Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Eestlased välismaal
Töötus Soomest Eestisse
 
Merili 12. jaanuar 2015, kl 17.57
Kulla foorumlased! Kas on keegi, siin liikujatest, Soomes töötuks jäänuna toonud oma töötu staatuse Eestisse üle? Milliseid toiminguid see teile kaasa on toonud? Ette tänades :)
 
ht 12. jaanuar 2015, kl 19.52
Niisugust asja ei saa olla. Oled kas Soomes või Eestis töötu. Ei mingeid ülekandeid.
 
Qtagant 12. jaanuar 2015, kl 19.54
Saab. Hangi u2. Siis saad 3 kuud olla otsija eestis. Ja siis eestis arvele.
 
Merili 12. jaanuar 2015, kl 20.17
Aitäh, Qtagant :) Kas see u2 on ikka TE vorm?
 
qtagant 12. jaanuar 2015, kl 20.23
kela. Kui täpsemalt anna meil.
 
Merili 12. jaanuar 2015, kl 20.35
Ok. Palun infot :)
 
Merili 12. jaanuar 2015, kl 21.19
Pai Qtagant, mu meil on eelmise postituse nime taga...
 
map 26. veebruar 2015, kl 19.21
gtagant, palun kas selgitaksid seda lähemalt, kuidas see on vöimalik ja kuidas asju ajama hakata?
 
1/2 26. veebruar 2015, kl 22.05
Infot saad sellelt lingilt:

http://www.kela.fi/muutto-ulkomaille_muissa-elamantilanteissa
 
map 28. veebruar 2015, kl 13.36
kela lehelt ei leia U2 blanketti, U sid on?
 
1/2 01. märts 2015, kl 18.02
Tundub, et selle planketi peab ise kelast küsima. U2 või E303. Ei leidnud samuti Kela lehelt seda.

http://www.kela.fi/etuuksien-maksu_tyottomyysturva
 
map 01. märts 2015, kl 18.17
aitäh 1/2, pean kelas kohapeal uurimas käima, siin hakkab varsti tähtajaline leping löppema, samal päeval löpeb ka soome sotsturva... aga E106 ma aasta algul tahtsin, siis ei saanud, et vakituinen? ei saa aru...
 
1/2 01. märts 2015, kl 18.45
Vakituinen tähendab alaline. Ilmselt tähtajalise lepingu pärast ei turvatud.

Ma ei tea neid asju, aga kas Sa ei peaks end tööotsijaks
registreerima siin Soomes? Küsi ka TE-toimisto-st.

http://www.te-palvelut.fi/te/fi/tyonhakijalle/loyda_toita/toihin_ulkomaille/muistilista/index.html
 
map 01. märts 2015, kl 20.18
jah, ma peaks siin töötuks vötma, aga ma ei saaks kelast tööturaha ikkagi, sellepärast mötlengi kui saaks selle üle viia eestisse kasvöi siis ajutiselt, siis sakks raha vähemalt, olen siin juba ilma rahata kunagi kolm kuud olnud, ametiliidust tuli ka eitav vastus, kuna 2 nädalat tuli puudu, seekord tahan varakult asja uurida, et saaks öieti köik et ei peaks rahata jääma, tööd leida järjest raskem siin,,, aga aitäh, et vastad ja mötled nö kaasa :)
 
... 01. märts 2015, kl 21.15
No siis seekord on ametiliidu aeg ju piisav, et saad sealt selle tööturaha. Ära enneaegselt tõmble.
 
map 02. märts 2015, kl 18.47
jah, liidust saab ikka, aga need kaks ise asja, üks ei välista teist, (tömbleb) uurib asja igaüks kes tahab tööd teha, aga löpp paistab...
 
