Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
Silmade ees virvendab, kas kellegil sama mure?
 
sama siin 02. jaanuar 2010, kl 13.42
Minulgi seda ikka esinenud, aga ma juba vanem inimene, et siis nagu kuldne siksak silmanurgas(des) virvendamas, mis nägemist segab ja midagi muud sellega ei kaasne - ei peavalu, ega muud ja kõik näitajad on normis igatpidi. Viimane kord kui see oli, kummardasin, panin käed maha ja olin veidi aega niimoodi pea allapidi, sest arvasin, et ehk on pea verevarustuses viga ja siis mingi aja pärast kadus ära. Pole ka arusaanud millega seoses see esineb, sest täiesti erinevalt on seda olnud, nii hommikul, õhtul, millal iganes, aga õnneks mitte tihti ja midagi uurida pole tahtnud, sest mingi tunni pärast see värk kaob ja midagi muud sellega ei kaasne.
 
Klaabu 29. november 2012, kl 23.18
Ma siis lisan omapoolse kommentaari samuti, kuidas see minul välja näeb.
Algab see nii, et nägemisteravuse fookuses ehk vaatevälja keskele tekib väike "must auk", tühi koht. Loed mingit teksti ja just täpselt tsentris ei suuda kuidagi näha teksti. Külgede peal näed, üleval ja all samuti,kuid keskel ei näe. Siis läheb natukene aega mööda ja see "must auk" järjest suureneb, tunned, et nägemine pole see, mis ta peaks olema. Siis hakkab paremalt vasakule "ujuma" selline sik-saki kujuline moodustis, see siis seal "suriseb" ja liigub vaikselt "üle silma".(Tegemist ei ole hõljumiga, nagu mõned siin ekslikult arvavad, see on hoopis teine asi, need on hoopis teistsugused, tavaliselt meenutavad need hõljumid mikroskoobi all nähtavaid läbipaistvaid usse või amööbe).
Kestab see umbes 15-20 minutit ja siis läheb tavaliselt üle, kuid võib ka paari tunni pärast korduda. Sagedus umbes kord-kaks kuus, kusjuures minu puhul tundub, et mida aeg edasi, seda sagedamini. Samuti ei tähelda ma mingit seost selle terviserikke ja elu-olu vahel, esineb seda nii puhkehetkel kui ka pingutuse korral, õues ja ka soojas ruumis, väga rõõmsameelses olekus ja stressiolukorras. Lihtsalt täiesti lambist, seisad näiteks poes kassasabas, mõtled omi mõtteid, pole nagu stressi ega midagi ja siis hakkab pihta - esimese asjana tunned, ei mingi "must auk" ehk tühjus tekib silma nägemisteraviku keskele ja siis see muudkui laieneb ja laieneb, mis päädib siis selliste sik-sakiliste vibratsioonidega. Sellele järgneb mõõdukas paanikahoog (äkki läheb hullemaks, äkki kaob nägemine ära, mis mul viga on?? vms) ja mõnikord ka kerge peavalu, kuigi mitte alati. Igal juhul rikub väga tuju ja langetab meeleolu.
Üllatav on samas see, et see on nii paljudel, kuid konkreetset põhjust ei ole keegi oma arstilt kuulnud - küll ikka vererõhk ja küll ikka kolesterool ja migreeniaura ja mida veel.. Mis reaalne füüsiline põhjus võiks olla, kui sümptomid on nii täpselt ühesugused, lausa üks-ühele, isegi see sik-sakitamine ja silma ühest nurgast keskele liikumine ja siis selline "surisemine". Ka "migreeniaural" peab ju olema füüsiline põhjus. Minul näiteks on vererõhk normis, kolesterool normis, suitsu ei tee üldse, alkoholi tarvitasin viimati aasta tagasi, liigun palju - ca 10 km päevas.. ja ikka need esinevad, kuhugi nad ei kao. Hoopis sagedasemaks muutuvad. Aga sellega harjub ja loodetavasti ei lõpe see kuidagi hullusti.
 
