Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Hea kogemus
Tabav ja naljakas jutt
 
Hehehee 05. august 2008, kl 22.10
Delfis vaidluse käigus kas tsirkus piinab loomi või mitte kujunes välja allolev sõnavahetus. Minu jaoks on Tsirkuse vastase jutt hea kogemus - nii tabavalt ja naljakalt sõnastatud!


Tsirkuste pooldaja kirjutab:
Tundub, et Sul puudub igasugune kokkupuude loomadega. Sulle pole vist kunagi koer oma lemmikpalli kätte toonud, et võiksid seda talle ikka jälle ja jälle visate. Ennem väsid Sina, kui koer. Loomadele enamuses meeldibki tegutseda ja ülesandeid täita, see kõik ongi looma jaoks mäng.


Tsirkuse vastane kirjutab:
Et siis loomadele meeldibki ülesandeid täita? Karule kohe meeldibki jalgrattaga sõita ja dresseerija väsib ammu enne kui karu oma lõbusast väntamisest? Ja elevantide eluunistuseks ongi inimeste meeleheaks trummi peal ühe jala peal seista lont püsti ja kogu sellest seismisest ülejäänud aja kusagil endasuuruses treileris kükitada ja lasta ennast ühest linnast teise sõidutada? Noh ja muidugi lõvid armastavad üle kõige tuld ja sellest läbihüppamist, vaesed dresseerijad ei jõua nii kiiresti rõngaid süüdata kui lõvid muudkui hüpata tahavad...
Loomulikult - juba lõvikutsikad savannis nuiavad emalt, et pliis pliis süüta mulle üks rõngas....
 
Aitähh teemaalgatajale 05. august 2008, kl 22.26
Appii...iccccccccccccc
 
nn 05. august 2008, kl 22.47
jep, ma naersin ka seda emme, süüta mulle üks rõngas asja

aga tegelt masendav, et nii lolle inimesi on olemas, kes tõega arvavad, et loomad ongi mingi madal saast, keda võib vabalt väntsutada, peksta ja piinata.
ja et inimesed, kes loomapiinajaid hukka mõistavad ning loomade õiguste eest seisavad, on mingid psühhopaadid ja värdjad.
sellise mõtteviisiga inimesi kahjuks leidub nii rullnokkade kui ka nn intelligentsi (see loomakaitsjaid mõnitav artikkel oli vist murutari sulest, mitte et ma teda teabmis intelligentseks peaksin) seas.
 
fifty/sixty ;) 05. august 2008, kl 23.17
ja tegelikult õigus mõlemal - koer tõesti tahab palliga mängida aga elevant ei taha mitte tikutopsis elada ja reisida.
 
? 05. august 2008, kl 23.35
mismoodi sa eelmine nii nüri oled, et teemale üldse pihta ei saa?
jutt käis ju kiskjate dresseerimisest tsirkuses. mitte koeraga mängimisest.
sa võtad ADsid või
 
tt 06. august 2008, kl 10.48
mulle meeldis mati kaalu kommentaar kogu selle värgi kohta eilses reporteris.
Ja nähes, kuidas Viikna seal puurisolevat "kiskjat" paitas ja kuidas too praktiliselt nurruma hakkas inimese lähedusest, siis arvan, et savannitiigrid ja tsirkuseloomad on üksteisest umbes sama kaugel kui savannitiigrid ja koerad.
 
eke 06. august 2008, kl 10.53
nt taanis tohivad tsirkuses "töötada" ainult koduloomad - koerad, hobused, kassid jms a proovi sa panna kana läbi tulerõnga hüppama :)
 
. 06. august 2008, kl 10.56
tt, mida mati kaal ütles?
 
juhuu 06. august 2008, kl 11.07
Mati Kaal ütles lühidalt, et loom, kes pole vabana sündinud ei oska suuremat elamispinda tahta. Tsirkuseloom ei tunne ennast piiratuna, vabadusetunne on olemas vaid inimesel. Mul tuli tema sõnade peale meelde multikas Jahihooaeg, kus kodustatud karu metsa tagasi viiakse ja karu on meeletult õnnetu.
 