... le 03. märts 2015, kl 18.35
teades, kui aeglaselt soomes ametiasutustes asju aetakse ja kergelt eitava vastuse saad, siis pole siin kunagi enneaegset tömblemist
 
... 03. märts 2015, kl 21.02
kui juba töötu oled, eks siis on aega kyllaga käes. Nii, et ei näe kyll enne töötuks jäämist tõmblemisel mõtet.
Ja, kui inimesel on soov saada uuesti Soomes tööle, siis milleks see töötus sinna Eesti yle kanda. Närvid jäävad tervemaks ilma liigse tõmblemiseta lihtsalt.
 
lilleke 03. märts 2015, kl 22.43
kui soomes töötu raha ei saa siis ei saa sa seda ju ka eestis.
Maksud maksid ju soome mille eest sa eestis raha peaksid saama. Tõendi saad küll ja kolm kuud võid EU ükskõik mis riigid tööd otsida aga töötu raha maksab ikka ainult see kus töötuks jäid
 
map 04. märts 2015, kl 14.05
tänan vastajaid, aga asi muutus veel selgusetumaks, kas siis -tilapäiset- saavad vahepeal eestisse üle kanda? möni ootab ise eesti töötukassast paar kuud ja saab tagantjärgi, osad ajavad ise paberid ja käib ruttu asjaajamine, soomes kyll nii aeglane et sure ennem nälga ja üürid ju maksta... ma küsin ju nöu, milleks need foorumidd siis on? et nähvata saaks ja lolliks end teha
 
... 04. märts 2015, kl 21.08
Kela lehel on kõik ilusti kirjas. Võid ju Eesti töötukassast ka järele uurida, mis võimalused sul seda raha saada on. Kui oled ajutiselt Soomes ajutise töölepinguga ja puudub Kela turva, siis mu meelest oled peale töölepingu lõppemist Eesti sotsturva all ja kõik asjaajamine käib Eesti poole pealt. Sealt saadavad nad ise järelpärimised Soome.Aga selline asjaamine võttis mu tuttaval aega kuskil pool aastat. Aga samas Eestis on tööjõu puudus ja leiad kindlast kiiresti uue töö.
 
map 05. märts 2015, kl 16.25
tänud vastajaile, muidugi uurin järgi enne soome poole pealt ja siis eesti poole pealt, aga lihtsalt tahtsin enne siit ka uurida, et vähegi kursis olla, 6 kuud päris pikk aeg oodata, sellepärast hakkaski huvitama kui ise otsin selle töendi ja muidu olen ju vaki, aga kui leping löppeb... pole, seda ei oska keegi seletada??? ja ikka jöuame löpuks sinna et soomes pole yheselt möistetavat seadusandlust köigile...
 
huvitav 05. märts 2015, kl 17.27
miks sa seda bürokraatiat mõlemas riigis ajad? see on tegelikult nii paganama keeruline ja aeganõudev! kui sul on tähtajaline tööleping, siis on ju lepingu lõppemisel põhimõtteliselt 2 varianti: kas kolid tagasi Eestisse ja hakkad tööd otsima või jääd Soome ja hakkad tööd otsima.neid nö. ülekandeid pole mõtet ühest riigist teise lohistada, ennem jõuad uue töö leida...ja ei maksa unustada sedagi, et eestlaste suhtes siiski esineb päris korralikku diskrimineerimist ja selle puhul abi tegelikult ei saa. mul pereliige läbi teinud pea 2 aastat kestnud kemplemise kelaga, et kas oli aastase lepingu järgi õigus tööturahale jne. nad ise ka seal kelas pole kõigega alati kursis ja veelgi raskem on neile tõestada, et nad eksivad. tööhõives on ju võimalik end töötuks tööotsijaks arvele võtta ja sealne ametnik ju annab oma otsuse, kas kuulud töötuturva alla...ah, igal inimesel need asjad pisut erinevad ju, oleneb palju ka sellest, kas oled ametiliidu liige ja kui pikalt, sest alles liitnul pole lootustki midagi liidurahadest saada.
 
