Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Eestlased välismaal
Topeltkodakondsus
 
lihtsalt huvitab 04. oktoober 2011, kl 21.25
Kui paljudel teist, kes te elate välismaal on topeltkodakondsus?
 
muide 04. oktoober 2011, kl 22.04
muide eestis ei tohi olla topeltkodakondsust seaduse järgi. ometigi minu tütrel välismaa kodakondsus, kuna sündis seal ning eestisse kolides sai ka eesti oma, eelmist keegi ära ei võtnud, pass on ja puha. imelik.
 
kkk 04. oktoober 2011, kl 22.37
sünnijärgset eesti kodakondsust ei saa keegi ära võtta. seetõttu saabki olla mitu korraga (kui saab mujal elades/sündides teise kodakondsuse juurde, mille puhul ei nõuta eelmisest loobumist)
 
topelt 14. oktoober 2011, kl 22.42
Meie perel näiteks on (ema-isa+3 last)
 
a 17. oktoober 2011, kl 08.56
90-datel nõuti Soomes näiteks Eesti kodakondsusest loobumist, et Soome oma saada, nüüd vist enam mitte?
 
heino 17. oktoober 2011, kl 12.58
eesti kodakondsus kaob automaatselt mõne välisriigi kodakondsuse saamise puhul. lugege põhiseadust.
 
Liisi 17. oktoober 2011, kl 13.23
Heino, ei tasu oelda asju milles kindel pole. Kuna elasin aastaid valismaal, siis sain ma lisaks teise riigi kodakondsuse ja keegi ei tulnud minult Eesti passi/kodakondsust kaestrebima. Nyyd Eestisse tagasikolides on mul heameel, et mul on molemad, sest tihti teeb teise kodakondsuse omamine reisimise lihtsamaks ja lisaks saab kunagi ka mu laps iseotsustada kas jatab endale kaks kodakondsust voi kumma valib.
Mul on sellel teemal olnud pikk jutuajamine ka eesti ametnikega, kes todesid, et hetkel on seadustes vaike auk/vasturaakivus. Jah, sul voib olla vaid yks kodakondsus, kuid samas pohiseaduses seisab, et keegi ei tohi sinult synnijargset kodakondsust aravotta.
Loodetavasti seaduseloojad varsti moistavad, et peaks ajaga kaasaskaima ja voimaldama eestlastele ka koikide seaduste kohaselt topeltkodakondsuse omamise.
 
soomest 17. oktoober 2011, kl 17.58
Liisil on õigus jah. Soomest saab eestlane kodakondsuse, ilma et ta peaks eesti kodakondsusest loobuma, sest viimase on ta omandanud sünnijärgselt.
 
heino 18. oktoober 2011, kl 14.43
puupead on raske ravida. keegi ei võtagi teilt kodakondsust ära, kuid teatud asjaolude puhul on asi selgelt kirjas. eesti kodakondsusest ei saa ja ei peagi saama loobuda, kuid olla võib inimesel ainult üks kodakondsus. seega, kui oled saanud teise riigi kodakondsuse, on sinu eesti kodakondsus automaatselt läbi. iseasi, kas sellest ametnikke teavitad...
 
soomest 18. oktoober 2011, kl 20.36
loll jutt suhu tagasi...
kui eestlane elab näiteks soomes siis tal võib olla kaks kodakondsust. kui ta elab eestis siis mitte. kui eestlane saab soome kodakondsuse, siis tema eesti kodakondsus säilib, pole see midagi automaatselt läbi. ja tal on õigus saada kaks passi- kummagilt riigilt. neid inimesi on küll.
 
- 18. oktoober 2011, kl 22.32
Minul näiteks on kaks kodakondsust. Eesti ja Soome.
Lugeda tasub ka muid väljaandeid peale Delfi.

Võõrriigi kodakondsuse saamine (kes ikka on lubanud mitut k-kondsust) on nüüdsel ajal suht raskendatud küll, aga ~ 20a. tagasi sai selle lihtsamalt, järeltulevad põlved automaatselt.
Miks mul mul seda vaja oli?
Ju nägin midagi ette. Pole selle ala inimene, aga üüd tänan õnne.
 
heino 19. oktoober 2011, kl 09.54
lugege seadust, kummipead: https://www.riigiteataja.ee/akt/961169

§ 22. Eesti kodakondsuse kaotamine

Eesti kodakondsus kaob:
1) Eesti kodakondsusest vabastamisega;
2) Eesti kodakondsuse äravõtmisega;
3) mõne muu riigi kodakondsuse vastuvõtmisega.
 
soomest 19. oktoober 2011, kl 19.47
mis sa siin sõimad?
kui eesti kodakondsus kaob mõne muu riigi kodakondsuse vastuvõtmisega siis kuidas on võimalik ikkagi eesti pass saada? see on ju loogiline et ega eestlane hakka teavitama KMA:d eraldi sellepärast et loobuda eesti kodakondsusest.
minuteada sünnijärgselt omandatud eesti kodakondsust ei saa vägisi ära võtta. selleks on ikka vaja inimese allkirja.
 
