Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Teine dekreetpuhkus järjest
 
Kodune 10. september 2015, kl 11.31
Tänan :) Usaldan siis anonüümsest ametnikust netikommentaatorit ja jään 30p ennem dekreeti.
Ma vaatasin eile niipalju kui eesti.ee koostööd tegi, et minu eest makstud sotsmaks eelmisel aastal oli pea 2500€
 
Küsin ka 18. september 2015, kl 14.22
Tere!
Olen 1,4 aastase lapsega kodune, VH peaks nüüd oktoobris lõppema. Olen ka teise lapse ootel, kes sünnib 2016 aprillis. Teoreetiliselt peaksin ma nüüd tööle minema, kuid laps läheb lasteaeda alles järgmine aasta, st plaan on koduseks jääda. Kuidas peaksin käituma, et saada veel dekreeti ja sama VH, kas haiguslehele oleks võimalik jääda? Või tuleb leping lõpetada, kui ei ole võimalik enam tööle minna (tegu osalise tööajaga)?
 
ametnik 20. september 2015, kl 22.53
Küsin ka-

mitte keegi ei saa sundida tööle asuma ega ammugi lepingut lõpetama , VH lõpp ei määra ju lhp lõppu!

Lapsehoolduspuhkusel on õigus olla lapse 3a saamiseni,loodetavasti on korrektne lhp avaldus ikka u 1a4k tagasi tehtud? Kui on tehtud esialgu vaid n lapse 1a6k saamiseni siis tulleb lihtsalt viia uus ja selle I lapse 3a saamiseni

Lhp-l olla on õigus
noorima lapse 3a saamiseni sh
st
kui praegu on tehtud lhp avaldus I lapse 3a saamiseni
ja otsustate dekreeti II lapsega mitte jääda vad valite VH sünnist 18k siis lihtsalt II lapse sünni järel teete uue lhp avalduse tema andmetega ja tema 3a saamise kuupäevani.
Kui on soov dekreeti minna (see on mõistlik vaid juhul kui töölepingus põhipalga nr vähemalt miinimumpalk)

siis
*leppiga arstiga kokku, et dekreeti 30p enne tähtaega,*30p enne seda tööandjale lhp lõpetamise avaldus, kus I tööpäev=uue dekreedi I päev,
*teavitad I dekreedipäeval uuest dekreedist, et tööandja lehe internetis kinnitaks

saad 140p eest dekreediraha, esialgu miinimumpalga alusel, koos I uue VH-ga saad lisakomp st juurdemaksu saadud dekreedirahale nii, et kõik sünnitusejärgsed dekreedipäevad= nagu Vh


nii saad 140p+435p=575p e 19k raha (ainult 30p miinimumi, ülejäänu =VH


küsi
 
M.M. 22. september 2015, kl 13.31
Tere!

Kui nii lahkesti lubatakse küsida, küsin mina ka :) Lugedes eelnevaid postitusi ja vastuseid, sain asjadest aru alljärgnevalt ning ehk saab "ametnik" kinnitada, kas kõik õige või lükkab ümber minu arusaamad.. Aitäh!

Olen hetkel esimese lapsega kodune ning VH on määratud kuni 26.01.15, st et veebruarikuus saan 26 päeva eest viimase VH. Teise lapse sünnitähtaeg on 31.01.16. Nii.. Saan aru, et igal sajal juhul on kasulik minna dekreeti ( siiani arvasin, et vahet ei ole, 18 kuud saab uue lapse sünnist VH edasi ja vahepeal miinimumiga läbi ajama ei pea ).
Kui nüüd minna dekreeti, siis peaksin:
1) seda tegema 30p enne ehk alates 01.01.16? Ja tööandjale tegema avalduse LHP lõpetamiseks kuupäeval 01.12.15, et alates 01.01.16 lõpetada esimene LHP ning kohe samal päeval jään uuesti dekreeti?

