Mina elan üksi ja söön talvega ära paar kotti kartulit. No sellised tavapärase suurusega kotid, mingist valgest plastikust punutud tänapäeval, ehk kujutate ette.Kaalunud täpselt küll ei ole, mitu kilo see teeb. Söön peaaegu iga päev paar keskmise suurusega kartulit lõunaks, keedetult või ahjukartulitena.
Minu jutu mõte on selles, et üksiku inimese jaoks vajaliku paar kotti saab ju kätte üsna pisikese maalapi pealt ja selle ülesvõtmine peaks suht vähe aega ja vaeva võtma. Las siis vanainimesel olla, mille eest suvel hoolitseda ja mida talvel süüa, tuleks proovida see ainult mõistlikesse piiridesse viia.
Erinevalt lehmapidamisest (kus on valida, kas jah või ei, sest lehma ju kuidagi poolitada ei saa, :))) on KARTULIKASVATAMINE VÄGA PAINDLIK TEGEVUS - selle mahtu saab kergesti muuta.
Niisiis, arvestage sügisel välja, kui suurt kartulimaad TEGELIKULT tarvis on ja siis seiske selle eest, et kevadel (ainult niipalju ja mitte rohkem!) saaks üles haritud !!!! Ülejäänud maa tasandage ära ja külvake muru sinna! Päris niisama tühjaks ärge maad jätke, siis hakkavad igasugu umbrohud (ohakad, maltsad) seal vohama ja hakkab ema tänitama, et vat mis kole asi on tema peenramaast saanud. Kui muru on nähtav, siis niitke see ilusti üle (sest alguses kipub noore muru sisse umbrohtusid kasvama, mida tulebki niitmisega taltsutada). Sügiseks peaks juba ilus tihe rohi kasvama, millega on edaspidi vähe vaeva - 1-2x aastas niita, et pajud-lepad kasvama ei hakkaks.
Ja veel: jälgi, et su ema kartulipõllul oleks suve esimesel poolel kartulitaimed lopsakad, ilusa rohelise lehega. Kui on kipras ja keerdus lehtedega, kollasekirjud, kääbuslikud, siis on ilmselt mahapandav kartul viirusi täis ja tuleb osta emale korralik seemenekartul (see natuke, mis temal vaja, ei maksa ju palju). Kui on kahtlus, et maa on kurnatud, sest pole väetatud piisavalt, siis mingit väetist (kas sõnnikut v. graanuleid) tuleks hankida ja panna (sõnnik siis sügisel, graanulid võib kevadel vakku panna). Mõte on jällegi selles, et mingit haigusest või näljast kidurat kartulimaad ei tasu pidada, sest see annab võrreldes mahapanduga vähe saaki ja nõuab jällegi suuremat pinda ja rohkem mõttetut tööd.