looduse kroon 06. august 2008, kl 12.17
Aga jutt ei käi ju hetkel loomaaiast ja sellest, kui suured on elevandi ja lõvi puurid, vaid tsirkusest kui sellisest. Mitte sellest, kui suures või väikeses puuris nad öösel magavad ja "vaba aja" veedavad, vaid sellest, et panna loomad, metsloomad, veidratesse kitsastesse kostüümidesse ja lasta neil päevad läbi mingeid trikke teha. Elevant on elevant, olgu ta sündinud puuris või vabaduses, tema jaoks ei ole loomulik ja normaalne see, et talle pannakse roosa trikoo selga, lehv pähe ja kästakse ühel jalal seista ning pukilt-pukile häpata. See ei ole normaalne, olgu see elevant kasvõi sahtlis sündinud.
Ja on ka siililegi selge, et need loomad on vaimselt vigaseks piinatud, sest mitte ükski kiskja ei hakka vabatahtlikult lärmi ja vile saatel läbi põletvate rõngaste hüppama ja laskma end inimesel riietada. Kiskja on kiskja, palun seletage mulle, mismoodi on lõvist või triigrist ilma piinamata võimalik mingid tsirkusevärdjad teha? See on võimatu!
Ma mäletan, et mõned kuud tagasi oli see Viikna tsirkus mingis telesaates (äkki oli Braavo vms.) ja seal toodi stuudiosse rihma otsas olev hüään. Ja see hüaan KARTIS inimesi, ta kõndis sinna stuudiosse nagu läbipekstud koer, kõrvad pealigi, silmad hirmu täis, praktiliselt roomas mööda põrandat edasi. See oli rõve vaatepilt, kuidas võimas kiskja on tehtud mingiks värdjaks, kes kardab omaenda varjugi. Mul oli seda piinlik vaadata, kohutav, kuidas võimsast loomast oli järel vaid väga hale vari. Ja oli piinlik, et see loom on INIMESTE pärast selliseks muudetud. Ma ei suuda mõista inimesi, kes suudavad vabatahtlikult sellist vaatepilti vaadata ja seda nautida ning lõbusaks pidada...Minu meelest on see perverssne.
 
edy 06. august 2008, kl 12.18
Ise ka aru saate mis räägite? Ei, inimene on madal saast keda võib peksta, sundida, alandada! Inimene on see kes peab tööl käima selleks, et raha teenid ja söönuks saada - miks siis loom ei võiks toitu ise välja teenida? Laps läheb kooli, pool päeva istub koolis pärast teine pool päeva õpib ja see ongi normaalne või? Teie võitlete siin loomade pärast, koertekool on hea sest loom tahab, et temaga tegeletakse, tsirkus on halb sest loomad äkki ei tahagi, et nendega tegeletakse. Kui te mäletate vestlusi laste ihunuhtluse kohta, üle 70 % oli kahe käega laste vitsutamise poolt. Ja need vitsutajad ( teie) näitavad näpuga tsirkuste, loomaaedade jne. peale. :(
Last võib peksta, aga katsu sa loomale äiata!
Teate teie elu on liiga heaks läinud, et hakkate igasugu jaburdusi välja mõtlema.
 
to edy 06. august 2008, kl 12.33
Aga kes käseb inimesel tööl käia? Kas sa istud vanglas kinni, kus valvur käseb tööd teha? Või ähvardab sind keegi relvaga? Ära käi kui ei taha, koli metsa elama nagu loom, töö pole kellegi jaoks kohustuslik.
 
edy 06. august 2008, kl 12.40
Ok, mina lähen metsa elama, aga minu lapsed ju peavad koolis käima ja koolis edasijõudmiseks saavad nad ka korraliku dressuuri. Ja iga treener ( õpetaja) dresseerib oma tuju järgi ja kedagi ei huvita, et looduslapsed tahaks võib-olla puhata ja mängida.
 
