Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Lemmikloom
Ei saa enam mitte midagi aru neist näitusetiitlitest
 
segadus 23. mai 2011, kl 17.12
Et saada EST J CH, kogun kokku 3 JSERTi. On nii?
Siis on mul edasi võimalus saada EST CH ainult ühe SERTi- ga. On nii? Kuid kas koer peab selleks olema vähemalt 24 kuud vana? Lugesin kenneliidu lehte ja seal oli kirjas midagi, et suuremad tõud peavad olema vähemalt 24 k vanad, kuid väiksemad saavad juba 15 kuuselt avaklassis taodelda SERTi (kust ma selle tõugude nimekirja leian, kes millal taotleda saab)? Kui ongi see 24 kuu reegel kõikidele, kas siis vahepeal lihtsalt saab olla noorteklassis ja korjata CACIB'eid ja TP tiitleid, kuni koer 2 a täis?
Mille puhul seda EST V CH tiitlit antakse? Kas see on sama, mis EST CH? Kui koer tuleb EST CH- ks, kas siis saab automaatselt ka EST V CH või on selleks mingid erinõudmised?
Viimaks- CACIB. Kas sellel on samuti mingi ajalimiidid, millal peavad need väljastatud olema, et saada INT CH?
 
.. 23. mai 2011, kl 17.34
Est V Ch on sisuliselt jah sama, mis Est Ch, V tähistab välimikku. On ka töötšempioni tiitli statuut vist olemas, vastavalt siis näiteks Est SK Ch (sõnakuulelikkuse ch) jne.
Cacibite vahe pidi minu mälu järgi olema 1 aasta ja 1 päev ja vaja on neid tõust olenevalt kas 2 + töökatsed, või 4, erinevatelt kohtunikelt.
Kääbustõugude nimekiri on kuskil EKLi lehel olemas. Ja jah, seni saab koer olla noorteklassis ja saada CACIBeid ja TP kohti.
 
chilipi 23. mai 2011, kl 18.24
http://www.kennelliit.ee/dokumendid/ekl_poolt_omistavate_t_empionitiitlite_statuut

Kustkohast täpsemalt sa seda kääbustõugude erandit lugesid? See ei kehti enam päris mitu aastat. Näituste eeskiri näeb siiski ette, et muus riigis 15-kuusena tsempioniks saanu saab ka meie näitustel kohe tshempioniklassis osaleda; saadud serdi kasutamine käib aga üldiste reeglite kohtaselt.

Tiitlite kõrval võib mõelda hoopis aasta juuniorkoera või aasta koera tiitli sihtimisele, kui tahtmine näitstel käia on ja koer on tegija.
 
to chilipi 24. mai 2011, kl 11.32
Ma olen lugenud siit- sealt, ka seda linki, mis sa panid. Nii et ongi ikkagi nii, et saades 12 kuusena JCH tiitli, pean ma ootama, kuni koer saab 2 aastaseks, enne kui ta saab kandideerida tavalisele SERT'ile, et saaks Eesti CH? Ja niikaua siis niisama esineda ja olla?
Aga kui on näitus, oleme 15 kuusena avaklassis ja oletame, et tuleb esimeseks ja antakse CACIB. Kas siis CACIBi saab vastu võtta, aga SERT'iga pole midagi teha, kui on juba JCH?
Sorry, mulle lihtsalt peab puust ja punaseks tegema.
 
chilipi 24. mai 2011, kl 12.40
Jah, täiskasvanu serti ei saa koer seejärel võtta vastu enne kui on 24 kuud vana. Ütled ringikorraldajale, et serti ei taha, seda pakutakse seejärel järgmisele koerale. Aga selle asemel võiksid jätkata juuniorklassis ning TPJ ja BISJ ja rühmavõite sihtida, ehk ka Balti Võitja juuniorvõitja tiitlit - vaata ise, milliseid ainulaadsed tiitlinäitused su koera juuniorvanusesse veel jäävad.

