib küsijale suu pihta lüüa?
 
Britt 29. aprill 2011, kl 14.48
Milleks "kassigile" varianti vaja on? On vaja ikka - see tähendab, mitte seda valet kassigile varianti, vaid ikka seda õiget kassilegi varianti.

Kumb on õige?
A
- Miks sa viskasid need kalad ära?
- Ei olnud mul neid kellelegi anda
- Andnud siis vähemalt kassilegi.

B
- Miks sa viskasid need kalad ära?
- ei olnud mul neid kellegile anda
- andnud siis vähemalt kassigile


:))
 
Rohmar 03. jaanuar 2024, kl 02.50
Ma ei anaa neid kalusid kassilgegi ja koeralgile, miks annad kassilgi ajab see oksendamiseni
 
Ropp Raivo (samas ka kui tuntud keeleteadlane) 04. jaanuar 2024, kl 00.43
Kas Sa istuksid oma vitúaugukesekesega / või vitúaugukesega mu múnnilegi või múnnigile? Ja pärast teeme pärakugi-seksi või pärakuseksigi? Ja purskame su mususse /või musisse? Ning hõõrume spermi / sperma rinnakatesse / rinnahoidjatesse?
 
vaadakene 05. veebruar 2024, kl 14.18
Selline nipp, mõtle kassi peale , siis oskad ka gi sõna lõppu kirjutada või öelda. Läksin poodi, ostsin toiduaineid ja võtsin kassileGI konserve. Sa ei ütle ju kassigile, eks ole...Vanasti õpetati nii lapsi õigesti ( mitte õieti) rääkima ja üles ( mitte ülesse) kirjutama.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!