Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Feministi nurgake
miks nii öeldakse?
 
maike 22. oktoober 2005, kl 09.01
eesti keeles on teatud väljendid, mille kuskilt lugemise korral pean enne jupp aega mõtlema, mis öelda tahetakse.. no näiteks:

lause - "haigus on visa kaduma". mõeldakse seda, et haigus taandub aeglaselt, aga kasutatakse sõna "visa", mis minu arust tähendab just vastupidist (kiirelt, tõhusalt ja tragilt).

lause - "teeb sellega endale karuteene". mõeldakse, et teeb endale halba, aga "karuteene" kõlab just kui suur ja tubli/tugev teene.

vot selline mõte siis :)
 
nii.. 22. oktoober 2005, kl 09.33
"visa" assotsieerub ehk rohkem väljendiga "loll, aga järjekindel"
"karuteene" ehk rohkem jõulise, aga mitte eriti aruka teona..
 
maike 22. oktoober 2005, kl 09.55
"visa" - visalt edasi rühkima, ehk tahtejõuliselt.. ??
 
muu- muu 22. oktoober 2005, kl 11.28
Mulle tundub naljakas väljend "jube ilus".
 
tirts 22. oktoober 2005, kl 12.52
karuteene kohta oli selline lugu, et karu tahtis head teha ja kellegi laubalt kärbest tappa...aga noh, lõi liiga kõvasti ja mees suri (so. lühikokkuvõte siis)
 
hundu 22. oktoober 2005, kl 13.11
Aga minu arust on üliimelik sõna eesti keeles "hunnitu"!
 
:) 22. oktoober 2005, kl 13.30
mulle tundub äga naljakas vana eest mehe nimi - Heldur. tuleb kohe tahtmine hakata jutustama muinasjuttu kolmest vennast - Ihnur, Ahnur ja Heldur:)
 
maasikas 22. oktoober 2005, kl 13.34
veel paneb mõtlema selline sõna nagu "selmet". võiks ju siis kohe öelda "selle asemel et". kui vanatädi salme nii räägib, ei häiri, aga kui keegi noor inimene, siis on imelik.
 
krõll 22. oktoober 2005, kl 13.54
Vanatädi Salme ajal sõna selmet veel polnudki, see on miski keeleuuendus, meil omal ajal koolis tutvustati nö uudissõnu.

Aga nüüd tuleb pärl - RÜPERAAL. Valitsus ostis Banfgladeshist suure koguse odavaid rüperaale. Näiteks. Kas keegi arvab ära, millega on tegemist?
 
to maasikas 22. oktoober 2005, kl 13.56
Minul läheb alati hetk aega enne kui aju registreerib, mida see "selmet" tähendab. Kõrgharidus omandatud ja mitmed võõrkeeled suus, aga selle sõnaga on alati üks ja sama jama - ükskõik kui sageli ette satub. Värdsõna minu arust, nagu pastakast välja imetud ja ehk sellepärast ei jäägi kunagi meelde.
 
to Krõll 22. oktoober 2005, kl 14.04
 
Trips 22. oktoober 2005, kl 14.30
"Visa" ei tähendagi kiiret, vaid justnimelt aeglast edasiminekut. Et on küll raske, aga ikka liigub. Kui haigus üldse järgi anda ei taha, siis "visa taandumine" on optimistlik väljend. Ja "karuteene" kohta on jah, nagu eespool kirjutaja juba seletas, teene, mis hästi mõeldud, aga halvasti välja kukub. Karusid eesti rahvajuttudes just väga arukateks loomadeks ei peeta.
 
aga seletage hoopis... 22. oktoober 2005, kl 14.37
Kust pagan kohsat tuleb väljend sadas nagu oavarrest??? Mis krdi eriline sajuallikas see oavars on? Seletage linnatüdrukutele.
Minu eriline lemmikväljend on "röögib nagu ratta peal". Tatikana ma mõtlesin, et mis häda on kellelgi jalgratta seljas karjuda, aga pisut vanemana jagasin lõpuk ära, mis rattast tegelikult jutt käib. Üsna hirmuäratav väljend, kui selle peale mõtlema hakata :)

Ja Ihnur, Ahnur ja Heldur on väga hea leid :D
 
karuteene 22. oktoober 2005, kl 14.39
maike
vaja rohkem lugeda, siis ei peaks esitama ka naiivseid küsimusi.
 
