Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
Miks pensionisüsteem kokku variseb?
 
??? 27. september 2016, kl 08.59
Põhjus ei ole selles, et pensionäride hulk üld töötajate arvu suhtes kasvab vaid tarbetute ametnike hulk keda tootvad töötajad ülal peavad. Ametnikud, kes teevad istmike tunde ongi peamine põhjus riigi toime mitte tulemises. Sellist ametnike armeed pole ükski riik võimeline ülal pidama kui võtta suhet tootvate töötajatega. Peale selle riigiametnike tohutu suured pensionid. Pension peaks olema samadel alustel kõigile. Vähendades ametnike hulka saab tõsta pensione. Asjatu raha raiskamine tuleb lõpetada.
 
ja 27. september 2016, kl 11.02
nõus. riik elab ammu üle oma võimete, aga kärbitakse igalt poolt mujalt. ise laiavad edasi
 
Nõunik 27. september 2016, kl 13.49
Kui ametnike hulka ja nende pensioni meetodid ei muudeta ei suuda riiki ükski asi päästa.
 
pensionieelik 28. september 2016, kl 20.45
Mind teeb hoopis murelikuks see, et riik oma piskust ei suuna lastele. Pensionärid jaksavad kisada, aga loomulik looduse seadus on, et ressursid suunatakse tulevastele, mitte hääbuvatele põlvedele.
 
Eesti elanikkond vananeb 29. september 2016, kl 13.43
ja noored lähevad välismaale.
 
autorile 29. september 2016, kl 14.08
Ära valeta.
See on arenenud ühiskonnas globaalne probleem.

Inimeste euluga tõuseb; igasugused sotsiaalteenused lähevad kvaliteetsemaks ehk kallimaks;odava tooraine ja üliodava allhanke ajad hakkavad otsa saama; korporatsioonid ja pangad jokitavad oma tulud riikide maksusüsteemidest mööda.

Lühidalt sotsiaalsüsteemi sissetulekud kahanevad, samal ajal kulutused suurenevad.
Kui lahendus oleks ainult poolte ametnike vallandamine siis saaksid Nobeli majanduspreemiat järgmised 100 aastat.
 
Statistik 01. oktoober 2016, kl 11.07
Arvestused näitavad, et põhiline rahaline väärkasutus on tohutu ametnike armee ja nendele vale pensionisüsteem, sellise väikse riigi kohta nagu Eesti. Mõnes riigis on sama suur küla või rajoon kuid seal ei ole sellist hulka ametnike on ainult külavanem.
 
teine pensionieelik 01. oktoober 2016, kl 11.30
pensionieelik
28. september 2016, kl 20.45
Mind teeb hoopis murelikuks see, et riik oma piskust ei suuna lastele.

Aga kuidas ei suuna? Suunab ja palju rohkem, kui sel ajal, kui meie sinuga omi lapsi kasvatasime.Kas oled unustanud?
Lastele (õigemini küll nende vanematele) makstakse lastetoetust. Ei saanud mina omal ajal kopikatki. Praegu saavad titega kodus olevad emad emapalka. Minu laste kasvamise ajal oli võimalik võtta palgata puhkus kuni lapse aastaseks saamiseni. Ka lapse haiguse ajal saab ema 100% palgast haigustoetuseks. Minu laste kasvamise ajal sai seda vastavalt tööstaazile, noortel emadel oli seda tavaliselt vähe ja ka haigusrahad olid väikesed. Ja seda haigusrahagi sai vaid ühe nädala - kui laps oli kauem haige, siis järgnes nn "valge leht" ehk tasuta kodus olemine haige lapsega. Lastele antakse koolis tasuta lõunasöök, paljud omavalitsused maksavad kooli minevatele lastele ranitsatoetust... Lastele kompenseeritakse kogu hambaravi. Nüüd hakkab riik veel vallaslastele ka toetust maksma.
Kui palju siis peab toetama? Kogu kasvatamise kinni maksma? Midagi peaks ikka vanemate kanda ka jääma.
 
pensionär 01. oktoober 2016, kl 12.09
Tõesti, meie omal ajal kasvasime igasugu toetuseta. Vanemad läksid tööle, titana jäin üksi koju, haarasin põleva lambipirnist kinni. Kõik lapsed said üles kasvatatud, terved, haritud ja korralikud kodanikud. Aga vaata nüüd, toetatakse eest tagant ja keskelt, ikka kasvavad pätiks ja luuseriks. Ei oska midagi enam arvata, kuulsin trollis kahe noore naise juttu , et sünnita veel paar last ja siis saame kõik tööl käimata ära elatud, et siis lastetoetusest elab terve suguvõsa lahedasti ära. Häbi.
 
