Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
olen ma loll või milles asi
 
liiter 24. aprill 2016, kl 18.31
ostan mina mulda ja kotil kirjas, et 60 liitrit mulda sees. arvestan kiirelt, et tore, siis järelikult 6 ämbrit.
aga hakkan siis ämbreid täitma ja no kuskilt otsast ei tule 6 ämbrit välja, saan hädaga kolm ja sedagi kergelt täis.
mis imevalemiga need liitrid seal kottides on?

sama puudega, mis valemiga puud liitrites on?
 
............ 24. aprill 2016, kl 18.56
Kas Sa siis ostes aru ei saanud, et kott ei ole 60 l ehk 6 ämbrit? Keskmiselt mõistlik inimene peaks oskama mahtu umbkaudselt hinnata (vastuseks Su pealkirjas esitatud küsiusele).
 
liiter 24. aprill 2016, kl 19.05
kotil on peal, et on 60 liitrit, mida ma pidin veel aru saama.

seepärast küsingi, et milline see liiter mullale kehtib, et sest 60 liitrist tuleb kolm 10-ne liitrist ämbrit välja.
 
piimameest 24. aprill 2016, kl 19.19
miks ostsid? metsast oleks saanud poolmuidu.
 
liiter 24. aprill 2016, kl 19.26
no ostsin, sest kuidas ma ronin kellegi metsa mulda kaevama.
poed täis mulda, üks parem teisest, arvasin ka, et teen siis hea mulla ostmise teoks. aa, näe, nüüd arutan liitrite üle. maht ja tegelikkus on kaks eri asja, paistab nii.
 
Hmm 24. aprill 2016, kl 19.30
No terve talupojamõistus oleks pidanud ju kotile peale vaadates teada andma, et sealt ei tule kaugeltki mitte kuus ämbrit mulda välja. Oleks vaid natuke vähem olnud, siis jah, aga kui on poole vähem, siis see on ju aru saada.
 
liiter 24. aprill 2016, kl 19.37
ma seepärast ju räägingi, et silma järgi vaadates ei usu ma ainsastki kotist, et sealt kirjapandud kogus kuidagi välja tuleks. nüüd mõõtsin ämbriga lausa ära...

küsisin, et mis imevalemiga neid liitreid sinna kottidesse mõõdetakse? tolmu kubatuur või?
 
Hmm 24. aprill 2016, kl 19.48
Sellele ma vastata ei oska, vbl ei mõõdetagi, vbl on praakpartii. Soovitan poodi minna ja sealt (või otse tootjalt) küsida.
Esita poele pretensioon. Kui silma järgi kõigis kottides vähem on, siis mõõdke poes asi üle kui muidu ei usuta.
 
janes 24. aprill 2016, kl 19.50
kas 30 pole? 60 tõsta ja ära tuua, pole ju väike kott.
 
veel üks tobu 24. aprill 2016, kl 19.51
mina arvan, et muld peaks olema pakil ikkagi kg-des näidatud, mitte liitrites. Liitrites on vedelad ained. See ongi tobe, et mulda mõõdetakse liitrites.Hea küsimus.
 
turvas 24. aprill 2016, kl 20.18
Kaaluga mõõta hoopiski ei saa.Olen ostnud turbamulda kottides ja kaal on ikka väga erinev olenevalt mulla või turba niiskusest.
 
aednik 24. aprill 2016, kl 20.34
No 50 kg mulda annab tõsta.

Kui on 60 l peal, siis peab olema 60le mulda sees. Muidu on tarbija petmine. Mine poodi tagasi ja esita pretensioon ja keegi siin eespool andis juba hüva nõu - kui pood ei usu, mõõtke üle. Tootja igal juhul ei tohi selliselt petta.

Hmm, ma pean ka oma amulla üle mõõtma, mul on 50 l kott ja ka kuidagi kahtlaselt väike.:(
 
nii 24. aprill 2016, kl 22.07
kuskil kunagi oli sellest juttu, et muld mingis tihedusastmes kotti, aga kotis vajub kokku nagu ta vajub ja tulebki vähem välja. seda mulda ei mõõdeta nagu meie mõtleme, et paneme aga ämbriga ja ämber 10 liitrit. seal on teisiti asjad paika pandud. nii ongi nii, et 60 liitrist ei tule kuidagi 60 liitrit sinu aias välja. aint mõõtmise hetkel tuleb.
 
lsadfk 24. aprill 2016, kl 22.36
Siis peabki kaupleja panema kotile kirja PALJU SAAB KLIENT, mitte seda palju tal endal enne müüki õnnestus kokku saada.
 
