Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
MRT uuringu teostamine
 
Kartja 22. jaanuar 2012, kl 19.07
On siis varsti minek sinna, kuidas see täpsemalt on? Piirkond siis lülisamba nimmeosa. Kui kaua aega läheb ning kas sinna aparaati minnakse ikka riietega? On arst ikka üldjuhul naisterahvas? On seal aparaadis väga halb olla? Palun vastake need, kes käinud.
 
naine 22. jaanuar 2012, kl 19.20
Minul oli sama koht uurimisel. Rinnahoidja tuli ära võtta ja teksapüksid, sealt sai mingi hõlsti asemele, nii et päris palja tagumikuga ei pidanud ringi laskma. Naisterahvas oli, kes õpetas, kuidas seal lamama peab. Liigutada ei tohi, müra on seal sees päris tugev. Ca 30-40 minutit läks minuga. Silmad hoidsin kinni ja uni kippus peale tulema ;) Ei ole hullu midagi!
 
Kartjale 22. jaanuar 2012, kl 19.26
Mulle on tehtud pea MRT. Kestis u 45 min. Peauuringu puhul olid küll oma riided seljas. (Metallist esemed, nagu ehted, juukseklambrid, kell jms, tuli ära võtta.) Radioloogiatehnik oli naisterahvas. Aparaadis ei olnud hea, kuna tekkis umbne ja klaustrofoobiline tunne, aga kannatasin välja. Valjud helid häirisid samuti, aga nende summutamiseks võib paluda endale kõrvaklapid. Kui vaja, võid ka rahustit küsida. Loodetavasti satub siia veel keegi, kellele just kere piirkonnast vastav uuring tehtud. Karta küll pole tarvis!
 
Kartjale 22. jaanuar 2012, kl 19.28
No näed, jõudiski ette keegi, kel samast piirkonnast MRT tehtud. :)
 
tips 22. jaanuar 2012, kl 23.19
Elus on ikka hulga hullemaid asju mida karta.
Mul pea uurind tehtud, klapid peas sai raadiot kuulata, siiski oli müra ka vahepeal. Kokku 30 min, elas üle :D
 
mida karta 23. jaanuar 2012, kl 12.12
aidsi vereanalüüsi vastus on nii nagu on,ekstaole.
 
kiisu 23. jaanuar 2012, kl 17.50
minu arust trussad jäid jalga ja siis tõmbasin mingid ühekordsed hõlstid üle nagu naine kirjutab. Ebameeldiv on just see tunnelis lamamine mingi "sürri heli ja kopsimisega", aga paanikanupp antakse kätte ja kui suudad silmi üle pea pööritada, siis võid vedamise korral näha ka valgust tunneli teisest otsast..ehk siis polegi nii jube.
 
naine 23. jaanuar 2012, kl 19.06
mul polnud mingit paanikanuppu ja oma särgi võisin selga jätta, aga eks oleneb ka, kus haiglas oled, erinevad tingimused ilmselt. Silmad on hea kinni hoida ja muid asju mõelda, kopsimisega harjub ära :D
 
hm 23. jaanuar 2012, kl 22.08
mind suurde tunnelisse küll ei topitud, mingi väiksem ümmarguse auguga masin oli, uuring tehti ainult probleemsele piirkonnale ja käis üsna kähku.
 
to hm 03. august 2012, kl 11.08
Kus haiglas sulle tehti ? Mul seisab nimmeosa uuring ees, loodan, et ei pea suurde tunnelisse..
 
