Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kööginõu
liha soolamine enne suitsutamist
 
Peeter 16. august 2007, kl 14.47
Tere,

tuli isu liha suitsetada (läbikasvanud searibi), sai poest mitu kamakat ostetud. Suitsetamine leiab aset kolme päeva pärast. Jäin mõttesse liha eelneva soolamise üle. Kuidas seda teha nii, et oleks söödavalt soolane? Soola vesilahuses? Kui kanges? Ise mõtlesin panna liitri vee peale kolm supilusikatäit soola ja siis vahetada mõnetunniste vahedega seda soolvett. Kas on paremaid (kindlamaid) plaane?

Peeter
 
just 16. august 2007, kl 15.22
paned päevaks liha külma soolvette (nii et toores muna peal ujub selline soolasus) ja enne suitsutamist lased lihal keeda magedas vees 10 - 15 minutit. Mässid marlisse või lükkad varda läbi ning siis kuuma suitsuahju ning kuskil 4 tunnikest suitsutad. Kui valmis siis on jube hea mugulsibula rõngaste ja peenleivaga nämma


maitse eristamiseks võid ühe kamaka küüslaugu ja pipraga enne ahju toppimist sisse hõõruda


Kirjuta ka kuidas tuli
 
una 16. august 2007, kl 18.52
Liha hoian samuti soolvees, kui suuremad tükid, siis paar päeva. Enne suitsutamist ei keeda, sest on selline suitsuahi, kus liha all pann veega, selle all plaat lepalaastudega ja kütan ükskõik millega, see ahju ei lähe. Ka on kraadiklaas, üle 100 kraadi lasta ei tohi, muidu hakkab rasvasem osa sulama.Aga oma 3-4 tundi vaja ikka lasta.
 
ei 16. august 2007, kl 19.53
keeda ka kunagi.
 
tuuletallaja 17. august 2007, kl 06.33
Meil kodus ei keedetud, vaid kuumutati nii kaua, kui veele tuli korraks tume ja tihe vaht peal. Ja siis suitsu!
 
tiiu 17. august 2007, kl 09.02
mina teen nii. määrin liha väljaspoolt paksult kokku liha üldmaitseainega või grill maitseainega, jätan 3-eks päevaks seisma, siis tõmban tihedalt ümber võrgu ja suitsetan. eriti hea tuleb, kui on õhem liha, mis annab kergelt rulli keerata. purustatud küüslauguga tuleb ka hea.
 
Pee 17. august 2007, kl 10.09
Nii, esmalt tänud nõuannete eest. Olen kindel, et igayks neist annab tulemuseks midagi eriti suupärast. Kõiki ma ei jõua täna ära proovida (liha ka ainult 3 umbes 2-kilost käntsakat). Olen hoidnud nõks üle 2 päeva soolvees (vett 3 korda vahetanud ka). Soola panin 3 supilusikat liitri vee kohta, ehk tiba kangemat kui kiirsoolakurke tehes. Ühe tüki kupatan ära ka enne ahju pistmist. Siis saab võrdlusmomendi kätte. Ahju puhul on tegemist esimese katsega seal liha suitsutada (tegemist on poes myydava kuumsuitsuahjuga - paksemast lehtrauast kest, tuli all, suits läheb mooda seina sees olevat kanalit ära, sutusutamissuits tekib plaadil olevast saepurust). Tulemustest annan teada kohe, kui suu tyhjaks saab.

Seniks head tervist,

Peeter
 
annekas 17. august 2007, kl 14.48
Peeter - mul samasugune ahi, sellepärast olen huvitatud kaua sa suitsetasid? Ja kas on vahet kui suur tuli seal all on? Tänud ette
 