Ja kuidas rahalise poolega?
2) Dekreediraha saan miinimumi järgi ehk kuus 390euri miinus maksud ning seda 140p? Ehk 01.01-19.05 (140p) eest 1807 euri (?) miinus maksud?
3) Kui dekreedirahad saan enne I VH lõppu, siis VH saan ikka edasi, st et üks ei välista teist? Jaanuari alguses peaksin saama dekreedirahad + VH ning veebruaris VH 26 päeva eest?
4) Kui laps juhtub sündima täpselt tähtajal, siis perioodi 31.01-19.05 eest saan juunikuus tagantjärele kompensatsiooni? St et kui minu VH arvestatakse brutopalga 1100 euro järgi, siis päeva keskmine tuleb mul 36,67 euri, miinimumi järgi saan aga 13 euri päevas ehk 110 päeva kompenseeritakse summas 26,67 euri päev?
5) Lisaks saan juunikuus esimest korda teise lapse eest VH perioodi 20.-31.05 eest?
6) Lisaks saan alates teise lapse sünnist igakuist lastetoetus kahe lapse eest kokku 100 euri ( alates 2016a. esimese ja teise lapse kohta 50 eurot kuus)
7) Ning veel.. saan ka igakuist lapsehooldustasu 38,35 euri kuus, et esimese laps minuga kodus on ja ma tööl ei käi. Aga seda siis ilmselt seni kuni taas VH "jooksma" hakkab?
8) Ja muidugi saan ühekordset sünnitoetust riigilt 320 euri..

Tahan ja on tarvis lihtsalt sotti saada, mis rahadega arvestada saan. Näiteks see tuleb mulle suur üllatusena, et dekreedirahade saamine ei takista VH saamist jne, kui see ikka nii on. Väga muidugi loodan, et on :D

Igatahes olen äärmiselt tänulik kui "ametnik" saab mulle vastata, aitäh! :)
 
ametnik 22. september 2015, kl 22.27
M.M-

ikka ON vahe: dekreet + VH on 575p e 19k, VH sünnist on 18k

Kui nüüd minna dekreeti, siis peaksin:
1) seda tegema 30p enne ehk alates 01.01.16?

Jah, 30p enne tähtaega st alates 01.01.2016, nii ütlete ka ämmaemandale/naistearstile. Ja tööandjale tegema avalduse LHP lõpetamiseks, soovitan otse märkida nn 1.tööpäev
st
"Soovin lõpetada lapsedoolduspuhkuse, esimeseks tööpäevaks lugeda 01.01.2016.a" ja viia see vähemalt 14p varem, soovitavalt lausa 30p varem talle st kuupäeval 01.12.15 on ok,

Ja kuidas rahalise poolega?
2) Dekreediraha saan miinimumi järgi ehk kuus 390euri miinus maksud ning seda 140p?JAH Ehk 01.01-19.05 (140p) eest 1807 euri (?) miinus maksud? JAH
3) Kui dekreedirahad saan enne I VH lõppu, siis VH saan ikka edasi, st et üks ei välista teist? JAH, sest sünnitushüvitis(dekreediraha) ei ole sotsmaksustatud töine tulu ega vähenda väljamaksmiskuu VH.
Jaanuari alguses peaksin saama dekreedirahad + VH ning veebruaris VH 26 päeva eest?
JAH
4) Kui laps juhtub sündima täpselt tähtajal, siis perioodi 31.01-19.05 eest saan juunikuus tagantjärele kompensatsiooni? JAH. St et kui minu VH arvestatakse brutopalga 1100 euro järgi, siis päeva keskmine tuleb mul 36,67 euri, miinimumi järgi saan aga 13 euri päevas ehk 110 päeva kompenseeritakse summas 26,67 euri päev? JAH
5) Lisaks saan juunikuus esimest korda teise lapse eest VH perioodi 20.-31.05 eest? JAH.
6) Lisaks saan alates teise lapse sünnist igakuist lastetoetus kahe lapse eest kokku 100 euri ( alates 2016a. esimese ja teise lapse kohta 50 eurot kuus)
JAH
7) Ning veel.. saan ka igakuist lapsehooldustasu 38,35 euri kuus, et esimese laps minuga kodus on ja ma tööl ei käi. Aga seda siis ilmselt seni kuni taas VH "jooksma" hakkab? JUST.
8) Ja muidugi saan ühekordset sünnitoetust riigilt 320 euri..
JAH
ja ka KOV sünnitoetuse, kui see teil on.

