Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Halb kogemus
kas haigus/tööluus?
 
haigus/tööluus 19. september 2006, kl 14.05
Nonii, mure selline, paar-kolm nädalat tagasi olin haige, 3 päeva, helistasin töö juurde ja ütlesin et tunnen ennast kehvasti ja jään koju, ka järgnevatel päevadel helistasin et ei tule ja nüüd siis üldkoosolekul eile tõsteti teema üles, et "kui haige siis kohe arstile ja kohe tööle peab teatama, et muidu on tööluus jne". Olen praegu natuke õnnetu, sest tunnen justkui see minu pihta käis! Küsimus, kui ma teatasin töö juurde, kas siis on ikka tööluus? Kui ma arvasin et haigus läheb ühe päevaga üle ja arsti juurde minema ei hakanud seega haiguslehte pole, kas on tööluus? Kas teie võtate 1-2 päevaks haiguslehte? Kuidas Teie töö juures asjasse suhtutakse?
Olen esimesel töökohal ja sellepärast ka suhteliselt kogenematu, palun aidake.
Aitäh!
 
hjk 19. september 2006, kl 14.09
Mis krt, on tööluus??? Uurisin tööseadusi nii ja teistpidi, aga seesugust kummalist mõistet seal küll ei olnud.
 
+++ 19. september 2006, kl 14.10
jah, tööandjal on see õigus, muidu helistaks iga teine töötaja ülepäeva, et nad veidi nohused/tõbised/haigevõitu vms. haiguslehe võtmine on ju lihtne ja oluline formaalsus. tööandja ju kaotas 3ks päevaks töötaja, aga sinu saadav töötasu arvestus jookseb ju edasi ja tööandja peab sinu 3 päeva palka ju teenima sellal kui sina ilma mingi põhjustea kodus istud. haiguslehe korral sa raha ei saaks 3 päeva eest, pikema aja eest maksaks juba haigekassa, mitte tööandja ja see meeldib viimastele üldiselt rohkem.
 
+++ 19. september 2006, kl 14.11
otsene tööluus see just pole (mõne päeva ulatuses peaks ikka tööandja vastu tulema), aga haiguse alla selline isetegevus ka ei kuulu. kust tööandja teab, kas sa olid tõbine või tahtsid lihtsalt kodus mõnuleda.
 
Margit 19. september 2006, kl 14.13
Iga päeva jaoks peab olema haigusleht. Kui ei ole, on se nö. tööluus. Erandkorrad on näiteks sellised, et kui sul on kogunenud ületunde, siis nende arvelt võtad 1 päeva vabaks. Aga ilma haigusleheta 3 päeva kodus olla tähendab luuserdamist otsesõnu. Helistamisest ei piisa.
 
k 19. september 2006, kl 14.16
no kui haiguselehte ei võta ja 3 päeva olid kodus, siis iseenesestki mõista on sul variandid, kas võtad need päevad palgata puhkusena või siis puhkust ette ära, kui lubatakse.
Loomulikult ei saa sa lihtsalt kodus olla 3 päeva, teha nutune nägu ja kõik peaks tööl häpid olema, saad selle 3 päeva eest palka ka...kui ei tahtnud, saanud polnud põhjust arstile minna, siis jäävadki need eespool kirjutatud 2 varianti. Niisama kodus istumist ei eksisteeri, tervisepäevad on minevik.
 
cocci 19. september 2006, kl 14.17
Vabanda, aga millega sa tõestad, et olid haige? Selle tõestuseks on AINULT haigusleht. Töökorraldused on firmati erinevad, mõnes firmas kehtivad veel nö 3 tervisepäeva aastas, mida saab sellistel puhkudel kasutada, aga need oleks kirjas siis Töösisekorraeeskirjades. Sinu kiituseks võin öelda, et paljud noored oletavad, et tööandja on hiromant, kes teab ise, et kui töötajat kell 9.00 uksest sisse ei astu, siis on ta haige.
 
tjah 19. september 2006, kl 14.19
sellest saan aru, kui tööandjaga kokkuleppel ollakse kodus üks päev. on ju ka sellist asja, et kõrge palavik kestab vaid päeva ja ongi viirus läind. see sõltub muidugi ka tööandjast. mõni ei ole ka ühe haigusleheta päevaga nõus ja tal on see õigus, ma arvan. kolme päeva aga küll niisama kodus ei istuta. kui oled haige, võtad haiguslehe. minu meelest on see elementaarne.
 