Klaabule 29. november 2012, kl 23.30
Migreeniaura tekibki sageli "täiesti lambist". Võib vabalt tabada igati tervisliku eluviisiga inimesi. Valu ei pruugi alati aurale järgneda ka siis, kui mingit ravimit ei võeta.
 
annemai 30. november 2012, kl 09.15
see siksak nagu teemaalgajta kirjeldab on pesuehtne migreeni aura.
see on täiesti ohutu, kui välja arvata halb enesetunne ja kehva nägemine selle siksakitamise ajal.
sellele võib kuid ei pea järgnema migreeni peavalu.
mul sellise asjaga jama üle 20 aasta, pool sellest ajast järgnes peavalu, viimasel ajal enam mitte.
arstid ütlevad et sellega tuleb õppida elama, seda ei saa ravida, saab ainult ära hoida meeletuid peavalusid, mis järgneda võivad.
siksakitamise vastu ei ole abi kusagilt saanud, aga sellele järgnev peavalu kaob ära, kui viskan pea kuklasse ja katsun teda seal hoida.
valu pidi tulema sellest, et liiga palju verd satub mingil põhjusel migreeni ajal kitsaks tõmbunud veresoontesse ja see veresoonte uuesti normaalolekusse paisumine teebki valu.
mina seega pea kuklasse viskamisega ei lase pähe nii palju verd korraga, nagu loomulikus asendis minna tahaks. ei tea kas teen õieti aga olen ilma rohtudeta pääsenud sellest hullustoksendamiseni viivast peavalust kümmekonna minutiga
 
mina 28. jaanuar 2013, kl 11.55
Kas mingid vitamiinid aitaksid?
 
e 28. jaanuar 2013, kl 19.59
Ehmatasin just nii ära, kui mul natuke aega tagasi tekkis see imelik virvendav kujutis parema silma ette, alguses väiksem ja siis läks hullemaks, mis takistas vaatamist, eriti vastik oli vaadata telekat või arvuti taga olla, siiamaani on selline kahtlane, kuidagi väsimus ja pea tuikab, no u 20min on möödas ka, aga selline tunne, et kohati nagu silmad ka annaksid tunda, nii imelik. Pole kunagi varem sellist asja kogenud. Ikka ehmatab ära küll, ma loodan, et läheb paremaks ja et enam tagasi ei tule. Õnneks googeldasin kohe ja leidsin selle lehekülje, kus päris paljudel sama probleem. Hea, et niimoodi saab otsida ja lugeda, väike paanikahoog vähemalt kadus ära, et ma pole ainuke.
 
N27 28. jaanuar 2013, kl 21.28
Mina kasutasin 10 a beebipille. Sel ajal olid kõik migreenihood auraga.
Nüüd enam pille paar kuud ei võta- migreenihood koos virvendusega on kadunud :)
Kas mingeid ravimeid võtad?
 
Ahhoi! 29. jaanuar 2013, kl 12.49
..terekest!
..kui silmadega jama ,virvendus,veresoonte lõhkemine -see on toitaine puudus!
..olen seda kogenud ja ise abi saanud!..veresoontele on olulised punased,lillad marjad,...silmadele üldse kõik värvilised :maasikas,porgand,paprika,spinat aprikoos jne-sain kuskil 4 kuuga oma silma-nägemise jälle kontrolli alla!
.kui tahad infot -võta ühendust!
 
Pingest 30. jaanuar 2013, kl 11.02
Selline siki-sakitamine on ka migreeni aura, mis tavaliselt enne tekib kui peavalu ise pihta hakkab.
 
f 11. veebruar 2013, kl 23.25
tõstan teemat
 
veel auradest 12. veebruar 2013, kl 12.20
mul ilmus sellinee siksakiga aura raseduse ajal, pärast järgnes enamasti ka peavalu. Pärast sünnitust jäi oluliselt vähemaks ja nüüd on praktiliselt kadunud. Silmaarstilt küsisin, ütles, et tüüpiline migreeniaura.

Sellest ka järeldus, et migreen kui selline ja migreeniga seotud aurad on mõjutatud hormoonidest. On ju selle all kannatajad enamasti naised (mõnede eranditega). Kindlasti on olemas ka teistel põhjustel teistlaadi virvendusi (eelkõnelejad siin mainisid vererõhku ja veresuhkrut), aga teemaalgataja ja klaabu kirjeldused kattuvad minu poolt kogetuga, migreeniauraga.
 