need 24. aprill 2016, kl 22.50
need mullad, olgu kelle omad tahes, ei anna ükski täit mõõtu välja. eelmine aasta ostsin 60 liitrised konteinerid ja ostsin siis vastavad liitrid mulda. no pool umbes sain täis ja poole jagu ostsin juurde.
mullaga saab rikkaks, see tulus äri, paistab nii.seda saasta sealt paljassaarest saab niisama, lisa veits turvast, pane kena jutt kotile peale, lisa et ökomuld ja nigu niuhti ostetakse su saast ära. keegi ei vingu, et sealt võib tea, mis nakkusi ja muid hädasid saada.
sama tulus on alkoga. osta odavalt odavat solki hulgi kokku, tee kenad sildid, pane kenasti pudelitesse ja müü nagu maailma parimat kvalieetalkot. keegi ei tea midagi, kui ise välja ei räägi.
suitsudega sama värk.
ja eks palju muugagi.
raha maksab aint.
 
ei noh 25. aprill 2016, kl 14.20
sul on ämber pisut suurem ja koti valmistaja tõmbas mullavalmistajat või kaupmees ostjat puuduva võrra.
 
Vastuseks 25. aprill 2016, kl 15.46
Kõigepealt tuleb mõõta ära täpselt oma ämbri suurus, 10 liitrit tavaliselt äärei täis ei ole, vaid jäetakse ikka natuke pealt ruumi.

Kui on ilmselgelt aga 6 ämbri asemel 3 ämbrit, siis on ju tegelikult ikka väga mööda. Kui viitsimist asja ajada, siis tuleks minna poodi, paluda kõigepealt kott ära kaaluda, siis lahti võtta ja ära mõõta. Kaal ja maht ei ole üks ja seesama üldse. Kui selgub tõsiasi, et pood pole seda nõus läbi tegema, siis tuleb minna Tarbijakaitsesse, olles eelnevalt ise täiesti veendunud, et 60 liitri asemel on ca 30 liitrit. Sellega hakkab Tarbijakaitseamet tegelema. Uurimise käigus selgub tõenäoliselt, et tegu oli tarbija eksitamisega (näiteks kg asemel liitrid). Saad puuduoleva raha tagasi, firma saab trahvi ja netis halva maine. Nii võiks see ilmselt praktikas välja näha.

Enamik inimesi tavaliselt sellisteks asjaajamisteks aega ega viitsimist ei oma. Kui on aga tegemist juba hulgi ostmisega, siis tuleb selline asjaajamine kasuks küll.

Muide, selline mahu erinevus peaks ju silmaga juba näha olema, et 6 ämbri asemel on poole vähem mulda? Või on enamus sellest pakendist õhk, et tarbijat eksitada?
 
mind hakkas huvitama 25. aprill 2016, kl 16.09
mis mõtet on siin kiunuda, et kas silmaga kohe ei näinud, et vähem on. mis vahet seal on, kui pakendi peal on kirjas 60 liitrit, siis on inimesel täielik õigus eeldada, et ongi 60 liitrit.
leidsin sellise lingi: http://www.bauhof.ee/aiamaa-must-muld-60l.html

seal on koti mõõtmed 70 x 50 x 10 cm.
olen küll hariduselt filoloog, aga tegin väikse arvutuse:
1 m3 = 1000 liitrit
0,001 m3 = 1 liiter
0,001 m3 x 60 = 0,06 m3
ehk 60 liitrit peaks mahtuma kuubiku sisse, mille mõõtmed on 60 x 60 x 60 cm.
siit on ilmselgelt näha, et see kott ei mahuta ka parima tahtmise juures 60 liitrit ära, vaid sinna mahub kõigest 0,7 x 0,5 x 0,1 = 0,035 m3 ehk 35 liitrit, kui kott äärest ääreni täis toppida. tõesti, mis see 60 liitrit seal pakendil siis tähendab?
 
Sapiens 25. aprill 2016, kl 17.13
Ära filoloog lollita inimesi. Korruta nüüd ise 60x60x60=216L.
Sellise koti sisse mahub 60L ära küll, aga jääb ka palju vaba ruumi.
 
möh 26. aprill 2016, kl 10.29
Sapiens, ta ju kirjutabki, et 60l mulla mahutamiseks on vaja kotti mõõtmetega 60x60x60, mittemahtuvuse väide oli koti kohta mõõtudega 70x50x10.
 
mittefiloloog 26. aprill 2016, kl 11.39
See arvutus kõlbab, kui tegu on kastiga - kott kipub ümmarguseks vajuma.
Kui aga tegemist tõesti 10 cm paksuse plaadikujulise kotiga, siis peaks ta olema 10x100x60 või 120x50x10. Või veel muud sarnased mõõtmed, võimalusi manööverdada on palju, kui tingimata neid kandilisi 60-d vaja on, siis 60x60x16,7.
See pakutud 60x60x60 annab kahjuks tõesti 216-liitrise mahu.