Lisaks teenid rsp(dekreedi) aja eest, sest töösuhe taastatud ja tegu töövõimetusperioodiga 140p e 4,6k ka puhkust ja puhkusetasu, seegi on võit.
 
M.M. 24. september 2015, kl 11.52
Suured, suured tänud! :)
 
Mari 06. oktoober 2015, kl 22.18
Tere, Ametnik!

Ma üritan võimalikult täpselt oma olukorda kirjeldada.

Olen esimese lapsega kodune. Jäin rasedus- ja sünnituspuhkusele septembris 2013. Laps saab detsembris 2016 3-aastaseks (plaanisingi niikaua kodus olla). Nüüd aga olen teise lapse ootel (kui ta sünnib enne maikuu lõppu 2016, siis jääb vanemahüvitis samaks, sest esimene laps saab juunis 2016 2 ja poole aastaseks).

Kuna ma ei ole juba 2 aastat tööl käinud, siis sellest ajast sotsmaksu makstud pole. Riik vist VH-ga seda ei maksa?

Nii, aga nüüd tekkis mul hoopis selline küsimus, et kas mul oleks sisuliselt võimalus tööle naasta, kuid esimesest tööpäevast rasedusega haigusleht võtta? Põhjendusega, et kergemale tööle pole mind võimalik üle viia. Kas selline asi on mõeldav, et jääksin haiguslehele ja saaksin kuni uue lapse rasedus- ja sünnituspuhkuseni haigushüvitist? Kui see on võimalik, siis mille järgi selle hüvitise määr arvutatakse? Kas ja kuidas see rasedusaegne haigusleht mõjutab rasedus- ja sünnituspuhkuse hüvitist või uue lapsega vanemahüvitist?
 
ametnik 08. oktoober 2015, kl 12.19
Jah, kui II laps sünnib enne I lapse 2a6k sünnipäeva, siis on õigus saada eelmisega sama VH.
Seda ei mõjuta see, kas enne töötad, oled haiguslehel või kodune ja ka mitte see, kas üldse dekreeti lähed või valid VH lapse sünnist 18k.

Miks on oluline, et 2a pole sotsmaksu töiselt tulult riigile laekunud? Miks seda küsid?
Haigekassa hüvitiste jaoks?
Seaduse kohaselt, kui eelmise kalendriaasta sotsmaks töiselt tulult puudub või on väike st alla miinimumpalga/kuus, maksab Haigekassa kõik hüvitised miinimumpalga järgi, kui sinu töölepingus põhipalga nr on vähemalt miinimumpalk.
St
2a puuduvat sotsmaksu töiselt tulult on sama kui oleks midagi saadud aga vähe.


Loomulikult on võimalik igal ajal lhp lõpetada ja tööle naasta, see on sinu õigus.
Jah, kui töö on selline, mida rasedana teha ei tohi, siis saad haiguslehe "üleviimine kergemale tööle".
kuna eelmisel aastal töine tulu puudub, maksab Haigekassa miinimumpalga alusel st kodus olles saad 70% miinimumpalgast.

Rasedus-sünnituspuhkuse hüvitis on samuti miinimumpalga alusel.
Kas oled enne haiguslehel või ei, see ei mõjuta sünnitushüvitise suurust sinu puhul.
Küll aga kui oled haiguslehel, siis on kohustuslik rsp-le jääda juba 70p enne tähtaega.
St
70p sünnitushüvitisest(või rohkem, kui laps hiljem sünnib) jääbki miinimumpalka ja vaid u 70p komp. VH suuruseni.