Klaabu 08. märts 2013, kl 00.30
Ma küsiksin selle migreeniaura ja virvenduste kohta kõikidelt nendelt, kellel need on esinenud ja kes sellele eelnenuid tunde selgelt mäletavad - kas mõned tunnid kuni 24 tundi enne seda ei olnud teil stressireaktsiooni või psühholoogilist aktiivsust, näiteks eriti pingeline periood (tööalased- või pereprobleemid, tüli, solvumine, vihastumine)? Ma ise olen viimased kaks korda täheldanud, et migreeniaurale on eelnenud suur vaimne pinge. Näiteks täna oli mul väga keeruline päev, töö kuhjus, ei suutnud kõiki vajalikke kohustusi lahendada, läksin stressi, ärritusin iga pisiasja peale, tundsin suurt vastutust. Nüüd, hilisõhtul olen küll rahunenud ja hindan olukorda kainelt (homme on ka päev), kuid virvendushoog tuli peale. Kui ma nüüd meenutan, siis juhtus samamoodi ka paar kuud tagasi, enne seda aga lihtsalt ei mäleta, sest ei otsinud põhjuslikke seoseid.
On teil endil mingeid seoseid selle migreeniaura tekkelooga? Näiteks viimane kommentaator rääkis, et see oli raseduse ajal, kuid teatavasti on rasedus küllaltki kurnav ja stressirohke, mõnikord samuti ärritavad pisiasjad ja stressi- ning valulävi on psühholoogiliselt väga madal.
On muid tähelepanekuid, meenub midagi? Alkohol? Vee joomine (jõin vahetult enne migreeniaurat tunni jooksul liitri puhast vett, kuna janu oli tõesti suur? Või oli janu migreeniaura eelhoiatus? Istuv asend arvuti ees? Südame rütmihäired? Ravimid? Söök? Midagigi?
Võib olla leiaks mingi seose, mida õnnestuks siis hiljem vältida?
 
Klaabu 08. märts 2013, kl 01.03
Ise küsin, ise vastan. Kuna see teema mind ikka vaevab, kuna just elasin seda migreeniaurat jälle üle, siis Googeldasin natukene ja sattusin kohe lehele, kus on juttu migreenist. Ja suu jäi lahti, kui seal kirjeldati sõna-sõnalt asju, mida ma: a) eeldasin siinsamas eelnevas kommentaaris (migreeni arvatavaks põhjuseks on närvirakkude üleerutus ehk stressireaktsioon); b) mis aga täiesti pahviks lõi, oli see lause: "Arvatakse, et inimeste soov nende jookide-toitude järele, mida igapäevases elus ehk nii palju ei tarbita (ka krõpsud näiteks) võiks olla juba käigusoleva migreeni tsükli osa".
Ma just eile õhtul tundsin meeletut isu kartulikrõpsude järele, millegi soolase. Ma ei söö sealjuures üldse kartulikrõpse, ehk ainult kord aastas ja siiski pooljuhusulikult, kuskil külas olles! Aga just eile tundsin suurt vajadust millegi soolase järele, ahmisin ahnelt paki kartulikrõpse sisse ja täna, vahetult enne migreeniaurat kaanisin sisse liitri puhast vett (mida ma samuti tavaliselt ei tee, mainisin seda ka eelmises kommentaaris - kas organism üritas ennast veega puhastada?) ning millele järgneski migreeniaura.. Nii et - eelsümptomid avalduvad juba kuni 48 tundi varem, tuleb lihtsalt osata need ära tunda. Ja mitte stressi langeda, kuigi seda on palju lihtsam soovitada, kui selle järgi tegutseda.
Artikkel ise on siin:http://www.med24.ee/eesti/apteeker/article_id-7291
 
