Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
veregrupp
 
küsija 21. jaanuar 2002, kl 11.01
Tere kõigile.
Mul on küsimus, äkki keegi oskab/viitsib vastata. Kliinik.ee ei suvatsenud sellele vastata, ju oli tobe küsimus. Kuid vastust ma vajan.
Nimelt, kas emal-lapsel on alati sama veregrupp? Ma ei pea silmas Rh + või -, vaid O, A, B, AB.

Tänan vastajaid juba ette.
 
juta 21. jaanuar 2002, kl 11.21
Ei ole. Võib olla näiteks ka isa grupp.
 
Tädi 21. jaanuar 2002, kl 11.24
Emal ja lapsel ei pruugi olla üldse sama veregrupp - mul ntks on AB - lapsel aga A.
Ja niipalju kui ma tean, siis veregrupp ei ole pärilik (?) -kindel ei ole aga nagu oleksin kusagilt lugenud.
 
küsija 21. jaanuar 2002, kl 11.38
Naljakas.
Aga kui isal-emal on mõlemal O Rh+, kas siis lapsel on pärilikkuse olemasolu korral kindlasti sama või võib olla ka mingi vanaisa grupp?...
 
k 21. jaanuar 2002, kl 11.43
mäletan kindlalt, et see räägiti ilusti selgeks keskkooli õpikus. Mina ei mäleta enam täpselt, keskkool oli ammu. Aga tänapäev noored võiks küll vahel õpikusse ka kiigata.
 
Doonor! 21. jaanuar 2002, kl 11.50
Kui emal ja isal on mõlemal 0-veregrupp, siis lapsel ei saa mitte midagi muud olla kui 0!
Kui emmal-kummal vanematel on AB-veregrupp, siis lapsel võib olla nii A,B kui ka AB! 0-veregrupp olla ei saa!
Ja vanavanemate järgi kah veregruppi ei ole. Ainult ema-isa järgi!
 
küsija 21. jaanuar 2002, kl 11.50
Tänan, k, vastuse eest. Kuid ka minul on piisavalt aega keskkoolist möödas. Ma isegi ei mäleta, et oleks sellist asja jutuks seal olnud.
 
Mia 21. jaanuar 2002, kl 11.50
Lapsel saab olla ainult kas isa või ema veregrupp.
 
Mary 21. jaanuar 2002, kl 11.53
Hei-hei!
to Doonor

teglikult on asi keerulisem. on olemas ka miski vahetoenaoline voimalus, et kui vanemad on A voi B, siis on laps 0. See on miski selline valem, et A ja B grupi puhul moodustub grupp nn Ast ja Ost ja siis Bst ja 0st ja mingite kombinatsioonide puhul voib laps saada 0 grupi. ma ei maleta tapselt, kuidas see oli, aga yx geneetik mulle kunagi pikalt seletas. ma ise nimelt olen see 0-grupp, kelle vanemad olid miskid A ja b voi midagi sellist.
 
tüdruk to Mary 21. jaanuar 2002, kl 12.08
Jutt täiesti õige!
 
tolerant 21. jaanuar 2002, kl 12.18
minagi mäletan neid keskkoli aegseid õpiku jooniseid, küll ,itte väga täpselt, aga igaljuhul mindi mitu põlve tagasi, nii et vanavanemate vregrupp võib ka mõjutada. otsige aga pikud üles ja saategi targemaks
 
Doonor! 21. jaanuar 2002, kl 12.29
To Mary!

Minu arvates (ma võin muidugi ka eksida) ei saa ikkagi nii olla.
Kui ema-isa on A ja B, siis ei saa laps 0 olla???????
Vereülekandmisel on küll selline keeruline süsteem,et AB saab üle kanda ainult AB-le. Mitte aga A ja B-le! Ja 0 saab vist igale gruppile üle kanda (jälle päris kindel ei ole).
 
eneL 21. jaanuar 2002, kl 12.29
Veregrupp sõltub küll vanematest. Aga 0 veregrupiga laps võib olla ükskõik missuguse veregrupiga vanematel. Samas AB veregrupp saab olla ainult siis, kui ühel vanemal oli A ja teisel B või ühel vanematest AB.
Kui ühel vanemal on 0 ja teisel B, siis ei saa lapse veregrupp kuidagi olla A või AB jne. (kui ma nüüd sellest teooriast õigesti aru sain)
 
teadja 21. jaanuar 2002, kl 14.45
mul on A- ja mehel A+ ja lapsel on hoopis 0-.
 
Merit 21. jaanuar 2002, kl 16.12
Nii palju huvitavaid arvamusi tuli siit välja. :))) No minul on ka keskkoolist möödas juba 7 või 8 aastat, aga see veregruppide värk ja geneetika oli igatahes juba 8. klassi õpikus. Ja mäletan seda ka päris suurepäraselt. Kes viitsib, lugegu alljärgnevat.

