Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
apteeker ei oska vene keelt
 
Helve 20. veebruar 2015, kl 23.57
Nägin täna ühes Tartu kesklinna apteegis tõesti õõvastavat olukorda - üks vanem vene rahvusest proua küsis apteekrineiu käest nõu seoses tema poolt kasutatavate ravimitega. Aga eesti rahvusest apteekrineiu (nimesildil oli kirjutatud Stella, või midagi sarnast) oli nii rumal ja ignorantne, et ei osanud selgitada prouale vene keeles, kuidas tema ravimid mõjuvad ja kuidas peaks neid võtma. Olukord eskaleerus, kuna ilmselgelt natsionalistlikult ja russofoobselt meelestatud neiu aina mõnitas vanemat prouat oma eestikeelse jutuga... Rääkis küll asjast aga kliendi jaoks täesti võõras ja arusaamatus keeles. Kuidas on võimalik, et vene keelt mitteoskavad inimesed võetakse Eestis üldse kuskile tööle? Mina olen ise teenindajana töötanud ja pole kunagi endale lubanud sellist ülbust, et rääkida kliendiga mingis suvalises võõrkeeles, mida klient ei mõista. Tarbija õigused peaksid olema kaitstud ja venelastel on õigus saada infot ravimite kohta nende emakeeles! Nad on siin juba väga kaua elanud ja harjunud, et kõik oskavad nendega vene keeles suhelda. Nii järsku muuta seda olukorda on väga ebaõiglane, sest vanainimeste jaoks on see suur stress ja šokk! Olles 40-aastase staažiga vene keele õpetaja loomulikult aitasin seda venekeelset prouat ja kutsusin ülbe apteekrineiu korrale, homme kirjutan kaebuse apteegi juhtkonnale. Loodan, et ülehomme see umbkeelne neiu seal enam ei tööta!
 
nõme provokaator oled 21. veebruar 2015, kl 00.03
Umbkeelne vene baaba võtab tõlgi kaasa või ostab ravimid venemaalt. Nüüd siis juba üle 20 aasta Eesti iseseisvumisest ja ikka on äkki, mutt elab ikka veel nõukogude liidus, kus ainult venelane oli inimene????
Kas sa, teenindaja, läti keelt ka oskad, või näiteks hiina? Või purssisid mingit arusaamatut võõrkeelt?
 
Ksenofoob 21. veebruar 2015, kl 00.08
Mul oli hiljuti sarnane situatsioon ühes Tallinna kesklinna kaupluses. Ainult selle vahega, et ülbe venelasest klienditeenindaja keeldus minuga eesti keeles rääkimast. Ta vaeseke polnud vist veel jõudnud harjuda, et ta peab tööpostil olles suvalises võõrkeeles rääkima. Mõelda vaid, millise šoki ta saada võis kui ma palusin tal eesti keeles rääkida.

Aga muidu ma saan aru küll, et sa niisama provotseerid. Nii lolli inimest ei saa ju päriselt olemas olla.
 
loll nagu laua jalg 21. veebruar 2015, kl 00.19
Ksenofoob Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Mul oli hiljuti sarnane situatsioon ühes Tallinna
> kesklinna kaupluses. Ainult selle vahega, et ülbe
> venelasest klienditeenindaja keeldus minuga eesti
> keeles rääkimast. Ta vaeseke polnud vist veel jõud
> nud harjuda, et ta peab tööpostil olles suvalises
> võõrkeeles rääkima. Mõelda vaid, millise šoki ta s
> aada võis kui ma palusin tal eesti keeles rääkida.
>
>
> Aga muidu ma saan aru küll, et sa niisama
> provotseerid. Nii lolli inimest ei saa ju pärisel
> t olemas olla.
On ikka olemas, loll nagu vene keele õpetaja. :=)
 
Ksenofoob 21. veebruar 2015, kl 00.29
No ta jutt ei klapi ju. Ise on 40 aastat olnud vene keele õpetaja, ehk siis ta peab vähemalt 6-kümpine olema. Samas väidab, et ta on töötanud klienditeenindajana. Millal? 75. aastal? Tol ajal ei olnud klienditeenindajaid, olid müüjad, keda hea teenindus vaevalt, et huvitas ja ühtegi nõukaaegset klienti ei oleks šokeerinud müüja üleolev käitumine.
 
