Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
varbaluu murd/mõra
 
maiki 08. september 2012, kl 14.50
Umbes 2 nädalat tagasi juhtus jalaga väike õnnetus ja siiamaani on väike varvas paistes ja katsudes päris valus. Sellele varbale toetada eriti ei saa ja kõik jalanõud hakkavad varba peale.
Siiamaani lootsin, et läheb ehk ise üle, sest muidu ta ei valuta, vaid on ainult katsudes valus. Paaril viimasel päeval on aga kerge valuga aeg-ajalt tundma hakanud:/

Perearst soovitas traumapunkti minna.
Probleem on aga selles, et kipsi kohe kuidagi saada ei tahaks ja kuulsin, et varbaid õnneks kipsi ei pandagi, vaid teibitakse kuidagi kinni.

Kellel on kogemust, kas teibitud varbaga saab niisama kõndida, sest kindlasti ei taha/saa karguga liipama hakata?? Niigi kõnnin nii, et toetan pöiale ja väike varvas maad ei puuduta.
Kas võib olla, et 2 nädalaga on juba hakanud valesti kokku kasvama? Mis sellisel juhul tehtaks - murtakse lahti ja ikkagi kipsi?:/
Arst muidu arvas, et võib olla murd, aga mina panustaks pigem mõrale, sest valu pole üldse nii suur, aga piisavalt häiriv, et kõndida pikalt ei taha.

Pole ju normaalne, et 2 nädalaga paistetus ja valu üle ei lähe, midagi peab seal olema.
 
kogemus 08. september 2012, kl 15.13
Mul oli kunagi suurel varbal mõra. Teibiti kinni ja olin mingi aeg haigusehel. Ei mäleta enam, kui kaua. Arst soovitas kanda kõva tallaga jalanõusid, aga ma küll ei saanud. Kandsin just selliseid pehmeid jalanõusid, siis oli varbal parem. See paranemine võtab aega. Traumapunkti võiksid ikkagi minna. Teevad pildi ja siis on näha, mis seal tegelikult on.
 
jah 08. september 2012, kl 15.40
Sa vist ilmaaegu hakkasid kohe ringi liikuma. Mul lapsel oli suurel varbal mõra, hea mitu nädalat istus kodus. Kipsi ei pandud (ei saagi panna).
 
kle 09. september 2012, kl 08.33
Aga minul oli ka väikese varbaluu mõra ja pandi kipsi,olin poolteist kuud kipsis.Aga sina oled küll loll et arstile ei läinud kohe,nüüd on tõesti kaks võimalust et kas murtakse lahti kui on valesti kokkukasvama hakanud või jäädki sellise varbaga igavesti.Aga kui ongi tõepoolest murd ja kahe otsa vahel suurem vahe siis ta ei kasvagi sul ju kokku,seda enam et sa ju ikkagi kõnnid ka veel ja siis ei jäägi sul muud üle kui ikkagi arstilkäik ette võtta aga praegu sa lihtsalt teed asja hullemaks koguaeg ja viidad mõttetult aega,oleksid kohe arstile läinud,oleksid saanud paari nädala pärast kipsist lahti juba aga nüüd sul ilmselt kõk see ees alles...Loll oled ja muud ei midagi.
 
eelmisele 09. september 2012, kl 11.21
Varbaluu sul kindlasti katki polnud, hoopis viienda varba metatarsaalluu, see on labajalas, ühenduses väikese varba proksimaalse lüliga. Varbaluu mõrade-murdudega ei pane keegi midagi kipsi.
 
eh 10. september 2012, kl 00.23
väikese varba luu kasvab ise kokku ja sellest mingit jäädavat tüsistust ei saa. kindlasti ei hakata seda "lahti murdma" vms.

mul paranes umbes kuu ajaga ära. arsti juurde ei läinud kuna väike varvas tundus niivõrd tühine asi.
 
:) 10. september 2012, kl 00.46
Kui on turses, siis on hea - turse ise fikseerib. Väikese varba luud ei pane keegi kipsi, see paraneb ise.
Küsija justkui kardaks minna traumasse - no miks küll? Ega seal ometi jõuga kipsi panda! Tehakse röntgen, vaadatakse järgi, määratakse ravi. Kui leitakse, et kõige mõistlikum on kips, aga sina ei ole nõus, siis kõnnid lihtsalt minema! Ega see kohustuslik ole:) Tegelikult on ka täitsa kama, kas lähed või mitte, 2 nädalat juba möödas.
Väikest varvast ei murta lahti, sest see ei saa kuidagi valesti kokku kasvadagi. Kui sihuke ime peaks ka juhtuma, ka siis ei murta:)
 
kle 10. september 2012, kl 05.29
No oli ikka küll varbaluu katki,vähemalt arst nii ütles.Ja ma nägin pilti ka ise,väike vahe oli kenasti näha.
 
eelmisele 10. september 2012, kl 10.17
Kuule, ma olen arst ja tean, mida räägin. Anatoomiliselt pole varbaluud olemas, on varba küüslüli, distaalne lüli, proksimaalne lüli, metatarsaalluu. Need, mis esinevad varbas, on küüslüli, distalane ja proksimaalne lüli. Metarsaalluu on jalalabas. Metatarsaali murru puhul on taldkips, küüslüli, proksimaale ja distaalse puhul teipimine teise varba külge ning kõva tallaga jalanõud.

2 nädala pärast traumapunkti minek ei anna mitte mingit tulemust: traumast on nii palju aega möödas, et selle jutuga mine juba perearsti juurde. Tema ülesanne on selliste asjadega tegelemine, kui traumast nii kaua aega möödas.
 
teema autor 12. september 2012, kl 12.44
Röntgen tehtud, mingit murdu ega mõra kuskil polnud. Varvas jätkuvalt valus ja punetab (kergelt paistes). Viimase nädala ajaga pole eriti paremaks läinud.
 
arstina soovitan 12. september 2012, kl 13.54
Kas perearst on varvast nääinud ja vereanalüüsid teinud? Esimesed asjad, mis nii vähese kirjelduse peale pähe kargavad, on varba rakuskoepõletik (tselluliit), roospõletik ning podagra. Igatahes peab perearst tegema kliinilise vere ja määrama põletikumarkerid ning kusihappe, võiks teha ka RF, välistamaks reumaatilist põletikku.
 
teema autor 12. september 2012, kl 15.16
Arvan, et antud diagnoosid on vist välistatud, kuna see on otseselt trauma tagajärg (jalg jäi raske eseme alla).
 
arstiga ei vaielda 12. september 2012, kl 20.02
Tee oma proovid ja siis veendu, et tegemist pole podagraga.
 
Annakas 17. aprill 2020, kl 12.14
heii ,minul oli 5 varbaluu murd ja istusin 4 nädaloat kipsis ,Loll jutt ei apnda pannakse kõll kipsi.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!