Veregrupp on loomulikult päritav, sest laps saab ju oma vere ikkagi vanematelt. Kusjuures ikka mõlemalt vanemalt.

Inimesel saab olla kas A, B, AB või 0 grupi veri. Kõikide gruppide veri koosneb kahest alleelist: A-grupil on võimalikud variandid A0 ja AA; B-grupil B0 ja BB; 0-grupil 00 ja AB-grupil AB.

Kui emal on A-grupi veri ja isal B-grupi veri, siis peab olema teada, missugustest alleelidest kummagi veri koosneb, et ennustada mingilgi määral lapse veregruppi. 0-alleel jääb retsessiivseks, st ei tule esile. Seega, kui ristuvad ema A0 ja B0 veri, saab tulemuseks olla AB, A0 või B0. Ehk sündival lapsel võib olla AB-, A- või B-veregrupp. Kui aga emal on AA ja isal B0, saab tulemuseks olla AB või A0. Seega kas A-veregrupp või AB-veregrupp. Kui mõlemal vanemal on 0-veregrupp, on ka lapsel ainuvõimalikuna võimalik 0-grupp. Mõte on selles, et laps saab ühe alleeli emalt ja teise isalt.
 
Mary 21. jaanuar 2002, kl 16.16
to teadja

no minu teada ka on nii, et selle A0 ja B0 0-aleelid voivad anda ka 0-grupi. ma ise selliste vanemate laps.
 
küsija 21. jaanuar 2002, kl 16.27
Ma väga tänan.
 
Merit 21. jaanuar 2002, kl 16.52
Mary,

Vabandust! Minu näiteis jäi see 0-grupi võimalus ka välja. Muidugi on A0 ja B0 ristumisel võimalikud variandid AB, A0, B0 ja 00 ehk siis AB-, A-, B- ja 0-veregrupp.
 
Mammamiia 21. jaanuar 2002, kl 20.20
aitüma meritile

mina olen B-, mees B+, üks meie lastest on AB- ja teine on B-
algul imestasin kah, et kuidas B-del saab tulla AB, aga kui kuulsin, et ämm on kah AB-, siis on ju OK.
nii et küsimus, missugune alleel on minu mehel?
Ba?
meil tehti bioloogiatunnis ka sihukesi ülesandeid, et Aa ja Bb annavad tulemuseks AB, Ab, Ba ja ab ehk siis AB, A, B ja AB
 
kuuhull:) 21. jaanuar 2002, kl 23.27
minu emal on A ja isal 0 ja minul AB. Naabrimehe laps ma ei ole, sest isaga ühte nägu ja tegu.
 
kuuhull:) 21. jaanuar 2002, kl 23.29
terekest kull . MINu ema on A ja isa 0, naabrimehe laps ma ei ole, sest isaga sama nägu ja tegu :)
 
Eda 22. jaanuar 2002, kl 04.47
Vaadake seda pilti
http://pesu.metku.net/faq/veriryhmat.html
Kõik ilusti-kenasti selge :)
 
Merit 22. jaanuar 2002, kl 08.07
Kulla Mammamiia ja Kuuhull,

B ja B puhul ei saa tulemuseks kindlasti olla AB. Äkki Sa tead mehe veregruppi valesti, või veelgi reaalsem -- tead lapse veregruppi valesti? Eda viidatud pildilt näed ka selgelt, et võimalikud variandid on ainult B ja 0.

Samuti ei saa A ja 0 anda tulemuseks AB-d. Võimalikud ongi A ja 0 ainult.
 
!!!! 22. jaanuar 2002, kl 10.55
nii, nii naised, mõelge ikka täpselt järgi kelle laps teil on:))
Ja Mary kah..
 
Mammamiia 24. jaanuar 2002, kl 19.09
to merit
no sellisel juhul peaksid medtöötajad raskelt puusse panema või?

selgitasin juba, selles pole ju midagi imelikku, kui lapsel on oma vanaema veregrupp.
ja AB-grupiga naine võib sünnitada B-grupiga lapse.
küsisin ka arstilt järgi.
tegelikult oli õpikus vaid üks võimalik näide. tegelikult tuleks need alleelid hoopis pikemalt kirjeldada, et kõik tunnused sisse mahuksid
 
Mammamiia 24. jaanuar 2002, kl 19.21
kui mu mees oleks BB või Bb, siis muidugi ei saaks tal sündida AB last, aga kuna ta peab olema pärinud oma emalt mingi a-kombinatsiooni, siis ta ilmselt ei olegi puhas B, vaid Ba. minupärast kasvõi BOa või kuidas iganes.
igatahes meie bioloogiaõps sundis rohkem ülesandeid lahendama.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!