Helve 21. veebruar 2015, kl 00.34
Ärge kalduge teemast kõrvale! Olin viimase viie aasta jooksul sunnitud töötama poole kohaga ka klienditeenindajana, sest verejanulise ja inimvaenuliku Andruse valitsus maksis õpetajatele naeruväärselt madalat palka! Aga see selleks...
 
Helve 21. veebruar 2015, kl 00.39
Kusjuures, mul on olemas suured lootused seoses eelseisvate valimistega. Käisin täna postkontoris ja hääletasin Edgari poolt! Sest, ainult Keskerakond eesotsas Edgariga peaministri rollis viib Eesti õiges suunas! Ja ma väga loodan, et Edgar ei peta oma venekeelseid valijaid ja kehtestab Eestis teise riigikeele. See oleks ainuõige variant, mis päästab Eesti moraalsest katastroofist!
 
no 21. veebruar 2015, kl 00.44
õpetaja on ka teenindaja. Õpetab oma kliente!:D
Aga et 20 aastat on äkki.. huvitav arusaam ajast.
 
Muide, Rõivas loob venekeelse TV, kahjuks! 21. veebruar 2015, kl 00.58
Mis te natsionalistid mölisete siin ja õigustate oma keeleoskamatust ja lollust!
Kas suure Venemaa turistid peavad teiega eesti keelt rääkima? Või keelame turismi ära? Kaubavahetus ja majandus tänu teiesugustele juba perses!Te ei oska ka ei inglise ega soome keelt, kahjuks!
 
kuule Helve 21. veebruar 2015, kl 00.59
mina loodan et meie riigikeel tuleb ainult vene keel, milleks meile eesti keel? venelased vaesekesed siin tagakiusatud, eestlased elavad kõik alandused üle, kuidas sa nüüd eestlasena vaeseke, ei suuda seda taluda, et üks noor eestlane vene keelt ei osanud ja venelast teenindada ei suutnud, mine nüüd ikka häbenema.
Tegelikult olen mina eestlasena siin maal tagakiusatud venelaste poolt. Nendel on kasvõi oma kallis Venemaa kuhu minna, kui siin ei ole hea, aga mina, eestlane, kuhu ma lähen, Soome koristajaks või kuhu, ütle nüüd SINA TARK HELVE?
 
Aa 21. veebruar 2015, kl 01.02
Täielik toetus minu poolt Sulle,Helve.Siinne kommenteerijate seltskond on täis mürki,ega tea isegi kuhu seda pritsida.Vahet pole,oli se vanur venelane või siis teab mis maalane,aga inimlikus eelkõige.Tänapäeva noored ei mõtle sellele,et ka neist võivad saada "heal juhul"vanurid.See "onu sami"poole kummardamine on minu meelest utoopia.Eesti on Venemaa naaber ja selleks jääb,muidugi juhul,kui mõni asteroid seda meie emakest maad segamini ei löö ja Ameerikat meie naabriks ei tekita.
 
kuule Helve 21. veebruar 2015, kl 01.08
Ma küsin veel, et miks sina õpetad 20 aastat vene keelt, kas sul tõesti ei ole kohale jõudnud, mitukümmend aastat on meil EESTI VABARIIK, miks sa siis ei õpeta venelastele eesti keelt. Häbi peaks olema sul, meil ei ole kakskeelne riik, aga sinusuguse orjaliku meelega eestlaste pärast, polegi meil oma riiki. Minul on iga päev, loe nüüd uuesti, iga päev teenindajatega tegemist, kes ei oska eesti keelt ja mõnitavad mind, kuigi oskan ka vene keelt. MIKS??? pean mina omal maal rääkima vene keelt, kus on kirjas, et meil peab teenindaja oskama vene keelt? Anna mulle selle kohta vihje.
EESTI VABARIIGI PÕHISEADUS:
§6 Eesti riigikeel on Eesti keel.
Kas sa niipalju ka seadust ei tunne, vaene õpetaja.
 