Seega sinu valik on 3 varianti:
1. lõpetad lhp, naased tööle ja jääd haiguslehele saades 70% miinimumpalgast, lähed dekreeti 70p enne tähtaega st 70p dekreeti miinimumi, 70p kokkuvõttes nagu Vh ja 435p Vh, kokku 575p raha (sünnitusleht+VH) ja laps VH lõppedes 1a4k2n

2.lõpetad lhp ja lähed kohe dekreeti 30p enne tähtaega(lhp lõpetamise avaldus u60p enne uue sünnituse tähtaega, dekreeti 30p enne tähtaega st nn 1.tööpäev avalduses uue dekreedi 1. päev)
saad kokkuvõttes 30p dekreediraha miinimumpalga alusel, u 110p=Vh-ga ja 435p VH, kokku 575p, laps VH lõppedes 1a6k

3. ei lõpeta lhp, ei vormista dekreeti, valid kohe eelmisega sama VH lapse sünnist ja 18k
kaotad võrreldes variandiga 2 u 400 eurot(miinimumpalk 30p dekreedi eest enne sünnitust + 3,6 k I lapse lht st 38,35/kuus kuna uus Vh algab sünnist mitte alles 3,6k pärast sünnitust ja I lapse lht ei maksta uue VH ajal) ja minimaalselt 11 puhkusepäeva(+puhkusetasu) mille teeniksid välja dekreedi eest

st
kas on mõistlik võtta haigusleht saamaks 70% miinimumist aga olla sunnitud varem dekreeti minema,
see
sõltub suuresti VH suurusest.
Kui Vh on väike, kuskil 390-450 bruto, siis isegi tasub, üle selle peaks täpselt arvutama, kui palju kaotad 40p varem sunnituna dekreeti minnes st kas enne haiguslehe eest saadu selle ületab

küsi
 
Kaidi. V. 02. november 2015, kl 13.54
Tere, ka olen saanud õieti aru!
Minu 1lapse vh saab läbi 21detsember 2015, seega saan viimase summa jaanuar 2016. 2 lapse sünnitus tähtaeg on 8aprill, seega pean 8märts minema dekreeti e. 30 päeva enne oletatavat tähtaeg. Ja enne seda pean 14 päeva varem ehk veebruari keskel viima avalduse 1lapse hoolduspuhkuse lõpetamiseks tööandjale,lõpukuupäevaks siis 7 märts. Ja siis esitama dekreedilehe.
Ette tänades Kaidi.
 
ametnik 02. november 2015, kl 23.03
Jah, rs-le on mõistlik jääda 30p enne tähtaega, mis on 9.märts(mitte 8., sest märtsis on 31 päeva)

Ja vähemalt 14p(soovitavalt varemgi st lausa 30p varem ehk veebruari algul näiteks) tuleb tööandjale anda teada lhp lõpetamisest st viia või saata avaldus:

Soovin lõpetada lapsehoolduspuhkuse, esimeseks tööpäevaks palun lugeda 9.märts 2016.a

Nn I tööpäeval algab uus rsp(dekreet), selle lepite enne arsti/ämmaemandaga kokku, et jääte alates 9.märts

Tööandjat informeerite, kui leht alanud, et ta teaks selle interneti teel Haigekassas kinnitada.
 
Kaidi. V. 04. november 2015, kl 14.38
Tere, ka olen saanud õieti aru!
Minu 1lapse vh saab läbi 21detsember 2015, seega saan viimase summa jaanuar 2016. 2 lapse sünnitus tähtaeg on 8aprill, seega pean 8märts minema dekreeti e. 30 päeva enne oletatavat tähtaeg. Ja enne seda pean 14 päeva varem ehk veebruari keskel viima avalduse 1lapse hoolduspuhkuse lõpetamiseks tööandjale,lõpukuupäevaks siis 7 märts. Ja siis esitama dekreedilehe.
Ette tänades Kaidi.
 
ametnik 05. november 2015, kl 14.51
Kaidi-

I lapse VH läbi saamine ei puutu praegu üldse asjasse.

Kui uue sünnituse tähtaeg on 8.aprill 2016.a
siis
uus rsp(dekreet) alaku 30p varem ehk alates 9.märts (loe kalendrist üle kui ei usu aga 9.märts-1., 10.märts-2. jne kuni 7.aprill-30. on 30 päeva)mitte 8.märts

Mõistlik on avaldus tööandjale viia juba veebruari algul st rohkem kui 14p varem.