CACIBeid saab ta niipalju kui antakse, sest CACIBist ega reserv-CACIBist ei saa keelduda ega anta seda ka edasi. See on kohtuniku otsus, kas see antakse välja või mitte, ja on juhuseid, et kohtunik ei annagi. Paljudel edukatel koertel on CACIBeid rohkem kui kahel käel sõrmi, niiet korja neid rõõmuga. Kui CACIBi saanud koeral on CIB või CIE kinnitatud, siis muutub res-CACIB CACIBiks ja seda saab kasutada.

Palju õnne noorele tshempionile! :)
 
to chilipi 01. juuni 2011, kl 17.28
Aga chilipi, selgita natuke seda Leedu ja Läti näituste asja. Oletame, et koer on Est JCh, kas on saab omistada LT ja LV jun serti nende rahvuslikelt näitustelt? Kuidas nende kirjapilt on? Lugesin ka internetist, kuid paraku järjest segasemaks läks (mingi N märge kirjelduslehel, jne).
Kui oletame, et koer on Est JCh ja saanud ka juba Lt ja Lv jun serti, kas neid saab registreerida EKL- is?
Kui koer on juba Est JCh, Lt JCh ja Lt JCh ning lähme Lätti või Leedusse näitusele avaklassi, kas siis saan tavalise serdi juba vastu võtta ja ootele jätta, kuni koer saab Est Ch 2 aastaselt ja siis kohe naksti see Läti sert ära registreerida ja saada ka Lv Ch?
 
chilipi 01. juuni 2011, kl 18.45
Kui su koer on EST JCH, siis piisab LV (Läti) ja LT (Leedu) JCH kinnitamiseks ühest selle riigi juuniorsertifikaadist. Sealjuures ei ole oluline, kas need j-serdid on saadud enne või peale EST JCH kinnitamist. Tiitli saad kinnitada Eesti Kennelliidu büroo kaudu - maksad neile, täidad ära vajaliku blanketi, saadad sellega koos maksekorralduse ja sertifikaadi koopia ja ootad, kuni tiitli kätte saad. Mina olen saatnud pabereid nii postiga kui meiliga (vajalikud asjad skanneeritud) ning saanud tiitlid kätte postiga (postitasu tuleb muidugi maksta). Mis tiitlite kinnitamine praegu maksab ja mis postikulu on (kui sa ei taha ise büroos kohal käia), seda ma peast ei tea, kirjuta ja küsi regina@kennelliit.ee Arvesta ainult, et kuna sel nädalavahetusel on Võitja-näitus, siis büroo on praegu väga hõivatud ja vastusega võib veidi aega minna.

Kuna Balti riikide vahel on sõlmitud erileping, siis jah, Lätist ja Leedust alla kahe aastasena saadud sertifikaati saab kasutada selle riigi tsempionitiitli kinnitamiseks, kui koer EST CH taotleb - sert jääb ootele. Saad muidugi korraga sisse anda kõigi tshempionitiitlite avaldused (mina kinnitasin oma koerale korraga EST, LT, LV, BALT JCH).

Läti ja Leedu erinevus on selles, et kui Lätis saab sertifikaadi parim noorte-, ava- ja tshempioniklassi koer (nagu Eestis), siis Leedus antakse välja sertifikaat iga klassi parimale. Selliseid klassi parima sertifikaate on sul vaja kolm ja esimese ning viimase vahe peab olema vähemalt 1 a 1 päev; kui su koer tuleb aga sugupoole parimaks, märgitakse sertifikaadi juurde lisaks N (võitja) ning piisab ainult sellest ühest, et LT CH kinnitada. Seega Lätis piisab ühest sertifikaadist, Leedus võib piisata ühest, aga võib vaja minna kolme. Lätis läheb sertifikaat edasi ja minu teada ei tohi sa vastu võtta rohkem kui selle, mida vajad, Leedus aga sertifikaat edasi ei lähe, vaid on ainult klassi ja sugupoole võitjale, seega ei pea sa muretsema, kui palju neid vastu võtad.