provokaator 21. veebruar 2015, kl 01.09
on see Helve.
Ma olen ka vene koolis õpetaja olnud ja no enne õpib vene laps inglise keelt, kui eesti keelt. Tema arust on eesti keelt õppida mõttetu, sest nii arvab tema ema, kes terve siin elatud elu jooksul pole suvatsenud eesti keelt selgeks saada.
On muidugi ka selliseid vene lapsi, kelle vanemad pole ise eesti riigi ega keele vastased ja nende lapsed saavad ka keele selgeks väga kergelt.
Aga on lapsi, kes isegi, kui küsida, kes on Eestis president, ütlevad, et Putin ja nad ei taha kuuldagi, et see pole Putin.
Tean täpselt, kuidas täna Eestis paljudes kodudes on suhtumised, kuna käin kodudes neid lapsukesi järelaitamas, et nad oma eesti keelega klassist klassi edasi saaksid. Imekombel nad isegi lõpetavad kooli ja hinnete järgi vaadates oleks kõik nagu korras.
Mu peal korteris möllavad venekeelsed tihtilugu ja ma vabalt kuulen, milline nende suhtumine on.
Kui neile anda valida, kas Venemaa või EL, siis on nad Venemaa poolt. Täpselt nõnda olid nad hüsteerias Ukraina asjus. Täpselt nii suhtuvad nad ka meie Eestisse, Natosse ja kogu muusse maailma, kes on üks suur vaenlane.
Alati mõtlen, et miks peab kedagi vägisi integreerima ja vägisi keelt peale suruma. Kui ikka muudmoodi ei saaks, aga väga tahad just siin-seal elada, siis lihtsalt vajadus tingib see keel selgeks saama.
Lihtne ja loogiline.
Kuidas Kadaka turul vene müüjad punnitasid soome keeles, kuidas nad seda suutsid. Aga seepärast, et soome ostja oli vajalik ostja tol ajal ja et paremini müüa, oli vaja keelt osata. See oli kasulik.
 
n-50 21. veebruar 2015, kl 01.27
Inimesed mõtlevad mis iganes provokatsioone välja, kui neil igav on, aga no see kirjutis on ikka jälkuse tipp! Pole naljakas ega pole vaimukas, lihtsalt nõme, ülimalt nõme.
Olen 50 aastat vanaks elanud, sellest 43 aastat Tallinnas, ja pole kordagi kuskil vene keelt vaja läinud. Minu tütar - kes käib gümnaasiumis - pole tundigi koolis vene keelt õppinud, isegi n.ö. algtasemel mitte. Kui isegi koolis pole kohustuslikku vene keelt, siis järelikult ikka ei pea Eesti Vabariigis vene keelt oskama!?
 
minuga, 21. veebruar 2015, kl 08.14
NL kodanikuga, ei räägitud kusagil eesti keeles,v.a. isamaal,kui aga ütlesid,et oled inimene ja Tallinnast,võeti tihtilugu käekõrvale ja viidi kohale!Üks Vene tsaaridest andis välja ukaazi kaupmeheks tahtjatele,milles oli 3 keele oskuse nõue,vene,saksa ja kohalik keel.TTÜ vene rahvusest üliõpilased räägivad tiptopp maakeeles,ka miljonäridest ärimeeste jaoks pole proble,on nad siis mistahes rahvusest...ja miljonid muulased võõrsil räägivad riigikeeles...a mammil vedas,juhuslikult oli klaver põõsas! Olekski äriidee,vene keele õps võiks poode mööda käia ja odavalt tõlketeenust pakkuda,abiks ikka!!
 