Aga 05. märts 2015, kl 18.19
äkki on tegemist arusaamatusega. Inimene on jäänud uskuma Soomest kuulduvaid muinasjutte et käid mõnda aega tööl, siis töötuks ja Eestisse tagasi Soome tööturaha nautima.:D Oletus ainult. Aga selliseid sinisilmi on olemas, kes arvavad, et asjad nii lihtsalt käivadki.
 
map 05. märts 2015, kl 18.36
liidu liige olen ja pole sinisilmne, sellepärast uurisingi asja, aga teen enne kelas asja selgeks, siis vöin siia ka teada anda, vastaja huvitav on ka saanud soome byrokraatiat tunda, tunnen selle jutust ära, ma ka seda rada pidanud siin pidevalt tallama :(
 
huvitav 06. märts 2015, kl 10.41
annan sulle mõned lingid, ehk on neist abi...oleneb, kui palju soome keelest aru saad:
http://www.te-palvelut.fi/te/fi/tyonhakijalle/loyda_toita/tyohon_suomeen/kun_tyoskentelet_suomessa/index.html

http://www.te-palvelut.fi/te/fi/tyonhakijalle/loyda_toita/tyohon_suomeen/kun_tyoskentelet_suomessa/index.html

http://www.te-palvelut.fi/te/fi/tyonhakijalle/loyda_toita/tyohon_suomeen/kun_tyoskentelet_suomessa/index.html

see on siiski tavainimesele suht raske aru saada, kui ei ole pikalt Soomes elatud ja töötatud. sa ei ole kirjutanud (vist), kui pikk su tähtajaline leping on. sellest sõltub ju ka see, kas sul on püsiv elukoht või ajutine (siis väestörekisteris - tilapäinen), üldiselt seegi paneb "asjad" paika - tilapäise puhul mingit täissotsiaalturva pole, selle saad vaid vähemalt 2-aastase või tähtajatu lepingu puhul. ja kui kavatsed Eestisse tagasi minna, siis loomulikult saad seal tööotsijaks end vormistada, kuid Soomest tööturaha ei saa. ilmselt mitte ka Eestist, ei tea neid asju tõpselt, pole lihtsalt kokkupuudet.
aga olen kuulnud palju viimasel ajal, et töötuks jäänud eestlastel soovitatakse oma sünniriiki tagasi pöörduda (eriti juhul, kui Soomes on olnud lühiajaline töötamine).
kui sul fb-s konto juhtub olema, siis on vist grupp finnest või midagi taolist, kasuta otsingut.seal mingid kontaktid juriidilise jm. abi saamiseks, ka tööprobleemid jne.
mina alaliselt Soomes ja selliste probleemidega, nagu teemaalgatajal, õnneks kokkupuudet pole.
 
nohjah, vaid 06. märts 2015, kl 10.45
üks link sai, proovin uuesti need teised ka:
http://www.suomi.fi/suomifi/suomi/palveluoppaat/tyottoman_palveluopas/

http://www.kela.fi/tyottomat
 
map 08. märts 2015, kl 18.56
tänan vastajaid, loen ja mötlen ja asjatan, tahan enne töötuks jäämist endale selgeks köik teha, olen soomes 6 aastat, igakord leping 2 aastat olnud, aga seekord töesti ei tea kas jätkub,,, olen seda bürokraatiat siin küllalt näinud, olen näinud ka kuidas eestlastele julmalt eitavaid vastuseid tuleb peale paarikuist ootamist
 
segaja 08. märts 2015, kl 22.20
Vabandan, et segan vahele, aga kui lisaks tähtajalisele töölepingule olen näiteks eesti mõistes fie seal, kas siis samad jamad? Ma selles mõttes, et kui oled eraettevõtja ka samal ajal, kas siis saab kohe vakituseks?
 
sorry..aga 09. märts 2015, kl 19.06
see siin on delfi naisteka foorum, mitte maistraatti soomes ja siinsed pole pädevad vastama sinule, kuidas ja mille alusel anda sinule milline elamisluba.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!