Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Keelenurk
vene keele sõnastik ja ma,sa,ta,me,te,nad.
 
algaja 17. detsember 2009, kl 15.35
kasutan vene-eesti õppesõnastikku.
sõnastikust leidsin sõna: "делать", mis tähendab "tegema".
hääldaksin seda "djeelat". olen internetist lugedes aru saanud, et viimast tähte ei hääldata. mingi hääletu häälik(?).
järgnevalt vaatasin sõna pööramist ma,sa,ta,me,te,nad põhjal.
"ma teen": "я делаю" (ja djeelaju).
ma tean, et "ma" puhul pannakse sõna lõppu "ю". sõnastikus on sõna "делать", seega, kuhu kadusid sõnastiku sõna lõpust tähed "ть" ma-vormi kasutades?
miks ei ole niimoodi, et: "я дела_ть_ю", vaid on "я делаю" (ть kustutati ära)?
sama asja märkasin ka näiteks sõnaga "lugema", sest ma-vormis on jälle "ть" ära kustutatud ning selle asemel on lisatud lõppu reeglikohane "ю".
 
p 17. detsember 2009, kl 16.06
"ь" on pehmendusmärk, mis näitab, et eelnevat konsonanti hääldatakse palataliseeritult (nagu eesti sõnas kott : koti, mitte nagu sõnas kott : kota). On olemas ka kõvendusmärk "ъ", mis näitab, et eelnev konsonant jääb peenenemata.
Kui kaugel sa, algaja, oled muidu oma emakeele õpingutes? St kas võib seletades kasutada selliseid mõisteid nagu sõnatüvi ja muutelõpud? No uuri ise, kui neid varem kuulnud pole. "дела-" on tüvi, millele eri vormides liituvad pöördelõpud "-ю", "-еш" jne, tegevusnimelõpp "-ть" jne. Täpselt nagu eesti keeleski.
 
proua Kortspõhi 17. detsember 2009, kl 17.25
P ütles kogu vajaliku info ära, analoogne situatsioon on ka eesti jpm keeltes: sõna "tõusma" ainsuse esimene pööre on samuti "tõus-en", mitte "tõusma-n".
 
algaja 17. detsember 2009, kl 19.37
aitäh! sain aru!
 
k--- 07. november 2011, kl 16.32
kuidas on vene keeles
minul?
sinul?
tal?
meil?
teil?
neil?
mina ei saa neist üldse aru :(
aga Äitah kes aitab :)
 
k-le 07. november 2011, kl 18.11
minul- u menja
sinul -u tebja
temal: u nego(hääldus: nevo)/ temakesel: u nej
meil - u nas
teil - u vas
neil - u nih
 
ja 08. november 2011, kl 09.27
Temakesel- u nejo.
 
Kirkr orm 28. september 2016, kl 17.23
Kuidas on nemad vane keeles
 
Kikr orm 28. september 2016, kl 17.25
Pliis keegi
 
Palun 28. september 2016, kl 21.17
nemad - oni (vene k.)
 
oni 29. september 2016, kl 02.10
Kikr orm Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Pliis keegi

Nalja teed siin või? Google translate tõlgib üksiksõnu paremini kui ükski muu sõnaraamat! Kasuta ometi!
 
to algaja aastast 2009 29. september 2016, kl 10.55
algaja kirjutas:
kasutan vene-eesti õppesõnastikku.
sõnastikust leidsin sõna: "делать", mis tähendab "tegema".
hääldaksin seda "djeelat". olen internetist lugedes aru saanud, et viimast tähte ei hääldata. mingi hääletu häälik(?).
järgnevalt vaatasin sõna pööramist ma,sa,ta,me,te,nad põhjal.
"ma teen": "я делаю" (ja djeelaju).
ma tean, et "ma" puhul pannakse sõna lõppu "ю". sõnastikus on sõna "делать", seega, kuhu kadusid sõnastiku sõna lõpust tähed "ть" ma-vormi kasutades?
miks ei ole niimoodi, et: "я дела_ть_ю", vaid on "я делаю" (ть kustutati ära)?
sama asja märkasin ka näiteks sõnaga "lugema", sest ma-vormis on jälle "ть" ära kustutatud ning selle asemel on lisatud lõppu reeglikohane "ю".
-----------------------------------------------------Aastaid möödunud, ei tea, kas see algaja ikka veel õpib.Pani imestama tema mõttelaad pöördelistest vormidest.Kuidas saab arvata, et pöördelõpp käib tegusõnale lihtsalt lõppu ehk eesti keeles oleks see siis:ma tegeman, ma lugeman jne
Veider lugu. On veel selliseid, kes nii mõtlevad? _____________________________________________________
 
* 01. oktoober 2016, kl 04.58
Väga veider lugu tõesti. Aga no kui algaja keelest mitte midagi ei tea, võib ta tõesti arvata mida iganes. Ma soovitaks tal suhelda vene keelt emakeelena kõnelevate inimestega. Mingi tundub et opakas sõnaraamat talle vaevalt midagi selgeks teeb.
 
Hääldamine 08. oktoober 2016, kl 07.13
Google translate - seal on valjuhääldi pildike all - pane sõna sinna, vajuta seda ja kuuled, kuidas hääldatakse.

Näiteks - сделать - siis kuuled, kuidas seda pehmendusmärgiga t-tähte hääldada.
 
Kirkr orm 18. oktoober 2016, kl 12.10
Kasuta ometi mida ,,Palun"
 
Kirkr orm 18. oktoober 2016, kl 12.16
Ja muide PALUN ma olen alles 11
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!