käinud ja tehtud 03. august 2012, kl 17.52
Minul on õnnestunud läbi käia kõik 3 Tallinna MRT aparaati. 1) Mustamäe haigla oma, uuring oli nimmest - riided vahetad miskite paberit meenutavast materjalist siniste pükste ja pluusi vastu, ära tuleb võtta kõik kus vähegi võiks metalli olla. Nt kui mingi läikivate ribakestega juuksekumm on, siis tuleb see ka ära võtta. Aparaati sõidad sisse, aga müra ei ole hull midagi, sest kõrvaklapid ja mingid padjakesed pannakse ka. Paanikanupu saad ka kaasa. See uuring võttis kõige vähem aega mu arust, mingi 20 min äkki.
2) Ida-Tallinna aparaat Magdaleenas, ka nimmest,sama lugu, aga ankeet on pikem ja kõhedusttekitav, küsitakse ka nt ega sul tätoveeringuid ei ole. Enne sissesõitu küsitakse ka kaalu, kui ei tea, saad kohe kaaluda kah. Müra on kõvem, sest antakse mingid oranžid kõrvatropid + klapid, aga need ei isoleeri nii hästi. See-eest aga saad klappidest mussi kuulata, kui tahad. Chillid rahulikud hidid 90.-st olid. Millegipärast pidin selles aparaadis kauem lamama.
3) Ida-Tallinna aparaat, Ravi tn, teevad aju-uuringut. See oli kõige vastikum, sest pea pistetakse kinni mingi kiivrimoodi asja sisse, oled seal võre taga nagu Hannibal Lecter ja sõidad torusse. Aega läks ka kõige kauem. Müra polnud väga hull. Ma ei tea küll, kus see koht on, kus peab klappe küsima spetsiaalselt, need ikka pannakse kohe, kedagi ei saadeta niisama müra sisse.
Üldiselt soovitan rahulikult silmad kinni panna, mitte vahtida. Ma olen õnneks nii lühinägelik ja prillid peab juba riietuskabiini jätma, ei näinudki seal igasugu koledaid aparaate. Teiseks, jäta kohe rahulikult ehted jms kola koju, läheb riietumine kiiremini ja ei pea pabistama, kas kusagile metalli ei jäänud. Riided tulebki ära võtta mitte uuringu vaid metalli pärast, mul nt oli ilma metallita spordirinnahoidja ja see lubati selga jätta. Sokid võid ka jalga jätta. Hambaplommid ei lähe metallina arvesse, sellepärast ära muretse. Kes klaustrofoobik on, siis mõelge selle peale, et sa pole mitte mingis torus kinni vaid lamad pigem nagu varju või katte all, ots on ju lahti ja jalad väljas kah. + Uuringu läbiviijad jälgivad kogu aeg ja näevad sind, sa pole tegelikult üldse isoleeritud. Liikumatult lamamiseks tuleb kohe löts poos sisse võtta, et midagi pingesse ei jääks. Alguses tunduvad need aparaadi hääled natuke kahtlased, aga natukese aja pärast kuuled, et need on süsteemsed ja rütmilised, masin lõgistab oma tööd teha ja vähehaaval jõnksutab sind edasi-tagasi sõidutada, et võtted ära teha. Jõudu uuritavatele!
 
to hm 04. august 2012, kl 15.27
Käisin ka siis täna uuringul ära, kirjeldan oma kogemust. Mulle tehti nimmeosa uuring Ravi tn., jalga jäid aluspüksid ja selga jäi särk, muu võtsin kõik ära. Mul on ka hambaimplantaadid, nende pärast ei pidanud muretsema. Protseduur ise toimus sellises silindrikujulises aparaadis, kust pea isegi natuke välja jäi, ning jalad olid väljas. Vahepeal aparaat natuke liigutas mind edasi-tagasi, võib olla 10 cm jagu. Eelpoolkirjeldatud hääled sarnanesid natuke tehnomuusikale, ja ma rahustasin end, et kui varem on saanud vabatahtlikult hommikuni tehnopidudel tantsida, ja sarnast muusikat koduski kuulata, siis mis see väike koputamine nyyd mulle teeb : ) Klappidest tuli mingi rytmikam muusika, kui krõbinad ja koputused vait jäid, see oli vaikselt ja ei häirinud. Paanikanupp anti kätte, personal on sealsamas kõrvalruumis, neiu kes mulle skanneeringu tegi oli väga abivalmis ja armas. Kokkuvõtteks polnud üldsegi nii hirmus, kui endale ette olin kujutanud.
 
merx 02. aprill 2013, kl 14.39
Kas keegi on käinud tegemas MRT uuringut, kui hambajuurtes on magnetiseeruvad panused?
Tänan ette vastamst
 
kips 02. aprill 2013, kl 15.53
Ma käisin aju-uuringul ja mul suus hammaste taga breketijärgsed reteinerid- neid ei pidanud eelnevalt laskma välja võtta. Aga helista ja küsi järgi- saatekirjal on ka telefoninumber kirjas.
 
Kaks katset 07. aprill 2013, kl 10.27
Mina olen 2 korda käinud üritamas. Mõlemal korral on masinas sees pea hullult ringikäima hakanud ja asi on katki jäänud. Tegemist rinna mrt uuringuga. Huvitav kas ainult minul on selline probleem.
 
katsetaja 07. aprill 2013, kl 12.31
kõik on enesesisendamse küsimus. kas oled proovinud kodus lamada näiteks põrandal, silmad kinni ja sellises asendis 10-20-30 minutit näiteks, pane kell helisema. kui alguses ei saa kaua olla, pikenda iga päev seda aega.
see ei ole nii hull ja kui vähegi tahta ja väga vaja, siis enesesisendus aitab. Kui oled võimeline silmad kinni lamama ilma kinnise ruumita siis saad ka kinnises ruumis hakkama, kui vaja ja peadki endale kordama, mul on seda vaja.
mind panevad need hädised inimesed alati hämmastama, kuidas te üldse elus hakkama saate. lähetegi läbi elu nii, et kõik teised sillutavad teed, endal pole vaja pingutada.
erinevates haiglates on erineva tugevusega aparaadid ja veel on olemas kompuuter tomograafia, kus metallid pole olulised. vaid magnetresonantstomograafias loevad metallid. enne uuringule minekut on vaja teada, kus mida milleks. selleks on arst, või tema õde kes selgitab ja kui sealt ei saa selgitust, küsige otse saatekirjal on telefoninumber mis aparaat, kui kaua ja mis oluline.
kui vaja siis vaja ja see tulebki endale selgeks teha.
elus on hirme mida ei saa vältida ega ära hoida, aga aparaati karta, kui seal isegi haiget ei tehta, on naerunumber.
 
