Shovinisti nurgake
Eestlane vs soomlane
 
m 15. detsember 2009, kl 11.53
Mis te arvate, kas oleme ühtmoodi soome-ugri hõim või oleme erinevad? Kes on soomes elanud, milliseid kultuurilisi erinevusi olete näinud?
 
soojad sönad 15. detsember 2009, kl 12.40
oleme väga erinevad. meie kultuuriruum rohkem sarnane rootslaste ja sakslastega. mina isiklikult ei haakunud nende möttemaailmaga, ei allaploole vööd huumoriga. ropendamine,tänavkultuur( ole kord mönel öhtusel vabaöhukontserdil)
väga toredaid tuttavaid ja tegelikult ainult positiivsed muljed tööst,aga elada seal ei taha just sellepärast
NB 20 aasta elamise kogemus soomes
 
fe 15. detsember 2009, kl 12.40
Soomlane on kõvasti ebaviisakam kui eestlane. Samuti aeglane ja uimane (v.a klienditeeninduses) :P
Seda nimekirja võikski loetlema jääda. On omad plussid ja miinused mõlemal rahvusel.
 
m 15. detsember 2009, kl 13.13
Mismoodi nad siis ebaviisakamad on? Tulevad otse ütlema?
Kas soomlaste jaoks palgast rääkimine on tabu?
 
ausam 15. detsember 2009, kl 13.14
Eestlane on ebaausam ja ahnam kui soomlane, aga ka rõõmsam.
 
irw 15. detsember 2009, kl 13.37
ei teadnudki et maakeeral on keegi eestlasest ebaviisakam.. Vaadates kas või selle sama foorumi..
 
fe 15. detsember 2009, kl 13.45
Soome mees ei tee naisele ust lahti, soomlane s*tub, tatistab jne sinna kuhu juhtub (kui eestlane teeb nii, siis soomlane 3x hullemini).
Oleneb, mida otse ütlema :)

See on jälle soomlaste pluss, et ei mõelda asju üle, ollakse rõõmsamad ja rahulikud.
 
muskusveis 15. detsember 2009, kl 13.49
Ma elan turismi piirkonnas Eestis kus käib tuhandeid somme suvel. Peaks ütlema et väga lärmakad (olenemata vanusest), suured joodikud ja endast väga heal arvamusel. Kindlasti teistsugused kui eestlased.
 
12 aastat soomes 15. detsember 2009, kl 13.53
nii üldiselt: soomlased melanhoolsemad, kurvameelsemad ja aeglasemad, kinnisemad ja vaiksemad kui eestlased, kaeblevad palju pisiasjade üle. Eestlased särtsakamad, positiivsemad, kuid kadedamad, avameelsemad, näevad ehk rohkem tervikut kui üksikasju.
 
neiu 15. detsember 2009, kl 17.01
kas kellelgi mingeid konkreetseid näiteid ka on, kuidas soomlasega tõsiselt tülli on mindud?
 
Dee 15. detsember 2009, kl 17.49
Ärge suhelge madalama klasse soomlastega - teadlaste ja haritlaste hulgas on äraarvamata hulk pärleid (nagu igal maal). Ainult sügavalt loll teeb mingeid järldusi vaid rahvuse baasil.
 
anx 15. detsember 2009, kl 18.10
Elan soomes ja arvamus neist suht null. K6ik eelnevalt väljatoodud negatiivsed asjad on täppi pandud. Alguses tundusid nad jah s6bralikud, aga soomlased ise vihkavad ka yksteist.
 
fe 15. detsember 2009, kl 18.28
On küll, mida sa täpsemalt kuulda tahad? :D
 
m 15. detsember 2009, kl 19.25
Mina (teemaalgataja) tahan kuulda kõike. Olude sunnil pean minema ise sinna elama ja pabin on sees.

