Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Töö ja koolitus
Ei julge ennast kuskile tööle pakkuda
 
äpu 06. juuni 2010, kl 19.04
Olen noor, hariduseta, kogemusteta inimene, kellel pole mitte mingisuguseid oskuseid, kuid siiski oleks hädasti natukenegi raha teenida vaja. Elan kohas, kus kohapeal ei ole mingit tööd, nii et töötasu peaks katma vähemalt bensiinikulu (100 km edasi-tagasi lähimasse linna, so umbes 125 eeku üks sõit, busse ei käi normaalselt, nii et auto on ainus variant) + natukene elamisraha ka (õnneks püsivaid elamiskulutusi ei ole peale toidu ja hügieenitarvete). Rahaliselt on selles mõttes praegu normaalne, et elan vanematega ja nende rahakotil (mis tegelikult on tõsi küll ebanormaalne), aga vähemalt ei ole näljas ja paljas ja kuuse all. Ka linna kolimine oleks väga keeruline, sest kust võtta raha, et elamispinna eest maksta? Olen täiesti teadlik sellest, et minusugune ei saagi unistada mingisugusest kõrgest palgast või heast töökohast, aga vaevalt ma ainus selline olen ja kuskilt peavad ju ka ülejäänud mingisugustki väikest teenistust teenima? Aga ma ei julgegi ennast ühelegi töökohale pakkuda, sest mida mul CV-sse kirjutada on? Põhiharidus ja paar suve sugulase firmas sekretäri asetäitjana (sisuliselt istusin ja kõlgutasin jalga, sest suvisel ajal oli ülejäänud kollektiiv puhkusel ja päevas tuli mõni üksik klient ja kõne)? Võin ju kirja panna, et olen kohusetundlik ja õpin kiiresti, kuid seda lubavad ju kõik, mis eriline argument see on. Ja kust üldse alustada? Tööpakkumisportaale olen vaadanud, aga kõik nõuavad keskharidust, mida mul ei ole, ja mille omandamine ilmselt ka üle jõu käib, sest olen korduvalt proovinud, aga alati pooleli jätnud. Tunnen ennast täiesti kasutu debiilikuna, mida ma ilmselt ka olen, ja ei kujuta absoluutselt ette, miks peaks mõni tööandja mind mistahes tööle palkama. Juba see, et kooli korduvalt pooleli olen jätnud, on ju tööandja jaoks ohumärk, ja ma võin ju selgitada, et töö ja kool on minu jaoks kaks eri asja, töö on konkreetne asi, mida ma teen, sest mul on vaja seda teha, ja seetõttu suhtun sellesse ka tõsisemalt kui koolis käimisesse, aga miks peaks tööpakkuja mind uskuma? Ja kuidas ma saadan oma CV, kui tööpakkumises esitatud tingimustelegi ei vasta?
On ehk keegi sarnases olukorras olnud, või oskab lihtsalt veidi nõu anda? Sest ma ei taha enam lihtsalt kasutu teiste kulul elaja olla, aga ei näe ka, kuidas praeguses seisus seda olukorda parandada saaksin.
 
ikka õppima 06. juuni 2010, kl 19.42
Oma mõtteid avaldad sa küll selgelt ja hästi, korrektsemalt, kui enamus kommentaatoreid!
Kutseharidus? On ju ka ühika ja stipiga variante.
 
sama seis 06. juuni 2010, kl 19.59

ei sa ei ole üksi

ma ka samasugune
ainuke vahe, et minul on haridust, mitmeid koole, ülikoole,
ja nüüd vaid tundubki mulle, kõik mida ma teha oskan on õppida.

töökogemust näpuotsatäis, kui loen tööpakkumisi, tuleb vaid ahastus peale, nii ja nii mitu eelnevat tööaastat töökogemust paluks eelnevalt ette näidata
kuskile ei julge kandideerida

kus ma võtan töökogemust, kui mulle keegi seda ei anna

isegi, kui sa lõpetad oma kooli ära ei taha sind keegi
alati on miskit puudu
nendele nõuetele, mida nemad tahavad vastan mina ehk 50 eluaasta jõudmisel

kui mõelda homsele, tuleb vaid hirm, mis minust saab
 
* 06. juuni 2010, kl 20.35
kas tulemustasu ja võlaõigusliku lepingu alusel müügitööd viitsite teha? Töö kaugtöö vormis, istute kodus või rannas, helistate, veenate, selgitate, võtate vastu tellimuse ja saate 40% läbimüügist brutopalgaks.
 