Peeter 18. august 2007, kl 13.19
Tere,

soolamine ja suitsutamine õnnestus priimalt, 1/3 lihast sai nahka pistetud enne lõplikku valmimist. Soolsus oli paras söömiseks, pikemaajaliseks säilitamiseks (suure nälja ajal) vähevõitu - võib käest ära minna. Umbes 1,5 tundi kytsin ahju nii, et all oli umbes 3 põlevat halgu ehk siis keskmine tuli. Suitsukambri uks irvakil. Siis panin suitsu peale, et suitsu tuleks, ei või liiga lahja tuli olla. Kindlalt hoidusin liiga kõrge temperatuuri tekitamisest. Umbes 4 korda sai suitsupuru juurde pandud. Sellega läks veel umbes 2 tundi aega. Siis oli liha tume ja küps, kuid mitte keenud. Aga eks ta rohkem kaldub küpsuselt keedusingi poole, kui klassikalise suitsusauna singi poole. Minu suuga läks päris hästi kokku (samaaegselt puutus suuga kokku ka kyyslauk, värskelt soolatud kurk, must rukkileib, kodumaine õlu ja välismaine vein -vaheldumisi). Hea meel on eriti soolamise õnnestumise peale. Edu suitsumeestele ja -naistele!

Peeter
 
Peeter 18. august 2007, kl 13.21
Ahsoo, unustasin öelda, et kupatamine ei andnud midagi juurde antud juhul, ainult liha oli veidi vähem soolane. Seega võib rahumeeli ära jätta, v.a. kui liigne sool on tarvis kätte saada.

Peeter
 
Mare 20. august 2007, kl 08.43
Peeter, miks on õieti vaja soolvett nii mitu korda vahetada? Vene ajal sai ka tehtud, soola kogust ei mäleta, kahtlustan, et oli kangem, eelmisel päeval panime emailämbrisse soolduma, aga vett ei vahetanud. Kas alguses tuleb verisool? Tahan ka uuesti proovima hakata.
 
Peeter 20. august 2007, kl 09.46
Mare, ilmselt saab mõlemat pidi, nii kangema lahuse kui nõrgemaga. Mul oli seakylg hästi taine, verd tuli palju, seepärast vahetasin, et pilt ilusam oleks. Teie põhjus oli see, et ma tahtsin teha kaunis magedat liha, mitte sellist mis seisab pool aastat ja ükski kuri kärbes ka ei vaata sinnapoole. Kolmas põhjus oli see, et midagi muud ka ei osanud välja mõelda. Aga tänu foorumile ja iseenda nutikusele, oli tulemus ääretult söödav (praeguseks on 5 kilo liha jäägitult otsas).

Jõudu katsetamisel!

Peeter
 
Ragnar 29. märts 2012, kl 10.10
Lugesin huvi pärast erinevaid suitsutamise kommentaare ja tekkis soov ka enda kogemusi jagada.
Kõigepealt soolamisest. Võib teha nii kuiva soola kui soolveega. Olen viimasel ajal teinud soolveega: 6 liitrit vett ja 1 kilo soola. Et liha paremini pehmeneks, võib soola kogusest 10% lisada ka suhkrut, seega suhkrut 100 g. Soolata 3 päeva, lõpus pealt pesta ja leotada puhtas vees 1-2 tundi, et välispinna soolakontsentratsioon viia tasakaalu sisemisega.
Võib muidugi ka liha kuumutada enne suitsutamist (mitte keeta) 80 kraadi juures 1/2 tundi ja siis lasta samas vees jahtuda veel 1/2 tundi. See kiirendab suitsutamisprotsessi ja vähendab oluliselt soolasust. Minu jaoks jätab niisugune liha kuumutamine lõpptulemuse liiga magedaks. Vabalt võib selle etapi ka vahele jätta ja pärast liha leotamist see siduda ning kohe suitsuahju susata.

Suitsutamisel kasutan kahte termomeetrit: üks mõõdab ahju temperatuuri, teine liha sise temperatuuri. Esimene on mingi harilik termomeeter, teine spetsiaalne liha digitaalne termomeeter, kus andur torgatakse liha sisse ja on juhtme abil ühendatud ahjust väljas asuva näidupaneeliga (Soome toode). Selliseid termomeetreid olen näinud K-Rautta kauplustes, kusagil 350 Kr kanti. Hind on soolane, kuid need on paremad kõikidest teistest lihatemperatuuriest, mis reeglina on anduriga kokku ehitatud ja seepärast peab iga kord näidu teadasaamiseks suitsuahju ukse lahti tegema. Ning muidugi ei pea nad ahjus kuigi kaua vastu.
See, kes suitsutab umbkaudu, võib muidugi oma kogemustele viidates alati selliselt jätkata, olen ka ise kunagi nii teinud, aga täpne suitsutamine annab ikkagi hoopis teise kvaliteedi.