piilu 08. märts 2013, kl 08.51
Ühinen ka selle teemaga,mul sama seis ja alles eelmisel nädalal oli üle pika aja järjekordne hoog.Olen juba 50-ringis ja need hood on mul kestnud sellest ajast kui ennast mäletan,umbes 2 korda aastas.Noorena olid need väga rängad ja kuidagi pikalt,et viidi isegi kiirabiga haiglasse,pandi voodireziimile ja raviti neere??Kummaline,aga siis oli aeg teine ja ei teatud auraga migreenist midagi.
Mida vanemaks,seda harvemaks ja kergemaks need lähevad,st minul läksid,oli ka aeg kui käisin trennis ja siis polnud mingi paar aastat.
Nüüd oli juba selline tunne,et kadusid hoopis ära,nagu lugesin kliinik.ee-st,st vanusega pidid kaduma,sealsamas aga lugesin teisest kohast,et sellest võib kunagi ja eriti nooremas eas tekkida ajuinsult,muidugi see väheste.
Eelviimane kord oli mul sügisel ja nüüd eelmisel nädalal ja tööl olles,tund aega elasin nagu vaakumis,vahepeal võtsin ibumaxi ja pea ei hakanudki eriti valutama,vaikselt andis tunda,aga see käe tuimus ,see on lihtsalt vastik.
Kunagi aastakümneid tagasi arvasin,et olen ainuke kellel selline probleem,aga nüüd tuleb välja et seda esineb kui paljudel.
Minul tuleb ta just siis kui on rahulik olemine ei mingit närvitsemist,ega stressi,lihtsalt lambist,vahel kui hakkab tunne,et nüüd see algab,siis olen püüdnud sellest võitu saada oma mõtlemisega,hääletan kohe ennast teisele lainele,et mul pole midagi viga ja eihakka jälle pihta ja olengi suutnud seljatada,aga see alati ei õnnestu.Nüüd ootangi seda aega,et oleks see viimane kord,sest vanusega pidi kaduma.See tuli nii keeruline jutt,aga midagi ikka.
 
riin 08. märts 2013, kl 12.18
väga huvitav teema kuna mulgi esinevad need virvendused silmades ja just vasakus silmas, ilma peavaludeta. viimasel ajal sagenenud ja lugedes klaabu kommentaare tekkis mul kahtlus et need on seotud minul dieeditamisega kaalulangetamise eesmärgil. huvitav kas keegi on sattunud silmaarstile virvenduste ajal ja mida siis öeldi?
takkapihta käisin täna perearstil, kes avastas mul kõrgenenud vererõhu(150-100) ning kirjutas välja tbl. eks katsetan kas jäävad need virvendused järele-harvemaks kui vererõhk all kuna perearst just selle tõi põhjuseks silmahädale.
 
piilule 08. märts 2013, kl 14.15
Mul on tihtipeale ennetavad asjaolud:
1) Sähvakad silmade ees paar päeva enne migreeni. Sellised valged välgud ja vahel näen ka natukene laike või midagi
2) Vahel on kuklavalu paar päeva ette. Lausa katsudes vale
3) Kolmiknärv annab ka üldjuhul tunda

Ja siis selle peale tuleb paar päeva hiljem migreeni aura. Tavaliselt hommikupoolsel ajal. Kestab umbes pool tundi ja üldiselt lööb südame pahaks. Selle ajal võtan triptaane, sest muidu peksan umbes kaks päeva pead vastu seina ja kallistan vetsupotti. Triptaanid on siiani niipalju aidanud, et saan elada ja tööd teha, kuigi kõik on kange, õrnalt sähvib valu ja pealael on "kitsas mütsike". Vahel on õhtuti uus aura ja uus tablett. :(

Aga üldiselt vaatan ise kalendrisse, et nät.. kui kuu aega juba vahet, siis on uut oodata.