ehh 06. juuni 2010, kl 20.41
muidugi ei ole te üksi, mul vanust natuke rohkem, nn omandamisel kõrgem haridus, staaži on ka natuke, aga aastaid juba olen raske haiguse tõttu töölt ära, nüüd võiks ehk midagi tegema hakata, aga erialane töö on praktiliselt välistatud, suur koormus samuti välistatud ja nii ongi, et ei julgegi enam pakkuma hakata.
Ettevõtlus mulle ei sobi, tean mis see on ja kui pingeline, lisaks ei ole mul üldse migit kapitali alustamiseks.
Mida kirjutada CVsse nende aastate kohta mis ma tööl ei ole käinud, puue on ja jääb nagunii, välismaale minek on võimatu, kuna siis jääksin ilma oma ravimitest mida ma igapäevaselt vajan.
Lõks on parim sõna selle olukorra kirjeldamiseks.
 
ds 06. juuni 2010, kl 20.57
Äpu.. nüüd on nii, et vormista valmis üks aus ja konkreetne CV, kus on kirjas sinu mõtted, eesmärgid ja reaalsed soovid. Kui viimast ei tule praegu, siis kujuta ette.
Järgmisena saada klimp kurgus oma CV nendele tööpakkujatele, kes ei nõua erialalisi oskusi, suur töökogemust. Keskharidus las olla, see on kujunenud standardiks, mida sisestada, kuid kandideerimisel ei tohi see sinule barjääriks olla. On suur tõenäosus, et mitmed tööpakkujad ei viska sinu saadetut kõrvale, kui seal ei ole keskharidust märgitud.
Tähendab, argumenteeri oma soovid, saada CV-d mõtlemata ära ning kahetse pärast.
 
... 06. juuni 2010, kl 22.52
Huvitav, et see keskharidus sinu jaoks nii suureks probleemiks sai. Kirjalikult väljendad ennast küll intelligentsemalt kui nii mõnigi, kes siin foorumis oma magistrikraadiga kekkab. Praegu on just kooli mõttes uute alguste aeg, mõtle kas õhtukooli või mõne kutsekooli peale, paljudel on ju internaat ka, või makstakse sõidukulud hiljem kinni (tõsi küll, ühistranspordi kulud ainult). Muidu on väljavaated ikka suht kehvad küll, nii et katsu ikkagi kuhugi õppima saada. Ole tubli!
 
XX 06. juuni 2010, kl 23.10
Õppida, õppida ja veelkord püüa õppida mingi eriala. Kutsekoolides on olemas ameteid mis ei eelda keskhariduse olemasolu, lausa 9. klassi lõpetamata on ka võimalik endale korralik amet õppida ja siis edasi vaadata mis ja kuidas. Julgust ja pealehakkamist, meid kõiki on varem või hiljem vaja, EEstis niigi töökäsi järjest vähem. Ole tubli.
 
greip 06. juuni 2010, kl 23.44
Samad sõnad - väga korralik eneseväljendus on sul, mida mõni teine kahekordse kõrgharidusega ei suuda omandada :) Nii et töö leidmiseks üliolulise korraliku CV ja mõjuva kaaskirjaga ei tohiks sul probleeme tekkida. NATUKE tasub ikka juurde luuletada - keegi ei sunni ju kirjutama, et kõlgutasid jalgu :D Kirjutad ikka, et tegid tööd. Ja sinu CV peaks andma ülevaate ka sinu korralikust eesti keele oskusest.
Praegu tundub pigem, et teed end täiesti ilmaasjata maha, inimeses on teisigi olulisi omadusi kui arvukad kogemused. Ja suur osa töö leidmisel on ka õnnel, nii et peanupp püsti! :)
 
hmm 06. juuni 2010, kl 23.52
Aga on ju mingi kodumajanduskool olemas, proovi ikka mingi haridus ja eriala hankida. Saad ju isegi aru, et palja põhiharidusega kaugele ei sõida. Praegu oled veel noor, võta ennast kokku.
 
