Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Eestlased välismaal
töötutugi soomes
 
mul 01. jaanuar 2014, kl 17.06
veel hea imestamise ja siin asjade mittetoimimise näide- olin töötuna arvel ja södisin eelkirjutatud asja pärast ja järgmine sinna ilmumise kuupäev oli umbes 2 kuu pärast... kui sain tööle kohe teatasin ju neile ja kelasse et olen tööl ja kui see 2 kuud täis sai ja ma ammu juba neid unustasin vöi vähemalt üritasin seda, siis tuli kuri kiri jälle et nüüd ma küll päevaraha ei saa kuna ei ilmunud teatud kuupäeval sinna... täielik juhmide kari, näitasin seda soomlastele kellega koos töötasin ja need ka ei jöudnud ära imestada
 
repliik 01. jaanuar 2014, kl 21.19
Liiga palju inimesi levitavad väärteavet Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> ei maksa Kirjutas:
> ----------------------------
> ---------------------------
> > esimene kuu peale
> töölepingu lõppemist ei saa sa c
> > entigi Työv
> oimatoimistolt, see loetakse puhkuse ku
> > uks,
> mille eest tööandja maksis sulle juba puhku
> >
> serahad kätte.Asuntotoetust maksab sulle Kela, j
> u
> > hul kui elad korteris üksi ilma, ilma teis
> te palg
> > asaajatetta.Asuntotuki peaks tulema u
> 40-50 % sinu
> > ,lepingulisest üürist, sinna si
> sse ei kuulu elekt
> > rimaks, internet ega nü
> üdseks kadunud tv-maks.T
> > öötu abirahaks arve
> statakse minu teada 75-80% sin
> > u endisest tö
> ötasust.,Töövarju-staatusest ei tasu
> > nii
> väga unistada algul, tuleb otsida endale
> > 5
> 00 tp töökoht või suunduda Työvoimatoimisto pool
>
> > t pakutavale täiend õppele. Kui 500 työpäeva
> jook
> > sul pole suutnud tööd leida või uut el
> ukutset om
> > andada tulevad Kelalt muud pakku
> mised.
>
> Mis imelik jutt?
>
> Kohe peale t
> öötuks jäämiseks on vaja ennast arvele võtta töötu
> tööotsijana TE-toimistos ja nemad teevad teate Ke
> lale. Otsus võib aega võtta, aga Soomes makstakse
> kõik tagant järele. Mingit kuud "palgata puhkust"
> pole olemas!!! Igasuguseid elamistugesid ei oska k
> eegi kõrvaline inimene foorumis öelda, need vaadat
> akse läbi ikka vastavas ametikonnas ja võetakse ar
> vesse igasugused tulud-kulud, perekonna värgid jne
> .
>
> Töötu abiraha maksab Kela, mitte 'työ- ja
> elinkeinotoimisto' , kui on täidetud tingimused
> : kui
> olete olnud palgatööl vähemalt 34 nädalat
> (umbes 8 kuud) tööpuudus viimase 28 kuu jooksul (
> = hindamisperioodi jooksul) ja tööaeg on vähemalt
> 18 tundi nädalas ja palgatud täiskohaga töö on oln
> ud tööstuse kollektiivlepinguga või kui puudub keh
> tiv kollektiivleping, vähemalt 1134 € / kuus.
> '
> Peruspäiväraha' on 698 e/kk (21,5 x 32,46 e)miinus
> 20% maks.
> *
> Kahju jah, et kohe ametiliitu e
> i astunud, oleks saanud 'ansiopäiväraha työttömyys
> kassan jäsenelle', mis on oluliselt suurem Kela ma
> kstavast.
>
> Paneb imestama, et ei tehta endal
> e selgeks neid asju. On ju teil ometi soomlastest
> töökaaslasi, kellelt nõu küsida. Pealegi praegusel
> ajal on Soome kohta Internetis PUHTAS EESTI KEEL
> ES KÕIK TEAVE OLEMAS!
Ole siis nii kena ja lisa siia ka link kus kohast seda infot saada on!
 