küsimus 01. oktoober 2016, kl 13.12
oli ju teada, et inimkond vananeb ja teine sammas ei ole tootlik, miks targad inimesed selle lõid?

vastus: sest pangad teenivad selle pealt, sellepärast see tehtigi, nüüd tahetakse jällegi teine sammas kaotada
 
Just 01. oktoober 2016, kl 13.25
Teine sammas tehti pankadele toeks, et nad saaksid suuremat kasumit.
 
rib urada 01. oktoober 2016, kl 19.14
sest pensionärid töötavad , noored ei saa tööd , j,n,e
 
Kraade 02. oktoober 2016, kl 08.51
Penskarid töötavad, et noored saaks ööklubides ja mujal lõbutseda ega noor inimene ei jaksa öösel peol trallitada ja päeval tööl käia.
 
kuid 02. oktoober 2016, kl 19.20
minu meelest on lastetoetused nüüd küll piisavad. näiteks varsti hakkab kolmelapseline pere lasterahadena saama sama palju kui mõni täistööajaga tööl käiv inimene. pole ka nagu reaalne? lisaks emapalk 1,5 aastat.
 
pensionieelik, see esimene 04. oktoober 2016, kl 02.34
Kulla vastuväitjad! Tänaste toetuste üleslugemisest tuleb kaugemale näha - millised on tänased kulutused lastele ja olmele kolmekümne aasta taguse ajaga võrreldes?! Lasteaiatasu ja kooli söögiraha olid suhtes palka üsna olematud, lasteringid, sport ja lastelaagrid maksid tänasega võrreldes kordi vähem, minu kahetoalise korteri üür ja kommunaalid + elekter kokku maksid heal juhul max 5% mu palgast. Mis praegu eluasemekulu on? toidust rääkimata?

Lisaks teine, rahasummadest suuremgi probleem, millist meie omal ajal isegi karta ei osanud - pidevalt kummitav ebakindlus. Piisab sellest, et kaotad töö, ja võid sealsamas sattuda kogu oma lastekarjaga kuuse alla ning mitte kedagi ei koti.
Töö kaotus ei kummitanud tollal karmimateski unenägudes - kui ise ikka vähegi viitsisid, siis mingi töö ikka leidsid ja isegi miinimumpalk lasi tollal nälga tundmata ka perel hakkama saada.
Praegu rabelevad kõrgharidusega inimesed keskmise palga juures, et ots-otsaga välja tulla. Vältimaks tänavalesattumist ka lausa nälgitakse. Mis kulusid siit veel laste huviringidele või spordi- ja lastelaagritele pigistada? Kusjuures siis kestsid laagrid korraga ikka terve kuu, mitte nagu nüüd - vaid nädalake.

Meie ühiskonnas on noorel naisel töö leidminegi juba hullult raske - kui sul veel pole lapsi, siis ei võeta sind sellepärast, et nagunii kohe jääd lapseootele ja töötegijat sust nagunii pole. Kui aga lapsed on, siis ei sobi sa seetõttu, et nagunii on lapsed kogu aeg haiged ja töötegijat ikka ei ole.

Minu laste suvesid ja pikemaid haigusperioode aitasid katta vanaemad, kel lubati juba 55-selt pensionile jääda. Tänapäeva vanaemad peavad tööd rabama peagi 70-nda eluaastani. Selle võrra tuleb noortel lastevanematel jälle kalli raha eest muid hoiuvõimalusi leida.
 
Ülla-ülla 04. oktoober 2016, kl 11.28
Üks meie pensionisüsteemi nõrkadest kohtadest, puust ja punaseks:

Oleme arengumaa, kes kasvatab ja koolitab oma lapsi oma riigi kuludega, aga kui nad tulu andma hakkavad (makse maksma), annavad nad selle mingile muule riigile. Nii et see arenenum riik on oma tööjõu sisuliselt tasuta kätte saanud.
Kui palju maksab näiteks arstiks õppimine välismaal - te ei taha seda numbrit teada, see on nii suur! Meie aga koolitame neid arste ja muid spetsialiste siin välja ja kingime nad siis hopsti! Soome riigile.
Ka igat lihtsat ehitajat või koristajat on kasvatatud, koolitatud, lasteaias peetud, ta on sünnist saadik arstiabi saanud ja vanema emapalgast ning enda lapsetoetusest osa saanud. Tagasi ei anna maksude näol midagi, kui just vahepeal Eestis ajutiselt tööl ei käi.

