"Minale" - 22:40 ja "ka haigele" - 23:48
Kuna minu võimed ei küündi kaugjuhtimise teel põhjusi määrata või diagnoose kritiseerima, lubage teha üks väike tõlge ülalmainitud raamatust:
"Multifunktsionaalne haigus":
1. Tegelikku tekkepõhjust ikka veel ei teata; see koosneb paljudest haiguspiltidest. Iga üksik haiguspilt omaettevõetuna on suhteliselt "süütu". Haigus tekib vaid siis, kui kõik need kokku üksteist võimendavad.
2. Ühe tekkepõhjusena olgu mainitud SELGROO üle-, ala- või väärkoormatus.
3. Erinevate talitluste kaudu kannatavad mitte ainult lihased, vaid ka nendega seotud närvid,
4. Veel selgitamata põhjused viivad HORMONAALSETE MUUTUSTENI ja (neurotransmitterite) eriti serotoniini taseme kõikumisteni. See avaldub mitmeti ja saatuse tahtel ka suurendab valutundlikkust.
5. Väga sagedased on mao- ja soolestiku häired; kas need on haigusega kaasnev või haigust põhjustav nähtus on lõplikult selgitamata; aga nendel on kaugeleulatuvad mõjud, sest need on otselt seotud vegetatiivse närvikavaga, lümfisüsteemiga ning vereringega.
6. Paljud haigestunud kurdavad paistetuste ja ödeemide üle. Need ei ole seotud neeruhaigustega, vaid lümfipaisudega. Need ahendavad ka närvikanaleid - eriti pea piirkonnas - ja võimendavad valutundlikkust.
7. Patsientide HINGELINE SEISUND võib vaevused suurendada või vähendada. Mida tasakaalukam ja optimistlikum on inimene, seda paremini ta talub ka vaevusi. Kui ta aga "annab alla", meelt heidab ja lootust kaotab - võimendub haigus pidurdamatult.
8. Asi läheb päriselt käest ära, kui haigestunu haiguse tekkes hakkab iseennast süüdistama. Kes negatiivselt reageerib diagnoosidele, "kasututele, mittetoimivatele" ravimitele, ei usu arstidesse, see võtab endalt võimaluse ennast ise tervendada.Enesetervendamise tahe ja julgus on peamisi eeldusi haigusest jagu saada.
Ja lisaks sissejuhatus 10-sammu teooriale:
Fibromüalgia on oma olemuselt talitlushäire. Sestap tuleb ravis keskenduda talitlushäirete kõrvaldamisele. Teie ise olete see keskne isik, kes võib ennast kõige tõhusamalt aidata. Ravimid-rohud ja teised ravimenetlused on teisejärgulised.
Ja eraldi "minale": Kas kurja juur ei pesitsegi äkki selgroos ja seda ümbritsevas lihaskorsetis? Kõverast seljast tingitud lihaste kroonilises väärpingestatusest? Miks aga selg läks kõveraks? Sundasendid? - Sellega kaasnevad alati lihaste väärpingestused ja kui mõni lihas ei lase ennast "100% venitada", reageerib ta "ennast kaitsvate valudega".
Ja eraldi "ka haigele" : mina nimataks seisundit lihaste VÄÄRpingestatuseks ja alaselja närvikanalite "kinnipitsituseks", aga kas lihastest või lümfikanalitest - ei oska arvata; igal juhul on talitlused häiritud: kuna head teevad külmad rohud, võib arvata, et nahaaluste kapillaaride verevarustus on häiritud. Külma peale pannes hakkab nahk ennast külma vastu kaitsma nahaaluse vereringe ergutamisega. Jalgade suur higistamine annab märku, et lümfivedelik "jääb jalgadesse kinni", lümfisüsteem on ülekoormatud ja läbilaskevõime alanenud. Kilpnäärmel ka oma osa selles.
Mida võiks soovitada? Kui on duššivõimalus, muretsega tugeva-peene joaga sõel, keerake surve suhteliselt tugevaks ja jaheda-külma veega ergutage vereringet - kuni 5-6 minutit, mitte rohkem, sest pikemalt kaotab nahk oma tundlikkuse. Ja liikumine, mis toimib just reie- ja säärelihaseid, k.a. voodis kõhuli-selili olles liigutada varbaid nii, et tunnete ka jalalihaste "tööd".