soomest 19. oktoober 2011, kl 19.59
põhiseaduses loeb:
§28 5) eesti kodakondsus võetakse ära isikult kes on mõne muu riigi kodakondsuses kuid ei ole vabastatud eesti kodakondsusest.
samas: §5 (3) kelleltki ei tohi võtta sünniga omandatud eesti kodakondsust.
kus on siin loogika!?
 
heino 20. oktoober 2011, kl 17.59
ei sõima, aga pea on sul vist kummist. eesti riik lihtsalt ei tea, et sul on teise riigi kodakondsus. see on sinu asi neid teavitada.
 
mnjh 24. oktoober 2011, kl 18.33
Põhiseadus on hierarhiliselt siiski kõrgem teistest seadustest ning kodakondsusest ei saa siiski ilma jääda...
 
ang 29. oktoober 2011, kl 17.45
heino, iseenesest ajad näpuga õiget rida, aja väike auk on seaduses jah. Mõtle nüüd neile sadadele ja tuhandetele väliseestlastele, kes olid kogu elu USA-s, Kanadas, Austraalias elanud ja 90. alguses masside kaupa Eesti passid tegid - neile ju ometi anti need passid, kuigi nad oma muudest kodakondsustest ei loobunud. Kui teise riigi seadus ei näe ette, et pead nende kodakondsuse taotlemisel Eesti omast loobuma. Sama ei kehti naturaliseerunute kohta ja neile, kes arvavad, et nende kahe kodakondsusega sündinud lapsele see mingi tohutu kasu on, siis vaid niipalju, et Eesti seaduse järgi peavad nad 18-aastaseks saamisel emma-kumma kasuks otsustama.
 
hm 29. oktoober 2011, kl 18.39
See on ise küsimus, millised storyd ja kogemused ja topeltkodakondsused kellelgi on. Olge siis õnnelikud oma teadmatuses.
Põhiseadus kehtib siiski ülekõige ja kui keegi saab teise riigi kodakondsuse, siis Eesti kodakondsust enam ei oma.

§ 22. Eesti kodakondsuse kaotamine

Eesti kodakondsus kaob:
1) Eesti kodakondsusest vabastamisega;
2) Eesti kodakondsuse äravõtmisega;
3) mõne muu riigi kodakondsuse vastuvõtmisega.
 
Camilla 30. oktoober 2011, kl 03.10
On olemas nii Eesti kui ka Hollandi kodakondsus. Kuna (vanemad) üks pool elab seal teine pool siin. See oligi põhjuseks, miks mul peaks olema kaks kodakondsust. Samuti taheti mult ära võtta üks valikuliselt aga vanemad said ikkagi asja ära lahendatud (allkirjad, taotlused), küll võttis see aega ja paberimäärimist aga on olemas mõlemad. Elan Eestis. Hollandis sellist nõudmist ei ole ja on võimalik alles hoida mõlemat poolt. Nii, et on võimalik küll! Arvan, et oleneb olukorrast ja mis põhjenduse te välja toote ning milleks teile neid mõlemaid vaja on.
Aga soovitan ikkagi nõu küsida ja ehk ikkagi leidub mingi võimalus ning mitte alla anda koheselt. Sest eestis on tõesti see süsteem väga keeruline ja jamamist on ikka palju, palju :(.
 
Kristjan 30. oktoober 2011, kl 14.35
§ 22. Eesti kodakondsuse kaotamine

Eesti kodakondsus kaob:
1) Eesti kodakondsusest vabastamisega;
2) Eesti kodakondsuse äravõtmisega;
3) mõne muu riigi kodakondsuse vastuvõtmisega.

Tüüpiline näide seadusest, mis toimib ainult idee poolest : teatavasti toimib seadus reaalselt vaid siis kui on sellesama seaduse rikkujale ettenähtud karistus. (Analoogne absurdne seadus on osades riikides näiteks abordi keeld, kuidas karistada aborti teinud ema -kas sunnitöö või vangla..)
Ehk siis mille põhjal määrata karistust topelt kodakondsuse omanikele? Patrioodi seisukohast on kannataja kindlasti eesti riik. Seega karistuseks määrata rahatrahv ja asi ants.
 
ang to hm 31. oktoober 2011, kl 01.41
Pole ju teadmatus, kui on reaalsed lood, sadade ja tuhandete lkaupa, kus EV pass anti välja välisriigi kodanikele, kuna nad sünnijärgselt ka eesti kodanikud olid - ja võimalik, et pole mitte iialgi Eestit näinudki. Ja see pole mingi salaja ja pimeduse katte all tehtud tegu, vaid EV konsulaatides ja saatkondades taodeldud, lubatud ja ilmsese positiivsete tulemitega. Ja nagu öeldud, neid on kümneid tuhandeid.
 