t 07. juuni 2010, kl 10.55
Töötukassa kaudu mõnda koolitust ei saa? Need maksavad ka transpordi eest?
 
nojaa 07. juuni 2010, kl 11.50
Täitsa uskumatu eneseväljendus! Sa oled ju täitsa tubli, vaatamata, et koolihariduse tunnistust ettenäidata pole. Loodetavasti kirjutasid siia ikka ise, mitte su ema:)

Tean noort tüdrukut, kellel ei ole isegi põhiharidust käes, aga töötab mainekas hotelliketis peakokana! ( muidugi, et sinnamaani jõuda alustas ta kokaabina, kuid sai täienduskursustele ja nii see läks ) Nii, et alasid, kuhu CV-d saata ehk ikka leiad.
Igaljuhul, äpuke, ole järjekindel. Noortele on hyppelaua sait päris hea - mu mõned tuttavad päevapealt sealt tööd saanud nii, et ei hakka selle cv-ga esialgu vehkimagi vaid helistavad kohe sinna firmasse.
 
ww 07. juuni 2010, kl 18.00
eks alustada tuleki nullist. saad kuskile madalama töö peale, seal saad juba end tõestada ja võidakse edutada ja nii see läheb.hotellides,pubides ehk on ikka abitööjõudu vaja- nõudepesija vms.sealt saad juba edasi liikuda, on ka mingi raha ja kui oled sie ambitsioonikas,tubli ja kiire õppija- on ju tegelt võimalusi ikkagi.praegusel suvisel ajal on kohvikutes ja pubides ikkavaja ettekandjaid.oled sa helistanud ja küsinud?on ehk tuttavaid,kes saaksid natuke kaasa aidata?

aga kooli soovitaks küll siiski tagasi minna, kasvõi omanda mingi eriala-saad kutsehariduse vähemalt.pelgalt põhiharidusega on tõesti nadi elada.selleks,et läbi lüüa,peab endal pea väga hästi lõikama.
 
äpu 07. juuni 2010, kl 18.27
Kool ei ole hetkel variant. Olen korduvalt proovinud keskhariduse omandamist jätkata, aga justkui mingi vaimne blokk on ees, ei suuda keskenduda, miski ei jää meelde ja lööngi käega. Põhikoolis olid hinded normaalsed ja päris loll ma tõesti ei ole, aga samas keskharidust omandatud ei saa, mis just erilisele arukusele ei viita. Vanemad on õnneks mõistvad ja ütlevad, et küll kõik hakkab siis sujuma, kui ise valmis olen, aga tahaks eelkõige enda pärast siiski midagi kasulikku ka vahepealsel ajal teha, et natukenegi raha teenida. Aitan küll kodus nii palju kui füüsiliselt jõuan, aga see pole siiski päris see.

Kuid kas arvate, et oleks tõesti mõtet mõnele väiksemate nõudmistega pakkumisele CV saata, ka siis, kui otseselt tingimustele ei vasta? Ise mõtlen pigem nii, et miks peaks tööandja hakkama aega raiskama minu koolitamisele, kui tal on kindlasti võtta mitmeid juba kogemustega või vähemalt haridusega huvilisi, praegu ju töötuid nii palju.
 
m. 07. juuni 2010, kl 18.35
kui cv on lühikesevõitu, siis tuleb panustada avalduse sisule. igal kandideerimisel on ju vajalik see koostada. seal motiveeridki tööandjat just sind valima. aga sa pead ka ise sellesse pisutki uskuma, muidu vestlusel ei pruugi õnneks minna.

aga edu sulle!
 
trillatralla 07. juuni 2010, kl 18.40
no mõne koristaja koha ikka saaksid kui lähed tööbüroosse.
 
ma 07. juuni 2010, kl 20.12
Debiiliku kohta on sul korralik õigekiri! Võtaksin su tööle juba su eluterve eneseiroonia tõttu, kahjuks pole tööandja.
 
