Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
patsientide sinatamine haiglas
 
mari 09. august 2017, kl 07.04
Mu eakas ema on hetkel haiglaravil. Mis mind on hämmastanud, on personali suhtumine temasse, nagu tal oleks lisaks terivsehädale ka mõistuse puudujäägid. Suhtumine on selline, nagu sõimekasvataja räägiks sõnakuulmatu hoolealusega. Toon ja sõnavara ("Kas sa pissul käisid ära? Vaata, et sa ei valeta!")

Mu ema on kõrgharidusega daam, kes hoolimata oma kõrgest east teeb veel erialast töödki. Ta iial ei sinata võõraid inimesi.

Loomulikult ei hakka ta põetajatele viisakust õpetama, aga väga võõras on seda kuulda.

Enda töö juures küll ei kujutaks ette, et võõrastele, endast eakamatele inimestele sina ütleksin. Nii ju lihtsalt ei sobi! Haiglas pole eakal inimesel enam justkui mingisugust väärikust.
 
kivike 09. august 2017, kl 08.03
Kurb küll, aga aeg teeb oma töö nii mälu, mõistuse kui ka kõrghariduse puhul. Haiglapersonal näeb ja puutub kokku sinu emaga rohkem kui sa ise ja tõenäoliselt on neil parem ülevaade tema seisundist. Mis puudutab "pissul", siis see on släng ja slängi võib suhtuda mitmeti. Olles hetkel kerge ja süveneva dementsusega vanema laps arvan, et heatahtlik suhtumine vanurisse on kõige tähtsam, et ei olda verbaalselt vägivaldne ja las räägivad pigem nagu lapsega kui et nagu nõukaaegsed sanitarid haiglates sõimasid või olid lihtsalt hoolimatud, mida juhtub paljudes kohtades ka praegu, eriti mis puudutab nõrgenenud kognitiivse funktsiooniga patsiente. Kui sulle ei meeldi, kuidas sinu emaga räägitakse ja teda koheldakse, siis sina oled ju täie tervise juures, miks sa ei tee haigla personalile märkust? Ja enne kui personali kritiseerida, siis võiks ise päeva haiglas veeta ja vaadata, kui kerge ja lihtne see töö on ja kuidas üldse on vanuritega suhelda. :)
 
mari 09. august 2017, kl 08.22
See on küll lahmiv vastus. Minu ema mõistus on terav ja korras. Tegu pole hooldushaigla, vaid tavalise haiglaga, kust ema lähipäevil koju saab toodud.

Muuseas, lisaks emale sinatati ka mind. Põhjus, miks ema haiglatöötajaid korrale ei kutsu, on soovimatus minna inimestega konflikti. Ja kuna ema seda ei soovi, ei hakanud ka mina sekkuma.

Haiglapersonal ise võiks siiski märgata, et kui vanem inimene neid teietab, korrigeeritakse ka enda kõnepruuki.

See kui kerge või raske on kellegi töö, polnud siin küsitud. Kui haridus ja oskused võimaldavad, võib endale teise töö leida.
 
kivike 09. august 2017, kl 08.37
Et siis põhjuseks, miks mitte ema õiguste ja heaolu eest seista tervel inimesel on soov mitte konflikti minna? A miks sa arvad, et viisakas vormis esitatud palve või nõudmise peale kohe konflikt tekib? Või personal väljendab sinavormis mingisugust pahatahtlikkust patsiendi vastu? Ja ei pea samas paljuks teiste haridust mõnitada ja soovitusi teine töökoht otsida, kui ei meeldi. Hetkel ei meeldinud ju sulle, miks teised peavad võimlema asjade pärast, mis sulle ei meeldi ja sinu elu meeldivamaks muutma lihtsalt sellepärast, et sa soovid väidetavat konflikti vältida? Et ümbritsevad peavad ise aru saama, mida nad valesti teevad ja kõrgeltharitud preilide asi ei ole oma soove väljendada, ilma et keegi töölt lahkuma peaks? Miks on seda suud siis nii raske lahti teha ja oma soove või nõudmisi väljendada? Foorumis käib ju väga kähku sul see ja vajaliku intensiivsusega. Sa oled täiskasvanud inimene ja teed oma otsused ise, mind ei segaks minu vanema soov midagi vältida oma isikliku arusaamist mööda talitada ja teda või tema heaolu kaitsta, kui minu arvates tehakse liiga.
 
mari 09. august 2017, kl 09.00
Veel: vabandan, et siia postitasin. Rohkem seda ei juhtu. Saa aru, et "halval kogemusel" on olemas mingi isehakanud arvamusliider, kelle stiiliks on inimeste murede materdamine ja neile halvasti ütlemine.