niion 01. november 2011, kl 19.10
Ei ole jahh kuulnud, et kui keegi sünnijärgset eesti kodakondsust taotleb, et siis peab esitama ka tõendi, et loobub olemasolevast. no ja raske ju kontrollida, kas isikul on mõne teisi riigi kodakondsus või mitte. võimatu.
 
jj 01. november 2011, kl 19.15
Kaob muu riigi kodakonduse võtmisega kui sa pole eesti oma saanud sünnijärgselt. Sünnijärgset ei saa ära võtta.
 
heino 03. november 2011, kl 21.00
seaduses on kõik õigesti - tuleb õigesti lugeda - ühel juhul räägitakse võtmisest, teisel juhul kadumisest. tuleks ikkagi eesti keelest aru saada...
 
tead 04. november 2011, kl 15.35
Ei kao ta sul sul kuhugi kui oled sünnijärgne.
 
:) 04. november 2011, kl 15.40
kõlab muidugi toredalt, et kaob ära, haihtub nagu vits vette. Kuhugi lahtrisse tehakse linnuke - isiku kodakondsus kadunud.
 
Eesti kodakondsusest kohustuslik "vabastamine" 10. detsember 2011, kl 13.48
Liisi Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Heino, ei tasu oelda asju milles kindel pole. Kuna
> elasin aastaid valismaal, siis sain ma lisaks tei
> se riigi kodakondsuse ja keegi ei tulnud minult Ee
> sti passi/kodakondsust kaestrebima. Nyyd Eestisse
> tagasikolides on mul heameel, et mul on molemad, s
> est tihti teeb teise kodakondsuse omamine reisimis
> e lihtsamaks ja lisaks saab kunagi ka mu laps iseo
> tsustada kas jatab endale kaks kodakondsust voi ku
> mma valib.
> Mul on sellel teemal olnud pikk jutu
> ajamine ka eesti ametnikega, kes todesid, et hetke
> l on seadustes vaike auk/vasturaakivus. Jah, sul v
> oib olla vaid yks kodakondsus, kuid samas pohisead
> uses seisab, et keegi ei tohi sinult synnijargset
> kodakondsust aravotta.
> Loodetavasti seaduselooj
> ad varsti moistavad, et peaks ajaga kaasaskaima ja
> voimaldama eestlastele ka koikide seaduste kohase
> lt topeltkodakondsuse omamise.


Olen elanud yle 20 aasta Soomes.90-ndate alguses pidin olude sunnil taotlema Soome kodakondsust. Sellega seoses nóudis Eesti Riik minult eesti kodakondsusest loobumist ja passi tagastamist, mis muudeti kólbmatuks lóigates sellest nurga ära. Olin ääretult kurb, et pidin loobuma eesti kodakondsusest, nutsin terve päeva, sest tundsin nagu oleksin kaotanud tykikese endast. SAmas óde tuli Soome hiljem ja temalt ei nóutud eesti kodakondsusest loobumist, tal on alles eesti pass, niiet on kaksikkodakondsus. 90-ndate alguses ilmselt kehtis siiski seadus, milles kaksikkodakondsust ei lubatud. Kysisin järgi, Soomes oli see lubatud, Eestis aga mitte, seetóttu olen kaotanud eesti kodakonduse. Pole olnud aega uurida, kas ja kuidas seda on vóimalik taastada...
 
heino 10. detsember 2011, kl 18.52
ei ole mingit linnukest, aga teatud tingimustel, eriti, kui sa mõlema riigi sotsiaalmasinat lüpsad, hakkad ühele neist riikidest oma sulleritegusid tagasi maksma. riigile on kasulik, et sa oma kodakondsust "säilitad", siis on, jällegi teatud tingimustel, võimalik sind maksustada. teine asi on, kui peaksid välismaal hätta jääma - siis näed, kas sul ikka on 2. riigi kodakondsust - kahtlen sügavalt. aga loomulikult võib iga tohman oma mitmekordse kodakonsusega hoobelda, mõistmata, et see on vaid isiklik arvamus. muidu oleks ju igati tore koguda endale hulk kodakondsusi ja vanaduspõlves pensionisampot lüpsma hakata.
 
norra 08. märts 2012, kl 11.24
Mina sain norra kodakondsuse, ning jh, kuna norra ei aksepteeri topeltkodakondsust, siis pidin eesti omast loobuma. Eesti pass vøeti norra migris åra, saadeti vålisministeeriumi, ja eestisse pidin hiljem taotlema elamisluba.(kuna norra ei kuulu eu-sse)eu-riikide kohta ei tea..
 
M31 08. märts 2012, kl 12.23
Kahju aga "heino" tundub olema tüüpiline Eesti kibestunud inimene, kes materdab teisi Eestlasi või siis mingi euroametnik, kes oma tahet peale sunnib. Kõike seda annab seletad mõistlikult ja rahulikult mitte teisi kes-teab-mis peadeks sõimates. Senikaua kuni Eesti seadustes on selline lünk, tekibki võimalusi inimestel topeltkodakondsusele. Minu arvamus on, et Eesti peaks legaliseerima topeltkodakondsuse.
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!