Ise ei seosta migreeni ei mingi toidu ega hormoonitsükliga. Kõige tihemini seostan heleda valgusega (a la kui ereda päikese käes olla, siis järgmine päev on aurat oodata).
 
piilu 08. märts 2013, kl 14.34
Minul enne seda hoogu küll mingeid sümptomeid pole,momendil isegi kael veits valutab,pole ka vahet kas hommik või õhtu,kui tahab,siis tuleb,aga viimaseid kordi ilma erilise peavaluta.Läheb mingi tunnike ja siis on kõik jälle ok,nagu poleks midagi juhtunud.Sellest ma järeldangi et vanusega väheneb.
To RIIN..
Olen ka käinud silmaarsti juures,aga mitte selle hooga,mis siin kirjeldasin,lihtsalt pikemat aega tekkisid silme ette mingid laigud,või rängad,aga ei leitud midagi,nüüd enam pole ka neid ja need sinu sõmptomid ei ole küll minuarust migreeni aura moodi,sest sellega kaasnevad ka käte tuimus ja kõnehäired.Sinul neid nagu polnud.
 
naine 19. märts 2013, kl 16.01
Mul algasid ka virvendushood umbes pool aastat tagasi. Esimest korda algas arvuti taga, lihtsalt ei saanud enam lugeda, nagu pimestas ära ja siis hakkas virvendama umbes 10 min ja peale seda nõrk peavalu silmade ümbruses, mis möödus paari tunni jooksul. Seostasingi seda silmade pingutamisega, kuid ükskord algas lihtsalt ilma mingi põhjuseta, kõigepealt läheb silme eest pimedaks, siis virvendus ja peavalu. Vererõhk on madal.Ka prillidevahetus ei mõjunud, täna tekkis näiteks eredast päikesevalgusest. Põhjust ei oska arvata, aga sarnane ikka migreenile
 
Suhkur 14. juuni 2016, kl 21.17
Üritasin hakata tervislikumalt toituma, nii et vähendasin maiustuste ja magusa kogust. Sellest ajast peale ka virvendab silmade ees kui näiteks istumast püsti tõusen. Enne ei tulnud selle peale, et need asjad võiksid oma vahel seotud olla. Nüüd hakkab jälle natuke rohkem magusat sööma. Ehk aitab :)
 
senni 14. juuni 2016, kl 21.23
teemaalgataja kirjeldab väga selgelt täpselt ja hästi migreeni aurat. peale seda hakkab tavaliselt pea valutama ja jõhkralt. kuigi seda ei pea juhtuma. võib olla aura ka ilma peavaluta. see pole miskit hullu ja läheb mingil ajal ise üle. mul oli pea 30 aastat ja siis kadus. läheb juba viies aasta kui pole kordagi olnud. aga enne seda oli meeletute peavaludega mingi 2-3 korda kuus
 
Pinnu 17. aprill 2017, kl 18.08
Kas selle diagnoosiga autojuhi lube teha saab?
 
teadja 17. aprill 2017, kl 20.46
see pole mingi diagnoos. lihtsalt ise pead olema ettevaatlik, mina pidevalt kartsin auto alla jääda kui see hoog peale tuli. see siksakitamine tegi täpselt sellise tunde, nagu oleks ilusa päikeselise päevaga järsku päike pilve taha läinud. kogu nägemisväli läks tumedaks ja siis see sik sak reisis silma ühest osast teise, kuni lõpuks kadus vaateväljast väljapoole. ja siis tuli kas peavalu või oli lihtsalt pea selline paks ja kange nagu. autoroolis ilmselt siis ka on nägemine natuke häiritud. aga see aura kestab kuskil paarkümmend minutit. vähemalt minul ei ole 40 aasta jooksul pikemalt olnud. kuid järgnev peavalu on olnud tunnist kuni 22 tunnini.
 
nõuandja 17. aprill 2017, kl 22.11
paistab et see on migreen
 
August Saar 22. aprill 2017, kl 23.05
Selle seisundi nimi on "kinnise ehk suletud nurgaga glaukoom"

http://naistekas.delfi.ee/tervis/hambad/glaukoom-ei-tee-alati-pimedaks?id=70143889

"Kinnise ehk suletud nurgaga glaukoom annab endast kiiremini märku. Mõnedel inimestel on iiris pärilikult niisuguse kujuga, et teatud hetkel blokeerib ära kõik äravoolukanalid ning silma siserõhk tõuseb väga kiiresti. Blokeerijaks võib olla ka silmasisene kunstlääts. Ägeda kinnise nurgaga glaukoomi puhul võib täheldada peavalu, iiveldust, oksendamist, nägemishäireid, silma punetust. Aga ka äkilist valu näopooles ja silmas. Nägemine võib hägustuda ja vaadeldavad objektid võivad võtta moonutatud kuju."
 
