Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
ettekandjatöö
 
tööotsija 13. august 2004, kl 12.32
tervitus! kas Teil (või Teie lastel/sõpradel) on halbu või häid kogemusi ja mida te üldiselt arvate ettekandjatööst? kui ma olen 19 ja pole varem sellega tegelenud, kas saaksin kohe hakkama (kardan, et olen natuke koperdis)? kas oleks kergem restoranis (näiteks Tsink Plekk Pang Tartus) või ööklubis ülikooli kõrvalt? on Teil äkki veel soovitusi, millise töökoha võiks leida 19-aastane tüdruk Tartus, kes õpib filoloogiks, aga mingeid eelnevaid töökogemusi pole. suur tänu vastajatele (:
 
kirill 13. august 2004, kl 12.38
tead, ettekandja töö ei ole selles suhtes midagi erilist :) saaksid hakkama küll! ehkki muidugi võtab ikka natuke harjumisaega, ja vilumus tuleb alles hiljem... aga hakkama saaksid kindlasti! ja ma arvan et ööklubis oleks esialgu lihtsam kui kuskil restoranis... mul endal osad sõbrannad käivad kooli kärvalt ööklubis tööl :) pole midagi hullu! ja muidugi alati võid kuskile müüjaks proovida, sinna saaksid kah kindlasti :)
 
ella 13. august 2004, kl 12.40
ma olen nats ettekandja olnud, üldiselt sellisele nõrgema närviga ja tagasihoidlikumale ei soovita - rõvedaid kliente on paaaalju ikka. Tegelikult v-o Tartus pole nii hull, aga ma töötasin Tallinnas sellises kohas, kus palju nö. ärikaid ja uusrikkaid (kes nad olid, seda tutvustasid varem tööle tulnud neiud) ja need olid räiged - ülbitsesid täiega, tegid igasuguseid ettepanekuid ja mis mind väga häiris - sinatasid mind. No et kuule, too saia juurde, kuule, oota nats (laua kõrval), ma joon klaasi tühjaks, vii ära jne. Mind selline viisakuse puudumine häirib, kuigi ega nad ju otseselt mulle midagi paha ei teinud. Tööd oli ka megalt, kella 12 tööle ja tihti kuni 22ni mitte ühtegi pausi jooksmises ja igasugu asjade tegemises.
 
ella 13. august 2004, kl 12.41
Jah, ööklubis võib lihtsam olla, samas seal hakatakse sind kindlasti igalt poolt käppima jne.
 
mimi 13. august 2004, kl 12.42
ella, kus sa töötasid.
 
Mia 13. august 2004, kl 12.49
Ma olin 1 päeva tööl baaridaamina ja siis mulle piisas! Kohutavalt palju rõvedaid inimesi - ja mul pole seda teenindaja soont ka, viskas täiega üle! Nädal aega oli veel pärast seda halb olla. Mõtlesin, et nõudepesijal on ka parem elu: ei pea vähemalt nende sigadega suhtlema.
 
kirill 13. august 2004, kl 12.51
seda et, ei teagi... no eks rõvedikke leidub igal pool, aga klubis üldiselt jäetakse ettekandjad rahule (teisigi keda käppida ;P irwf). kui tekib probleeme on turvad kohe abiks. et üldiselt minu tuttavatel pole sellega probleeme olnud.
 
ella 13. august 2004, kl 12.58
ma ei tahaks koha nime öelda, sest personal, kokad jne olid seal toredad :) nagu.
 
ella 13. august 2004, kl 13.00
"nagu" läks kogemata lõppu ;)
 
Kadri 13. august 2004, kl 13.17
Ma arvan, et hakkama saaksid kindlasti. Aga jah peaksid olema valmis "igasuguseid" kliente teenidama. Tavaliselt need nn. ärikad tahavadki lihtsalt uut ettekandjat proovile panna ja siis viskavad igasuguseid kommentaare jne. Aga sina pead olema selle peale ikka rõõmus ja naeratama...aga samas kui kõik selle välja kannatad siis jotsi saab ikka hästi :) Muidugi oleneb kus kohas töötad ka :)
EDU ja proovida tasub ju alati :)
 