Hln. 06. august 2008, kl 12.45
To Edy - aga vaata, inimese ja looma vahe on selles, et inimesele on antud selline asi, nagu VABA TAHE! Tsirkuseloomade, paraku, seda pole. Inimene ei ole KOHUSTATUD mitte millekski, ta võib käia tööl või olla töötu, olla miljonär või olla asotsiaal, töötada presidendi või koristajana - tema enda vaba valik! Tal võivad olla omad huvid, hobid, soovid ja mõtted, ta võib elada nii, nagu tema soovib ja heaks arvab. Tsirkuseloomadel niisugune luksus puudub. Neid piinatakse seni, kuni nad teevad nii, nagu INIMENE tahab. Neil ei ole võimalust öelda: "ei, ma ei taha seda, teen hoopis nii nagu mina õigeks arvan". Kui nad üritavad oma "vaba tahet" näidata, saavad nad karistada või nad lastakse lihtsalt maha. Selline on inimese ja looma vahe.
 
to edy 06. august 2008, kl 12.47
Eks võta lapsed koduõppele! Või kolige mujale riiki, kus ei pea koolis käima. Milles probleem?
Ps. Kui su laste õpetajad neid peksavad, põlema pistavad ja puuris hoiavad, siis soovitan tõsiselt politseisse pöörduda.
 
nojah 06. august 2008, kl 12.53
Edy, aga inimene saab oma töö eest ka palka. Saab minna reisile, ehitada endale maja, teha mida iganes...Mida läbi põleva rõnga hüppav lõvi oma "töö"eest saab? Millist palka? Ära ütle, et toitu, lõvid saavad endale ka ise toidu hankimisega väga edukalt hakkama.
 
edyle 06. august 2008, kl 12.53
Kas sa ise ikka saad aru, mida sa räägid? Jutt ei olnud üldsegi mingisugustest inimestest, keda võiks peksta ja alanda. Jutt ei olnud ka mitte lastest, kes peavad koolis käima, olles nagu mingisugused piinatud loomad (??). Ära palun hakka inimest ja looma võrdlema, sest ühele tasandile neid panna ei saa.
 
edy 06. august 2008, kl 13.11
Inimesel ei ole tihti vabat tahet, eriti veel lastel, nad peavad tegema seda mida vanemad käsivad, õpetajad sunnivad jne.
Kas koduõppel laps ei peagi õppima või? Ja need vaba tahte poolt allutatud lapsed on need kes magavad tänaval, söövad prügikastidest ja nuusutavad liimi.
Võite küll rääkida vaba tahte valikutest, aga tegelikult neid valikuid nagu eriti ei olegi.
Et, kõiki loomi pekstakse ja pannakse põlema või? Huvitav oleks teada kas peksuprotsent on suurem lastel või kodukoertel? Kaldun arvama, et lapsi pekstakse rohkem :(. Kui inimlaps peaks mõistma vanemate keel ( kui vanem rääkida oskab) siis kahjuks loomale pole isegi mitmetunniste vestluste pidamisest suurt kasu. Ja kutsupoja nina loiku pistmine on kõrgelt mätta otsa vaadatult ka loomapiinamine, aga tihti ka üsna tõhus.
Eelkõige tulebki laste ahistamine vanemate (lähedaste) poolt - füüsiline, vaimne kui ka sexuaalne. Kui mõtlete, et keegi ei näe mis teie kodudes toimub, siis nagu pahategu polegi või? Võitlete loomade eest ja vaigistate oma südametunnistusepiinu või?
 
edy 06. august 2008, kl 13.16
Lapsed tõingi sellesse teemasse sisse seepärast, et kui on jutt laste füüsilisest karistuses on kõik poolt, et jah muidu ikka õiget inimest temast ei saa, aga kui on jutt loomadest lähevad kõik inimesed põlema - nii ei tohi, nii ei saa, loomapiinajad jne. Mis valik on nendel lastel?
 