Minu mure vanainimeste eneseväärikuse küsimuses oli kohatu, oleksin pidanud seda isegi mõistma.

Rohkem siia ka lugema ei tule, nii et pr/prl kivike ei pea enam oma pärleid sigade ette loopima.
 
patsient 09. august 2017, kl 09.06
Õde küsis kas te urineerimas käisite, mina ei käinud,teised meie käisime.
 
marikesele 09. august 2017, kl 09.35
käi(vabandust-käige) kusel ära ja kirjutage ikka veel midagi!
 
kivike 09. august 2017, kl 10.26
mari Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Veel: vabandan, et siia postitasin. Rohkem seda ei
> juhtu. Saa aru, et "halval kogemusel" on olemas m
> ingi isehakanud arvamusliider, kelle stiiliks on i
> nimeste murede materdamine ja neile halvasti ütlem
> ine.

No see sinu otsustada, kui nii mämm oled, et oma arvamuses osa siin
ja oma ema huvide eest seista ei suuda ja tahad, et seda teeksid teised.
Arvamusliidriks ei ole trügind, nii sina mu poste siis ilmselt tajud - et sina
võid oma halba tuju siia välja valada ja mina ei tohi midagi selle kohta
arvata olemata "arvamusliider". Kõrvaltvaataja arvamus kõigest.

> Minu mure vanainimeste eneseväärikuse
> küsimuses oli kohatu, oleksin pidanud seda isegi
> mõistma.

Oihh, pole vaja siin endale tuhka pähe raputama hakata. Kõigest küsisin,
miks mure võimaliku konflikti pärast takistab sind ema kaitsmast.

> Rohkem siia ka lugema ei tule, ni
> i et pr/prl kivike ei pea enam oma pärleid sigade
> ette loopima.

Vaba maa, tee mis tahad! Mina ennast kuidagi halvasti ei tunne sellepärast.
Lased lihtsalt teiste inimeste arvamusest ennast liiga palju mõjutada ja jätad
lausa midagi olulist tegemata, sinu elu. :)
 
saan aru 09. august 2017, kl 10.45
Mari, ära pane seda kivikest tähele.Ta on nagu väljaõpetatud robot, kes satub lühisesse ja siis pöörab kohati täiesti mõistliku jutu pea peale ja välja tulebki see, nagu tuleb. Jube, kui sellise inimesega peaks reaalselt tegema tegemist. Isegi ilmselge ülekohtu või vea korral otsib ta ikka välja konksu, et teistele turja karata. On vaid üks õigus, Kivikese õigus. See robot ei saa isegi aru, mida tähendaks haiglas hoolduspersonalile vähimagi etteheite tegemine, olgu see nii viisakas vormis kui tahes. Haiglas on vaid ühel juhul sinatamine lubatud ja omal kohal, so raskes seisus ja/või narkoosist ärkavad patsiendid ja sel juhul tekitab see pigem parema tunde.
 
kivike 09. august 2017, kl 11.47
Jube, jube, tõesti! Ma ei tea haiglate ja hooldekodude personalist mitte kirbus...ttagi, tarkur! Sama palju kui sina minust tead. :) Kõikse suurem asi, millest ma aru ei saa, on see, miks kui rahul ei olda või midagi ei meeldi, seda ei öelda, vaid minnakse delfi portaali postitama või käiakse lihtsalt rusikas taskus ja nimetatakse seda viisakuseks, selle asemel, et oma mure lahendada. Kuskil on mingi seadus või eeskiri, millal on haiglas sinatamine lubatud? Öeldes sina alandad teisi inimesi, mõnitad, solvad? Hirmus on elada lausa!
 
loogik 09. august 2017, kl 12.16
halloo, Kivike! milleks siis delfi foorumis halva kogemuse rubriik on? et sina saaksid siin oma püha tõde kuulutada?
 
