Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Feministi nurgake
meenutamaks nõukaaja noorust
 
Vanamees 12. aprill 2008, kl 17.56
Mis sel nõukaajal viga oli..??
1. See oli ilmselt ainuke riigikord maailmas, kus sa võisid tööl end rahulikult välja magada ja selle eest said veel palka kah..
2. Said oma isiklikku varanduslikku heaolu riigi arvelt parandada: see vast ainuke riik, mille tagant võisid mida iganes ära varasatada ja siis kas ise seda staffi kasutada või soodsalt rahaks teha. Tuletage meelde kasvõi nõukaaja lõppu, mil tollased kolhooside/sovhooside pomod sisuliselt omad majandid paljaks varastasid ja pole keegi kuulnud ega näinud, et kedagi selliste tegude eest ka vastutusele võetud oleks.. Praegu ju kõik äärmiselt lugupeetud ärimehed.. Keegi ei tunne huvi, kust nende nn algkapital pärit on..
3. Arstiabi oli kättesaadav igaühele, mitte niinagu praegu, mil pead oma perearstile pääsu nädalate kaupa ootama. Ma ei räägi kvaliteedist, vaid süsteemist. Praegu on ju nii, et ka raske raha eest eraka juures käies pole kindel, kas ja mis abi sa saada võid.. Paljud arstid ju praegu veel nõukaaajast pärit..

Ok, see selleks ja ega ma kah seda vana korda enam tagasi taha..
Üks asi on küll, mis kardinaalselt erinev olitänasest riigikorraldusestja mille üle mul päris kurb meel on: sel paljukirut nõukogude korral oli tunduvalt rohkem asja oma järelkasvuga kui praegusel eesti riigil.. Tuletage meelde kasvõi suviseid (pioneeri-)lastelaagreid, millest enamus lapsevanemale kas täiesti tasuta või siis suhtsümboolse raha eest.. Samuti oli enamus huviringe tasuta..
 
javeel 12. aprill 2008, kl 18.53
tegelikult on ju pionoor -teerajaja, pole ju skaudil ja pioneer-instruktoril mingit vahet. Kui võtta see õõnes Suur ja murdmatu- õhkamine ära ,siis eht skaudid
 
peip 12. aprill 2008, kl 18.55
Ma olin siis veel nii väike aga mäletan Balti jaamas gaseeritud vee automaate klaasidega. Hea vesi oli :)
 
võrdsus 12. aprill 2008, kl 19.35
Enamus inimesi oli ja elas suhteliselt võrdsel tasemel. Ei olnud suuri majanduslikke erinevusi. Seetõttu oli ka vähem hõõrumisi ja vihavaenu. Ka koolivägivalda oli kordades vähem. Riided olid ka kõigil enamvähem samasugused, väga lihtsad, elementaarsed, väikeses valikus. Sedasi ei tekitanud see suurt tähelepanu ega konflikte. Peaaegu üldse polnud ka ajuvaba ilusalongi/solaariumi jms tibibuumi. Naised olid üldse naturaalsemad ja hakkajamad igas asjas.
 
terts 12. aprill 2008, kl 19.36
oli jah hea vesi.....aga see tünni seest müüdav kali oli kah hea!!
 
terts 12. aprill 2008, kl 19.38
ja kusjuures imelik, et seal gaseeritud vee automaadis seisid klaasid- kes soovis kasutas- ja isegi keegi ei varastanud neid ära!
 
40+ 12. aprill 2008, kl 19.43
mida head oli nõukaaajal? korter oli olemas, üür oli väike ja kõigil oli töö olemas. aga praegu ....... ?
 
nämm 12. aprill 2008, kl 19.53
Tünnikali oli jah superhea. Veoauto järel saabus hommikul 6 üksteise taha haagitud tünni, seegi tore vaatepilt. Nähh tänased kapitalistid ei suuda enam seda asja organiseerida!

Toidupoodides klaaskoonustest müüdavad lahtised naturaalselt pressitud ukraina mahlad olid ka väga head. Nüüd viimasel ajal on neid ka tasapisi taas müüki tulnud, kuigi pakkides. Kirsimahl, murelimahl, kõrvitsamahl, ploomimahl... ja palju muudki head viljalihaga mahla (mitte kontsentraadiloputist) kõik oli siis juba saadaval.

Kevadperioodil kasemahl oli üks lemmik. Seda sai ka igast poest klaasiga juua, 10 kopikat maksis. Aga kuhu see kasemahl nüüd jäänud on?