mis 01. jaanuar 2014, kl 21.48
See info ei ole tõene, et kohe makstakse kui oled avalduse teinud. Ma sain alles 2 nädala pärast liidust raha. Õnneks olin tark ja olin selleks ajaks liidus old pea 2 aastat. Jäin juulis 2013 töötuks, kohe läksin töötusse end arvele võtma(enne seda tuleb netis end regada ja siis kohale minna, muidu nad saadavad su koju seda tegema)
Ehk siis nii:
http://www.te-palvelut.fi/te/fi/nain_asioit_kanssamme/te_palvelut/index.html

Soome k saate ju aru, kuidas muidu siin elate :)
Kuna ma pold nagunii rahul oma ametiga, milleks oli see kirutud koristus, tahtsin ka koolitusele. Okt saingi eelvalituks laotöötaja koolitusele. Intervjuu ja sain edasi koos 25 inimesega järgmisesse ringi. Nädal koolis, seal valiti testide ja intervjuu põhjal 14 inimest välja kes jätkavad 4 kuulist koolitust. Osutusin valituks :) hetkel teen juba työharjoittelu-tööharjutamine laos, 2kuud teooriat on läbi, sain testidest ilusti läbi ja vajalikud kaardikoolitused. Jäänud on veel kirjalik esitlus lao kohta , alla 2 kuu tööharjutamist ja veebruaris lõputöö . Ei ole võimatu saada koolitusele aga valitakse rohkem sellised kel seda vaja on, näiteks kel ei ole mingit ametit õpitud. Minul see küll oli aga Eestis ja ma ei taht seda enam teha. Siiani minuga veel halvasti käitutud ei ole. Keele koolitusele ei saadetud mind ka, sest neile tundus mu soome k piisav. Ja ma ei vaidel ka vastu. Koolitus tuleb läbida ilma tõlgi abita.
 
soome töötu 05. jaanuar 2014, kl 09.41
huvitav keskustelu, teil.
1. ei pea tingimata kuuluma AY-sse, et olla soome töötukassa liige, piisab YTK kassast, 99 euri aastamaks, samad tingimused töötuks jäämisel,ise saan ansiopäiväraha bruttona ca 70% viimasest palgast
2. soome töötu saab olla haiguslehel (töövõimetus), ja KELAst saadav haigusraha = töötuabiraha (ansiopäiväraha), haiguse ajal töötuse päevad nö ei "tiksu" , ni et teoreetiliselt saab 70% palka saada ca 3a (150 nädalat), ehk kassast töötuna 100 nädalat ja haiguslehel KELAst max 50 nädalat
3. 500pv (100 kalendrinädala) möödumisel langed työmarkkinatuelle (32 euri per päev)
4. töötuna saab Soomes olla lõpmatuseni
5. esimest ansiopäiväraha väljamakset tuleb oodata 1-2 kuud , aga järgmised tulevad 3 päeväga peale hakemuse esitamist
 
4. ........ 07. jaanuar 2014, kl 18.13
Just sellepärast mulle soomes meeldibki :)
 
to idioot 10. jaanuar 2014, kl 14.59
kas sa oled ka Suure-Jaanist?
 
Liiga palju inimesi levitavad väärteavet 10. jaanuar 2014, kl 16.37
repliik Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Liiga palju inimesi levitavad väärteavet Kirjutas:

> Pealegi praegusel
> > ajal on Soome kohta Inter
> netis PUHTAS EESTI KEEL
> > ES KÕIK TEAVE OLEMAS!
******
Ole siis nii kena ja lisa siia ka link kus kohast seda infot saada on!
****

Ma panin ettepoole lingid, kas iga kirjutise lõppu peab need lisama? UUESTI SIIS: PUHTAS EESTI KEELES
19. aprill 2013, kl 13.12
http://kela.fi/in/internet/liite.nsf/alias/tyoton_viro/$File/tyottomyys_viro_verkko.pdf?OpenElement

ja lisaks:
http://kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/291007121123HS?OpenDocument#työt
http://kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/130608114148ML
 