gigairw 19. september 2006, kl 14.20
ära väga sellist asja kohe alguses harrasta, eriti kui oled veel uus inimene ja oma esimesel töökohal. selline asi jääb vanematele töökaaslastele meelde rohkem kui sa arvata oskad. tean seda omast käest. kunagi sai ka 1-2 päeva vabaks küsitud (kusjuures küsisin firma omanikult otse) ja oh seda laata, mis pärast vanemad memmed kontoris korraldasid... kui ma ei oleks küsinud otse omanikult, oleks mind ilmselt koosolekul lihtsalt kadedate inimeste poolt elusalt söödud.
 
cocci 19. september 2006, kl 14.22
Siin kõlanud soovitused, et vabad päevad ületundide arvelt ja palgata puhkus lepitakse eelnevalt kokku mitte tagant järele.
 
gerda 19. september 2006, kl 14.26
loomulikult tööluus ehk põhjuseta puudumine. haiguslehte saab võtta ka üheks päevaks. seadused ei näe enam ette selliseid tervisepäevasid, et lihtsalt oled paar päeva kodus. nii võiks tõesti igaüks aeg-ajalt helistada et on tõbine, kui ei viitsi tööle minna.
see, et helistasid ja ütlesid, et oled haige ja jääd koju, ei tähenda ju seda, et ei pea haiguslehte esitama. alati helistatakse ja teatatakse oma haigeks jäämisest. kuid tööandja eeldab ka alati, et tööle naastes esitad haiguslehe.
ja miks peaks sina saama nende 3 päeva eest palka, kui teised on sinu töö ära teinud. ole õnnelik, et su puudumise pärast suuremat probleemi ei tehtud.
 
haigus/tööluus 19. september 2006, kl 14.30
Ohh, õnnetu olen nüüd kohe, aga eks siis järgmine kord tean. No just seda see minu arust näitabki et tööandja ei usalda üldse inimest :( Viimati olin aprilli alguses haiguslehega kodus 2 päeva tugevas köhas-nohus, ja nüüd tõesti arvasin et saan päevaga asjast jagu aga enesetunne oli ikka väga kehva. Ja niisama lihtsalt kodus vedeleda ja tööle valetada....selleks ma küll võimeline ei ole! Nojah, eks mul võibolla teiste (vanemate olijate) pealt ka selline mulje jäänud, et kui tõesti ollakse 1-2 peäva haige kodus, siis selle jaoks ei võeta haiguslehte ja tööandja ei ole ka nõudnud seda, ju nüüd siis miksi viskas "kopsu üle maksa". Eks vigadest õpitaks, igaljuhul on selle "peksasaanud tunne" :(
 
! 19. september 2006, kl 14.34
kui saad hästi oma perearstiga läbi, lase tagantjärgi haigusleht kirjutada nendele päevadele. nii pole kellegil kobiseda nende 3 päeva üle.
 
mann 19. september 2006, kl 14.36
mina jäin ka haigeks, läksin töö juurde ja avastasin et vist gripiviirus tulemas, töökaaslased ütlesid et mine ära koju, küsisin veel, et kas pean nüüd arstile ka minema, et kuna ju kodus olen 1-2 päeva, kõik vaatasid imelikult otsa, et milleks. see on ju vaid paar päeva. ja oligi kõik. aga eks asutused ja ülemused ja ka töötajad on erinevad. mul ei tuleks pähegi valetada, et haige olen ja vaevalt mu ülemuski sama arvaks, kuigi haiguslehte näidata pole.
nii kaua kuni seda ära ei kasutata, on selline usalduslik suhe väga meeldiv töö juures
 
haigus/tööluus 19. september 2006, kl 14.39
Arvasin ka et on usalduslik suhe (varem selline mulje jäänud)...aga tuleb välja et ei ole :( Ohh ja teie kommentaare lugedes olen veel rohkem murest-murtud.
 