Dee- aga kust on tekkinud siis arvamused, et prantslased on head armastajad ja inglased külmad jne jne? Täiesti tühja koha pealt? Mingeid suuri üldistusi pole küll kunagi tark teha, sellegipoolest huvitab mind inimeste arvamus ja nende kogemused.
 
fe 15. detsember 2009, kl 20.13
No ega nii ei saa öelda, ütlen seda mida mina näinud olen ja nende põhjal, kellega kokku puutunud. Ehk sina satud väga meeldivate inimeste otsa! :)
Iga inimene käitub ju erinevalt. Ise eelistan iga kell eestlast soomlasele. Nt. töö juures sind võidakse mitte sallida, sest sa oled võõras, räägitakse taha, üritatakse välja süüa. Aga end peab kehtestama.
Soomlane on tegelikult väga arg.
 
rd 15. detsember 2009, kl 20.19
Soomlased on sisemisest uhke rahvas. Keegi ei taha, et temaga suheldakse üleolevalt või nähvates või et kaasvestleja lõpetab, huvi tundmata, kas ma temast üldse aru saingi, kas mul oli äkki veel midagi lisada jne. Seetõttu ongi välja kujunenud lugupidav, vestluspartnerile keskenduv ja temalt tagasisidet ootav suhtlusstiil. Eestlasele võib tunduda liiga pikaldane ja mämmutav, soomlane tahab aga kindel olla, et ta teist oma liiga vähese keskendumise või kärsitu lõpetamisega ei solva.

Soomlasega tõsiselt tülli lähed siis, kui ilmutad ülbust. Välismaalased võivad sellele mitte pihta saada ja valesid järeldusi teha (et soomlane on tuim või tossike), kui soomlane kohe ei vihasta. Ei maksa soomlase kannatust proovile panna, sest lõpuks ta vihastab ja tõsiselt.

Soomlane on mõnevõrra rohkem kui eestlane valmis nö. avansina inimesele heatahtlikkust osutama, olema nö. heatahtlik lollike omalt poolt. Alguses. Edasises suhtes avaneb siiski aeglaselt.

Soomlane on üsna aus, soodumust valetamiseks või selle rääkimiseks, mida ise ei usu, neil ei ole. Maha vaikimiseks aga küll. Nooremaid on kasvatatud vaimus, et maha vaikimisega ebameeldivuste edasilükkamine head ei too ja parem on suu lahti teha.

Kinnisusest ehk introvertsusest. Soomlane on sõnaliseks väljaütlemiseks rohkem valmis kui eestlane - hingab sisse ja ütleb asja kiretul toonil välja. Emotsioonide näitamisel aga veel kinnisem kui eestlane. Eestlast jällegi sõnad šokeerivad rohkem, mitte ei taha öelda otse. Emotsioone näitama aga heldem kui soomlane, kardab emotsioone vähem.

Melanhoolsust on mõlemas paras ports, ei oska küll ühte rahvast keskmiselt melanhoolsemaks ja teist rõõmsameelsemaks pidada.
 
Jaanus 15. detsember 2009, kl 21.14
Olen Soomes tööl juba 8 aastat. Soomlased kaebavad üksteise peale ülemustele, on salakavalad, Eestis on sellist kaebamist ja tagarääkimist meeste hulgas ikka palju palju vähem.
 
alu 15. detsember 2009, kl 23.55
olles elanud mingi aeg rootsis ja olnud seal tööl kohalike soomlaste juures võitsid nemad, et eestlane oma kõnemaneerilt ja olekult on pigem sarnane rootslasele, kui soomlasele.

eiei, palun mitte soomlasega eestlast selle teatava keelelise sarnasusega veel seostada. kui võtta soomlaste toidulaud, kus on näiteks jõulutoiduks magus maksavorm pohladega (maksalaatikko) siis seda ei söö ilmselt ykski eestlane. samuti igasugu magusad sinepid ja leivad, jõle lihtsalt.
 