Helen 14. jaanuar 2014, kl 21.35
soome töötu Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> huvitav keskustelu, teil.
> 1. ei pea tingimata k
> uuluma AY-sse, et olla soome töötukassa liige, pii
> sab YTK kassast, 99 euri aastamaks, samad tingimus
> ed töötuks jäämisel,ise saan ansiopäiväraha brutto
> na ca 70% viimasest palgast
> 2. soome töötu saab
> olla haiguslehel (töövõimetus), ja KELAst saadav
> haigusraha = töötuabiraha (ansiopäiväraha), haigus
> e ajal töötuse päevad nö ei "tiksu" , ni et teoree
> tiliselt saab 70% palka saada ca 3a (150 nädalat),
> ehk kassast töötuna 100 nädalat ja haiguslehel KE
> LAst max 50 nädalat
> 3. 500pv (100 kalendrinädal
> a) möödumisel langed työmarkkinatuelle (32 euri pe
> r päev)
> 4. töötuna saab Soomes olla lõpmatuseni
>
> 5. esimest ansiopäiväraha väljamakset tuleb o
> odata 1-2 kuud , aga järgmised tulevad 3 päeväga p
> eale hakemuse esitamist

Olen samuti YTk-s ja tööd on jäänud viimasel ajal väga väheks, niiet peab ka YTK-st abi otsima. Kas keegi teab kuidas see käib? Kas hakemusele lisaks tuleb kohe saata veel mingid paberid näit. työsopimus? Lugesin nende kodulehte, aga nii pagana segaseks jäi. Ja millal selle hakemuse saatma peab- kas siis kui TE-s on käidud ja ennast tööhakijaks tehtud? Kuidas te saadate? Neti kaudu? Ma ei pääse sinna Oma YTk-sse sisse, sest tänu mingile seaduse muudatusele on paljud ametlikud kohad blokitud neile, kellel pole soome ID-d. Aitäh vastuse eest!
 
Helenile küsimus: 15. jaanuar 2014, kl 14.37
mismoodi paljud ametlikud kohad plokitud? Tavaliselt on 2 võimalust, kas läbi pangalingi või Soome id-kaardiga. Kui sul netipank olemas, siis riiklikud teenused peaks olema kättesaadavad. Ise olen hakanud mõtlema Soome id-kaardi taotlemist, poliisi kodulehel seal info olemas, hind mingi 50 eurot. Igal juhul oleks see asjalikum ja vajalikum; varem vedasin passi kaasas, kui kuhugi asjaajamist, nüüd on igapäevaselt Eesti id-kaart kaasas ja ka Kela kaart, sest seal Soome isikukood. Saan hakkama, aga mõnikord vaadatakse ninakrimpsutusega Eesti id-d, otse muidugi midagi ei öelda...
Ja sul enesel palju küsimusi, millele saad kindlamalt vastuse kas Te-toimistost või nende kodukalt; siin kohtab suht harva täiesti õiget infot. Eks sõltub sellest, mis ajal keegi siia Soome tulnud on, juba aastaid tagasi tulnutel olid mingid asjaajamise protseduurid keerulisemad, kuid on kuulda olnud, et hiljuti tulnutel palju raskem end "sisse" seada. Sama ka töö- ja töötuse küsimustes...
 