Suitsutamistemperatuur peaks olema vähemalt alguses mitte üle 80 kraadi, umbes 75. Liha sisetemperatuur on madal ja sellise ahju kuumuse juures tõuseb sisetemperatuur 55-60 juurde 3-4 tunniga. Küps on aga liha alles 71-72 kraadise sisetemperatuuri juures.80 juures suitsutades läheks selleks võibolla õõpäev, kuigi pole ise proovinud. Minu eesmärk on olnud ikka 10-12 tunni jooksul liha valmis saada, ei viitsi öösel üleval istuda. Seepärast olen läinud suitsutamise teise poole peal 80-90 kraadisele ahju temperatuurile. Põhimõtteliselt tuleks muidugi valida kompromiss suitsutamisaja ja temperatuuri vahel, kusjuures madalam temperatuur on alati parem. Eelnevat mõistes jääb mulle täiesti arusaamatuks, kuidas teised kommenteerijad suudavad suitsuliha valmis teha 60-70 juures suitsutades 5-6 tunniga. See on lihtsalt võimatu ehk tähendab ainult seda, et tegelikult nad ei tea oma suitsutamistemperatuuri ja suitsutavad oluliselt kõrgematel temperatuuridel.

Suitsutamine on pikk protsess ja seepärast peaks suitsuahjus, vähemalt teisel suitsutamispoolel, olema niiske keskkond. Muidu liha pealispind kuivab liiga ära. Võib nii vett pritsida kui veenõu ahju panna. Kui selliselt liha valmis suitsutate, olete saanud mahlase, suitsust läbi imbunud maiuspala.
 
õunauss 10. aprill 2012, kl 17.25
eks see katsetamise asi ole,"küps"liha saab 4 h ja suurema temp valmis,aga oleme teinud ka peaagu 18 -20h,madalama kuumusega,1 tund ca 120,kuivatab liha pealt ära-siis vaikselt 6-8....mida madalam temp seda parem ca 50-70,enne ei hoia soolavees,vaid süstime kanget soolalahust lihasse,üleliigne tuleb 1 h välja,ja soolane poole saanud,säilib ikka ka;
marlisse ei mässi
ja maitseaineid ei kasuta(see jääb ahjulihale)
 
sink 26. august 2013, kl 10.36
Mina soolan liha selliselt, et lahustan 1kg soola 5 liitris vees. Hoian liha vees 2 päeva. Liha tükid peaksid olema umbes kilosed, suuremate korral võib liha sees jääda magedaks. Seejärel nöörid külge ja ahju. Mina marlit liha ümber ei pane, kuna meeldib, et liha jääks mõnusalt tume ja suitsune. Suitsuahi on mul tehtud tavalisest 200 liitrisest vaadist külmsuitsuahi. Küttekolle on umbes 3 m vaadist eemale viidud. Singi suitsetamiseks läheb mul umbes 8 tundi. Kütan ainult kuiva lepaga ja hoian küllaltki väikest tuld. Liha jääb väga hea ja mahlane.
 
taluaegne külmsuitsusink 26. august 2013, kl 14.13
mäletan sellist suitsuliha tegemist ainult uduselt, sest olin siis üpris väike, eelkooliealine. liha pandi soola kuiva soolaga, seisis seal mitu päeva, vist isegi kuni paar nädalat. päris suured käntsakad seast, näiteks terve sea tagakints. soola vist vahetati, kui see veriseks muutus, on umbes nagu meeles.
siis laoti suitsusauna ja tuli tehti ahju. nõrga tulega 3 päeva suitsutati. eks öösel tuld ei lisatud, aga uksed-siibrid olid kinni, nii et see suits kuhugile ei pääsenud. tulemus oli mmmm.... milline liha. mage ja kuiv ja suitsune. säilitati aidas kirstus vilja sees ja säilis ikka väga kaua (selles talus polnud elektrit, rääkimata siis näiteks külmkapist). ega argipäeval suitsuliha välja võetudki, ikka siis, kui kallid sugulased külla olid tulnud või muidu pühad. aga see supermaitse on siiani meeles, kui siis sealt killuke lõigati.
 