Glasuurkohukesed kaalusid tervelt 100 grammi ja neid oli kahes variandis: vähema rasvaga suht kuivikkohupiimast 10 kop hinnaga ja teine imemaitsev rasvasem 14 kopikane. Osteti kiiresti ära kuid sai ikka kui õigel ajal poodi minna.

Põltsamaa tuubimarmelaad hiigelsuures tuubis, hapukas ekstrakt Kosmos väiksemas tuubis, dropsikommid pulgas, imemaitsvad Kalevi kommid piisavas valikus, isegi pulgakomme tehti kukekujulisi. Need kõik olid laste lemmikud.
 
korteriüür 12. aprill 2008, kl 19.58
Kolmetoalise korraliku korteri üür oli 12 rubla kuus, mis moodustas umbes 10% ühe pereliikme kuupalgast. See üürimäär oli seadusega kinnitatud ja olenemata asukohast. Kui eramajaomanikul oli üüriline, siis ei tohtinud ka tema rohkem üüri küsida.

Elekter maksis 2 kopikat kWh, vesi oli vist 4 kopikat kuupmeeter. Küte oli üliodav. Üldiselt kommunaalarved ei koormanud peresid üldse.
 
transport 12. aprill 2008, kl 20.04
Autosid oli vähe, foore oli vähe, seetõttu liiklus sujus hästi ja kiirelt. 20.liini ekspressbuss kimas Mustamäelt Kaubamaja juurde pool teed stabiilselt 60...70 km/h ehk siis loetud minutitega oli kohal. Trollibusside liikumisintervall oli aga tipptunnil 1...2 minutit iga liininumbri kohta. Elektrirongidel oli kõigil 6 vagunit ja need liikusid iga veerandtunni järel.

Tänane autohullustus on lihtsalt nuhtluseks.
 
e 12. aprill 2008, kl 20.04
Enamus inimesi vois vordsel tasemel olla ga mille kulul- praegu inimese elatustase soltub temast endast, kui sa oskad oma eluga midagi peale hakata ja nuppu on void vaga head raha teha, kui arstiks opid teenid rohkem kui tanavapyhkija.

Mul tunne et pooled inimesed siin yldse ei motle,noukajal topiti toitu saasta,lastekommides kasutati myrgiseid aineid varvimiseks, kedagi ei kottind!


tanaopaeval voivad enamus olla kollased uudised- parem kui oleks uudis nagu veneajal kuidas purjutav miilits lasi 40 last maha taispeaga rannalaagris,ooops, sed aei loetud ju, see varjatati valitutse poolt ara.

Inimesed on ikka toesti idioodid :) minge hiinasse ja elage valede sees, koik kirjatykid on yle vaadatud valitsuse poolt,valismaale minna ei saa jne. Ainult laks inimene meenutab heaga nukaaega,see tahnedab et kui pudel viina kaes istusid/voi sobranna suitsu tegid pool paeva tood tegemata oli korter ikka olemas.
 
... 12. aprill 2008, kl 20.08
vastuväitena e(20:04)'le:
nõukaajal toidusse topitud saast oli naturaalne, lihtsalt madalakvaliteedilisem liha jms, mis polnud kahjulik, lihtsalt maitses halvemini. tänapäeva maitsvate toitude keemia on sootuks mitu järku hullem.
 
päev 12. aprill 2008, kl 20.35
ja tänapäevale ei varjata ja ei varastata? kus sina küll elad?:)
oli mis oli, inimesed ennast surnuks töötama ei pidanud. arstiabi oli parem (v.a. hambaravi,kuid ka siis olid head arstil, lihtsalt ...kasutatav materjal oli viletsam). perele jagus rohkem aega, seltsielu oli elavam. tänapäeval taandub kõik rahale. ja seda juttu, et kes õpib, sellel on hea palk, mine räägi oma vanaema kassile. hea töö saad ainult headele tutvustele või "käsi-peseb-kätt" poliitikale.

aga üle prahi olid suvised malevad. neid enam pole ja vist ei tule ka.
 
smurf 12. aprill 2008, kl 20.48
Egas see, et inimene meenutab rõõmuga migneid detaile ei tähenda, et ta annaks hääle nõukaaja tagasitulekule. paraku osad inimesed peavad ainuõigeks eitada igasugust minevikku, vaadata sellele vaid negatiivse pilguga, kuigi ... kes minevikku ei mäleta elab tulevikuta peaks ju ka täna töötama.