Teiste riikide kohta tuleb ükshaaval uurida, millised on reeglid, võib vaja olla rohkem kui ühte serti ja paljud serdid ei jää ootele, mõnes riigis ei anta serte tshempioniklassis jne. Kindlasti leiad infot ka Koertekoja foorumist ja näitusereiside korraldajatelt.
 
to chilipi 16. juuni 2011, kl 17.00
Krt, järjest keerulisemaks läheb...:(
Panin peni kirja Leetu rahvuslikule näitusele. Lugenud infot netist, siis sain aru, et JCAC'e jagatakse kahte sorti- üks on JN ja teine lihtsalt JCAC? Ja et JN saab ainult "võitja". Mis mõttes võitja? Et nagu ainult TPJ või mida?
Nii et on täiesti reaalne võimalus, et osaledes Leedus näitusel, ei saagi me seda "õiget" CACi (JN), vaid hoopis JCAC (mida peab kokku korjama 5 tk)?
 
chilipi 16. juuni 2011, kl 17.35
Näib, et juuniorvõitja (JN) on siiski sama, mis Jun. sert:
http://www.koertekoda.ee/forum/viewtopic.php?t=25294

TPJ valitakse emase ja isase parima juuniori vahel ning TPJ läheb koos parima täiskasvanud isase ja emasega TP valikule. Samas sugupoole sees ei järjestata, niiet PI/PE kohta su juunior ei saagi, neid lihtsalt ei järjestata nii.

Ei, ei pea rohkem serte koguma - sest Balti riikide vahel on sõlmitud erileping, mis sind sellest vabastab.
http://www.kinologija.lt/?page_id=1536&lan=eng
 
furri 16. juuni 2011, kl 18.59
Kui hea on tulemus VH ja Ex?Mis on nende vahe oleme 2 korda saanud VH kas peame loobuma??
 
Koer 16. juuni 2011, kl 19.53
Lühidalt ütlen sulle nii Kui VH saad siis meid võidki jääda saama siis ei ole tegu näitusekoeraga st et tsempioni tiitlit ei tule iial...aga pead käima erinevate kohtunike juures ja kui ikka saad sama siis on mõtetu... lihtsalt kodulemmik ja kõik...;)
 
njahh 16. juuni 2011, kl 21.17
lindiõnnetutel soovitan üle lugeda, mida need lindid tegelikult tähendavad. ja öeldakse, et ükski tšempion pole õige tšempion, kui talle pole korra antud kollast linti. kahe korra pealt on veel liiga vara öelda, kas koerast saab näitusekoer või on "mõttetu kodulemmik" nagu eelmine väitis. sõltub ka, kui vana on koer ja missugustel näitustel käid. minu jaoks on ainsad õiged hinnangud erinäitustel kasvatajakohtunikelt, tavanäitusel võid allrounderitelt saada seinast seina hinnanguid.
 
chilipi 16. juuni 2011, kl 23.47
http://www.kennelliit.ee/dokumendid/ekl_naituste_eeskiri
Alaosa 8.1.

SP = suurepärane = Ex = excellent
Hinde "SUUREPÄRANE" (SP, sertifikaadivääriline, roosa lint) võib anda koerale, kes on väga lähedal standardis kirjeldatud ideaalile. Koer on suurepärases füüsilises vormis, harmoonilise ja tasakaaluka iseloomuga, oivalise kehahoiaku ning oma sugupoolele iseloomuliku välimusega. Koera väljapaistvad tõuomadused lubavad jätta tähelepanuta vähetähtsaid kõrvalekaldeid standardist.

VH = väga hea = VG =very good
Hinde "VÄGA HEA" (VH, punane lint) võib anda koerale, kes vastab oma tõu tüübile, on tasakaalustatud proportsioonidega ja heas seisundis. Vähesed väiksemad puudused on lubatud. Selle hinde võib anda koerale, kes on oma tõu väljapaistev esindaja.


Hinde saab koer just selle päeva seisuga. Hinde väga hea võib saada kehva karvahoolduse või ka koera kehva esinemise eest (nt koer londib pea norus). Noor juuniorkoer võib selle hinde saada, kuna alles areneb ja kohtunik ei näe temas hetkel suurepärast. Üldiselt on kirjeldusest aru saadav, miks hinne on selline nagu ta on - loe need läbi. Kui jääb segaseks ja on aega, siis võib peale ringi töö lõppu kohtuniku käest täpsemalt küsida. Näituse infos on võimalik lasta seda ka tõlkida. Tõsi ta on, et enamasti on erinäitustel asjalikumad kohtunikud ja ka pikemad kirjeldused, aga võib samasid kohtunikke ka tavanäitustelt püüda.