Helen 15. jaanuar 2014, kl 18.45
blokitud selles mõttes, et kui soome ID, henkkari, puudub, siis pangakoodidega sisse ei saa, ei verotoimistusse ega TE palvelusse. Muid kohti ma ei tea. Käisin Nordeast küsimas, miks ma nende kodulehele ei saa ja seal vastati, et peab tegema pildiga soome henkkari. Nii on lood tänapäeval
 
... 15. jaanuar 2014, kl 20.13
jutt õige ja Kela lehele ka ei pääse pangakoodidega, sest peab olema Soome ID. Mulle ka öeldi Nordea pangast.
 
noh 15. jaanuar 2014, kl 20.32
Nordea on jah selline pank, mis nõuab soome ID kaarti. Teised pangad ei nõua. Nüüd on sul valida kas vahetad panka või teed ID kaardi.
 
minge kukele oma jutuga 16. jaanuar 2014, kl 15.45
saab küll läbi netipanga nii te-lehele, kui ka kela lehele. Te vist ei saa aru, seal on öeldud sirullinen henkilökortti tai pankkitunnistus. St. emba-kumba varianti kasutad. Mina olen Nordea klient ja pangaparoolid olemas ja pääsen küll kuhu vaja.
 
hm 17. jaanuar 2014, kl 19.15
Vedas sul siis. Mul pangakoodid olemas aga kela lehele ei pääse. Sellepärast, et mul on soomes välja antud pildiga autojuhilaod mitte id kaart. See siis Nordea.
 
uhh?! 17. jaanuar 2014, kl 21.41
Loll jutt. Load ja muud asjad. Sooome lubade ja netipangaga saab igale
poole, ka Nordea omaga. Ilmselt teil ühendamata isikukood ja netipank.
 
lisaks 17. jaanuar 2014, kl 21.46
Peate pangas need kaks asja kokku viima. Kõlbavad isikut tõendavad euid kaart, pass , soome load pildiga dokustaadid
 
taibu 17. jaanuar 2014, kl 23.28
jah, kõik sobivadki, ainult kõik nimetet dokumendid peavad olema soomes välja antud. Niiet jõudsime jutu alguse juurde tagasi :)
 
no ei ole. 17. jaanuar 2014, kl 23.51
Lihtsalt võtke soome kodakondsus ja pole probleemi.
Kõlbavad eesti(EU) pass, EU kodaniku idkaart, või soomes väljastatud autojuhiload. Ise peate tädile seletama mida vaja on. Tädi ei saa setusatsamalla soome keelest aru. Soome isikukood peab olema. Pimedalt tööl?
Kohaliku keele valdamine ei tee teile paha.
Taibule. Soome kuulus hommikul EU vennalikku perre.
 
uhh?! 18. jaanuar 2014, kl 00.04
Veelkord!!! TE peate kokku viima pangas oma soome isikukoodi panga tunnustega.
Soomes pole kohustust omada passi, id kaarti.
Kõlbab ka pildiga KELA kaart - sellest ärge unistage.
Dokumentide puudumine piirab lihtsalt liikumisvabadust.
Ei saa talinasse viina tulla ostma.
 
... 18. jaanuar 2014, kl 10.05
kui ei ole Soomes ajutist või alalist elukohta maistraattis vormistatud, ei pääse panga koodidega kuhugi mujale peale oma konto pangas.
 
ma 5 aastat 18. jaanuar 2014, kl 19.05
Soomes ja siinset isikutunnistust pole veel teinud. Aga juba plaanin seda teha, nii mugavam. Sain pangaarve ja netipanga koheselt peale tööle asumist. Praegusel ajal on "tulijatele" asjaajamine tunduvalt raskemaks tehtud, sest tihti tuldi siia just kõiksugu toetuste pärast. Ükskõik millises pangas enne arvet ei avata, kui tööleping olemas. Ja netipanga tunnuseid üldjuhul enne ei saa, kui vähemalt 2 palka laekunud...Muideks, tavaline kindla (töö-) sissetulekuta soomlane ka ei saa netipanka kasutada, kõik maksud tuleb kas pangakontoris või makseautomaadis teha. Ja maistraadis peab olema registreeritud oma elukoht Soomes, peale 3 kuud siinolemist tuleb taotleda elamisõigust politseist, aga see võib võtta päris mitu kuud aega, ja palju pabereid...
 
veelkord 18. jaanuar 2014, kl 20.55
Nordea nõuab soome id kaarti(soome juhilube ei arvestata)et sa saaksid netipangast minna kela lehele. See hakkas kehtima eelmisest aastast.
 
