Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
Kaitsesüstid 1950-1960
 
nõukaaegne 13. veebruar 2021, kl 09.04
Kas keegi mäletab aknakesi ja mingeid valgeid mullikesi randmel?
 
ffff 13. veebruar 2021, kl 11.25
Noh ja siis?
 
??????????? 23. veebruar 2021, kl 20.41
Lihtsalt huvi pärast tahaks teada, räägiks lastele
 
Ülla-ülla 24. veebruar 2021, kl 13.15
Kõigepealt pandi rõugeid.
Seda tehti tavaliselt õlavarre peale, sellest jäi valge arm eluajaks. Minu emal oli see hoopis reie peal, nii et arvatavasti eelmise vabariigi ajal ei rikutud tütarlaste õlgu, vaid peideti see arm vähem väljapaistvasse kohta.
Tuberkuloosi kohta tehti randmest veidi kõrgemale pirkee - tõmmati terava asjaga nahk katki ja lasti miskit rohtu kriimustusest sisse. Protseduuri nimetus on tulnud prantsuse arsti Pirquet nimest.
Lastehalvatuse vastu anti üks ümmargune komm, oli suhteliselt hea maitsega.

Kohe pärast sünnitust tilgutati vastsündinud lapsele midagi silma, see oli süüfilise vastu. Mis see oli, enam ei mäleta, aga olevat desinfitseeriv ja kergelt söövitav olnud. Ja alati kinnitati kõvasti ja häälekalt, et see lapse silmi ei kahjusta - no ilmselt siis tegelikult ikka kahjustas küll, kui selleaegset käitumisloogikat mäletada.

Muud olid igasugu süstid, aga lapsele keegi ei selgitanud, mis ja milleks. Lihtsalt lasteaias või koolis tehti järjekorras kõigile sutsti! ära ja asi vask. Mõni laps kartis neid ja nuttis, aga eks need süstlanõelad olid tol ajal jämedad ja nürid, nii et oli ka põhjust.

Leetrite ja teetanuse vaktsiini tol ajal ei tuntud, leetrid põeti lapse-eas läbi ja pole kuulnud, et kellelgi sellest mingeid tagajärgi oleks olnud. Kindlasti oskab mõni meedik näiteid tuua, aga ilmselt olid need üliharvad juhused. Teetanusest tuli lihtsalt hoiduda ja ega igaühel see õnnestunudki.

Muud lihtsalt tehti, selgitust ei mäleta, et oleks antud. Rääkimata küsimisest, et kas tahad või kas tohib.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!