Su koer on oma parimas vormis vanuses ca 3-5 aastat, niiet võid praegu ka näitustel käimisse pausi teha ja mõne aja pärast uuesti minna - oleneb tõepoolest, kui vana koer on. Peamine oht on selles, et sa ei viitsi siis koerale uuesti meelde tuletada, kuidas ringis käituma peab, ja pikakarvaliste puhul ka see, et sa ei viitsi karva hooldada, ja üldse oled oma koeraga niigi väga rahul.
 
furri 17. juuni 2011, kl 06.12
koer on 11 kuune.Ning näitusel käinud 2 korda.
 
Merike 17. juuni 2011, kl 09.13
Lisan siia veel ka selle eripära, et on üsna mitmed kohtunikud, kes juuniorkoerale ei annagi SP hinnet. Nii et 11 kuuse arenemisjärgus koera kohta sellest 2-st VH-st väga kaugeleulatuvaid järeldusi küll tegema ei maksa hakata.
 
to njahh 17. juuni 2011, kl 09.51
Hinne "väga hea" on väga hea. Ja väga hea ei ole halb. Ole õnnelik, su koer vastab igati tõule. SP on selline nii ja naa asi. Kõik oleneb konkreetse kohtuniku maitsest. Kellele ema, kellele tütar. Kas tegemist on suure või väikese tõuga, millises klassis osaletakse, see kõik loeb. Suured tõud arenevad välja alles paariaastaselt ja kui sa viid suure koera juuniori vastakuti avaklassi mitmeaastaste koertega, siis sinu koer ei ole veel nii "küps", et nendega rinda pista. Ja võidki saada VH. See ei tähenda, et kunagi paari aasta pärast ei saa su koer SP hindeks.
Samas, kui on väike tõug, kes põmst esimeseks eluaastaks on välja arenenud, siis saad juba vaadata ise täpsemalt- milline on koera füüsis, mida kirjelduslehtedel miinusteks tuuakse. Mõtle, kas sul on võimalik neid asju muuta. Toon näite- kui koerale heidetakse ette, et tal ei ole piisavalt lihasmassi ja su koer on suht viletsa isuga, siis on üsna tõenäoline, et seda lihasmassi sa sellisele viletsale sööjale kuskilt otsast ei kasvata. Liikumist jms saab parandada.
Kui on väike tõug ja ütleme 5 näitust järjest saab hndeks VH, siis mina näiteks loobuksin raha raiskamisest ja ostaksin näitusekoera.
 
to njahh 17. juuni 2011, kl 09.53
Oma viimasele lausele lisaks- ostaksin näitusekoera, kui on plaan CH tiitlit püüdma hakata.
 
furry 17. juuni 2011, kl 13.06
Lisaksin,et tegemist on väikese koeraga.See meil alles teine näitus.
 
: 17. juuni 2011, kl 13.37
Oma suureks üllatuseks avastasin, et Lätis ei antagi välja TPJ ja VSPJ tiitleid, oskab keegi öelda kuidas Leedus lood on?
 
furry 17. juuni 2011, kl 17.38
Vabandust!?Ostaksin näitusekoera ei tea mis siis vanaga?Ostin koera sõbraks ja näituseltusel käimiseks,ega see kui koer on näitusekoer ei tähenda,et ta pole sõber ja kui ta mingil põhjusel enam tiitleid ei võida siis lükkan eemale ei kullakesed nii need asjad ei käi.loom ei ole asi mida kogusaeg näidata loom on ELUSOLEND!
 
to to njahh 17. juuni 2011, kl 19.58
kui sa tahad "osta näitusekoera", siis tuleb sul vaadata täiskasvanud koera poole, kes on ennast juba näitustel tõestanud. ja hinnaklass sellistel koertel on klass omaette.