alati skeptiline 19. september 2006, kl 14.42
hehee. meie firmas lõppes usalduslik suhe töötajate ja omanike vahel pärast seda, kui üks töötaja peale hea tahte märgiks antud vabade päevade hulga ärakasutamist erinevatel põhjustel hakkas järjest perearste vahetama ja igalt uuelt perearstilt haiguslehte välja kauplema... samas kui töökaaslased nägid haiget töötajat küll õhtul pubides, küll klubides.
 
cocci 19. september 2006, kl 14.43
Ju on keegi seda usaldust kurjasti ärakasutanud või see vabade päevade võtmine üle igasuguse piiri läinud (ma mõtlen nende arvu) ja nüüd läheneva talve ees tahabki tööandja natuke asja karmistada, et iga puudutud päeva kohta oleks paber.
 
Hmm 19. september 2006, kl 14.49
Ei tohi arstid tagantjärele haiguslehte anda.
 
! 19. september 2006, kl 14.51
paljugi, mis ei tohi, aga siiski tehakse... :)
 
mh the second 19. september 2006, kl 14.56
Eks ole ka küla-koerale koer-külale teema. Palun väga, kui tööandja arvab heaks nõuda iga asja tõestamiseks pabereid ja tööluusi teemat algatab, siis edaspidi võib ta suu rahulikult puhtaks pühkida igasugusest initsiatiivist, vabatahtlikkusest, ületunnitööst või väljapoole ametijuhendit käivatest tegevustest. Jõudu sellistele ülemustele ja nende poolt loodavale õhkkonnale. Tugevalt hierarhilises organisatsioonis võib selline asi muidugi tööle hakata.

Kusjuures tegelikult enda jaoks oleks selline töö ehk kergemgi, sest võimalus tööajast ära käia päädib ka kohustusega vajadusel laupäeva südaööl tööle kapata probleemide lahendamiseks.
 
irma 19. september 2006, kl 15.01
Eelnevaid komme pole lugend, a ütlen, et see on nii, et kui sul on haigusleht, siis on see töölt põhjusega puudumine, mis ei anna tööandjale õigust rakendada sinu suhtes distsiplinaarkaristust.

Kui sul haiguslehte pole, ja sa töölt puudud, siis aga võib tööandja sinu suhtes sanktsioone kohaldada küll.

Töölepingu seadus ei reguleeri, kui ruttu peab töötaja tööandjale heiguslehest teada andma, küll aga tuleneb mõistlikkuse ja hea usu põhimõttest, et seda tuleks teha mõistliku aja jooksul, teatades ühtlasi, millal umbes on sind tööle tagasi oodata.

Kui töötaja mõistliku aja jooksul ei teavita töötajat haiguslehest, ja teda selle eest karistatakse, ei saa ta hiljem väita, et tralaa, a mul oli haigusleht tgelt olemas.

Aga Ok, sinu kohta see viimane ei käi, ütleme nii, et sul on väga mõistlik tööandja, kes lubas sul 3 päeva puududa ilma aluseta, ja mina enam teist korda tema kannatust proovile ei paneks. Pool päeva, päev, no isegi 2 päeva veel kuidagi, aga kolm on liig mis liig.
 
kertu 19. september 2006, kl 15.04
issand ära mõtle üle. keegi ju ei öelnud, et sina.
meil on küll nii, et oled haige, ravid end kodus. Ja haigekassa ei maksa ju nagunii mitte midagi eriti.
alati saab ju palgata puhkepäeva võtta
 
irma 19. september 2006, kl 15.05
Karistatakse siis tähendab mitte haiguslehest teavitamata jätmise, kuigi ka see võib olla eraldi alus karistamiseks, kui selline kohustus on kirjas nt. sisekorraeeskirjades (mõistlik oleks, arvestades seaduslünka), vaid töölt puudumise eest.
 
Norija 19. september 2006, kl 15.20
Üldiselt jah see mh jutt on õige. Kui sellistest asjadest tekib probleeme, siis tulebki selliste asjade järgi elada. Punkt kell kaheksa tööle, punkt kell viis minema, punkt tund aega lõunat, kusjuures lõuna ajal tööasjadega ei tegele. Kui tunned end halvasti, siis arsti juurde, haigusleht ja nii pikaks ajaks, kui saab, olgu tööl mis põrgu iganes, haigus on haigus.