tööline 13. august 2004, kl 13.21
Ise olin ülikooli kõrvalt mõnda aega müüja, kuna teenindajasoonest jäi vajaka, siis vihkasin seda tööd hingepõhjani ja MITTE IIAL ei hakka ma enam koogutama mingite ülbikute ees, kes teenindajat inimeseks ei pea. Sõbranna oli ettekandja, lõpuks hakkas jooma (neil oli seal suhteliselt vaba ligipääs alkoholile ja keegi koguseid ei kontrollinud), lõpupoole oli alati koju minnes ikka paraja vine all. Kui lähed ettekandjaks pead arvestama muide ka sellega, et kui kokk saab mingi käkiga hakkama, siis sõimata saad sina. Mõned inimesed arvavad, et sa teenindad ainult neid ja ei lase minema, küsides menüüd ikka ja uuesti üle, arutades mida tellida, kui lähed peale seda teise lauda kliente teenindama, sis võid seal pika ooteaja pärast sõimata saada. Mõned elavad oma komplekse sinu peal välja esinedes suuremale seltkonnale, mõned "intellektuaalid" saavad rahulduse tehes sulle selgeks, et sa oled ikka puruloll, kui sa mõnda konkreetset raamatut lugenud pole jne.
 
Mumm 13. august 2004, kl 13.41
Ettekandjatest kahju... Eestis ei oska kliendid kliendid olla. Kujutavad ei tea mida ette.
 
h 13. august 2004, kl 13.48
jah. kui just surmahäda ei ole, ei tee IILAGI enam seda tööd. Alandav, tervistkahjustav jne. Kui ikka vähegi ajusid on antud, siis leiba midagi paremat kui teiste teenindamine.
 
olin ka kunagi... 13. august 2004, kl 13.50
Enda kogemusest lähtudes võin väita, et ettekandjatöö on päris lahe. Aga mul oli erandlik koht ka - selline väiksem peamiselt välismaalastele orienteeritud modernistlik kohvik-klubi-ööklubi. Tööd olid vahetustega, seltskond päris vahva, ülemus asjalik, palk selle eest korralik (pluss veel protsent müüdu pealt ka).

Samas olen nüüd, pärast lõpetamist, vaadanud erinevaid kohti ja ka ettekandjaid. Erinevused on ikka tohutud. Pubides tundub olevat (sõpradelt kuuldu põhjal) väikseim palk (a'la 15kr/h), pikemad vahetused ja ka joomasemad kliendid (palju soomlasi..).

Ööklubi seevastu tegutseb peamiselt öösel ja sealne töö on suhtkoht raske. Samas on peamised tööpäevad siiski nädalavahetuse kanti jäämas, mistõttu ei teki probleeme koolijõudmisega (usu mind, poolest ööst, ca 4 paiku, kojujõudmine ja kella 8-ks loengusseminek pole just naljaasi). Teisalt on töö rämedalt rutiinne, mistõttu tüdimus tekib kiiresti. Peamiselt klaaside ärakorjamine ja külgetikkuvate klientide eemalhoidmine. Ja ka nädalavahetused on kinni, kui on soov ikka kuskil 1500-2000 kanti teenida. Nukker, eksole.

Restoran toob vast enim sisse, samas on vaja keelteoskust (Tallinnas inglise, vene, soome on raudselt) ja korralikke teadmisi pakutavate toitude-jookide vallas. Pluss positiivsust, naeratamist, mingite pretensioonikate klientidega toimetulekut ja meeletut kannatust.

Kui oled selline inimene, kes teiste peale tihti solvub või lased end möödalaskmistest, kurjadest sõnadest mõjutada, siis see töö ei ole sinu jaoks. Sest selline asi, nagu klientide räuskamine, ettepanekute tegemine või lihtsat halvast tujust põhjustatud solvangud on need, millega sa tahestahtmata kokku puutud.

Samas kooli kõrvalt on töö tore - saab natukene nn kommiraha, esimest väiksemat iseseisvust.

Edu sulle! :)
 
Kole Paha 13. august 2004, kl 13.50
Olen olnud ka ettekandja Tallinna keskklinnas. Olen rahul selle kogemusega, sest see andis mulle õudu ja motivatsiooni edasi õppida. Tänu oma püüdlustele olen nüüd leidnud töö, mis mulle igati meeldib ja tänu oma haridusele ja aktiivsusele mitte tutvustele. Mina küll soovita, et ole paar kuud ettekandja, küll see annab kogemusi ja oskusi olla positiivne igas olukorras. Kes alguses mingit kehvapoolset tööd ei tee ei oska ta ka hinnata paremat.
 
olin ka kunagi... 13. august 2004, kl 13.52
Kusjuures jah, arvesta ka sellega, et selliseid h-suguseid on omajagu, kes leiavad, et ettekandjad on loomastki madalamad ja kes kindlasti on võib-olla isegi põhihariduse omandanud.