kui tegu on perelemmikuga, siis ei tasu paari vh pärast minestusse langeda.
 
to njahh 17. juuni 2011, kl 20.21
Ei furry, miks siis kohe nii ekstreemsustesse laskuda? Miks kõrvale heita? Las ollagi perelemmik. Võta talle sõber lisaks, kellega käid siis näitustel. To to njahh: ei pea alati ostma täiskasvanud koera. Võib osta ka täiesti kutsika ja kasvatajat usaldada- küsidagi et soovid näitusekoera. Mina oma koeraga tegin nii. Usaldasin müüjat ja ta soovitas, et see on hetkel pesakonnas kõige potentsiaalikam kutsikas. Ja pole veel pidanud pettuma.
Furry, see, et koer on näitusekoer, et tähenda, et ta ei ole sõber või lemmik. Minu oma saab tunda kõiki koeraelu rõõme- poris mütata, metsas, sitta sööb kui kätte saab, jne. Näiteks täna käisime vihmaga jalutamas- ta oli üleni märg, liivane ja tatine. Vabalt müttas metsas. Kodus pesime puhtaks ja põhimõtteliselt ongi näituseks valmis.
Näitus ja lemmik ei ole kaks vastandlikku varianti. Lihtsalt, tahtsin öelda, et kui on soov hakata tiitleid püüdma (see on omaette harrastus ja "sport"), siis osta spetsiaalselt näitusekoer.
 
to to njahh 17. juuni 2011, kl 23.07
kutsika ostmine näitusekoeraks on täielik õnnemäng, võib vedada aga võib ka juhtuda, et "näitusekoeraks" tuleb soetada kolmas, neljas jne koer, sest kõigil on mingi viga, mis ei võimalda olla edukas näitusekoer (nagu siit enne lugeda sai, siis elu võimalikkus maal on ainult sp-ga). kasvatajat võib usaldada aga elus loom ei anna mingit garantiid. kui tahetakse kindla peale minna, siis tuleb osta täiskasvanud koer.
 
heh 18. juuni 2011, kl 01.23
Mu koer on tśempion, aga korra isegi hea hindeks saanud :D
 
Furry 18. juuni 2011, kl 10.24
to to njahh Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> kutsika ostmine näitusekoeraks on täielik õnnemäng
> , võib vedada aga võib ka juhtuda, et "näitusekoer
> aks" tuleb soetada kolmas, neljas jne koer, sest k
> õigil on mingi viga, mis ei võimalda olla edukas n
> äitusekoer (nagu siit enne lugeda sai, siis elu võ
> imalikkus maal on ainult sp-ga). kasvatajat võib u
> saldada aga elus loom ei anna mingit garantiid. ku
> i tahetakse kindla peale minna, siis tuleb osta tä
> iskasvanud koer.

See see on,ka minu koera vanemad on mõlemad tsempionid kuid see ei pärandu ju edasi.Hea on kui pesakonnas sünnib 1 kõrgema potensiaaliga ja ka ei saa kasvataja kohe midagi kindlat öelda kui edukas ta on.Hiljuti võeti vastu ka selle tõu aretusnõuded,mis on väga skeptilised.Aretuses peaks olema vähemalt see koer kes on saanud hindeks SP .Leian,et see on kahtlane kuna nagu juba eespool ütlesin ei pärandu tiitlid kutsikale.Peame muidugi silmas pidama anatoomiat ja terviseuuringud kuid ka koer kes on VH võib saada suurepärase välimikuga kutsika.Kui rihime ainult näitusekoertele siis sureb see tõug küll peagi välja.Kuid see on vaid subjektiivne arvamus..
 