sabado 22. oktoober 2005, kl 14.46
Naljakas, kui erinevalt inimesed mõtlevad. Karuteenel on jah terve lugu taga, seepärast ei tuleks selle pealegi, et see üks eriti tugev teene on:) Minu jaoks "visa" tähendab kindlalt sellist "läbi raskuste, aeglaselt, kangekaelselt", aga siiski millegi poole liikumist, mitte mingil juhul "kiirelt, tõhusalt ja tragilt". Siit läheb mõte edasi, et äkki sellepärast kasvõi foorumites on niipalju sõimu, lärmi ja vääritimõistmist, et inimesed ei kasuta mõisteid sugugi mitte samas tähenduses? Elus ka muidugi. Ütled kellelegi, et "mul töö edeneb visalt" ja ta arvab, et mul üks lust ja lillepidu käimas, samal ajal kui ma enda arusaama järgi suisa jännis olen?:P
 
kiki 22. oktoober 2005, kl 14.53
Mõelge kasvõi väljendi peale - visadus viib sihile. Seal ju mõte selles, et trotsid kõiki raskusi ja taksitusi, et eesmärgini jõuda.
 
kats 22. oktoober 2005, kl 15.47
Mis rattast siis jutt käib? Mis teha kui pea ei lõika:(
 
to maike 22. oktoober 2005, kl 16.11
Ehk ajasid kogemata sedamini sõnad "visa" ja "siva"?
 
kiisumiisu 22. oktoober 2005, kl 16.15
kes on kuulnud inkvisitsioonist, teab sellist piinamisvõtet nagu rattale tõmbamine. sealt ka kena väljend - röögib nagu ratta peal. sellise piinariistaga nimelt piinati inimesi surnuks. teate lapsed, ostke omale õigekeelsussõnaraamat ja võõrsõnade leksikon ja kasutaga neid. või siis vaadake vähemalt internetiallikatest, mida mingi sõna tegelikult tähendab. muidu jäätegi kirjaoskamatuteks.
 
maike 22. oktoober 2005, kl 18.19
eiei, saite minust valesti aru. väjendusin vist ebaselgelt. ma tean küll mida need väljendid tähendavad, aga lihtsalt, kui keegi neid kasutab, siis paneb mõtlema ja tulevad alati ka need teised mõtted, millega sõnad mulle "esimese pauguga" assotseeruvad :)
 
ma ei tea? 29. märts 2015, kl 12.00
Ma ei tea mis on karureene või mis se tähendab
 
keegi 29. märts 2015, kl 21.24
Sa eelmine seisid ja vaatasid kümme aastat seda teemat ja lõpuks ütlesid välja et ikka ei saanud pihta mis karuteene tähendab vä?

Oletame et Venemaa on karu. Karu tuli ja tõi enda arust hea ideoloogia mis osutus ebapraktiliseks ja muinasjutuks. Venelane on uhke et tegi eestlasele tehased ja industrialiseerimise mis osutusid kasutuks. Ilma et venelane aru saaks tegi ta eestile karuteene.
 
Marko 17. juuni 2016, kl 22.53
ja nüüd pooleteist aastat hiljem vaatan ja naeran.. Hea tekst, ilus ja segane keel.
 
jupa julla 18. juuni 2016, kl 01.18
oLEN it-MEES JA KEeleuuenduse sõunu tean, ika.
Eriline lemmik on "PÜLK" mida siis lolli peaga kasutasingi. Töötan pangas ja sain ühel ilusal oäeval teada, et nii 20ˇ-30 neidu ja 5 meest olid minu vastu seksuaalse ahistamise avalduse teinud. Mina elu sees naist ei puutuks, mul on kodus gummi naine. Mütlesin, et milles asi. Nad olid solvunud süna "Pülk" kasutamise peale, sest arvasid, et see tähendab mehe suguelundit. Ütlesin tihtipeale naljatledes, et las libistan pülga sisse. No ei lolle küll, it-st ei tea nad midagi.
Nüüd trennis tuli välja, et kogu juhtkonna mehed kardavad minu pülkka, aga nemad avaldust kirjutada ei julgenud, sest muidu peetakse pedeks. sELETASIN ÄRA JA nüüd tuleb isegi naljatlemisi, et nemad paneks pülga minu SISSE
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!