> 16. detsember 2009, kl 00.08
Soomlased mehed sarnanevad yldiselt iglastega
 
rents to muskusveis 16. detsember 2009, kl 07.38
Selle põhjal ei saa järeldusi teha - kui ma kujundaksin oma arvamuse oma kaasmaalastest (ehk siis eestlastest) selle põhjal, mida ma olen näinud välismaa kuurortides/lennujaamades, kus inimesed end anonüümsena tunnevad, võiks arvata, et eestlased on ka kõik harimatud igasuguse käitumiskultuurita matsid. Mõned lihtsalt kipuvadki välismaal igasuguseid piire kaotama ja räuskama. Lisaks muidugi inimesed, kes ongi matsid või ei tea, mis neil viga on, ehk mõjub lihtsalt see, et pole kuu aega saanud - no vaadake näiteks eestlaste käitumist helsingi-tallinna vahelistel laevadel. Ega ei tahaks ju küll kõva häälega kuulutada, et vaadake, need on minu rahvuskaaslased? :D
 
haritlane 16. detsember 2009, kl 08.35
On olnud au mitu korda kokku puutuda soome professoriga. krdi ebameeldiv tegelane, enamus nalju on rahvuse, iluvigade jne kohta, mida muuta ei saa. Samas töö asjades on ta hea partner.
 
tuotaettä 16. detsember 2009, kl 21.11
olen seda meelt ja ka kogemusi, et inimesed erinevad kõikjal vägagi.
 
hahahahahaha 17. detsember 2009, kl 12.53
Skulskaja kirjutab:

"Vladimir Nabokovi romaanis «And», mille tegevus on asetatud möödunud sajandi kahekümnendatesse aastatesse, on peategelaseks vene intelligent, kes on sattunud Berliini, sõidab trammis ja mõtiskleb meeleheitel inimesele iseloomuliku sügavuse ja kirglikkusega sakslastest.

Ta teab, et «venelaste veendumus, et vähene hulk sakslasi tähendab banaalsust, aga suur hulk väljakannatamatut banaalsust [...] ei ole kunstnikule kohane», kuid ei suuda midagi selle vastu ette võtta. Erilist, konkreetset ja lausa talumatut vastumeelsust tunneb ta ühe reisija suhtes, kes on tüüpilise sakslase täiuslik kehastus, keda otse peab vihkama tema «kontorikultuse [...] puise huumori [...] mõlemale soole omase paksu tagumendi [...] mustusest mittehoolimise pärast, täpsuse pärast sigadustes».

Peategelasest lausa õhkab vaenu, kuni «tüüpiline sakslane» võtab äkki taskust venekeelse ajalehe ja köhatab ehtveneliku tooniga. Peategelane näeb alles äsja vastuvõetamatus näos nüüd otsekohe «isamaalist pehmust»..."
 
Soomlane 17. detsember 2009, kl 21.51
Olen ise soomlane. Ma usun et ikkagi soomlased ka nii halvad vöi ebaviisakad ole nagu on varemin kirjutatud. Kui ma uldiselt mötlen eestlased, nii midagi head ei tule meelde, aga kui ma mötlen need eestlased kes on mulle tuttavaks saanud, midagi halvad ei tule meelde :-) Nii et uldistamine on alati vale!!!

Head Jöule!!
 
muskusveis 17. detsember 2009, kl 22.41
Autor: rents to muskusveis
Aeg: 12-16-09 07:38

Selle põhjal ei saa järeldusi teha - kui ma kujundaksin oma arvamuse oma kaasmaalastest (ehk siis eestlastest) selle põhjal, mida ma olen näinud välismaa kuurortides/lennujaamades, kus inimesed end anonüümsena tunnevad, võiks arvata, et eestlased on ka kõik harimatud igasuguse käitumiskultuurita matsid. Mõned lihtsalt kipuvadki välismaal igasuguseid piire kaotama ja räuskama. Lisaks muidugi inimesed, kes ongi matsid või ei tea, mis neil viga on, ehk mõjub lihtsalt see, et pole kuu aega saanud - no vaadake näiteks eestlaste käitumist helsingi-tallinna vahelistel laevadel. Ega ei tahaks ju küll kõva häälega kuulutada, et vaadake, need on minu rahvuskaaslased? :D