Meil oli küll lõbus nõukogudaegne lapsepõlv.
 
e 12. aprill 2008, kl 21.05
to:...

Oli ta jah :D kas sa artikleid yldse lugesid kui Eesti aeg tuli tagasi mis seal kukekommides kasutati?? Sama varvainet mis su pliiatsites oli!

mmm..votame naiteks selle ninarohu mis apteekides valmistati,veel kuni moni aasta tagasi- see keelati ara sest see oli toksiline, ei oleks tohtinud yldse kasutada aga nouka ajal maarisid koik sellega.

Tosiselt ka, mine arene, tanapaeval on standardid puhtuses/koostises millest tuleb kinni pidada, kui tahad 100%naturaalset toitu ostad orgaanilist, tead et saad mille eest maksad.
 
dvd 12. aprill 2008, kl 21.11
Et 30 aastat tagasi olid teised standardid lisaainete suhtes, on täiesti normaalne. Samad standardid kehtisid ka imperialistliku kapitalismi küüsis olnud riikide territooriumil, sest polnud tõestatud mingi aine kantserogeensus näiteks. Hambaravi ei olnud ka mitte kusagil 30 aastat tagasi sellisel tasemel, nagu täna Eestis. See käib üldise arengu alla.
 
dvd 12. aprill 2008, kl 21.15
Need tänased normid on tegelikult ka üks anekdoot. Näiteks kosmeetika saab peale märgi 'looduslik', kui seal on üle 1% mingit looduslikku naturaalset komponenti. 99% on puhas keemia, aga ikkagi 'looduslik'.
 
to: e 12. aprill 2008, kl 21.16
Kas su vanemad elasid kuskil õitsvas kapitalismiriigis selajal kui ülejäänud piinlesid nõukakordses riigis? Kuidas sul õnnestus siia ilma üldse sündida kui kõik nii tappev ümberringi oli???
 
e 12. aprill 2008, kl 21.34
to: e

Ei elanud. Aga ma ei leia et riigis nagu Noukogude Liit elu oli hea, inimesed olid nagu loomad, tootasid said palka yhtmoodi, syya ei saanud korralikult osta, et midagi saada mis teistmoodi oli voi haruldasem pidi kellegile p*rsse pugeme,idiootne viina joomis kultuur,jneeeee.

Ma toesti lihtsalt ei leia midagi positiivset, inimesed voivad vinguda kui palju tahes tanapaeva elu yle,aga tanapaeval on sul voimalus ise ennast yles tootada ja reisida,minna poodi osta banaani,apelsine jne niipalju kui hing ihaldab. Sind ei topi keegi vangi kui keegi su peale kitub voi kui sa avaldad arvamust et valitsus suckib- selle eest oleksid sa noukajala juba KGB kongis istumas kui oleksid oelnud et elu siin riigis sakib. Raakimata internetis istumisest..hea tross peab olema et igatseda mingi brutaalse idoodi juhtiud riiki taga :D
 
dvd 12. aprill 2008, kl 21.49
e
Mul on kahju, et sa kasvasid üles väga vaeses peres. See pidid tõsiselt vaene pere olema, sest keskmise palga eest sai juba päris hästi elatud, rääkimata näljast.
Ka ei saa mina aru sinu KGB kartusest. Kõik rääkisid ümberringi anekdoote valitsusest, KGBst endast ja kinni selle eest küll ei pandud.
Tegelikult inimesed ei igatsegi riigikorra muutust, et NL tagasi tuleks, vaid väljendavad arvamust, et tavaline inimene elas siiski üsnagi jõukalt sel ajal (välja arvatud mõned väga vaesed, keda on igal ajal olnud ja saab olema).
 