samad sõnad 07. juuni 2010, kl 21.42
Mulle tundub ka see kasutu debiilik vägagi sümpaatse inimesena :)
 
kooli! 08. juuni 2010, kl 07.44
Ilma erialase ettevalmistuseta on ikka tõesti raske tööd leida. Ka koristajakohale eeldatakse nüüd ikka suuremates firmades puhastusteenindaja eriala lõpetanut. Ja väiksemates kohakestes teevad omad selle töö ise ära ning koristajat ei vajatagi.
Nii et - ikka kooli.
 
kriitik 08. juuni 2010, kl 09.15
Nii... lähim võimalik töökoht 100 km kaugusel (kus Eestis küll selline koht võiks asuda?), ütleme et korralik (pidevalt ei kuku juppe küljest jmt) auto olemas ja kindlustus olemas ning bensukulu 6 liitrit. 12 liitrit päev. Ühes kuus on ca 22 tööpäeva. Bensiinile läheb rohkem kui miinimupalgana kätte saaksid. Seega.. ühiselamu & stipiga kutsekas. Isegi kuhugi marketisse kassiiriks ei saa ilma vatava väljaõppeta. Mõtle sellele, et ilma erialase haridusega ei saa peaaegu mitte mingit tööd, ka tuleviks.

PS. Teema tundub siiski tiba liba, nagu eksperiment.
 
äpu 08. juuni 2010, kl 12.22
Kriitik, palun loe uuesti. Edasi-tagasi on ca 100 km, st. üks ots 50 km. Auto võtab keskmiselt 7l/100km, sellest ka arvutus, et üks sõit umbes 125 eeku (edasi-tagasi), ja jupid on seni üsna vapralt vastu pidanud, kui loomulik kulumine välja arvata.

Ja selles mõttes võib teemat katsetuseks pidada küll, et tahtsin näha, millist nõu mulle antakse, või milline on inimeste reaktsioon. Olen reaalselt sellises olukorras nagu kirjeldasin ja seni pole olnud julgust ennast isegi mitte kuskile pakkuma minna, aga kuna siin ei järgnenud sõimu ja mõnitust, milleks valmistunud olin (õigustatud kriitika ja märkused selle kohta, et ilma hariduseta pole eriti miskit loota, on nagu juba öeldud - õigustatud), siis nüüd uurin tööpakkumisi juba ka sellise pilguga, et kuigi päris kõigile nõuetele ei vasta, siis CV saatmine kahju ju ka ei tee.
Ma olen teile kõigile vastuste eest tõeliselt tänulik, sest ma olin valmistunud palju hullemaks, kuid tegelikult andsid teie vastused mulle hoopis enesekindlust, mida enne just ülearu palju ei olnud (ega nüüdki ei ole, aga natuke rohkem ikka :)).
 
kriitik 08. juuni 2010, kl 12.54
To äpu: vabandan, lugesin valesti. Võiksid siiski mõtiskleda selle üle, et nii paljud (heatahtlikud) kommenteerijad soovitavad kutsekat. Kutsekas millegi praktilise õppimine on midagi muud, kui gümna õppekava.
Võid siinse mõistva suhtumise eest ju tänulik olla, aga see, et sa tööd ei saa, on ikka väga tõenäoline. Veel üks aspekt - kui sa ei suuda end õppimiseks kokku võtta, siis mida teed, kui avastad, et sind töökohal halvasti koheldakse?
 
mariliis 08. juuni 2010, kl 21.23
Äpu, kas sa mõnda võõrkeelt oskad?

Kirjutad, et sul pole mingeid oskusi, ometi võib su postitustest järeldada, et autojuhiload on sul olemas, seegi on suur pluss.
 
pärl 08. juuni 2010, kl 22.00
tundud väga tore inimene olema, aga usku pole sul endasse. pea püsti ja rühi edasi. sinu kiri ei jätnud küll muljet, et sa äpu oleksid. oled sa mõelnud, mis sind üldse huvitab? mis tööd sa tahaksid teha kui sul oleks juba keskharidus olemas?
sinu kirja lugedes tuli mul eriline tunne sisse,sinu sees on palju rohkemat kui sa ise arvad. proovi mõelda " kõik mis ma ette võtan, õnnastub mul." usu, asjad pöörduvad paremuse poole.
 
imestab 09. juuni 2010, kl 02.59
mismoodi oled siis kohusetundlik ja kiire õppija? puha valetad ju? olles ise ettevõtja, ütlen ausalt, et ei kaaluks ka põhiharidusega inimese töölevõtmist. kui ta just puudega pole. kui ikka kooli ei suuda lõpetada, ei suuda muud ka. ja eks vanemate tegemata töö kasvatamisel ongi nüüd tulemuse tootnud - peavad Sind üleval. kui midagigi soovitada, siis ehk tõesti turvanaiseks ja ühikasse elama?
 