Ja nende asemele pakutakse meile neid tõmmusid pagulasi ja väidetakse süüdimatult, et "hakkavad meile pensioni tootma". Halloo, vaadake Euroopasse - kui palju neist tõmmudest sinnajõudnutest on üldse nõus tööl käima ja makse maksma?
Esiteks ei luba islam naisterahval üldse tööl käia, vaid kohustab kodus pere eest hoolitsema - veerand pagulastest automaatselt pensioni tootmisest ära lõigatud (aga mitte pensioni või abirahade saamisest).
Teiseks - alles see Õhtuleht teatas, kuidas Saksa siseminister ütles, et ainult umbes 10% pagulastest oleksid vaimselt võimelised töötama või üldse elukutset omandama (kirjaoskus, tööharjumus, viitsimine ehk kontsentreerumisvõime) - tehke omad järeldused.
Et kes neid siis ülal peab - ikka seesama sotsiaalsüsteem, mis pensionigi maksab.

(Ainult et meie inimesed peavad enne oma nelikümmend-viiskümmend aastat tööd rabama ja TÖÖVÕIMELISI lapsi kasvatama, tõmmud on ette nähtud saama selle abi ainult siiatulemise eest . . .)

Teine põhjustest: elatustaseme tõus. Kõik teenused lähevad kallimaks, hooldekodud ja kodune hooldus maksavad rohkem kui enne. Vanast summast lihtsalt ei jätku inimväärseks pensioniks.

Kolmas põhjus: meditsiini edu. Meie eluiga pikeneb ja nüüd suudavad elus püsida (ja pensioni saada) ka sellised, kes ilma meditsiinilise sekkumiseta ammu teises ilmas oleks.
See on asi, mille üle me rõõmustame ja mida tagasi keerata ei tahaks, aga kulud on seetõttu suuremad. Ma ei kujuta ette, mis maksab ühe enneaegselt parandamatult vigasena sündinud lapse ülalpidamine terve talle antud elu, aga mina ei ole see, kes ta abita jätaks või tal surra laseks. Nii et see on vältimatu kulu ja samal ajal üha suurenev kulu.

Ja neljandaks muidugi rahandus - anna raha ajutiselt panga hoolde ja sa ei saa arugi, kui palju ta sellest ära sööb . . . vaata neid pankade uhkeid kõrghooneid, kuule nendest võimsatest palkadest - kuskilt peavad need tulema. Need sendikesed, mis intressina sulle tagasi poetatakse, on köömes tegeliku tootlikkuse kõrval.
Ka meie pensionifondide rahad on seal kuskil seiklemas ja annavad sissetulekut mingile finantsistide karjale, mitte meile endale. Ja see on see, mille vastu ei saa midagi teha.

Ja eks neid põhjuseid on veel, viitsiks ainult üles lugeda . . .
 
teine pensionieelik 04. oktoober 2016, kl 11.55
pensionieelik, see esimene
04. oktoober 2016, kl 02.34
Kulla vastuväitjad! Tänaste toetuste üleslugemisest tuleb kaugemale näha - millised on tänased kulutused lastele ja olmele kolmekümne aasta taguse ajaga võrreldes?!

Jah, aga ka palgad ning toetused on ikka suuremad, kui kolmkümmend aastat tagasi:). Õigust öeldes - siis neid toetusi ju polnudki.
Ja kui raha napib, siis ei ole tingimata tarvis oma lapsi kõige kallimatesse trennidesse saata ega kõige kallimatesse riietesse riietada.
Vinguma on meie noored pered mihklid. Vinguma ja nõudma! Antagu aga elu alguses kohe kõik kätte! Tahan mullivanniga korterit ja lapsele ratsahobust....
 
teemasse 04. oktoober 2016, kl 12.51
Teemasse tagasi tulles - Miks pensionisüsteem kokku variseb? - ongi peamiseks põhjuseks see, et noored naised ei julge sellesse ebakindlasse olukorda lapsi sünnitada. Enamasti nad ikka tahaksid kolme-nelja last, aga julgust ja jaksu jagub heal juhul üheks.
Kui pole noori tööinimesi, kelle palkadelt makse koguda, ei teki ka raha, millest pensione maksta. Lihtne je loogiline.
 
kuhu siis minna? 05. oktoober 2016, kl 11.38
Aga millises riigis valitseb siis täiesti kindel ja stabiilne olukord? Kus siis võiks lapsi sünnitada?
 
Mis on lille pildil valesti 05. oktoober 2016, kl 13.45
kuhu siis minna? Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Aga millises riigis valitseb siis täiesti kindel j
> a stabiilne olukord? Kus siis võiks lapsi sünnitad
> a?