ma 24. oktoober 2013, kl 21.18
kindlasti tuleks enne suitsutamist keevas vees kuumutada kuni keemiseni ..mitte lasta keema ja korjata pealt vaht !!! milleks? et eemaldada kusihape!
 
hm 29. oktoober 2013, kl 01.33
See saunasuitsusink on parim. Selle singi tunneb ära, kui pekise osa lõikepind on välisservas veidi kollakas ja peki lõikepind kare.
 
jupats 30. oktoober 2013, kl 10.20
Mina hoian kuu aega maitsestatud soolvees, siis paar päeva magedas vees ning seejärel riputan suitsuahju. Suitsetan nädal aega. Öösiti kustub ära. Väljas peab olema juba külm, siis õnnestub hästi.
Ribi küll nii ei suitseta, see tahab kiiret kuuma suitsu ja sooldub ka kiiremini.
 
lepahalg 04. november 2013, kl 17.42
mis asi see suitsupuru on ja kuidas kasutatakse ,
 
suitumeister 05. november 2013, kl 07.55
Ma suitsetan liha ainult kuiva jalakaga, pole vaja nii palju alla panna ja annab kaua aega parajalt suitsu, ka maitse on hea.
 
Rain 16. november 2016, kl 17.52
 
Toivo Kivi 01. aprill 2019, kl 15.34
Mina ei kasuta suitsuahjus puid, vaid kütan gaasipõletiga ja suitsu annan suitsugeneraatoriga. Gaasiga küttes on temperatuuri parem regueerida kui puudega.
alissandra 23. mai 2019, kl 21.52
Ei näe mingit mõtet liha pikalt soolas hoidmises ega ka mingis kupatamises. Oleme viimase aasta jooksul mitmeid kordi läbikasvanud liha suitsutanud. Liha töötlen nagu kuivsoola panekul, ehk surun lihatükke soola siise, nii et liha külge jääb soola, palju sinna parajasti jääb. Seejärel marli ümber, nööriga kinni ja suitsuahju. Suitsutamine kestab 4 tundi 95-100 kraadi juures. Raske on hoida seda ühesugust temperatuuri aga tulemus on väga hea. Esimene lihatükk saab otsa juba soojalt, lihtsalt nii hea on, et pole aega oodata millal maha jahtub. Kõige parem on muidugi mõni päev külmas seisnuna.
Toivo Kivi 29. juuni 2021, kl 13.36
4 h. liha suitsutamist on liiga vähe (kui suitsutamise asemel ei tee praeliha), mina olen suitsutanud vähemalt 6 - 10 h. nii, et liha sise temperatuur oleks 72*
karijaan 28. oktoober 2021, kl 11.05
Tere,

Ostsin ka endale suitsuahju https://www.bauhaus.ee/kuumsuitsuahi-skamet-gss-...

Proovisin siis liha teha ja tuli nagu keeduliha ja praemaitse liha sarnane "käkk"
Tegin nii:
1 kg seakaela karbonaadi (2L vett + 150g jämesoola) ja ööpäevaks soolduma
Kupatasin nö liha ära, aga vist lasin kogemata liiga kaua
Kuivatasin ära, panin marli sisse ja viskasin ahju
Tegin 6-7 tundi, temp kõikus seal 70-10 kraadi vahel (kütmiseks kasutasin lepapuid ja vahepeal viskasin lepalaaste hulka)

Kogenumad, andke palun hüva nõu, et liha jääks ikka suitsuliha mitte keeduliha praeliha käkk
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!