Kristi 11. juuni 2010, kl 00.05
Tere, sooviksin teada, et kus kandis siis täpselt asud? Arvan et saan sind aidata, sest kui saad kasvõi korra või paar korda nädalas käis kuskil suuremas linnas, siis saad teha seda tööd, mida ma sulle pakun.Jään sinu vastust ootama oma meilile ashanty01@hot.ee või kõnet nr-le 58451532 Kristi

Päikest!;)
 
äpu 11. juuni 2010, kl 13.12
Jah, juhiluba on olemas (B-kategooria) ja võõrkeeltest oskan üsna normaalsel tasemel inglise keelt ning olemas on ka saksa keele hinne, kuid seda oskan reaalselt paraku vaid algtasemel (kuid tegelen sellega, sest tahaks ka saksa keele vähemalt normaalsel suhtlustasemel omandada).

To imestab: Saan täiesti sinu mõttest aru, seetõttu ka kirjutasin, et ei näe mingit põhjust, miks tööandja mind uskuma peaks, aga ma tõesti ei valeta, kui ütlen, et olen tööasjades kohusetundlik ja õpin kiiresti. Näiteks kui suviti sugulase firmas töötasin, olin ainus kolmest asendustöötajast, kes mitte kunagi ei puudunud või hiljaks ei jäänud (mis siis, et mina sõitsin kohale kõige kaugemalt). See on küll väike asi, aga näitab siiski, et minu suhtumine töösse on teine kui minu suhtumine kooli.
Ja mis puutub kiiresti õppimisse, siis pean silmas seda, et usun, et saaksin paljude lihttöödega hakkama, kui keegi mulle ette näitaks, kuidas neid teha. Lihtsalt kuna mul ei ole üheski valdkonnas konkreetseid kogemusi, ei saa ma ennast välja reklaamida kui juba oskajat.

Kristi, kirjutan sulle õhtul, kuid enne küsiksin, et kas töö on võrkturundusega seotud (GNLD jne?).
 
Kristi 11. juuni 2010, kl 22.48
Tere, jah, tegemist on GNLD-ga aga palun ära arva sellest enne midagi, enne kui oled kasvõi ühel koolitusel niisama kuulamas käinud, sest inimestel on kahjuks sellest firmast täiesti vale arusaam tänu osadele inimestele kes ei tea mida ja millest nad räägivad ja tänu teistele võrkturundus firmadele.Seega soovitan sulle: kui sa ei leia tööd ja sa ei näe mingit muud võimalust siis mõtle sellele et mida on sul kaotada kui sa kasvõi ühele meie koolitusele tuled ja kuulad korra, mida GNLD-l sulle pakkuda oleks...
 
ka keegi 11. juuni 2010, kl 23.23
See gnld-tädi saada küll kuradile. Sinna taod rohkem raha sisse, kui iial midagi tagasi teenid. Rahvas on neist kotipoistest juba surmani tüdinud - veab, kui suudad paar potsikut maha müüa. Ja kindel on see, et oma sõpradest saad ka ruttu lahti, kui vaid gnld nime mainid :)
 
Kristi 11. juuni 2010, kl 23.39
no...kui on ikka õige sõber ja aru peas siis ei tohiks küll keegi selle pärast minu sõprusest loobuda, et ma neile sellseid võimalusi pakun, kes nendest kinni haarata ei oska, see on juba nende probleem, ega selle pärast minu elu küll seisma ei jää, nemad on need kes heast ilma jäävad..
aga jah, kui mul sinusugused sõbrad oleks siis mul vist tõesti poleks sõpru...aga ega ma ei jääks sellisel juhul paljust ilma ka sest sõprust ei hinnata selliste asjade järgi..kahju et sa ei oska paremini sõprussuhet hinnata, sest see pole mingi võta või jäta saade...
aga edu sulle!
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!