Avaldusse ei kirjuta lhp lõpupäeva vaid 1.tööpäeva.

kellele (näiteks AS Sookoll direktorile vms)
sinu andmed (nimi, isikukood, telefon, e-aadress)

AVALDUS

Soovin lõpetada lapsehoolduspuhkuse, esimeseks tööpäevaks lugeda 9.märts 2016.a

...veebruar 2016.a
allkiri

1.sina lepid arsti/ämmaemandaga kokku, et alates 9.märts dekreeti, tema alustab internetis õigel ajal lehe

2. sina viid veebruaris tööandjale lhp lõpetamise avalduse (vt üleval pool)
ja
SUULISELT lisad, et kindlasti on vaja kindlustus Haigekassas töötajana taastada (st tööandja informeerigu haigekassat lhp lõpust), muidu dekreediraha ei saa

3. teatad tööandjale, kui arst alustas dekreedilehte, et leht alanud, palun internetis kinnitada

mingit paberlehte enam ei ole mida viia, kõik on e-lehed

4. laps sündinud, teed uue lhp avalduse
 
bibi 19. november 2015, kl 00.25
Kallis ametnik, palun pisut abi!
Tulemas suvel teine laps ja saan aru, et dekreeti peaksin minema siis 16.05, kui 30 päeva enne sünnitustähtaega (15.06.2016). Kui nüüd kasutan vanemahüvitise kalkulaatorit, siis annab selle järgi viimaseks vanemahüvitise päevaks 11.12.2017, samas laps mul pole ju veel selleks ajaks (sünnitustähtaja järgi) 18 kuud vana (ehk 15.12.2017)?
Kuna sünnituspuhkuse rahad tuleksid miinimumi järgi, kas poleks mõistlikum kohe sünnituse järgselt minna emapalgale ja jätta ära see sünnituspuhkus, mis tuleb niikuinii miinimumi järgi?
Ja kõik rõhutavad, et saab kauem kodus olla, paraku ma seda kuidagi välja ei suuda lugeda, mis jääb siin tähelepanuta?
 
ametnik 19. november 2015, kl 10.11
Kui kasutada õigust minna rsp-le(dekreeti) siis VH lõpp ei ole seotud lapse vanusega
vaid reegel ongi, et 140p(4,6k) rsp+435p(14.4k) VH on kokku 575p(19k) raha.

Kuna mõnes kuus on 31p, siis tekibki mõnepäevane vahe st VH viimane päev on 11., mitte 15.
Vahe st kauem kodus olla on variantide vahel minna dekreeti juba 70p enne tähtaega(laps VH lõpus u 1a4k2n vana) ja variandiga 30p enne (laps u 1a6k vana).
Umbes, mitte kuupäevalise täpsusega. Sinu puhul vahe 4p

Kui valiksid VH sünnist, saaksid raha vaid 18k

Kui rsp algus 16.05.2016.a siis 575p pärast lõpeb VH periood (raha kätte saad järgmise kuu 8.kuupäeval)

Ei, ei ole mõistlik saada VH sünnist 18k,
kaotad 30p raha(rsp enne sünnitust, olgugi miinimumpalk st 430 bruto), kaotad 3,6k eest lapsehooldustasu vanemale lapsele(3,6 x 38,35) kui VH algab II sünnist ja siis lõpeb ka lht I lapsele ja kaotad min 11 puhkusepäeva(+puhkusetasu) mida koguneks rsp aja eest.

St rahaliselt saad vähem kokku üle 500 euro +11p puhkusetasu

ESIALGU saad sünnitushüvitise(dekreediraha) tõesti miinimumpalga alusel kuid kui VH (=sama I lapsega) on suurem
siis
koos I uue VH-ga saad ju komp st makstakse juurde kõigile sünnitusejärgsetele rsp päevadele kuni VH suuruseni

st saad sünnitusejärgsed 3,6k=VH ja miinimumi jääb vaid 1k

küsi
 
bibi 19. november 2015, kl 21.52
Super, aitäh! Sain pildi selgemaks :)
 
kmk 27. november 2015, kl 16.27
Tere! Minu eelmise lapsega saadav VH sai läbi augustis. Läksin siis ka kohe tööle. Olen uuesti beebiootel ja uus kodanik näeb ilmavalgust mai keskel. Seega, arvestus toimub eelmise (selle) kalendriaasta alusel. Kuna laste vahe jääb väiksem kui 2,5a, siis emapalka saan sama, mis eelmise lapsega. Kuidas arvestatakse aga dekreedirahasid, kui olen 4 kuud tööd teinud ja ülejäänud aja emapalka saanud? Saan aru, et see arvestusse ei lähe...
 