Täpitriin 06. august 2008, kl 13.51
Ei näinud Mati Kaalu kommentaari ega lugu ennast, ma küll ei julgeks kõrvutada loomaaias sündinud looma tsirkuse omaga.
 
irw 06. august 2008, kl 14.48
miks sa arvad, et nn loomade poolt sõna võtvad inimesed peksavad oma lapsi, edy?

sa oled ikka eriline kloun küll.
ja muideks mingi eriline sadist, et sünnitad siia hüääninimeste sekka lapsukesi. keegi ju ei vägistanud sind, ei sundinud tittesid tegema siia julma koledasse ilma? topi tagasi siis need tited endale vutti ja ole vait.
 
to edy 06. august 2008, kl 15.17
Sa oled ikka tõeline loodusekroon. Pane põlema ennast, tee meile kõigile teene.
 
to edy 06. august 2008, kl 15.19
Et siis kohe kõik inimesed on laste füüsilise karistamise poolt?
Sind tuleks füüsiliselt karistada, sellepärast, et äkki saab pesku teel mõistuse pähe?
 
Hln. 06. august 2008, kl 15.44
Edy, miks sa niimoodi üldistad? Väga labane on niimoodi üldistada ja lahmida. Kuskohast sa võtad, et siin on koos mingid väärastunud mõttemaailmaga lapsepeksjad? Mina on 101% igasuguse vägivalla vastu, ERITI veel lastele suunatud vägivalla vastu. Ei ole ma oma tütreid mitte iialgi puutunud ja ei teeks seda mitte mingi hinna eest. Ma leian, et lapse kasvatus algab siiski lastetoast ja kui laps midagi valesti teeb, on see siiski teda kasvatava vanema vastutus ja see vanem peaks end ise lööma, mitte last karistama. Kuskohast tuleb küll sinu arusaam, et kõik siinsed inimesed lapsi peksavad?! Ma käin üsna tihti foorumites, aga pole veel näinud teemat, kus kõik väidaksid end uhkelt lapsepeksjad olevat...Ma saan aru, et see teema on sulle millegi pärast valus ja ma tean, mis on raske lapselõlv, ka minu kodu ei olnud midagi normaalset ja mind ahistati seksuaalselt alates viiendast eluaastast, aga ma ei vala seda viha ülejäänud maailma peal välja. Süüdi on ainult konkreetselt üks inimene, ehk ahistaja, mitte kogu ülejäänud maailma. See, et sinu ja minuga halvasti käituti, ei tähenda, et kogu ülejäänud Eesti rahvas eesotsas Delfi foorumiga samasugused on...Ja ammugi ei tähenda seda, et kui minul halvasti läks, peab ka kogu ülejäänud planeet Maa elanikel alates tsirkuseloomadest, halvasti minema...
 
mööduja 06. august 2008, kl 16.07
me elame INIMESTE loodud ühiskonnas, kus kehtivad INIMESTE loodud reeglid. inimesed sunnivad teisi inimesi koolis ja tööl käima jne. loomad ei sunni kedagi millekski. seega kui kellelegi ei sobi inimeste kehtestatud reeglid, siis süüdistagu selles inimesi, mitte loomi.
ja mis seos on edy jutul trirkuseloomadega, sellest mina küll aru ei saanud.
 
lapsepeksja 06. august 2008, kl 16.20
Ma lähen alati põlema, kui kuskil on juttu loomapiinamisest, et siis vist võin ennast automaatselt lapsepeksjaks nimetada?

