Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Keelenurk
Protsendipunktid
 
Miri 30. september 2009, kl 17.53
Mille poolest erinevad protsendipunktid protsentidest? Kui vahet pole, siis milleks on vaja sellist uusmoodustist kasutusele võtta?

Eilne AK: "Erakonna toetus on vähenenud kolme protsendipunkti võrra." Väga võõras oli kuulata!
 
KomuBefe 30. september 2009, kl 18.10
Tubli! Õige! Olen õige mitu korda mõelnd (viimati täna ommikul), et peaks tarkadelt naistelt küsima.
 
nii 30. september 2009, kl 20.52
Ausalt öeldes kõlab see sõna minugi kõrvale harjumatult, aga protsent ja protsendipunkt ei ole sama asi. Üritan siis vahet seletada.

Kui enne oli näiteks 58 protsenti ja nüüd on 55 protsenti, siis ongi toetus vähenenud kolme protsendipunkti võrra.

Kui oleks vähenenud kolme protsendi võrra, siis kolm protsenti 58-st on 1,74 ja hetkel oleks toetus 56,23 protsenti.
 
Miri 30. september 2009, kl 21.14
Tänan! Natuke raskesti mõistetav siiski minu jaoks. Toetusprotsente arvestatakse ju nii, et eelmisel korral oli see nt 14%, seekord aga 11%, seega toetus vähenes kolm protsenti. Ei ole küll teistsugusest arvestusest kuulnud! Võrreldakse ikka teiste erakondadega, mitte oma eelneva perioodi näitajaga. Nii oli see ka AK-s.
 
nii 30. september 2009, kl 21.54
Eks igapäevakõnes räägitaksegi nii, aga matemaatiliselt on korrektne kasutada sõna protsendipunkt. Minu poolest saaks ka ajakirjanduses ja uudistes ilma protsendipunktideta hakkama, eks aru saadakse niigi.

Kui toetus oli eelmisel korral 14%, seekord aga 11%, siis vähenes toetus 21.4 protsenti ehk natuke rohkem kui viiendiku võrra ehk kolm protsendipunkti.
 
M 01. oktoober 2009, kl 00.16
Googeldades selgus, et see mõiste on ennegi segadust põhjustanud, aga siiski täitsa kasutuses. Nii võib veel targaks saada!
 
KomuBege 01. oktoober 2009, kl 12.02
Jälle õige!
 
Miri 01. oktoober 2009, kl 15.07
Selge! Siis nii tulebki öelda, et toetus vähenes 21,4, aga mitte kolme protsendipunkti võrra!
 
:) 01. oktoober 2009, kl 16.01
Aga kes selliseid arvutusi küll jutu sees kiirelt teha suudaks? Ja mis veel hullem - kes sellest siis lihtsalt kuulates aru saaks? Parem ikka kasutada matemaatilisi termineid, kui et jutt muutuks selliseks segapudruks, et eriliste vaimuanneteta inimesed peaksid kalkulaatorid appi võtma. Mina kindlasti ei hakkaks arvutama, mitu protsenti see toetus siis peaks nüüd olema, kui mulle sihukesi numbreid ette söödetaks - järelikult muutuks kogu informatsioon mu jaoks täiesti mõttetuks.
 
black 29. oktoober 2009, kl 18.27

ja 1 protsendipunkt on 100 baaspunkti
 
tädi maali 30. oktoober 2009, kl 20.13
Elementaarne, kullakesed.

1 protsent on 1 sajandik mingist hinnatavast hulgast. On kaks parteid, kummalgi oma toetajad.
Protsendipunkt ei peegelda mitte osakaalu tervikust, vaid varasema osakaalu muutumist. St on oluline vahe, kas rääkida muutusest protsentides või protsendipunktides.

Partei A toetus on 20% ja parteil B 80%, näiteks. Oletame, et ükskõikseid ei ole.

Kui eeltoodud näites partei A toetus tõuseb 30%peale ja teisel langeb 70 peale, siis kasvab partei A toetus 10 protsendipunkti võrra. See ei kasva mitte 10%, kuna 10% 20-st oleks 2% ja sel juhul saaks uueks toetuse väärtuseks olema kõigest 22%. Partei A toetus kasvab suisa 50%, so 10 protsendipunkti võrra. Oli 20, said 10 juurde.


Et asi päris selgeks saaks, arvutage välja, mitu protsenti ja mitu protsendipunkti partei B toetus vähenes.
 
einoh 30. oktoober 2009, kl 20.21
Tegelikult saime juba kuukese tagasi päris kenasti pihta... on see nüüd tunnikontroll või lihtsalt kordamisülesanne?
 
bjaaa 05. november 2009, kl 08.50
ja mina loen "protsendipirukad"!
 
repliik 05. november 2009, kl 11.46
... ja "vähenes poole võrra" ja "vähenes kaks korda" on täpselt seesama - see matemaatika on igal juhul üks keeruline asi!
 
viimasele 26. november 2009, kl 23.03
Midagi keerulist pole, tuleb lihtsalt meelde jätta tähendus.
Kui 10-st lahutada 3, siis öeldakse, et arv vähenes kolme võrra.
Kui 10 jagada 2-ga, siis arv vähenes 2 korda, aga poole võrra.

Nii lihtsaid asju küll ükski täiskasvanu raskeks ei tohiks pidada!
 
Maiu Piimaauto 27. november 2009, kl 10.33
"Võrra" on isegi ülearune... Vähenes kolm protsenti - ja mõte samuti selge.
 
kägu 19. veebruar 2016, kl 14.22
vt Egle Pulleritsu artiklit: "Protsent punkti ei vaja" http://uudised.err.ee/v/arvamus/191c5e16-cbeb-4b63-a2e8-db52791dc4ce
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!