Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Unetute nurgake
Rehkendagem
moosimadu 24. jaanuar 2015, kl 20.51
Ülesanne kah:
Ott Oskaja tegi suvel 240 kasevihta. 1/3 vihtadest andis ta vanaisale,
¼ vihtadest müüs taskurahaks maha, saades iga viha eest 2/5 €.
Ülejäänud vihad jäid oma sauna tarbeks.
Küsimused:
1. Mitu vihta Ott müüs?
Ott müüs 60 vihta.
2. Palju Ott taskuraha sai?
Vihtade müümisega teenis Ott 24 eurot. Vanemate käest võis ta muidugi taskuraha juurde saada, see pole välistatud.
3. Mitu vihta vanaisa sai?
Vanaisa sai 80 vihta.
4. Palju vanaisa raha kokku hoidis?
Kui Ott oleks vanaisale vihad müünud sama hinnaga nagu ta taskuraha-vihad müüs, oleks taat pidand nende eest maksma 32 eurot. Kas ta just selle raha kokku hoidis, on kaheldav, sest hakkaja taat oleks needsamad vihad ise ja tasuta endale teinud, lapselaps aitas tal lihtsalt kõvasti aega säästa.
5. Mitu vihta oma sauna tarbeks jäi?
Oma sauna tarbeks jäi 100 Oti seotud vihta.
6. Palju oma pere raha kokku hoidis?
Eks oma pere raha kokkuhoimise loga on sama lugu nagu taadi poolt kokku hoitud rahaga- küllap need vihad oleks tehtud saanud niikuinii. Aga kui ikka oleks pidanud Oti vihtadega sama hinna eest vihtasid ostma, oleks kulunud 40 eurot
7. Kui igal laupäeval kasutada 2 vihta, siis mitmeks laupäevaks neid jätkub?
Kui oma pere vihtasid kasutada 2 tk igal laupäeval piisaks neist 50. laupäevaks (pea terveks aastaks!)
8. Kui kuus oleks 4 laupäeva, siis kui pikaks ajavahemikuks?
KUI kuus oleks 4 laupäeva, piisaks Oti tehtud vihtasid kaheteistkümneks ja pooleks kuuks, aga õnneks on aastas 52 nädalat ja seega mõni laupäev rohkem, nii, et järgmiseks talviseks pööripäevaks on Oti perel juba uuel aastal tehtud vihta vaja.
moosimadu 24. jaanuar 2015, kl 20.59
Ats Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Vai-vai, ma ei oma inffi üleüldsegi selliste asjad
> e kohta.
>
> Kui sobib, siis ehk valgustad?
>
>
> Olen aru saanud, et sa tead erilisi seadusejup
> pe, mida keegi ei vaevu teadma, autorite ütlemisi
> , päevakajalisi, tark naine - lühemalt öeldes.
>
>
> Mis selle guugeldamisega on? Kas püsikate t
> ekst läheb täiega sinna?


Ei-ei, ma ilmselt ei väljandanud end piisavalt arusaadavalt.
Luuletused, mis siin juhuslikult on, ei ole kusagil mujal kui ainult siin. Kui nende järgi mind "otsida", siis ei ole võimalik leida mu teist pesa, kus ma saan nende "EKRA bännib moosimao ära!!!!" ja "moosisugused tuleb merre uputada koos neegrite ja pederastidega"-inimesearmastajate eest rahus olla.
Püsikate tekstist ei tea ma midagi. Kuhu see läheb või ei lähe, ega ei ole oluline ka.
 
Ats 24. jaanuar 2015, kl 21.18
Moosimadu, kas sina saaksid (modedelt?) minu meiliaadressi, et näiteks miskit öelda, või ...

Ma olen täiega ähmis, ma mõtlen pisut.
moosimadu 24. jaanuar 2015, kl 21.27
Ei, ei saa, sest ma ei küsi. Võimalik, et ka modedel pole see näha, aga ma ei küsi niikuinii.

Olen kindel, et see, mida nüüd ütlen, on ülearune, aga ma ei registreerinud ennast foorumisse uute tutvuste jaoks, vaid lihtsalt seepärast, et mu unerütm on kogu pere omast tohutult erinev ja pisut lobisemist kulus marjaks ära. Ma ei lase end häirida, et ma oma teravusega nii mõnelegi varba peale astusin ja sellega tõelise põhjakihi enda kallale valla päästnud olen.
Mis see mulle teeb? Mitte midagi. Aga neile vägivallaga ähvardajaile ja vihkajaile teeb küll. Mul on neist kahju.

Aitab, jätame selle foorumiosa tollest teemast puhtaks.
 