Mina ka nagu ei loe seda seost välja edy jutust :S? Kuidas ei saa siis olla nagu mõlema vastane või mida sa üldse taotled siin? Et su lapsed saaksid edasi loomaaias väärastunud ja psüühiliselt haigeid loomi vaatamas käia? Mina oma lapsi sinna küll ei vii :D
 
ww 06. august 2008, kl 17.21
ikka pidi tulema úks tegelane (edy) ja teema peapeale keerama - miks on nii et alati, kui on teema loomade váárkohtlemisest, hakkab keegi tánitama, et miks lapsi ei kaitsta. kaitstakse kúll, aga mitte selle teema all! (lisan veel et ei ole lapsepeksja ja olen samuti ka lastevágivalla vastu)

teemasse:
vihkan tsirkust metsloomadega ja minu arvamus on, et see tuleks keelusatada.
olen náinud vága toredaid etteasteid koduloomadega (oli náha et loomad ise nautisid seda ja neid ei sunnitud piisaga ega muul jóumeetodil), aga metsloomade sundimine mingeid "trikke" tegema on tóepoolest piinamine.
olen elus korra káinud tsirkuses ja hakkasin seal nutma - vihast.
 
Kadri 06. august 2008, kl 17.45
Esiteks, metsloom ja koduloom on kaks eri asja. Koduloomn peab inimest oma karjaks ja ennast inimkarja liikmeks. Muidugi ta tahab, et tema karjaliikmed temaga mängiks ja ise koos nendega mängida. Metsloom ei pea inimesi oma karjaks, ta kas kardab inimest või siis ründab. Tal on tugevad instinktid, mis koduloomadel on paljuski hääbunud. Seega, metsloom elab oma elu instinktide järgi ja et keerata teda oma instinktide vastu, selleks on vaja pikka vaimset rõhumist.


Teiseks, alatu on väita, et kuna tsirkuseloom ei oskagi vabadust tahta, siis on kõik korras. Kui ta oleks täiskasvanuna tsirkusesse võetud, küll ta siis oskaks. Inimestega on samamoodi, kui nad sündimisest saati on mingis meie jaoks täiesti ebaloomulikus halvas keskkonnas ega ole teistsugust elu näinudki, siis nad ei oskagi midagi muud tahta. Aga kas see tähendab ikka, et kõik on okei? Kui väike tüdruk on olnud ori niikaua kui ta mäletab ja arvab, et nii see peabki olema, kas siis on orjapidamine okei?


Kolmandaks, keegi siin väitis, et inimlapsed peavad ka koolis käima ja neid dresseeritakse. Aga sel juhul inimene dresseerib inimest. Kõik väikesed loomalapsed käivad samamoodi koolis ja neid dresseeritakse, aga seda teevad nende vanemad ja liigikaaslastest koosnev kari. Võrdlusmoment tsirkusega oleks näiteks siis, kui meil oleks koolis õpetajate asemel lõvid ja karud, kes dikteeriks meie laste käitumist.


Loomulikult ei saa tsirkuseloomi lasta vabadusse. Ja loomulikult pisikeste kutsikatena orjastatud loomad ei oskagi paremast elust unistada. Kuid lõpetada tuleks järjest uute ja uute kutsikate orjastamine. Ja ka olemasolevaid vanaloomi võiks võimaluse korral loomaaedadesse ära anda, kus neil oleks vähekegi loomulikum elukeskkond.


Hüään tsirkuses võib tunduda armsa kodukutsuna, aga tegelikult on ju jahimehed ja muud huvilised ammu ära tõestanud, et koju kasvama võetud metsloomapojast ei saa kunagi korralikku kodulooma, tal on siiski väga tugevad instinktid ja temaga peab alati ettevaatlik olema, oma olemuselt on ta siiski "metsa poole". Näiteks on olemas ka kaks koeratõugu, huntkoerad, kel ainult õige pisut hundi verd sees on, aga ka nende kohta räägitakse hirmujutte, kuidas instinktid välja lüüa võivad, ja neid tõuge soovitatakse ainult väga teadlikule koerapidajale.
Nii et, metsloom ei ola naljaasi, st. mänguasi :)
 
minu pere ja muud loomad 06. august 2008, kl 18.07
gerald durrell kunagi rääkis, et tal oli hüääniga väga hea sõprussuhe. hüäänid võivad küll olla inimesega väga sõbralikud ja nagu kodulooma eest, kui ilmselt vaisd siis, kui teda pole sunnitud sellesama inimese poolt piitsaga mingeid trikke sooritama.
ega loomad lollid ole. nad saavad aru küll, kas nende eest hoolitsetakse kui võrdse eest või suhtutakse kui orja. ja orjal pole iial valikuvõimalust. kui hakkab vastu, siis tapetakse ära.
 