to merx 07. aprill 2013, kl 14.34
Käisin MRTed tegemas, suus mõned implantaadid ja tiftiga kroon. Enne täidad ankeedi ja seal koht hammaste kohta kuhu kirjutad mis sul on. Selgitad ka õele, kes sinuga tegeleb. Mul oli vähemasti nii ja ei mingit probleemi.
 
to katsetaja 07. aprill 2013, kl 21.56
jalle loll arusaam ,mida sa kommid kui sa ei tea. inimesed ei karda apparaati, vaid neil tekib paanika ja mina naiteks ei saa lamada liikumalt isegi 5 minti. selleks peab olema rahutsi laksu all et olla liikumatu
 
käinud 08. aprill 2013, kl 00.36
Mul pole elusees mingeid foobiaid olnud, aga vat seal kõige suuremas masinas tekkis, kui seal veel jahutust polnud. Kui nad ise paanikanuppu ei anna, siis küsi..ja mina palusin, et nad ütleks, kui pool aega läbi on, sest ajataju kaob seal täiesti ära. Üldiselt on need uuringud ja masinad erinevad, täpseid nimetusi ma ei teagi. Lapsele tehti kord mingi eriti vänge masinaga, kus uuring kestis üle tunni ja reeglina tehakse seda lastele narkoosiga. Keeldusin sellest ja hoidsin ise lapsel varvastest kinni ja muudkui rääkisin temaga. Aga sain aru küll, miks seda narkoosiga tehakse, sest see müra ja kogu seal olemine oli väljakannatamatu, võrreldes teiste MRT-dega. Nii kui sealt pääsesime, tõusis mõlemal kõrge palavik ja saime meeletu peavalu.
 
ly 28. aprill 2013, kl 21.44
Tõstatan jälle teema üles, kuna mul on Mrt uuring ees. Mul on üks kruviga ülesehitatud hammas, vene aja värk, pandud 25. a tagasi. Kui metalli ei tohi olla, kuidas see kruvi siis veel reageerib? On kellelgi selliseid kogemusi?
 
käinud 28. aprill 2013, kl 22.42
Ma olen kõik "masinad" läbi käinud ja pole kordagi isegi hambakruvide kohta küsitud. Pole ju ka mõtet, sest ega keegi ei hakka ju sul neid kruvisid välja tõmbama.
 
ly 29. aprill 2013, kl 10.28
No ma tean, et metalli ei tohi olla. Samas ütles neuroloog, et ei see kruvi tee midagi.Midagi ikka teeb, kui kruvi magnetile reageerima hakkab. Seda ma küsingi,et kas kellelgi on kogemusi...
 
kiq 09. veebruar 2014, kl 09.53
vana teema, aga äkki keegi veel loeb :)
mina käisin pärnus mrt uuringul. Tehti ajuuuring. põhimõtteliselt oma riided võisin selga jätta, rinnnahoidja aint ära. pandi sinnna raami peale, mulle lasti ka mingit ainet veeni, et veresooned nähtavamad oleks vms. esimese hooga muidugi lükkas õde nõela läbi veeni, pidin valust otsad andma. siis tule teine õde, pani kanüüli teise kätte. kõrvatropid anti kõrva, pea pandi mingi raami sisse. ühes käes oli siis süstal selle ainega, teises paanikanupp. siis lükati masinasse, mingi aja möödudes võeti korra välja lasti seda ainet veel ja pandi masinasse tagasi. ise pidin koguaeg liikumatult olemas. protseduur kestis umbes 45-50min. hullu polnud midagi, mitu korda jäin tukkuma ja siis ehmusin selle müra peale jälle üles :D
 
käisin 09. veebruar 2014, kl 10.06
Haapsalus põlveprobleemiga.kulus umbes 15 minutit ja kontrastainet ei kasutatud.väga tüütu ja enam ei tahaks minna, kuigi valus ju polnud..
 