Ats 24. jaanuar 2015, kl 21.28
Väike pudel maasikasiirupit maksab 1.10 €.
Siirupipudel ilma korgita maksab 1.- € ROHKEM kui kork.
Kui palju maksab kork?
moosimadu 24. jaanuar 2015, kl 21.30
Korgi hind on 5 senti, kas pole?
 
Ats 24. jaanuar 2015, kl 22.27
Muidugi õige!

Mulle meeldib matemaatika, aga ma pole raasugi sinu moodi vaistuga, mina lahendan valemitega. Lapsi õpetades nägin, kui palju erinevaid ajusid olemas on, mul pole peas isegi kolme muutujaga valemid, ei jää pähe! Aga ma oskan neid tuletada kergesti ja see on põnev mulle.

Ma ei otsi tutvusi tutvuse mõttes! Arvan teadvat sinu unetusevärki, mul omad hädad.

Siit väljaspool tahaks neti ja delfi kohta teada, siia kirja panemata.

Saatsin sulle meili, kui see aadress kehtib.
 
Ants 24. jaanuar 2015, kl 22.30
Moosimadu, sul käib rehkendus nii kähku, et kui nüüd siia allapoole ma selle kahes variandis
a) loogiliselt ja b) matemaatiliselt
copin, siis on pool lehekülge täis:

V: Loogikaga 1.10+1.-=2.10, mis on kahekordne ja on see „1“,mis ROHKEM on,
jagame 2-ga 1.05, siit kork (1.- rohkem) 0.05
ja siirupipudel 1.10-0.05=1.05
Matemaatiliselt:
Kork maksab X €, siirupipudel ilma korgita maksab Y €.
X+Y=1.10 on üks võrrand,
KORK maksab siirupipudel + 1.- rohkem ehk
X=Y+1.00 see on teine võrrand.
Esimesest võrrandist lahutame teise,
2X=0,10 ja X=0,05 €
Siit saame, et siirupipudel maksab 1.05 € ja kork 0.05 €
Just 1.- € rohkem.
 
Ats 24. jaanuar 2015, kl 22.36
Autojuht Rool sõitis esmaspäeval 240 km, mis moodustas 3/8 viie tööpäeva jooksul sõidetud kilomeetrite arvust.
Autojuht Pidur sõitis esmaspäeval 180 km, mis moodustas 2/9 viie tööpäeva jooksul sõidetud kilomeetrite arvust.
Küsimused
1. Mitu km läbis Rool viie päevaga?
2. Mis oli Rooli 5 päeva keskmine läbisõit?
3. Mitu km läbis Pidur viie päevaga?
4. Mis oli Piduri 5 päeva keskmine läbisõit?
5. Kumb autojuht sõitis keskmiselt ühes päevas rohkem km ja mitme km võrra?
moosimadu 24. jaanuar 2015, kl 22.44
Minu lahenduskäik oli selline, et kui pudel+kork maksid 1.10- ja pudel maksis korgist 1 euro rohkem, siis tuleb kogusummast maha võtta see, palju "maksab rohkem" ehkk 1 euro, ülejäänud kümme senti pooleks ja teisele poolele euro otsa. Saingi 1.05- pudeli ja viis senti korgi hinnaks.
moosimadu 24. jaanuar 2015, kl 22.53
Sohver Rooli saavutused:
240 on 3/8 viie tööpäeva läbisõidust.
Viie päeva läbisõit on seega 80*8=640 km.
Kesmiselt sõitis hr Rool viie päeva jooksul iga päev 120 km.

Sohver Piduri tulemused:
180 on 2/9 viie päeva läbisõidust.
Viie päeva läbisõit on seega 90*9=810 km
Keskmiselt sõitis hr Pidur viie päeva jooksul iga päev 162 km.

Raamatupidaja järeldused:
Hoolimata nimest oli hr Piduri läbisõit päevas keskmiselt 42.km võrra suurem kui hr Roolil.



Toimetatud 1 kord(a). Viimati moosimadu 24.01.2015 22.54.
 
Ats 24. jaanuar 2015, kl 23.08
Suurepärane!
Arvan, et sul on õigus, aga
Rooli keskmine oli minul 128km
ja sellest tulenevalt ka võrdlus Piduriga on 32 km.

Mõhk Metsavana rääkis midagi 6 kuud tagasi 9-st järeltulijast, aimu oli mul, et tööd tohutult ka arusaadav.

Minu huvid kirjalikud, seotud RÜPERAALIGA, kas pole äge sõna!
moosimadu 24. jaanuar 2015, kl 23.14
Õige, viga on sees, arvutus- või kirjutusviga, kahtlustan viimast.
Ei saa ikka peast kogu aeg tulistada, haha.

Rüperaal on põhjaranniku sõna, lõunas kutsutakse toda asja üsäpuutriks.
moosimadu 24. jaanuar 2015, kl 23.15
Mõhk Metsavana oletas.
Väga mööda ei pannudki.
 