ametnik 30. november 2015, kl 12.32
Eespool korduvalt vastatud aga kordan:

Haigekassa maksab kõik töövõimetushüvitised eelmise kalendriaasta keskmise sotsmaksustatud töise tulu alusel(2015.a saadud palk, puhkusetasu, lisatasu vms kokku jagada 12 kuud)
st
sünnitushüvitis(dekreediraha) on 2015.a keskmine(mõne kuu palk jagada 12k)
aga
kui keskmine jääb alla miinimumpalga(2016.a eeldatavasti 430 bruto/kuus), saad siiski miinimumpalga alusel, tingimusel, et töölepingus põhipalga nr VÄHEMALT miinimumpalk
Seega kui 2015.a keskmine jääb alla 430 bruto, saad 430 alusel, tingimusel et töölepingus palganr 430 või suurem.

Esialgu saadki 140p eest miinimumpalga alusel
aga
kui sinu VH(eelmisega sama) on suurem
siis
koos I uue VH-ga saad ka komp st kõik sünnituse järgsed dekreedipäevad saavad lisatasu nii, et kokku on päev=VH/päev
(algul saadud dekreediraha/päev+kompensatsioon/päev=VH/päev)
seega
dekreeti on mõistlik minna kindlasti alles 30p enne tähtaega,
siis
jääb vaid 30p miinimumi, 110p=VH ja edasi 435p VH
 
l 10. detsember 2015, kl 02.35
Kas ma saan õigesti aru, et ema peab siis sisuliselt esimese vanemahüvitise laekumiseni saama hakkama haigekassa poolt makstava sünnitushüvitisega? ehk 140 päeva miinimumpalga alusel makstava sünnitushüvitisega?
 
l 10. detsember 2015, kl 02.37
eelmine küsimus käib kokku selle vastusega :):

ametnik
20. september 2015, kl 22.53
Küsin ka-

mitte keegi ei saa sundida tööle asuma ega ammugi lepingut lõpetama , VH lõpp ei määra ju lhp lõppu!

Lapsehoolduspuhkusel on õigus olla lapse 3a saamiseni,loodetavasti on korrektne lhp avaldus ikka u 1a4k tagasi tehtud? Kui on tehtud esialgu vaid n lapse 1a6k saamiseni siis tulleb lihtsalt viia uus ja selle I lapse 3a saamiseni

Lhp-l olla on õigus
noorima lapse 3a saamiseni sh
st
kui praegu on tehtud lhp avaldus I lapse 3a saamiseni
ja otsustate dekreeti II lapsega mitte jääda vad valite VH sünnist 18k siis lihtsalt II lapse sünni järel teete uue lhp avalduse tema andmetega ja tema 3a saamise kuupäevani.
Kui on soov dekreeti minna (see on mõistlik vaid juhul kui töölepingus põhipalga nr vähemalt miinimumpalk)

siis
*leppiga arstiga kokku, et dekreeti 30p enne tähtaega,*30p enne seda tööandjale lhp lõpetamise avaldus, kus I tööpäev=uue dekreedi I päev,
*teavitad I dekreedipäeval uuest dekreedist, et tööandja lehe internetis kinnitaks

saad 140p eest dekreediraha, esialgu miinimumpalga alusel, koos I uue VH-ga saad lisakomp st juurdemaksu saadud dekreedirahale nii, et kõik sünnitusejärgsed dekreedipäevad= nagu Vh


nii saad 140p+435p=575p e 19k raha (ainult 30p miinimumi, ülejäänu =VH
 
aga palun 10. detsember 2015, kl 17.01
l-

kui sa ei saa hakkama miinimumpalk/kuus + lapsetoetus I lapsele+lht I lapsele + lapse sünnist lapsetoetus II lapsele+riiklik sünnitoetus 320.- + KOV sünnitoetus
siis
ära vormista rsp(dekreeti), vali VH sünnist kohe eelmisega samas suuruses, 18k
Eriti kui VH on tublisti suurem miinimumpalgast ning sul on sellised igakuised väljaminekud, et jääksid hätta ja abikaasat/laste isa toeks pole, et need 140+ päeva üle elada pisut kitsamalt



