Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Shovinisti nurgake
kas tere hommikut või tere hommikust?
 
uriini gurmaan 24. oktoober 2014, kl 19.48
tere hommiku kust.
 
Teeme asja selgeks 09. detsember 2014, kl 14.29
Vanad eestlased ütlesid: "Tere hommikust aega!" või "Tere õhtust aega!". Hiljem need väljendid lihtsalt lühenesid, st sõna "aega" kadus tagant ära.
Aga tavakasutuses on õiged mõlemad variandid.
 
Veel üks kääne 10. detsember 2014, kl 12.16
Imestav kääne sõnast "noku" - tohoo till ae!
 
JustKust 18. detsember 2014, kl 22.27
Õlut ma tahan, kust ma saan?
 
Olen ka kuulnud, et 23. detsember 2014, kl 07.56
õige olevat "hommikust (aega)".
 
õige on 28. detsember 2014, kl 11.34
 
ikke 30. detsember 2014, kl 20.00
ummokust!
 
Oll 04. aprill 2015, kl 13.24
Vananenud lühend hommikusest tervitusest ongi arusaamatu. Kirjakeeles õige peaks olema "tere hommikust aega". Lihtsalt "tere hommikust" ongi juba släng(lühendatud/mugandatud), sest jätab ära ühe sõna "aega". Öelda "tere hommikust" jätab arusaama, et justkui polekski hommik, aga tervitaja(ajarändur) tuleb hommikust.
"Tere hommikut" on oluliselt selgem ja arusaadavam, sest tervitad ju hommikul ja soovid teretatavale head hommikut. "Tere hommikust aega" on siiski korduva rõhutusega, sest hommik ongi päeva algusaeg ja sõna "aega" tervituses eraldi rõhutada on minu arust üleliigne. Seda enam tundub vale vanemast ajast tervituse lühendatud versioon "tere hommikust"

NB! Keeletargad võiks ka kirjakeeles korrektuure teha ja tunnistada õigeks "tere hommikust aega"(soovin sulle ilusat hommikust aega) ja "tere hommikut" (soovin sulle ilusat hommikut).

Mina jään endale kindlaks ja kasutan "tere hommikut" nii kõnes kui kirjas.
 
paabel 04. aprill 2015, kl 18.37
Mulle on alati tundunud imelik kui keegi räägib tere hommikut.. mis kut? Hommikust, päevast, õhtust! Mitte hommikut, päevat, õhtut!
Kui ma esimest korda kuulsin sellist ütlemist, siis arvasin, et see räägib lihtsalt imelikult, siis sain teada, et väga paljud räägivad hommikut. Kas see on mingi murdeline jäänuk, ei oska öelda. Meie kandis nii ei räägita.
 
tere hommikut! 05. aprill 2015, kl 14.07
Nii on korrektne, hommikust-ütlevad maainimesed, lihtsustatult.
 
piia 05. aprill 2015, kl 17.41
tere hommikut! Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Nii on korrektne, hommikust-ütlevad maainimesed, l
> ihtsustatult.
Ohhoo, meeldiv kuulda, et maainimesed on rohkem koolis käinud ja kirjakeelt paremini oskavad!
 
kummikust 13. aprill 2015, kl 09.43
lihtsalt "hommik!"
 
sam beaver 23. aprill 2015, kl 19.45
Tore ummikust
 
tark 2 13. juuni 2015, kl 13.26
õige on hoopis ommuk, aga kui sa täpsemalt teada tahad, loe siit:

http://keeleabi.eki.ee/index.php?leht=8&id=104
 
lugesin ÕS-ist 06. juuli 2017, kl 12.28
hommik <8:-u>. ▪ Tule hommikul. Päev on alles hommikus. Tuul pöördub hommikusse (itta). Jäi magama vastu hommikut, hommiku eel, hommiku eeli, hommiku poole ööd. Tere hommikut! ARGI: tere hommikust!

Suht selgelt must-valgelt kirjas. Aga keegi kiviga ei viska, kui "Tere hommikut!" asemel "Tere hommikust!" ütled :)
 
mäh 07. juuli 2017, kl 10.36
või siis vastupidi - vrd argi: Tere hommikut! - ikka õs-ist.

hommikune <12: -se>. Hommikuse unega inimene. Sööb, võtab hommikust (hommikulist). Hommikust ööd hakkas sadama (vastu hommikut). Tere hommikust!, vrd argi: Tere hommikut! Vara+hommikune, täna+hommikune, kevad+hommikune
 
ja veel kord 07. juuli 2017, kl 10.38
ikka õs-ist

tere. Tere hommikust, päevast, õhtust!, vrd argi: tere hommikut, õhtut! Tere tulemast näitusele! vmo: Tere! – Tere jumalime! Ebameeldivat üllatust väljendavad: Tere hommikust! Tere talv! tohoh, või veel
 
Karu82 18. märts 2022, kl 11.57
Tere hommikut on tõesti rõve, nagu ka tere õhtut. Austame ikka oma esivnemaid, kes tarvitsesid öelda, Tere hommikust aega ja analoogselt ka teisi aegasid. Tere Hommikust on sellest lihtsalt lõhem versioon, kellele ei meeldi siis kasutaga hommikut, täpselt nagu ka sepikut :)
 
Karu82 18. märts 2022, kl 12.00
Piia, kas Sa nüüd väidad, et maainimesed on rumalad ja eksivad ja linnavurled on nii targad, et ütlevad nii, kuidas õigeks peavad?
 
Karu82 18. märts 2022, kl 12.04
Aga olgu kuidas on. Jõudu Teie arutlemisele, loodan, et jõuate ükskord sinna välja, kuhu plaanis oli.
Palju rohkem riivab kõrva ja isegi alandab, et enamus eestlastest kasutab sõna Kelle käändes valesti. Selle asemel, et öelda kellelegi, öeldakse ikka ja jälle kellegile - erk siis valesti. See on aga tõsine viga. aga nagu ennist ütlesin, siis jõudu arutlustes..
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!