See toimib ja on peaaegu möödapääsmatu, kui töötaja on lihtsalt üks mutter süsteemis ja teeb tööd, mida sama hästi võiks teha ükskõik kes teine.

Aga kui konkreetselt võtta, siis olgu tegu või parima ja sõbralikuima firmaga, eks vahel tuleb ikka märkusi ka teha. Nii et ei maksa südamesse võtta, aga edaspidi, kui haigus päevast pikemaks venib, tuleb siiski arsti juurde minna. Seda muide, ka oma tervise pärast.
 
irma 19. september 2006, kl 15.32
Noh, ega mina tegelt mingi hullu seadusejüngrina küll esineda ei tahtnud, pigem ma mõtlen, et 1, võib olla ka kaks päeva võiks ikka lubada töötajal paar korda aastas kodus olla, ilma paprit nõudmata.

Kui see muutub tihedamaks, tuleks küll tõendit nõuda.
 
plahh 19. september 2006, kl 18.31
Üldiselt on protseduur selline- oled haige, teata töö juurde, et oled haige. Kutsu arst, saad diagnoosi ja võta haigusleht. Teata töö juurde, mis viga ja kui kiiresti võid tööle jõuda. Usaldus on kahepoolne link ja arvesta sellega, et töö tuleb teha ja ümber orgamiseerida, kui sind pole. Kui suhted on usalduslikud ja sa igati tubli, siis ei pea tööandja lehte käiku laskma. Nii lihtne see ongi. Aga anna tööandjale see otsustamisõigus ja kaitse ennast ebameeldivate juhuste eest.
 
Hambad ristis 19. september 2006, kl 19.33
1. Helistasin tööle, et olen haige, aga perearstikeskuse numbril ei õnnestunud ühendust saada enne kui päeval kell 2. Siis teatati, et numbri saab ülehomseks. Palusin, et keegi tuleks koju - öeldi, et tänaseks on väljakutsete vastuvõtmine lõpetatud. Et kui tahad, tule kohale, valvearst võtab vastu. Palavik ja muidu paha, ei suutnud ennast 2 km kaugusele rongile sundida, et arstile minna, taksoraha kah polnud.
Jäi minemata, helistasin uuesti tööle, öeldi, et pole hullu.
Järgmisel päeval vedasin ennast pärast sidruni, mee ja tabletikuure ning kompresse tööle. Röögatati, et kus eile olid. Ütlesin, et haige, helistasin juuuu. Vastus: millega tõestad? Näost näha, et oli sul kõva pohmakas. Sain suulise hoiatuse.

2. Järgmisel korral palusin sõbrannat, et see astuks perearstikeskusest läbi ja paneks mulle aja kinni või saadaks arsti koju. Öeldi, et numbrid otsas ja perearst puhkusel ning asendajal kojukutsete limiit täis, las inimene tuleb ise kohale. Aga mul jälle 39 ja muud hädad juurde. See neid ei huvitanud. Siis sõbranna passis arstikabineti ukse taga ja rääkis loo ära. Arst pani kirja, et ma haige ja ütles, et tuleksin 3 päeva pärast vastuvõtule kui parem (kellaaeg anti ja puha).
Teatsisin sis tööle, et olen haige ja haigusleht olemas.
Aga viriseti, et seda ja seda vaja teha, et saadame sulle meiliga töö koju ja telefon sul ju on et asju ajada. Ütlesin, et olen haige ja ravin ennast. Järgmisel päeval helistati uuesti ja küsiti, miks ma seda-ja-seda tööd ära ei teinud, et neli tähtaeg kukkumas. Ja et kuidas ma ikka nii lihtsalt haiguslehe saan, et kas mul on tutvus. Et saadavad mulle kontrolli koju.
Tegin siis jälle oma protseduure ja olin järgmisel päeval vormis. Tööle ei läinud, aga töö tegin ära ja saatsin mailile. Siis läksin arstile, sain haiguslehe, saadeti analüüse tegema.
Kui välja ilmusin, siis küsiti, et mis imelik haigus see oli, et nii ruttu (kolme päevaga)üle läks. Ütlesin, et leht on siin, küsige arstilt.
Siis öeldi, et hoidku ma see leht omale, kuna töö on ju tehtud. Haiguspäevi ei vormistatud, aga öeldi, et kui mul vaja kodus olla, siis teatagu paar nädalat ette ja võtku aplgata puhkust ning otsigu endale asendaja.