kirevaid killukesi... 12. aprill 2008, kl 21.57
- valitus/partei ja rahvas elasid kumbki justnagu omaette
- kui poliitikasse ei torkinud, siis polnud vaja midagi karta
- teatris käidi regulaarselt, kinosid oli Eestis mitusada
- raamatuid loeti tollal kümneid kordi rohkem kui praegu
- peaaegu iga pere käis metsas marjul ja seenel, tervislik ju
- paraadid olid läbipunased, kuid marsimuusika tegi hea tuju
- narkomaane ja narkomaaniat ei eksisteerinud üldse
- kõigi jaoks oli kohustuslik tasuta tuberkuloosikontroll
- mitmeid muid tervisekontrolle pidid ka kõik läbima
- rannas käidi väga aktiivselt, KloogaRand oli ilus ja korras
- sport oli väga populaarne ja varustus ei maksnud pea midagi
- kooli kehalise tunnis võimeldi pesuväel ja oldi ka rahul
- koolides valitses kord, ka vahetundides, õpetajaid austati
- viin oli odav,kättesaadav kuid noored nii ei joonud nagu täna
- kultuurimajades tegevus õitses, taidluskollektiive oli murdu
- tänavad olid augulised ja tolmused, kuid keegi ei kirunud
- mobiile polnud, tavatelefone vähestel, kuid suheldi aktiivselt
- läänepiir oli suletud, kuid ida suunas avastamisruumi palju
- kartulisalat, rosolje, õunamahl ei puudunud üheltki peolaualt
- oma aedades kasvatati piisavalt värsket juur- ja puuvilja
- seebid, pesupulbrid, shampoonid, värvid olid kõik Eesti toode
- rahast jätkus ja enne 80ndaid oli ka piisavalt kaupa poes
- inimestel oli aega tegevustesse süveneda, põhjalikumalt teha
 
dvd 12. aprill 2008, kl 22.07
Et ehitushindadest aimu saada, siis toon siia vastava näite. Minu sõbra vanemad ehitasid 70-ndate keskel ühekordse palkmaja, mis oli vooderdatud valgete telliskividega. Maja maksumuseks kujunes ca 1000 rubla. Pereisa ise ehitas, tööraha siin ei ole. Maa oli muidugi riigilt tasuta. Tavaline lahja kuupalk oli kusagil 100 rubla kandis, pere peale siis ca 200 rubla. Siit siis maja maksumuseks ca 5 kuu pere sissetulek. Kes viitsis tööd rabada, selle palk oli muidugi suurem ja vastavalt sellele maja maksumus siis vähem, kui 5 kuu pere sissetulek.
Neid numbreid siia kirja pannes hakkab endal ka imelik, kui odav see ikka oli.
 
to: dvd 12. aprill 2008, kl 22.57
nõus sinuga
Vanamees
 
smurf 12. aprill 2008, kl 23.05
OK, mul endal ka positiivseid lapsepõlvemälestusi aga:

- maad, kortereid jms ei antud kõikidele. korterijärjekorrad olid ikka megad.
- telefonijärjekorrad (telefoni saamise järjekorrad).
- autoostuload, mida ka jagati kui kulda (õnneks oli muidugi ühistransport suurepärasel tasemel ja inimesed harjunud ka seda kasutama).
- raha elamiseks jagus aga ... poest sai selle eest vähe osta. lihasaadused, viinerid jms "luksuskaup" oli defitsiitne ja kõikidel ei pruukinud poes tutvuseid olla (räägin 80ndatest, sest seda aega ma mäletan, enne olin liiga väike). Riietest, jalanõudest jms'st ma ei räägigi. Neid enamvähem lihtsalt ei olnud saada (kenasid vähemalt).


positiivne oli see, et inimesed ei pidanud nii palju muretsema ja vaeva nägema, et inimese moodi ära elama. tööd oli, mingi eluase anti ikka, arstiabi jms oli tasuta. jah, osad meist siin on edukad jne aga just sellel vanemal ja vaesemal otsal oli eluga kergem toime tulla. pole siis ime, et nad egdari poolt hääletavad, kes nende eest hoolitseda lubab.
 
dvd 12. aprill 2008, kl 23.27
smurf
Miks sa turule ei läinud, kui lihasaaduseid tahtsid saada? Eestis pole vist sellist aega olnudki, kus turul letid oleksid tühjad olnud. Räägin ka 80-ndatest, kus juba iseseisvat elu elasin. Komisjonist sai ka välismaiseid riideid, kui poes tuttavaid ei olnud. Ise siiski sain poest kõik kätte ja ilma tutvusteta. 80-ndate lõpus oli vist jah nii, et said ainult komisjonist või siis olid ka juba tavapoes turuhinnad ja vahet polnudki.
Esimese auto ostsin ka turult, kasutatud (uus tundus liiga kallis, aga põhimõtteliselt olid olemas).
Kortereid osteti-müüdi, nagu tänapäevalgi. Lihtsalt tegid korterivahetuse ja maksid mingi summa mustalt peale (omad kogemused, sest meeldib avaras korteris elada).
Telefoniga oli tõesti nii, et kui sinu piirkonda ei arendatud, siis ei saanud ka mitte kuidagi. Tõenäoliselt vahel ikka vabanes mingeid numbreid ja ju neid müüdi ka, aga seda oli kindlasti väga vähe ja ühes piirkonnas elasin päris pikalt ilma telefonita. Samas kui piirkonda arendati, siis said kõik, eranditult.
 