mäh? 21. jaanuar 2014, kl 18.24
vaja on maistraatis teha KOTIKUNTA, siis toimivad KA nordea asjad, teistes pankades toimib niigi
 
astuge ameti-liitu 25. jaanuar 2014, kl 21.53
vabandan,-minul ka pole y tähte!!!
mul juhtus nii,et läksin pikemale haiguslehele ja sel ajal löpetas tööanda firma ära ---tegelikult nimetas ymber teisele nimele.Mulle valetas 2x kuupäeva ja see oli vaid önne kysimus,et öigel ajal läksin töövoimatoimistosse ja sealt ametiliitu.
Kokkuvöttes varastas see tööandaja mu pooleteist aasta puhkuseraha ja koondamisraha.Valede kuupäevade töttu oli 2-päeva möödas,et palkkaturvast abi saada.Mina sain abi vallast sots-toimistost,helistasin rääkisin asja ära ja paari päevaga oli raha arvel,et yyri ja muid arveid maksta.
KELA on teine teema,seal töesti venitatakse,saadetakse avaldusi,arstitöendeid valesti jne. Ja mulle tundub,et tahtlikult.
mida ma nyyd öelda tahan....- astuge ametiliitu !!!!!
saab liituda netis,makske vöi esialgu ise kuumaks--- ärge hoolige ega muretsege sellepärast mida tööandja mötleb.
Jamaks läheb kunagi ikkagi,löpeb töö vöi tööleping ja siis olete yksi oma arvetega.
Tööandjat see kyll ei huvita
 
ann 26. jaanuar 2014, kl 20.40
Täiesti nõus sellega et liit on 5+ asi Soomes. Jäin ootamatult töötuks, ülemus lubas teha tähtajatu aga selle asemel lõppes hoopis tööleping määratud ajaga ja oligi kõik. Olen pam-is ja sain ka koolitusele, vahetasin ameti ära ja nüüd elu normaalne.
 
PAM 17. märts 2014, kl 18.45
Hei! Kas oleks v6imalik sinuga kuidagi kontakteeruda,sooviks kysida paar asja? :)
 
PAM 17. märts 2014, kl 18.46
to ann! :)
 
vastus 17. märts 2014, kl 22.03
Kui jääd töötuks siis kohe esimesel päeval vöta end arvele TE kontoris, saad 80% palgast esimesed kuud, kodulehelt vöid lugeda kui kaua... Kui oled ametiyhingus, siis ka seal käi ära. Ametiyhing maksab sulle 20% juurde - nii et 100% säilitad vähemalt 4 kuud oma senise palga. Jöuad otsida tööd, edu!
 
EU kodaniku idkaart??? 18. märts 2014, kl 12.36
no ei ole. Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Lihtsalt võtke soome kodakondsus ja pole probleemi
> .
> Kõlbavad eesti(EU) pass, EU kodaniku idkaart,
> või soomes väljastatud autojuhiload. Ise peate tä
> dile seletama mida vaja on. Tädi ei saa setusatsam
> alla soome keelest aru. Soome isikukood peab olema
> . Pimedalt tööl?
> Kohaliku keele valdamine ei t
> ee teile paha.
> Taibule. Soome kuulus hommikul E
> U vennalikku perre.
*
"Lihtsalt võtke soome kodakondsus ja pole probleemi."
Sa aru ka saad, mis asi on KODAKONDSUS? See pole täna-võta-homme-jätan. http://www.migri.fi/asiointi/usein_kysyttya/kansalaisuus

Kui inimene ei saa oma pangaski asju korda aetud, kuidas ta seda kodakondsust veel taotleb? Kõigile ei antagi seda!

.
 
Lisan viimasele 18. märts 2014, kl 15.58
Soomes leidub küll ja küll neid tobukesi eestlasi, kes arvavad, et kui Soome ID kaardi(eeldab vist 2 aastat Soomes elamist) teevad, siis see ongi kodakondsus.:D:D:D
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!