Nigeerias, Botswanas ning Somaalias sea teevad kõik 3-4 titte, sest elu on nagu lill (no kui muidugi maha ei tapeta, Aidsi ei jää või nälga ei sure)!
 
ühiskond vananeb 05. oktoober 2016, kl 19.13
Väga paljud on ära läinud.Nende lapsed sünnivad juba välismaal ja maksavad sinna ,aga mitte meile.Preaegu see kütte ja viinaraha väljavedu kaotab palju raha.Meie pidime igakuu vist oli Kreeka või kes ...sinna saatma raha.Kuskilt lugesin
 
raiz 06. oktoober 2016, kl 15.41
Botswana on Aafrikas kõige korralikum riik, ei maksa Somaaliaga võrrelda seda
 
noor ema to teine pensionieelik 07. oktoober 2016, kl 02.48
Ole palun hea ja ära pane kõiki noori peresid ühte katlasse, ei vingu nad midagi. Kahtlemata on aga kõigil raske ja tõepoolest ebakindlus on praegu oluliselt suurem ühiskonnas kui paarkümmend aastat tagasi. Eks see on vabaduse ja õiguste ning ootuste suurenemisega kaasnenud nähtus ja omamoodi hind selle eest. Ebakindlus tekitab kahtlemata ka rohkem rahulolematust ja see pole just parim kombinatsioon laste peale mõtlemiseks. Mõtlen ise ennast noore naise asemele praegu, kes saab lapse, kellel ju on ka isa olemas, aga siis ütleme maksimaalselt aasta pärast lapse sündi (halvemal juhul juba enne tema sündi) otsustab see isa, et talle ikka ei sobi pereelu. Naisel pole eriti head positsiooni ka tööturul, seda jälle väikese lapse tõttu, kuna paljudele tööandjatele selline töötaja ei sobi lihtsalt. Ei kõla just väga roosilise olukorrana, mis laste saamisele paneks mõtlema, aga kahjuks päri slevinud situatsioon tänases Eestis. Nii, et enne kui riiki ainult süüdistada, võiks mõelda ka sellele, millises ühiskonnas elame ja milliseid väärtusi oma lastele, kes ise kord lapsed saavad loodetavasti, edasi anname. Ei saa ikka päris nii, et mul on ainult õigused ja kohustused lükkan mugavalt kõigi teiste kaela. Ja väga õige, meie vanemad peavad juba töötama u 70 eluaastani, et pensionile oleks õigus jääda, seega ei saa tõesti ka neilt eeldada lastelaste hoidmist ja nendega tegelemist, kui ema tööl on.
 
väärtused, mida edasi anda 07. oktoober 2016, kl 08.31
Eelkõige peaks naine väärtustama iseennast (mitte ootama seda riigilt!) ja mitte saama lapsi juhuslike jorssidega. Tutvus (ikka mitu aastat!) - abielu ja alles siis laps. Ja siis ei lähe see mees ka kusagile.
 
Vanapiigale 10. oktoober 2016, kl 06.41
väärtused, mida edasi anda Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Eelkõige peaks naine väärtustama iseennast (mitte
> ootama seda riigilt!) ja mitte saama lapsi juhusli
> ke jorssidega. Tutvus (ikka mitu aastat!) - abielu
> ja alles siis laps. Ja siis ei lähe see mees ka k
> usagile.


Vanatüdruk on rääkinud!
Ei lähe need mehed kuskile, ei lähe! :)
 
väärtused, mida edasi anda 11. oktoober 2016, kl 14.57
No ei lähe jah! Lihtsalt tuleb õige mees valida, mitte igaühega lapsi tegema kukkuda.
Tervitades: vanapiiga, abielunaine ja kolme lapse ema. Ja abielus ikka esimese mehega ja oma laste isaga:)
Aga eks viinamarjad ole hapud, sellepärast eelmisel nii sapine kirjutis:)
 
Ülla-üllale 12. oktoober 2016, kl 22.42
Endagi sugulane õppis Tartu Ülikoolis arstiks ja nüüd on Saksamaal arst. Samuti meie riigi kuludega koolitatud.
 
ravel 13. oktoober 2016, kl 04.44
mis teemat te siin üldse arendate? kõigepealt mingi uuu-äää, et pension omadega kummuli ja siis hakkate juba vanapiigadele sobivaid polte filtreerima.
nii lollakatele polegi veel sellist riiki loodud, milles neil kerge elada on. leppige juba lihtsa asjaga - on jah lollina keerulisem elada.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!