Ats 24. jaanuar 2015, kl 23.17
Olen praegu plindris, mul tippimata raamatust mustandisse ja lahendamata.

Läksin siin mingite viiruste või häkkerite või turvalisuse vms . . . krampi, midagi sarnast kunagise kgb nuhkimisega - tunne tuli peale, koos sisemise õudusega. Need Ukraina ... lisaks.

Mõnikord kollitab minevik.

Teen varsti oma töö ära, seniks: m u u s i k a t
Mõhk Metsavana 25. jaanuar 2015, kl 02.26
ahah, keegi läks tuhnima mu postitusi...
 
Ats 25. jaanuar 2015, kl 17.44
Metsavanale: Ei saa pattu salata, mis tehtud, see tehtud!

Delfikatele: muusikapaus on otsas, alustame õhtust-öist ajugümnastikat.

Kahe asula vaheline kaugus on 12 km. Jalakäijal oli kavas läbida see vahemaa teatud ajaga.
Tegelikult liikus ta igas tunnis 2 km vähem, kui oli planeeritud ning jõudis sihtkohta ettenähtust 1 tund hiljem.
Leia jalakäija tegelik kiirus.
(Siin oleks vaja teada ruutvõrrandi lahendivalemit ja ka seda, et miinuslahend ei sobi. Moosimaol pole vaja, temal on kontakt Universumi energiaväljaga, kust tulevad vastused teisi kanaleid pidi otse otsmikusagaratesse ja töödeldakse edasi tema isikupärase ajutegevusega. Teistel näpuga ajajatel, nagu mina olen, on ruutvõrrandi lahendivalem hädavajalik. :D)
 
Ats 25. jaanuar 2015, kl 17.49
Puhkeaeg oli piisav, teine ülesanne kohe otsa.

Üks tööline teenis 5 päevaga 280 € ja teine tööline 8 päevaga 380 €. Kumma töölise keskmine päevapalk oli suurem ja kui palju?
moosimadu 25. jaanuar 2015, kl 18.17
Kahe asula vaheline kaugus on 12 km. Jalakäijal oli kavas läbida see vahemaa teatud ajaga.
Tegelikult liikus ta igas tunnis 2 km vähem, kui oli planeeritud ning jõudis sihtkohta ettenähtust 1 tund hiljem.
Leia jalakäija tegelik kiirus.

Lootis see vantsija sihtkohta jõuda kahe tunniga, selleks oleks ta pidanud lippama 6 km/tunnis, aga võhma oli vähe ja tegelik tulemus oli 4 km/tunnis.
Kahe tunni asemel läks aega kolm tundi.
Ega ta bussi peale pidanud jõudma?

Mul oli aastakümneid tagasi töökuht, kuhu autoga ei pääsenud ja jala läksin seda rada 2 tundi.
Kuidas ma sisustasin oma aega seda pähe kulunud rada pidi vantsides?
Ma lahendasin peast geomeetriaülesandeid. Ruumalad, pindalad, ümber- ja läbimõõdud.
Algandmed jätsin meelde ja koju jõudes kontrollisin paberil asja üle.
Kiirus kasvas ja huvi samuti, aga valemeid ma niimoodi selgeks ei saanudki ju.
Valemite teadjad on tegijamad, mina olen õnnekütt.
moosimadu 25. jaanuar 2015, kl 18.22
Üks tööline teenis 5 päevaga 280 € ja teine tööline 8 päevaga 380 €. Kumma töölise keskmine päevapalk oli suurem ja kui palju?

Esimese töötaja keskmine päevapalk oli 280/5=56 eurot,
teise töötaja keskmine päevapalk oli 380/8= 47,5 eurot.

Esimese töötaja keskmine päevapalk oli teise töötaja omast kaheksa ja pool eurot surem.
 
Ats 25. jaanuar 2015, kl 18.38
V: 4 km/h
8.50 €

On ju vinge lahendaja!

Kas geomeetriat puudutavad ülesanded klapiksid? Siin ei saa joonist anda, aga kui on küsimus nurkades ja pindalades, mitte trigonomeetria, just geomeetria, et kodus ise joonistataks kuup või romb, ma annan valemid juurde? :-O)

Talus saadi eelmisel aastal 150 ts kartuleid hektarilt, tänavu aga 180 ts. Mitme % võrra suurenes kartuli hektarisaak võrredes eelmise aastaga?
(Võimalikud on 3 lahendusviisi. 1. Mitu % moodustab 180 ts 150 ts-st ja edasi;
2. Mitme ts võrra suurenes ja sealt edasi; 3. Asendades % murruga.)
moosimadu 25. jaanuar 2015, kl 18.44
Geomeetria valemeid ma ei vajaks, need on ju nii loogilised, et kui mõni ka meelst läinud on, siis annab ju tuletada, aritmeetika valemid on kurjad kurilased :)
Ma jätan vastamisel nüüd vahe sisse, ehk haagib mõni teine lahedaja ka, ülesanded ise on jua lahedad.
 