lugeja 21. veebruar 2015, kl 08.41
Peale paari rea lugemist vaatasin kiiresti teemategemise aastat, uskumatu, kuid polnudki 10 aastat vana teema!
No mida kosta taolise arvamuse kohta? 25 aastat on veerand sajandist, terve inimpõlv. Selle aja jooksul peaks jõudma nii mõndagi, ka keelt omandada. Aga kui tõesti vana ja õppevõimetu inimene, siis tuleb tal sellega leppida, et tema keelt oskava teenindaja leidmine võib rohkem aega võtta.
Ükskõik millises keeles igas riigis teenindatuks saada on võimatu. Tõlgi muretsemine on ikka teenindatava enda probleem.
See, et meie maal nii-öelda "vanast rasvast" veel vene keele oskajaid palju on, ei tähenda, et sama seis ka tulevikus on ja jääbki nii olema. Praegustest alla 35-stest on vene keelt õppinud vähesed.
 
suahiilikeele oskaja 21. veebruar 2015, kl 08.47
pašol naaaxer keskpärakkonna troll.

PS. eila nägin Moskvas suahiili vanaprouat, väärikas eas, küsis liigestele ravimit - ja see maskvaa apteekrineiu ainult "tševoo,tševoo". Milline ülbus bj@t! Tegin kohe füüsilise märkuse näopiirkonda - või temal ei kõlba suahiili keeles rääkida? Fašist bl!n!
 
haha 21. veebruar 2015, kl 08.58
No Helve ju paaris järgmises postis tunnistas, et trollib niisama. Igal lollil oma lõbu.
(mina vene keelt põhimõtteliselt ei räägi ja õnneks keegi ei sunni ka)
 
VM 21. veebruar 2015, kl 09.15
Helve Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Mina olen ise teenindajana töötanud ja pole kunagi endale lubanud sellist ülbust, et rääkida kliendiga mingis suvalises võõrkeeles.

No nüüd hüüan küll selle "verejanulise ja inimvaenuliku Andruse" (Helve sõnad) viisil: "Tule taevas appi!"
Eesti keel on Eesti riigis suvaline võõrkeel?:O
Oleks apteeker suahiili keeles rääkinud, siis võiks nii öelda.

Vene keele oskus on teenindajatel nõutav suhtlustasandil, aga siin oli juttu erialasest nõustamisest. Võimalik, et noored spetsialistid ei oska selleks vajalikul määral vene keelt.
 
Helvele! 21. veebruar 2015, kl 09.42
Kui klienditeeninndaja oli nooruke siis ta vaevalt et üldse vene keelt kooli sõppinud oligi,

samas jah ravimi kirjutab välja arst ja peaks teadma milleks see onja haigele seletama
kuidas ravimit võtta, seel kohta saab karbile ilusti numbritega märkida nt 3 tbl x 3
sellest peaks ka umbkeelne aru saama

siis veel
igas ravimikarbis on sees infolehtkus on ka venekeelne tekst juures-
 
no mis jutt 21. veebruar 2015, kl 10.31
ja see pruoa siis kes pea eluaeg on siin elanud pole sõnagi selgeks saanud, isegi suhtlus tasandil mitte??? halloooooooo Muideks ma näen igapäev selliseid, amet selline ja nad puht ülbusest ei räägigi ja pole seda keel tahtnud selgeks saada. tänapäeva noored ei õpi enam vene keelt, võetakse pigem saksa ja inglise keel. ja keegi ei saa sundida eesti vb rääkima teenindama vene keeles. jah eesti keel ja rahvusvaheline st inglise keel, palun väga räuska siis kui nende keeltega hakkama ei saada.
 
vv 21. veebruar 2015, kl 11.06
Kui sovjetieestlane läheb venkuga kohtudes alandlikult kohe üle võõrkeelele siis on meeldib näha kuidas noored teenindussfääris töötavad ei kasuta vene keelt vaid lähevad kliendi kes ei saa eesti keelest aru, puhul üle inglise keelele. Mitte kõik aga ikkakgi on neid järjest rohkem ja see on imetlusväärne! Ise sovjetieestlasena ei räägi põhimõtteliselt vene rahvusest kolleegidega vene keelt aga kui tööalalselt vaja venelast teenindada siis peab vene keeles rääkima. Paljud venelased lähevad ise üle eesti keelele muuseas...
 