üks teine 09. august 2017, kl 13.32
See rubriik on teadagi kurtmiseks, aga minu arust ei ole ju ka midagi valesti, kui inimesel soovitatakse enda ja oma lähedaste õiguste eest seista, viisakalt. Arvata on ju, et siin kurtmisest ei muutu absoluutselt mitte midagi.
 
kivike 09. august 2017, kl 13.37
Aga milleks see siis on? Mina oma halba kogemust ei võigi väljendada? Ma saaks aru, kui oleks mainit haiglagi, kus eakaid patsiente halvasti koheldakse või õde või doktor. :) Aga see kvalifitseerub laimuks ju hetkel. Pole ka mingit põhjust mitte uskuda, et teema on üldse liba. Aga selle eest saab alati minu isikut kritiseerida ja minu poste "pühaks tõeks" kuulutada, kui mu arvamus ei meeldi. :) Ainult laisk ja loll veel pole vist veel kursis, et kivike on "robot", kelle nime austati veel suure algustähega millegipärast, konksutaja jne. epiteete erinevatelt postitajatelt on palju kogunend. :)
 
viisakus 09. august 2017, kl 13.43
Isegi kõige viisakamal ja pehmemal moel ei saa kellelegi mingit märkust teha, sest vastaspool solvub, vihastab igal juhul. See on juba protsessi nö sisse kirjutatud, sest valesti käituv inimene ei käitukski ebaviisakalt kui tal on juba tolerantsus või valmisolek enda minast kaugemale näha ja ka teiste seisukohti aktsepteerida. Sellised paneb paika vaid seadus või töö sisekorra eeskiri, kus on täpselt reglementeritud, kuidas mis oludes peab käituma. Näiteks kivikse sugustel on see võime 0.
 
kivikseele 09. august 2017, kl 13.46
lisaks muudele nimedele oled sa lihtlabane psühhopaat, kes naudib teiste inimeste paikapanemisest saadud energiat.
 
ingrid 09. august 2017, kl 14.15
Ma usun, et hooman mari sõnumi mõtet.
Ja seegi pole halb iseenesest, et ta oma arvamust lihtsalt avaldas. Nii, nagu on inimesi, kes lambist välja ei laksa, keda sinatada-keda teietada, nii on olemas ka neid(paraku! ; P), kes selle välja nokivad. See on siiski sisemise intelligentsi küsimus, arvan ma isiklikult. Halb on muidugi proua enda seisund, kes antud juhul kordi kõrgema intellektiga aga kahjuks hetkel abistatava rollis. Seega peab vastu võtma kõik muugi, mis abistamise ja kantseldamisega kaasneb. See on nagu...paratamatus.
Mina soovitan ema lihtsalt soojalt ja rahulikult toetada ja mitte lasta väga keskenduda sellele ainsale negatiivsele emotsioonile.
 
kivike tahab tarka panna 09. august 2017, kl 14.43
kes sellist tänitavat krõhvat reaalis kuulab? mitte keegi! sp targutabki delfi naistekas...
hangi endale elu, kunksmoor, enne kui hilja ja ära haugu siin hambaid lahti!!!
 
kivike 09. august 2017, kl 15.03
Sa ära topi minul suud kinni! :) Ja ära käi mul sabas igas teemas, kus ma postitan ja ongi sinu vaimne tervis rohkem korras. Ma ei sunni oma poste lõpeks mitte kui kedagi lugema. :) Sinu isiklik arvamus minu kohta ei huvita ega "koti" usutavasti siin mitte kui kedagi, kõige vähem mind. :)
 
kivike 09. august 2017, kl 15.33
kivikseele Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> lisaks muudele nimedele oled sa lihtlabane psühhop
> aat, kes naudib teiste inimeste paikapanemisest sa
> adud energiat.

Psühhopaadid pole kindlasti mitte lihtlabased. :) See, et mingist väidetavast paikapanemisest saab mingit energiat on ka sinu peas kinni. :) Või et mina seda teen või naudin. :) Ehk et sinu post peegeldab sinu arusaamu netisuhtlusest ja inimestest, mitte seda, mis on päriselt. :) Ja psühhopaat on nimetus, mitte nimi, seega hoia kõva edasi oma hiilgavate teadmistega!
 
njahh 09. august 2017, kl 16.00
ehk see sinatamine polegi nii paha, aga adekvaatse inimesega mämmutamine on muidugi naljakas. Olen seda ise ka märganud ja vaikse muigega kõrvalt vaadanud. Aga pigem las ninnu-nännutavad, kui et sõimavad ja karjuvad.
Ja kui ema on nii kõrge intelligentsiga, siis on ta suuteline ka personali sellist käitumist kerge huumoriga võtma või isegi kerge naljaga paika panema.
 