Ats 25. jaanuar 2015, kl 19.43
Tuletan meelde, et VÕRRA tähendab liitmist-lahutamist. KORDA tähendab korrutamist-jagamist.

Kuubi serva pikendati 10% võrra. Mitme % võrra suurenevad kuubi pindala ja ruumala?
Valemid. Pindala S=6 a² (ruudus). Ruumala V= a³ (kuubis).
moosimadu 25. jaanuar 2015, kl 20.07
Kuubi serva pikendati 10% võrra. Mitme % võrra suurenevad kuubi pindala ja ruumala?
Valemid. Pindala S=6 a² (ruudus). Ruumala V= a³ (kuubis).

Kuubi ruumala suureneb 33,1% võrra.
Kuubi pindala suureneb 21% võrra.

Kasutasin protsendi arvutamisel kalkulaatorit.
See % on alati sama, aga seleta, miks?
Mina ei tea.
moosimadu 25. jaanuar 2015, kl 20.13
Talus saadi eelmisel aastal 150 ts kartuleid hektarilt, tänavu aga 180 ts. Mitme % võrra suurenes kartuli hektarisaak võrredes eelmise aastaga?

Ok, minu lahenduskäik oleks selline, et eelmisel aastal saadud 150 tsentnerit/ha on 100%, sel aastal rohkem saadud 30 ts/ha on eelmisel aasta saagiga võrreldes 20%, seega on saak eelmise aastaga võrreldes 20% suurem.
(hmm.. tundub, et geomeetriaülesandes olen teinud vea.. ma veel ei saa aru, kus, aga seal peab olema viga...)



Toimetatud 1 kord(a). Viimati moosimadu 25.01.2015 20.13.
moosimadu 25. jaanuar 2015, kl 20.16
Eip, ikka ei ole viga.. lihtsalt lahendasin teistpidi. Vist.
 
Ats 25. jaanuar 2015, kl 21.56
V: Pindala suurenes 21%, ruumala suurenes 33,1% võrra.
V: 20% (Kartul)
Kõik ÕIGE!

Mul kipub segi minema, mis juba lahendatud ja mis tegemata, eriti, kui neid kartuleid muudkui rehkendama peab :-))

Pean ööseks –diip-’ile panema kriukliku raskema ülesande, muidu võivad poisi ajud töötusest hallitama minna, las aga ragistab ka.

Uued kartulid.
Kartulisaagist müüdi ära 80%, ülejäägist jäeti seemnekartuliks 10% ja ülejäänud 4,5 tonni läks söögikartuliks.
Kui suur oli sügisene kartulisaak?
 
Ats 25. jaanuar 2015, kl 22.03
Moosimadu, palun täpsusta, mida sa öelda tahtsid sellega (20.07), et % on alati sama?
moosimadu 25. jaanuar 2015, kl 22.18
Ma pidasin silmas seda, et ruudu külje pikkusest olenemata suureneb 10% pikkuse lisamisel nii pindalasse kui mahtu sama protsent - see on konstant, aga miks just 21% ja 31,1%?

Ära tee tegelikult väljagi, see on küsimus, millesarnaseid esitatakse tavaliselt keele õppimisel (miks see sõna käändub nii, aga teine naa?) ja vastus sellele on tavaliselt "Noh... lihtsalt on nii..."
Tuletan igaks juhuks meelde, et tegelikult olen ma matemaatikast sama kaugel kui .... . Pane ise mingi pikk vahemaa siia lünka.
Las ülejäänud tänased ülesanded jäävad diibile, mulle meeldivad ta lakoonilised ja loogilised lahenduskäigud, sealt on palju õppida.
 
Ats 25. jaanuar 2015, kl 22.35
Mäletad maakera ja traadi lugu, kus 1 m lisamine eemaldas traadi pinnast 16 cm eemale. Seal ma ütlesin, et pole tähtis, millise ümbermõõduga on tegemist, ikka jääb traat 16 cm kaugusele, olgu see veetünn või hernetera.
Siin on analoogia.

Matemaatikas on palju uskumatuid justnagu maagilisi
tulemeid, aga kuivikud seletavad kõike umbes nii, et
ELEMENTAARNE, kui arvutuse käigus (see on see pikk joru tehteid) taandub objekt (maakera, hernetera, kuup), siis vastuseks tulebki (näiteks PII või mingi kindel SUHE (%)) "maagiline" arv.
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!