kuule Helve 21. veebruar 2015, kl 12.00
kus sa nüüd oled, kas häbenedki nagu ma käskisin, häbene häbene, õige ongi. Kui sa arvad et ebaviiskale klienditeenindajale on vaja kaebus teha, olgu, apteekreid on nii vähe, et küll ta saab tööd.
Tallinnas on klienditeenindajad suures osas venekeelsed ja ei vaevu eesti keelt rääkima. Kui mina eestlasena küsin eesti keeles, siis tema vastab, loe hoolega, ülbelt vene keeles. Ja kui Savisaar võidab, siis on ametlikult nende arvates vene keel riigikeel. Suur osa venelasi teabki, et Eesti on kakskeelne riik. Miks hoitakse vene keelset endiselt nõukaaegses ajupesus, ei tea. Tegelikult tean aga vahet pole.
Nii et kulla Helveke, katsu nüüd oma ajusi kasutada, vasta mu küsimustele. Ülbe oled sa ise, vihane ja vaenuõhutaja ka.
 
Airi 21. veebruar 2015, kl 14.08
Kas kogu see jutt ja asjaolu, et Eesti riigikeelt nimetatakse suvaliseks võõrkeeleks mitte riigivastane avaldus ei ole? Vaata ette, teemaalgataja!
 
... 21. veebruar 2015, kl 14.58
selge on see, et teemaalgatus on püstitatud idapoolt, st. kesikute poolt. kui kesikud peaksid saama valitsusse, siis ilmselgelt saab russofoobist jaana toomist haridusminister ja siis Eestikeelsed koolid lähevad üle venekeelsele õppele. kantsleriks saab kindlasti rusikahoope jagav kõlvart.
 
mina 21. veebruar 2015, kl 19.34
töötan väikelinnas kaupluses.Pikalt selles linnas elanuna tean inimesi ja mina ei räägi ka venelastega vene keelt.Nad on siin nii kaua elanud,võiks osata eesti keelt.Ma ei tee seda nägu,et tema vene keelsest küsimusest aru ei saa,aga vastan eranditult eesti keeles.
 
loogiline 21. veebruar 2015, kl 19.54
teemaalgataja pole miski Helve vaid puhastverd Maša
ja vaevalt et Tartust
sest Tartus on kõvasti vähem venelasi ja mutike oleks olude sunnil ammu keele selgeks saanud
teiseks ei ole eestlasel kuidagi võimalik oma kodumaal eesti keelt rääkides kedagi mõnitada
ja kolmandaks meil on eesti keel riigikeel ning me ei ole kohustatud igale suuršovinistile vastu tulema, kui see ei ole vaevunud keelt ära õppima siis võtku tõlk kaasa
aga arvan ka , et pastakast imetud jutt
 
Hehhh 21. veebruar 2015, kl 19.58
Teema iseenesest on muidugi hale provokatsioon, aga..
Kohati tundub, et need vene prouad lausa naudivad seda, kui saavad mõne noorema Eesti rahvusest teenindaja nurka suruda oma vene keelega ja siis iga nurga peal kurta, kuidas pagana fashistid! ahistavad! Mina ei julgeks küll hakata apteekrilt infot välja pressima keeles, mida ta halvasti valdab! See on minu tervis ju! Ei taha saada valenõuandeid, kuna müüja sai minust valesti aru (või väljendas ennast valesti). Võtan kaasa keeleoskaja või loen kasutusjuhendit! Nii lihtne see ongi..
 
suahiil 02. märts 2015, kl 11.10
Kas apteeker on juba vallandatud või töötab ikka apteegis edasi?
 
müller 02. märts 2015, kl 18.39
suahiilile - vallandatud ja Helve töötab nüüd tema asemel.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!