Migreenik 13. september 2017, kl 13.52
Mul olid kunagi auraga migreenid 1-3 korda kuus, mis kestid ~8 tundi. Ainult tänu allolevatele punktidele sain vähendada migreene kuni 1-2 korrani aastas, needki lohakusest.

Tänapäeval neuroloogidest väga vähesed oskavad kuidagi aidata. Ärge lootke nende peale. Tegutsege ise. Lugege palju ja lugege rohkem venekeelseid artikleid, kuna infot on rohkem.

Selleks, et migreeni vähendada tuleb(mida mina teen ja mis tõesti aitab mul vähendada pingeid):

1) Osta hea arvuti monitori, näiteks: Benq BL2710, kus on blue light filter ja ekraan ei vilgu
2) Ekraani eredus ja heledus panna nulli. Jah, täitsa nulli. Silmad mõne ajaga harjuvad ära ja te näete, et on kergem. Silmi võib olla rikkub veidi mõnede arvamusel, kuid mul kolme aastaga pole midagi muutunud. Ainult plussid. Kunstilist eredust tuleks vältida igal pool. Mobiilid ei ole erand.
3) Alla laadida programm f.lux ja seadistada. See programm teeb värvid ekraanil pehmemaks (punasemaks). Mina panen maximumi. Best.
4) Osta silmadele silmatilgad, näiteks: Systane Hydration.
5) Kui tunned, et migreen lähenemas, siis võta Triptaane, näiteks Imigrani. Kirjutab välja neuroloog.
6) Istu sirgelt. Hoia oma selga ja kaela. Püüa ennast kontrollida alati. Kuna migreen võib olla ka osteokondroosist (kaela probleemidest). Loe lähemalt vene keelsetest artiklitest: шейная мигрень. Meie mõned arstid pole sellest kuulnudki.
7) Ära maga kõhu peal. Kael peab puhkama magamise ajal. Ehk siis külje peal või selja peal. Püüa ennast kontrollida alati.
8) Võta vitamiine, näiteks: Ocutein Forte (Luteiin + Zeaksantiin), magneesium + B6, ja teised B gruppi vitamiinid ajule.
9) Osta endale prillid blue light filtriga. NB! Silmaarst peab välja kirjutama. Ära otsi Internetist.
10) Osta endale vibreeriv massaažimasin (soojus+massaaž) ja tee iga õhtu massaaži kaelale ~30 min.
11) Liikuda. Näiteks joosta iga õhtu. Füüsiliselt olla aktiivsem, et veri jookseks.

Teed kõik need punktid ära?
Usu mind, mind aitas ja sind aitab kah, kui sa istud terved päevad! 5 aastane kogemus võitlemises migreenidega.
 
Kallevo 16. september 2022, kl 17.17
Aastaid tagasi oli mul virvendus kahe kolme kuu tagant. Hakkas tekkima kord nädalas. Lugesin,et see pole silmadest. Põhjus on peas veresoontes. Aitama pidi parmupilli mängides tekkiv vibratsioon. Ostsin õppisin mängima ja nüüd on kahe kolme kuu vahelised pausid. Soovitan proovida see pole nali.
 
Kallevo 04. jaanuar 2024, kl 21.01
Mängin ikka iga päev natuke parmupilli.Silmade virvendust ei ole olnud üks aasta ja kaks kuud. Soovitan.
Merike Veider 15. jaanuar 2024, kl 13.36
Auraga migreenihood.
did_1305161 23. jaanuar 2024, kl 15.28
Kas kellelgi on olnud sellist asja, et kumbagi silm näeb nagu omaette ehk vaade on kahekordne, kuid ühe silma kinni pannes, näeb teine silm normaalselt, nii on kui vaadata kumbagi silmaga eraldi. Selline topelt nägemine kestab paarist sekundist vahel kuni 2 - 3 minutini.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!