konn 06. august 2008, kl 18.32
Edy, sa oled alatu ja silmakirjalik inimene ja mõtled vaid vabandusi, kuidas oma alatust põhjendada ja kaitsta. Mis kõige hullem - sa ise ei saa sellest arugi. Tõenäoliselt arvadki sa siiralt, et sinul on õigus ja meie oleme mingid skisofreenikutest "loomapeded", kelle juttu ei pea tõsiselt võtma, sest "nad raudselt peksavad lapsi ja on muidu värdjad ning hullud". Aga vaata, edy, elu ei ole nii must-valge (ei teagi, kas kahjuks või õnneks).
Esiteks - ka loomad käivad koolis. Täpselt nii nagu inimesed. Aga nii nagu inimlapsi koolitavad ja õpetavad inimesed, koolitavad ja õpetavad loomalapsi loomad. Lõvikutsikad õpivad oma "koolis", kuidas jahti pidada, toitu leida, end kaitsta, oma kutsikaid kaitsta, millised on vaenlased, keda peab kartma, keda ei pea kartma, kuidas ohu eest põgeneda...Ja nende õpetajaks on teised lõvid. See oleks sama võrdlus, et inimlapsi hakkaksid inimeste koolis õpetama lõvid - no ei tundu eriti mõeldav, eksole ju! Liik õpetab oma liigikaaslasi, ei ole teisel liigil vaja sinna oma nina toppida. Väga jabur on öelda, et miks siis lapsed peavad koolis käima...No jumal hoia! Iga elusolend läbib oma kooli ning "käib tööl" ja saab oma palga - inimene rahalise ja lõvi kõhutäie.
Teiseks - kuskohast tuleb arusaam, et loomakaitsjad lapsi peksavad?! Ausalt öeldes on see minu jaoks küll väga solvav, kuna mina armastan nii loomi kui inimesi ja olen igasuguse vägivalla vastu. See on umbes sama arusaam, et kui üks mees on pedofiil, siis ongi kõik maailma mehed pedofiilid ja värdjad! Ei ole ju ikka nii, onju?
Kolmandaks - miks tullakse loomade teemas alati ilkuma, et miks te loomi kaitsete, hoopis inimesi on vaja kaitsta...Aga ma küsiks sinu käest, et kas sul üldse on õigust midagi sellist küsida? Kas sina kaitsed inimesi? Igaüks kaitseb kedagi või midagi, kes lapsi, kes loomi, kes vanureid, kes sõjaveterane, kes vanu maju, kes asotsiaale, kes keskaja kombeid, kes muuseume, kes loodust, kes maakoole...Ega see ei tähenda, et üks teisest halvem oleks. Heategevusorganisatsioone on sadu ja sadu, mina ei ole küll nii ülbe, et hakkaksin neid sõimama, et miks te, värdjad, kaitsete vihmametsi, kui hoopis on inimesi kaitsta vaja. Las vihmametsad lõppevad maa pealt otsa, sest ainult inimeste eest peab hoolitsema...Mis õigusega sa siin ilgud? Mine linna ja kutsu mõni asotsiaal ööseks enda juurde koju. Või mine kodutute varjupaika vabatahtlikuks - pese nende pesu ja dushiruume. Või anneta kogu oma kuupalk mõnele haiglale. Või adopteeri endale mitu last. Siis tule siia tagasi ülbitsema ja ilkuma...Aga praegu - küll on tore mugaval arvutitoolil istuda, kõhtu sügada ja maailma halva ja hea üle otsustada, eksole?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!