34 18. märts 2014, kl 10.30
Mina pean minema lõualuude raksumise pärast Mrt-sse
 
käisin 18. märts 2014, kl 10.46
mul ka lõualuud raksuvad.mine kindlasti, mina tean, mis tähendab, kui teelusikas ka suhu ei mahu!mul on kogemused.
 
reine 18. märts 2014, kl 15.39
mina käisin mrt uuringut tegemas pärnu haiglas. jätsin ka kenasti kogu vidinad ja ehted üldse koju.
oma pluus võis selga jääda, rinnahoidja kästi ära võtta.
aga siis hakkas tõeline õudus. mind pandi sinna mulle tundus üsna kipaka laua peale pikali, jalad tõsteti kõrgemale mingi kõrge padja peale ja siis tõmmati jalad rihmaga kinni.
selle ma elasin veel kuidagi üle, kuigi mul ei sobi absoluutselt selline asend. ka ilma aparaadita mitte.
siis pandi pea mingi kiivri alumise osa sisse, kästi kõrva toppida mingid oranzid junnid ja hakati pea ja kiivri vahele toppima veel mingeid padjakesi. mul hakkas peas surisema kohe kui olin kõrvad helikindlaks teinud ja siis järgnes ka pearinglus. need padjakesed, mis mulle tundus, surusid mu pea nagu pihtide vahele, ma üritasin ka veel välja kannatada. ma nimelt ei tea, mis häda mul on, seda ma läksingi sinna peaaju mrt uuringusse selgitama, et miks ma ei saa kanda mütsi, mis on tihedalt ümber pea, ei saa kanda peavõru ega midagi muud pitsitavad, no siis muidugi olid mul häirekellad juba üsna tugevalt helisemas.
kui aga nägin et minu näopool tahetakse võretada kiivri ülemise osaga, mis käib veel mingite kruvidega alumise poole külge kinni, siis tundsin et nüüd enam ei saa. hirm läks väga suureks ja sõna otseses mõttes põgenesin sealt laua pealt.
välja jõudes, istus koridoris üks mutike, kes kaebas et peale uuringut käib pea nii hullult ringi, et tema ei suuda tõusta ega välja õue minna, et koduni saada.
põlved värisesid tal nii, et minagi täiskasvanud tugev inimene, vaevu jaksasin teda vedada.
ütles et hommikul oli täitsa hea olemine, et sellist pearinglust pole tal enne kunagi olnud, kui peale seda aparaati hakkas. tal uuriti ka aju ja veeni ei sustitud mitte midagi.
mul nüüd selline hirm, et mina sellesse aparaati küll minna ei julge.
sõbranna käis samuti Pärnu haiglas, kuid siis kui seal oli mingi buss. tam ka pea uuring oli, ei tõmmatud teda jalgadega kuskile kinni, ei tõstetud jalgu üles, ei pandud mingit puuri pähe. oli pidanud liikumatult lamama 40 minutit ja oligi korras. ma ei saa aru, kas üks ja sama uuring siis tõesti käib erinevas kohas erinevat moodi?
mul arst just tahtis näha, et mis minu peas üldse toimub, et see mrt näitab ära nii veresooned, kui lihased, kui närvid ja luud peas...
minul igatahes praegu tegemata ja julgust ka pole et minna
 
miff 18. aprill 2015, kl 21.27
mis arst muidu MRT uuringule suunab? mõnda aega tagasi oli peavigastus ja nüüd on peaga erinevad jamad. hea kui saaks üle kontrollida, mis seal sees täpsemalt toimub ja seepärast sooviks ka sellele uuringule minna. perearsti ei taha kaasata, sest sellisel juhul võtaks see protsess väga palju kauem aega.
 
saatekirjast 18. aprill 2015, kl 22.13
MRT uuringu määrab üldjuhul neuroloog ja neuroloogile saatekirja saad perearstilt. Kui tasulisele uuringule lähed, võib-olla siis saab ilma saatekirjata, täpselt ei tea, aga võid uurida kui huvi pakub ja raha on.
 
MRT Sütiste teel 08. september 2017, kl 12.08
Ülakeha uuring, ca 30 min, kinni ei seotud. Kõrvaklapid pandi kohe küsimata kenasti pähe. Sätiti mugavalt lamama. Torus olemine täiesti ok, ei ole pime, külm või umbne - minu meelest oli tunda täiesti õhu liikumist. Uuringu ajal olid erinevad hääled, taustamüraks oli hääl nagu sõidaks eemal kaubarong mööda või hakkak lennuk õhku tõusma aga tegemist oli vaikse heliga. Kolksumist ja erineva tonaalsusega signaale oli palju ja ilma kõrvaklappideta oleks ilmselt üsna ebameeldiv olnud.
Personal väga abivalmis ja sõbralik. Enesetunne oli uuringu ajal ja peale seda täiesti normaalne, kui müratase oleks madalam, siis oleks tukkuma jäänud seal torus.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!