arvamus 18. juuni 2011, kl 14.15
Kogu see koertenäitus on koera mõnitamine! Täitsa tobe, mida hinnatakse. Ega koer süüdi pole, et ta on suurema kasvuga kui peaks või et tema silmad on heledamad kui võiks või et hambumus vale või munad pole alla laskunud. Pealegi on see jant väga objektiivne, sõltub kohtunikust. Ühele kohtunikule meeldivad rikkaliku karvaga, teisele lühemaga, kolmandale tumedamad, neljandale heledamad. Minu meelest pole koer iluasi, vaid sõber. Näituste poolt ma mitte kuidagi ei ole.Pigem hinnaku koera oskusi ehk mõistust. See on juba koera ja inimese enda teha. Minujaoks on ka rohkem tähtsam see, et koeral oleks IPO3, mitte hunnik ilusertifikaate. Iga koer on oma omanikule kõige armsam ja ilusam. Aretuses on ilmselt vajalik mingi hullem kompott, kes ainult aretuse najal elavadki. Mina olen igatahes uhkem oma IPO3 koera üle, mitte täpsete mõõtudega peni üle. Pealegi mulle meeldivadki suuremad koerad, kes on nö mõõdust väljas ja seega saavad näitustel alati viimaseid kohti. Ja väljapaistvad ribid ka elujõulise koera tunnuseks pole minu meelest. Aga kohtunike meelest on. Mõttetu lollimängimine see näitus. See rohkem koeraomanike enda jaoks. Koer võiks ikka esmajärjekorras olla hästi koolitatud ja õpetatud.
 
arvamusele 18. juuni 2011, kl 16.27
munad ja hambad pole ainult iluasjad, vaid neil on tugev mõju koera tervisele ja heaolule ning tavaliselt on nende vigade pärandumine geneetiline. nii et väide, et hambad ja munad on mõttetus, näitab ainult väitja enda rumalust.

suuruse nõue on samuti mõistlik, sest kui piiranguid pole, läheb asi rappa. juba praegu on väga palju selliseid takse, kes sobiksid karu urgu, sest oma algsesse kasutusvaldkonda nad lihtsalt enam oma füüsilise suuruse poolest ei sobi. tõul, kel nõutakse vilkust, on seda võimatu teha, kui kogu ta olemus ja liikumine meenutab ülisuurt taburetti. lisaks pole liigne suurus ja mass hea tervisele, mõtle, miks nii paljud giganttõud elavad nii vähe?

kui su koer on sulle sõber, siis ära roni näitustele, kuid ära ole siis ka tige, kui sa lähed taksi ostma ja saad dobermanni, sest välimik pole ju oluline.
 
furri 18. juuni 2011, kl 17.36
to arvamus:Tervis on väga oluline!Ka mõõdud.Ei saa ju tulevikus mingeid hobuseid aretada!Minu koerale see piin ei ole ta tunneb sest rõõmu!Lihtsalt avaldasin oma arvamust aretuse seisukohalt!
 
mõtiskleja 18. juuni 2011, kl 22.19
Ot,aga mis sellest siis arvata,et ongi erinevates tõugudes gruppide viisi inimesi ,kes sõidavad alati kohtunikele järgi ja nopivad nii oma sp-sid.Enamus kohtunikud juba sõbrad ja kohtunikule muidugi grupi näod tuttavad.
Mõni võib neid sp-sid ootama siia jäädagi ja ei mõista miks:)
Näitus on tõesti harrastus kuhu võib palju raha investeerida,aga näitusepoliitika tundmine poleks paha enne ,kui sellise harrastusega tegelema hakatakse.
 
to mõtiskleja 19. juuni 2011, kl 08.07
Nojah, eks igal lollil oma lõbu, nagu öeldakse (pean silmas seda, et mõni sõidab kohtunikule järele). Sest tegelt ega inimene ju võib ennast petta selle "tuttavalt saadud SP- ga", kuid ma leian, et see on tõesti üks suur enesepetmine ja tola mängimine. Mina näiteks proovin just erinevaid kohtunikke, et saada võimalikult objektiivset pilti. Ning SP võib ju tuttavalt kohtunikult saada, kuid serte ei saa ju samalt kohtunikult vastu võtta. Nii et...
Tänapäeval on selline tore asi, nagu facebook. Ja sealt saab küllaltki hea pildi, kes kellega sõber on. Ning kui on mõni näitus, kus need 2 sõpra esindatud on, siis lihtsalt eemale hoida.
Ühesõnaga, olen ses suhtes sinuga nõus, et tuleb silmad- kõrvad lahti hoida ja väga tähelepanelik olla.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!