No õnneks juhtus see ammu. Aga meil ikka kombeks nii, et ainult surm vabastab tööst. Et käeluumurd ei sega, sest kirjutada saab vasaku käega ja jalaluumurd ka ei sega kontoritöö tegemist, sest ega ma varvastega kirjuta. J valu vastu on olemas valuvaigistid ja tööd teevad ka jalutud mud puudega inimesed.
Nii me siis käimegi kõik oma palavikkude ja köhade-nohudega tööl kuni kopsupõletikuga haiglasse viiakse või mõni infarkti saab.

Muide, olukord muutus mõnevõrra pärast seda, kui töönarkomaanist ülemus ise samal põhjusel haiglasse kukkus ja seal üsna kaua elu üle järele mõelda sai.
 
frossi 19. september 2006, kl 19.59
hambad ristis räägib tuttavat juttu :)) vean end välja ka poolsurnuna, sest minu tööd keegi ära ei tee ja pärast oleks laud lookas ja tähtajad seljas (nagunii on). see, et ma lapse haiguse ajal haiguslehte ei võta, vaid oma töö päevaga ümber korraldan, on juba reegliks saanud. ja ületunde kodus teeme ka aeg-ajalt (st. öösiti). pole hädised ja halvad töötajad, vaid kahjuks kohutavalt ülekoormatud profid. ja viimasel ajal järjest haigemad :(
õnneks üldjuhul on perearstid vajadusel nõus telefonikõne peale haiguslehte alustama küll - peaasi, et ise koju tulema ei peaks (vähemalt laste puhul on nii). et haiguslehte lõpetada, selleks tuleb küll kohale minna. aga eks see oleneb ka perearstist. ise pole ta usaldust kuritarvitanud.
 
plahh 19. september 2006, kl 20.15
noh, aga mis siis saab, kui poolhaiguse tulemusena kopsate pooleks aastaks kokku v6i hoopis töövõimetuks? Pigem olla nädal haige ja ennast välja ravida ning siis täie jõuga pühenduda kui heljuda poolsurnuna mingi kohusetundega. Tööandja peab harjuma sellega, et ei saa mängida reservideta, kui tulem tähtis on ja samas, kui töövõtja ei hoolitse iseenda eest, siis lõpptulemusena...äraaetud hobused lastakse maha...
 
Hambad ristis 19. september 2006, kl 21.37
Aga meie mängimegi reservideta. Ehk siis: kui keegi kokku kukub, asendavad teda teised nii et hing väljas. TASUTA! Nt kui boss ise haige oli, siis sai meil kõik töö tehtud, aga pärast tema haiguslehelt laekumist saime ainult sõimata kui vähe ja kui pahasti me tööd tegime, tulemustasu jäi maksmata. Et lepingud uuendamata (no vist 1 kümnest, mis oleks ka tema tööloleku ajal nii ehk naa üles öeldud) ja uusi kliente pole (neid tilgub niikuinii jaopärast) jne... Et me 5 inimese tööd 4 ja vahel ka 2-3 inimesega tegime (kui keegi haige oli veel lisaks bossile), see oli meiepoolne viga ilmselt. Nimelt leidis ta, et üks meist, see kõige haigem tulebki lahti lasta, kuna teised saavad töö ka ilma temata tehtud. (Jutt polnud koondamisest, vaid tööga mittetoimetuleku tõttu "omal soovil" minema saatmisest läbi psühhoterrori).
Ja arvake ära, kas allesjäänud saavad selle võrra rohkem palka?
Õige vastus: boss määras endale preemiat töö reorganiseerimise ja ratsionaliseerimise eest.

Aga selle bossi mihklipäev peaks hiljemalt mardipäevaks ka koitma (sest meil sai mõõt täis), kuna pöördusime kuhu vaja. Praegu oleme tööl ainult selle nimel, et see ära näha.
Rohkem ei viitsi jahuda
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!