Esiteks käib siin suviti ka palju eestlasi, lisaks lätlasi, sakslasi, venelasi jne. Kui keegi eestlane räuskab või muutub labaseks siis on need Eesti noored vanuses 17-25. Kuid mitte ka kõik ütleme pooled. 30-70 aastased eestlased on enamuses ikkagi suht tagasihoidlikud, rahulikud ja kultuursed. Kõige kultuursemad on sakslased läbi aegade olnud, ka nende noored läbustavad väga vähe, on viisakad ja ülalpeetud. Aga mis puudutab somme.... Siis ütleme julge 90% (ka naised) on ikkagi napsulembesed ja sellest tulenevalt ka ülbus, vali möla jne... isegi 70 aastased on juua täis, väga kuraasikad ja äraütlemata valju kisaga. Ära tule mulle mingit dialoogi siin lugema, ma olen näinud neid tuhandeid kuna elan ise puhkeasutuse lähedal.
 
aga 18. detsember 2009, kl 17.37
muskusveis:

nojah, oletame, et soomlased ongi kari matse, nagu sina kirjeldad. Sel juhul tekib küsimus, kuidas saab nende oma riik kuuluda inimarengu tasemelt maailma tippu? Geograafiline asend ega kliima pole sealjuures teab mis soodne. Pole loogiline.
 
B 19. detsember 2009, kl 04.15
Soomlased on ausamad, lihtsamad (ka riietuses), usaldavad oma riiki-patrioodid ja igasuguste sahkerdamiste peale ei oskagi tulla kuna teatud asjad on raudkindlalt paigas ja nii ongi-muudmoodi lihtsalt ei saa. Aeglasemad, tõsisemad.

Noored on oma vabakasvatusega käest läinud.

Samas on ka mille üle uhke olla kuna mõtlema hakates on ikka väga suur tööstusmaa: Nokia, Nokian rehvid, Abloy, Pekkaniska, Hesburger, Radiolinja, Paulig, Oras jne jne.

Sõiduteed on väga korralikud, rongid+trammid teisest klassist kui meil (rongid vaiksed ja sujuvad).

Samas tööasjades tasub tõesti ettevaatlik olla sest palgast jne rääkimine on tõesti tabu kuna on ikkagi tohutu konkurents ja kõik tahavad haljamale oksale saada.

Üldiselt oleme väga erinevad kuigi võiks pidada sarnasteks.
 
soh 19. detsember 2009, kl 09.39
Turistide põhjal üldistada on libe tee. Me kõik muutume võõral maal pisut teistsugusteks, tunneme end vabamalat. Hakkame rääkima kõvema häälega (keegi ju ei saa aru), muutume nipsakamaks (me oleme ju kliendid keda peab teenindama), bravuurikamaks ja ülemeelikumaks (keegi meid ei tunne). Sakslased on suur rahvus, ei tasu unistadagi, et mitte keegi su saksa keelest ja päritolust aru ei saa. Ajaloolised hingepiinad sinna juurde ja eks see sunnibki neid end reserveeritumalt ülal pidama. See-eest pidavat nad suht tõbised alati olema, nende jaoks tuleb pigem palat ette valmistada kui et seiklusretked. Ma arvan, et kõige lihtsam on jaapani turistidega. Alati kõigest huvitatud, puhtad, vaiksed, viisakad. Aga ise turistina Jaapanis pole just kõige kergem katsumus.
 
ulli 19. detsember 2009, kl 14.10
soomlased on lapsemeelsemad, lihtsamad ja töökamad. eestlased on keerulisemad, kavaldajamad, vaimukamad.
 
suss 19. detsember 2009, kl 22.06
olgugi, et elan soomes, eelistan eesti meest, sest nad on huvitavamad, keerulisemad, seksikamad, eestlased ja ma armastan eestlasi üle kõige

soomlane mees enamus, on muidugi meeldivaid erandeid, on liiga tahumatu, vahel kartlik, eelarvamustega, heaolu ühiskonna produkt
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!