maal(i) 13. aprill 2008, kl 01.31
Omaette fenomen nõukogude ajast oli maapiirkondade areng ja tase. Igas maakolkas elu kees, oli rahvast, oli tööd, palgad olid paremad kui linnades, korralik korter uutes kek'i majades anti maaletulijaile loomulikult kohe tasuta. Maakoolid, ka kõige väiksemad, olid lapsi täis. Peaaegu igasse metsakolka talusse veeti elekter (tasuta!), igas külas oli postkontor ja külapood mis paremini varustatud kui linnapoed, igas kolhoosikeskuses kerkis uhke kultuurimaja. Laudad olid loomi täis, igal põllulapil midagi kasvamas, lisaks tehti defitsiitset põllumaad veel juurdegi võsade ja soode arvelt.

Miinuspoolele kirjutaks suure joomarluse ja lodeva elustiili maakatel, samuti kolhoosi/sovhoosivaraga ükskõikse ümberkäimise, mistõttu omakorda töödistsipliin lonkas. Sellegipoolest saak päris maha ei jäänud. Traktoristid tegid ikkagi hiigelraskeid pikki päevi järjest, saades selle eest muidugi väga häid palga- ja preemiasummasid, millest isegi linna suurtehaste juhtivfiguurid unistadagi ei osanud. Abiks olid ka suvisel heinaajal malevanoored ja sügisel üliõpilased/õpilased kartuleid noppimas. Septembrikuu läks ülikooli loengute asemel ikka kolhoosis olles. Aga tulemus oli ju hea - terve Leningrad vist sai ära toidetud. Kui nii võtta, siis Eesti eksport ületas tollal mitu korda impordi, seda enamuse kaubagruppide osas.

Aga mis on saanud nüüd meie "andekate" kapitalistide juhtimisel? Ainult vahendada osatakse ja hiigel-vaheltkasusid nöörida, kuid realselt toota enam mitte midagi.
 
Puhh 13. aprill 2008, kl 09.59
Kollase kaljavaadid ja kali 3 kopikat liiter ;))
 
e 13. aprill 2008, kl 10.04
to: DVD

Vaesusega pole siin mingit pistmist, kas sa vaidad et veneajal sa said poodi minna ja mitu kilo banaani/kiivit/apelsine/jne osta, koik oli talongidega tapselt ara jagatud. Taielik nomedus ju.

Vene aja sojavaes nakatati tuhandeid mehi hepatiiti- kuna sojavaes tehi KOIK mehed sama systlaga, ja enne kui vaidad et ei ole nii on sellega isiklik kogemus,tore eksole?

Mottetu rabamine kais, inimestel pikad paevad poldudel,kas tahtsid voi mitte, kas kooliga mindi voi tookohaga, mille nimel? Tana lahed ostad poest kartulit ja ei pea ennast nikastama. Ei ole ka seda joomakultuuri,kus noored keskeas mehed sureksid maksaprobleemidesse kuna neil pole peale tood mitte muffigi teha kui puu all istuda ja viina juua,ei ole ka kultuuri et kui mees naist loob mees saab karistamatult ara jalutada,tanapaeval on 0 tolerants selle suhtes..jne.

Nouka aeg sakkis,ainult laisk inime saab seda aga igatseda.
 
Veel lisaks 13. aprill 2008, kl 10.12
Nii pehmet puuvillast ja linast voodipesu enam pole v maksavad tuhande krooni ringis (pole nii kalleid proovind, küll näind ja mõtlend, et kas...).

Kindlasti oli nõukaaegne toit keemiavabam pregusest.

Nõukaaega tagasi ei igatse, aga .... tore meenutada, et oli ka midagi VÄGA hääd, mida enam kahjuks pole.
 
on see võimalik.. 13. aprill 2008, kl 10.52
ei olnud sel ajal viga midagi,tulime uude riiki kõik kõhud ees ja kõrge vererõhuga,teksad jalas ja autod istumise all ja vean kihla,et kui piir lahti ja kauplused kaupa täis poleks keegi omast riigist rääkinudki,või mis?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!