sinatamine on matslik ja norm inimesele vastuvõetamatu 09. august 2017, kl 18.18
võõrast inimest sinatavad matsid, kes mitu põlve järjest purjus peaga tehtud
 
tundub, 09. august 2017, kl 19.17
et sellele "kõrgharidusega kõrgintelligentsiga" prouale on vaja erikohtlemist, mitte suhelda nagu tavainimesega. millest küll tänapäeval probleem välja sünteesitakse!
 
suva 09. august 2017, kl 20.12
ma oleks rahul, kui sanitarid, arstid oleks pigem sõbralikult joviaalsed kuiet kibestunud ja tigedad teietaja vormis nähvajad ja lapiga virtuajad, nagu nõukaaegsetest lugudest võib leida.
üldse mulle meeldivad pigem lihtsad ja otsesed inimesed kuiet mesimagusa naeratuse taha peituvad mitmepealised mõõkhambulised hüdrad.
kui teemaalgataja ema eest hoolitsetakse muidu hästi ja ravi oli edukas, siis võiks suu pidada ja õnnelik olla. tema ema saab välja, minu ema ei saanudki enam sealt välja
 
eelmisele 09. august 2017, kl 20.57
ja rasvane pann pane ka kohe endale käepärast valmis:D
 
kivike 09. august 2017, kl 21.42
:) :) :) Pettunud, ja?
 
panniga kivike 10. august 2017, kl 01.55
miks see kivike alati panniga esineb? aga ta ju ise ütles, et geneetiline probleem, see dementsuse algstaadium. et emal oli ka nii ja talle ka juba avaldunud tundemärgid.
 
kivike 10. august 2017, kl 08.12
panniga kivike Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> miks see kivike alati panniga esineb? aga ta ju is
> e ütles, et geneetiline probleem, see dementsuse a
> lgstaadium. et emal oli ka nii ja talle ka juba av
> aldunud tundemärgid.

Sa esined alati väga lollide seisukohtadega, miks mina siis panniga ei või?
Mina ei öelnud, et mul on geneetiline probleem, sina ütlesid. :) Ja et see probleem
on minu emal, pole ma ka öelnud. Et sa mõtled endale asju välja ja siis arutad siin. :)
Dementsus on mälu probleem, minu vanemal konkreetselt lühimäluga, mitte intelligentsiga
seotud mure ja mäluga on sitad lood pigem sinul kui minul, sest sa ei mäleta, mida oponent
kirjutas ega ka seda, mida sa ise kirjutad, kuigi on teksti kontrollimise võimalus siin ilusti olemas, silmakirjalik kanaaaaa! :)
 
millega autor rahul ei ole? 10. august 2017, kl 08.43
mari
09. august 2017, kl 09.00
Veel: vabandan, et siia postitasin. Rohkem seda ei juhtu. Saa aru, et "halval kogemusel" on olemas mingi isehakanud arvamusliider, kelle stiiliks on inimeste murede materdamine ja neile halvasti ütlemine.

Sina kirjutasid ja kurtsid. Sulle anti nõu. Aga sa ei ole rahul: miks ei kiidetud sinu kurtmist takka, vaid soovitati asi lahendada viisakalt ja korrektselt. Ja nüüd on häda lahti - ei vastatud sulle nii, nagu sa oleksid oodanud. Kuigi maei saa aru, millist vastust siis konkreetselt ootasid... Et "oi, oi - ai-ai, küll need medtöötajad on häbematud" jne. Millist kasu sellest targutamisest tõuseks?
Kui on probleem, mis sind häirib, siis tuleb tegutseda ja see probleem lahendada. Mitte keegi ei soovitanud sul meditsiinitöötajaid sõimama minna. Soovitati viisakalt meditsiinitöötajatele öelda, mis sulle ei meeldi ja paluda neil oma käitumist muuta. Aga näe - ei sobi see soovitus!
 
see 10. august 2017, kl 10.07
teema-algataja ise ongi halb kogemus.
 
jah 10. august 2017, kl 19.41
Teemaalgatajale vastatakse siin samuti sina kasutades, kuidas sellesse suhtuda. Üldse, milleks teha nii tühisest asjast probleemi. Minu nägemus on et praegu toimub meie elus üleminek teietamiselt sinatamisele. Kõik on muutumises, tasuks eluga kaasas käia ja harjuda sõbraliku sinatamisega. Teietades nagu lükkaks teise inimese endast kaugemale, sinatamine lähendab ja loob soojema õhkkonna. Mulle meeldib väga sinatamine, ei ole sellepärast mats nagu keegi eespool tembeldas
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!