Omast kogemusest tean väita, et paljud ülikoolis 1-2 kursusel olevatest neidistest on ettekandjatena tegutsenud. Sest kooli kõrvalt muud tööd on raske leida poole kohaga. Kõik selle jaoks, et kool ära lõpetada, samas natukenegi vähem vanematest sõltuda.
 
plikariin 13. august 2004, kl 14.21

Töötasin ka ülikooli kõrvalt ööklubis ettekandjana ja täitsa meeldis. Töönädal algas kolmapäevaga ja lõppes laupäeval, tavaliselt õhtul kella kümnest neljani öösel.
Sellise graafikuga harjub kiiresti ja mis peamine, päeval saab ilusti loengutes käia.
Nalja sai alati palju. Lahe oli jälgida kuidas tibid mehi võrgutavad :)
Miinuseks see, et ööklubis jootraha eriti ei anta, põhipalgale seega lisa ei tule. Ja kuna tööl olles pidi ikka krohvikiht peal olema, siis hommikuti kooli miines eriti ei jaksand uuesti oma välimusega mässata ja suht jube ja väsinud ja räsitud nägin loengutes välja, õhtul aga särasin :)
 
ama 13. august 2004, kl 14.32
Ükski kogemus pole liiast. Nagu mõned siin märkisid, oleneb palju sellest, kas sul seda nn teenindajasoont on. Muidugi on vajalik ka käbedus ja huumorimeel. Arvutamisoskus kulub ka marjaks ära. Kliente on tõesti igasuguseid ja söögikohtades leidub ka igasuguseid kokkasid, kelle tööst sinu töö ju ka sõltub. Välismaalastest omanikud kipuvad üldiselt ekspluateerima meie noori, eriti kui sa ei sõlmi korrektset töölepingut. Mina isiklikult kõrgkoolis õppimise kõrvalt ettekandjana ei töötaks,ehk ainult suvel või siis nädalavahetustel, aga mitte õhtuti. See on ikka väga kurnav töö. Vaataks midagi muud, n lapsehoidmist, koduõpet, tõlketööd. Oleneb ju, mida õpid ka.
 
l 13. august 2004, kl 14.44
Mina olin ak ettekandja mitu aasat ühes heas restos, seltskond ja kokad olid kiftid, nalja sai ka palju. Jooki sai ka ikka pandud.... lõpuks hakkas siiski üle viskama ja ei tahtnud enam ühtegi lauda teenindada....aga see on juba 8 a. tagasi, enam ei läheks ettekandjaks, vahest näen siiani õudusunenägusid sellest...
 
filia 13. august 2004, kl 15.20
mina töötan ülikooli kõrvalt baaris, kus tuleb ka ettekandja olla. seda, kas töötada päeval/õhtul restos või öösel ööklubis, on enda valik- kui sulle meeldib öösel olla üleval, siis vali ööklubi, kui tahad öösel magada, siis restoran. töö iseenesest pole keeruline, igal kohal on oma nõksud, mis lihtsalt tuleb selgeks saada. lisaraha teenimiseks on baar/resto/ööklubi parim minu arvates. edu sulle :)))
 
kah kunagi seda tööd teinud 13. august 2004, kl 16.19
..ühes vanalinna pubis, úotlasest omanik oli ikka täiega värdjas - palgapäeval pidid käima oma palka välja nurumas ja siis veel öeldi: tule homme, järgmine päev jälle:tule homme jne jne. köögis uimerdati - jälle sain mina sõimata. halvim kogemus on kaur kenderiga no nii ennast täis inimest pole ma enne näinud - mõnitas, jooksutas. piret aava oli ka paras frukt, kui mingid vene kandid ta täis jootsid siis ülbas teenindajatega ikka täiega. kui üksi oli siis imes vaikselt teed ja ootas oma "sõpru". tuntud ärimehed panid vastu hommikut laualt kokaiini.
lugusid võiks rääkida lõputult aga kahjuks negatiivse varjuga.
tegin 1 aasta seda tööd ja ei taha iialgi enam seda teha!!
 
wella 13. august 2004, kl 16.57
Vot see on huvitav jah, et tihti ollakse ettekandja ülikooli, st õppimise/harimise kõrvalt ja ikka sõimatakse lolliks - mul ühele sõbrannal juhtus nii, et ta ei kuulnud ühe tellitava roa nime, küsis üle, et vabandust ja siis mees kommenteeris laudkonnale, et "see pole vist üldse koolis käinud, midagi aru ei saa..". Sõbrannal hästi raske päev ja lausa pisarad võttis silma.
 