Filoloogiliselt võib see viimane kuuekümnetega mõõde ju õige olla, aga matemaatiliselt on tulemus kahjuks veidi erinev.
 
oli niimoodi 26. aprill 2016, kl 14.03
olen pidevalt mulda ostnud ja kuni eelmise aastani ei mõelnud kordagi, kas see kogus seal ikka on nagu kirjas ja üldse ei mõelnud.
aga eelmisel aastal oli mul 6anumat, 10 liitrist anumat, millesse siis tahtsin istutada taimed. no ostsingi 60 liitrise koti, et tore, nüüd saan kõik täis. aga ei saanud, kohe kuidagi ei saanud. ostsin teise samase koti veel ja see kott läks ka kõik käiku.
siis hakkasin mõtlema, et mis valemiga nad seda mulda mõõdavad.
ja siiani mõtlen, et mismoodi seda mulda mõõdetakse? et kui palju ühes liitris peab olema mullaosakesi, et seda liitriks saab nimetada.
tolmu ka annab liitritesse panna. tähtis on tolmu tihedus. kui mullatolm koos õhuga annab liitri, siis pole see enam ju mullaliiter, see on õhu-mullasegu liiter.
siis ehk annaks veelgi hõredamaks seda kotisisu muuta, rohkem õhku ja vähem mullaosakesi. kasumlikum oleks.

taimekasvataja suhtes oleks aus kotile märkida, et tolmkuiva mulla liitrid on sellised, aga niiskuse suurendades sellised ja kui tahad taimeanumaid täita, siis osta topeltkogus.
 
Ma arvan, et maht oli koos veega, 26. aprill 2016, kl 14.25
mis algselt selles mullas oli. Seistes on vesi siiski ära haihtunud ja järele on jäänud veidi orgaanilist puru.
(viskasin hiljuti ära mõned seisma jäänud, sh ka avamata jäänud väiksemad mullapakendid ja imestasin, kui vähe seal sisu oli.)
 
viimasele 26. aprill 2016, kl 23.12
mis tähendab: viskasid ära? Panid mulla prügikasti või ja saatsid prügimäele?
 
aiandus 27. aprill 2016, kl 13.25
Aiandus on kuulutatud hobiks ja kõike sellega seotut müüakse sellise hinnaga, et iga omakasvatatud vilja süües on raha maitse suus.
Nagu sellest veel vähe oleks, püütakse seda õnnetut hobiaednikku veel ka igat kanti petta - loodetakse, et kirub tiba omaette ja kui mitte järgmisel, siis ülejärgmisel aastal ikka astub taas sama reha otsa:
* seemned seemnepakkides kas pole üldse need, mis lubatud, või siis lihtsalt ei idane
* mullad/multšid/sõnnik/väetised on pakendatud vajakuga tarbija kahjuks, pole vahet kas liitri või kiloga. siinsest näitest siis et lausa poolega pole häbi petta. Nende asjade tegelikku koostist ei tea vist suur jumal kah mitte (puhastusjaama jääk priske aiamulla pähe jms)
* enamikest (aia)tööriistadest on rõõmu ainult ostmisel - TÖÖD nendega enamasti teha ei kannata
* istikud/mugulad/juurikad on juba enne poodi jõudmist kas surnud, haiged või suisa valest sordist/liigist
Oma aias olen aastaid katsunud läbi saada kompostikasti toodanguga - siis vähemalt tead, mis seal sees võiks olla.
 
on vene keeles 27. aprill 2016, kl 15.00
ilus ütlemine selle kohta, et kõik, mis on kirjas ! ei pruugi tõde olla: "na saraje napisan hui, a tam drova"

Ehk emakeeles: "Kuurile on kirjutatud m*nn, aga sees on küttepuud"
 
arvamus 27. aprill 2016, kl 20.14
Mina ostsin hiljuti 6 liitrit mulda. Vaatasin samuti et 6 liitrit seal ei ole. Ilmselt on mõõt tühja koti mahutavuse või kõige kohevama mulla järgi, kotis oli muld üsna niiske ja kotid üksteise otsa panduna laiaks litsutud, see tähendab maksimaalselt kokku pressitud. Tõesti on tobe panna mulla kogus liitrites, samas kilodes ka ei saa, niiskuse määr on alati erinev.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!