Kaotad üldkokkuvõttes rahas üle 400(1 kuu miinimumpalka st sünnituse-eelne dekreet ja 3,6k kauem lht 38,35/kuus)
aga
sünnist kohe on suurem ja stabiilne kuu sissetulek st VH
 
Krissu1311 16. detsember 2015, kl 10.43
Mul samuti küsimus seoses dekreeti jäämisega, hetkel olen 1.1 aastase lapsega kodune, teine laps sünnib 27.02.16, kas mul oleks kasulik dekreeti jääda või peaks peale lapse sündi jätkama lhp? Kuna sünnituspuhkuse tasu makstakse korraga 140päeva eest välja ja hetkel saan ma selle summa miinimumpalga järgi, siis ei teagi kui kasulik see tuleb, hiljem tehakse ma saan aru mingi tasaarveldus aga kas see summa tuleb siis sama, mis eelmise lapsega dekreedi rahad?

Tänud vastamast
 
amenik 16. detsember 2015, kl 17.10
Krissu1311-

Millal lõpeb I lapse VH? Sellest sõltub üht-teist...

Aga kindlasti
kasulik on jääda dekreeti ja tingimata viimasel võimalusel st 30p enne sünnituse tähtaega.

Nii saad raha 575p e 19k(VH sünnist on 18k)
Kui I lapse VH pole II sünniks läbi, siis on see eriti kasulik kuna 2 VH korraga ei maksta
st
valides VH sünnist jääb osa I lapse VH saamata.


Kui I lapse VH on lõppenud II sünniks siis
ainult sünnituse-eelne aeg dekreeti st u 30p jääb miinimumpalga alusel(430 bruto/kuus) tingimusel, et
sinu töölepingus põhipalga nr ikka on vähemalt 430 bruto
ja
ülejäänu komp nii, et = VH

St mitte eelmise dekreedirahaga ei käi võrdlus kompenseerimisel vaid VH-ga

Kui ka I VH pole läbi siis saad rahulikult I VH lõpuni ja komp. need dekreedipäevad pärast sünnitust kui I VH on lõppenud (st võit pole just 500 aga võrreldes ilma dekreedi võtmise variandiga on ikka sadu eurosid).


Põhimõtteliselt on vahe variandil VH sünnist ja dekreet+VH kui I lapse VH II sünniks läbi minimaalselt 430 bruto ja + 3,6 k lht 38,35
e u 500.-

küsi
 
Katya 29. detsember 2015, kl 12.10
Tere. Mul selline küsimus.
Mina olen hetkel rase ning sünnitustähtaeg on augustis. 2015a olen töötanud ainult detsembris 2 nädalat ning rohkem siiamaani pole üldse töötanud. Kuid nüüd plaanin kuni augustini töötada. Palk on 450 eur. Kuidas on siis dekreedirahaga ja vanemhüvitise saamisega on?
 
ametnik 29. detsember 2015, kl 15.42
Katya-

kui sa töötad ja lähed dekreeti, siis saad ka dekreediraha)sõnnitushüvitise=') 140p e 4,6k eest

kuna 2015.a keskmine on väike siis miinimumpalga e 430 alusel, tingimusel, et dekreedi algushetkel on töölepingus põhipalga nr vähemalt 430