K 14. august 2004, kl 09.59
Pole see töö ka minu jaoks..paljudel juhtudel tahetakse ettekandjaid tööle võtta "mustalt" mistõttu võib tõesti tekkida probleeme palga kättesaamisega.
Üks kõige hullem koht Tallinnas ja ilmselt kogu Eestis on selle poolest `Kolumbus Krisostomus`(N) väga neg. kogemus...
 
filia 14. august 2004, kl 14.52
well, olen minagi tegelikult nn mustalt tööl. aga minu jaoks pole hetkel vahet, kas `mustalt`või `puhtalt`, hetkel teen seda tööd VAID raha pärast.
palgapäev pole aga kunagi hilinenud ja ma ise pole mitte kunagi oma palka välja `nurunud`. niiet oleneb täiesti kohast, üldistada ei saa.
 
a. 14. august 2004, kl 19.34
ülikooli kõrvalt on see päris ok töö. kui vaja, näiteks eksamite või oluliste loengute puhul, saad vahetada oma tööpäevi mujale
või töötada üldse poole kohaga. ja jootraha! no oleneb, kus töötad, aga ma saan pubis töötades tippi umbes 200-800 krooni päevas. pole ju paha üliõpilase jaoks ;)

paljud siin räägivad, et küll on ikka jobud kliendid ja et nendega on rõve tegeleda ja et närv läheb mustaks jne... jah, neil on täiesti õigus, aga tead, on olemas ka viisid, kuidas troppe ego-kliente (tsiteerin: oota nats (laua kõrval), ma joon klaasi tühjaks, vii ära) "alla lasta"... sul peaks olema hea huumorimeel ja (varjatud) iroonia abil saab nii mõnelegi koha kätte näidata. noh, see oskus muidugi areneb töö käigus ;)
närvi pole mõtet minna; see mõnele ainult rahuldust pakubki. nagu keegi siin enne ütles - tulevad teenindaja peal oma komplekse välja elama. kui suhtud külmalt ja viisakalt, siis oled nendest üle.

ja normaalseid kliente on ka ikkagi palju. mina olen leidnud endale palju uusi tuttavaid ja isegi sõpru. ja loodan, et leian veel :)

suhtlemisoskust arendab see töö ka kindlasti ja ka võimet igasugustes ootamatutes olukordades külma närvi säilitada ning probleemidele kiireid lahendusi leida.

arvan, et proovi! ja kui esimene päev raske on, ei maksa veel meelt heita.
 
k 15. august 2004, kl 16.00
ettekandja on siiiski inimene
 
mmmm 15. august 2004, kl 18.00
ettekandja on inimene,kuid vähesed peavad inimesek !!!!!olen ise töötanud ettekandjana ja baaridaamina päris mittu aastat.see töö ei ole kerge,kuid seda hindavad vähesed.
 
pätukas 16. august 2004, kl 18.12
No minule igatahes meeldib ettekandja-baaridaami töö! Sest mulle meeldib inimestega suhelda ja ma ka oskan seda teha ja ka mitmes vajalikus keeles... olen töötand nii baarides kui restoranides ja tean, et on väga nõmedaid kliente, kuid kaks korda rohkem on inimesi kes sulle aitäh üteldes naeratades jootraha jätavad kui oled tõesti selle vääriline. Vingus näoga jalgu lohistav ettekandja on küll väga nõme vaatepilt!
Mul on olnud juhuseid, kus kliendid pärast kutsuvad endaga välja napsule, sest neil oli lihtsalt niii tore teenindus... ja mitte midagi seksuaalset. Nii et kui oled hea suhtleja, avatud hing ja rõõmsameelne, siis lase aga käia! Ma ütlen, mina olen sellest lausa sõltuvuses... ja kui ülimega seltskond on koos siis... :D
Hetkel küll enam aktiivselt baaritööd ei tee, kuid vahel ikka eksin sinna ära, sest mulle lihtsalt meeldib see!!!
Päikest su naeratusse :)
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!