VH saad kas 390 või 430,
see sõltub sellest, kas sa 2015.a saad mõnegi euro sotsmaksustatavat töist tulu KÄTTE (selle 2nädala palga avansina detsembris)-
kui saad ja deklareeritakse detsembri väljamaksena(tööandja deklareerib Maksuametile 10.jaanuariks), saad miinimumpalka e 430 bruto/kuus
ja
kui 2015.a jääb 0 st makstakse jaanuaris ja deklareeritakse veebruaris, saad miinimummäära e 390 bruto(kuus
 
marina 29. detsember 2015, kl 23.57
Tere.mul on küsimused ning esialgu ma kirjeldan oma lugu.
Mina läksin sünnituspuhkusele augusti alguses ehk 70p enne tähtaega ning mul 140p lõpes 27.12.2015.S.t et vanemhuvitist saan alates 28
12.2015 - see siis 2014a järgi eks?
Aga mind huvitab see....vanemhuvitis mul lõpeb 2017 aasta märtsis.
Kui ma nt. Jään uuesti rasedaks ning sünnitan 2016a sügisel. Kas ma saan ikka sünnituspuhkuse raha ning vanemhuvitise raha sama palju kui praegu saan/sain???ma ju vahepeal tööle ka ju ei lähe.Aga lihtsalt sünnitan sügisel 2016.
Aitäh vastuse eest
 
ametnik 30. detsember 2015, kl 13.36
marina-

jah, kuna VH algus on 2015.a saad seda 2014.a keskmise alusel

kui sinu II laps sünnib enne I lapse 2a6k sünnipäeva, siis on sul õigus saada temaga sama suurt VH kui I lapsega, kui vahepeal pole nii töötatud, et uus VH tuleks suurem,
st võid töötada või mitte töötada ka VH ajal ja edaspidi, õigus saada sama VH eelmisega sõltub vaid sellest, kas eelmine laps on alla 2a6k vana

Ei, sünnitushüvitist(dekreediraha) ei saa alati"nagu eelmisega"
ja sina ei saa kuidagi 2014.a alusel(praegu said, sest dekreet algas 2015.a)
aga
kui rsp algab 2016.a saad 2015.a alusel

Veel-2 VH korraga ei maksta, seega kui I lapse VH pole II VH alguseks veel lõppenud, siis kaotad rahas...küll aga makstakse samaaegselt sünnitushüvitst(dekreediraha) ja I lapse VH
st
dekreeti tasub kindlasti minna väikese sünnivahe korral(lõpetada I lhp ja kohe dekreeti) ning kindlasti alles 30p enne tähtaega
 
marina 30. detsember 2015, kl 14.30
Tere.

Aga kui palju ma saan siis sünnitushüvitist II sünnituse puhul kui ma 2015a aasta olen töötanud kuni augusti kuuni ning pärast olen sünnitusthüvitist saanud?
Tähendab , et kui mul tähtaeg on nt. september 2016 siis ma august 2016 eht 30p enne tähtaega kirjutan avalduse ning lähen uuesti dekreeti? aga siis see II lapse sünnitushüvitise saan sama palju kui I lapse puhul?
 
marina 30. detsember 2015, kl 16.53
mul on siis veel küsimus....mul I lapsega VH lõpeb 2017a märtsis...kui ma nt jään rasedaks 2017a alguses ning s.t et, kahe lapse vahe on alla 2,6a. Sain aru , et VH saan sama palju kui I lapse puhul ( kui nt. tööle ei lähe ) . Aga kuidas siis sünnitushüvitisega ( 140p eest saadud rahaga on? kui ma 2016a terve aasta ei tööta vaid saan VH? mida sel puhul peab tegema?või kelle poole pöörduma?
 
ametnik 30. detsember 2015, kl 18.37
Kui 2016.a algab rsp siis sünnitushüvitis arvutatakse

2015.a saadud sotsmaksustatud töine tulu(palk, preemia, puhkusetasu jne kokku) jagada 12k, ei loe, et osa kuid olid dekreedis.

NB! kui VH/kuus st eelmisega sama on suurem kui dekreediraha/kuus siis koos I uue VH-ga saad ka kompensatsiooni st sünnitusejärgsetele dekreedipäevadele juurdemaksu; juba saadud dekreediraha/päev+komp/päev kokku on VH/päev
seega kui minna dekreeti 30p enne tähtaega ja sünnib tähtajal siis väiksemat dekreediraha jääb 30p, ülejäänud 110p on VH suurus lõpuks

Komp kohta teed "linnukese" uue lapse VH avaldusse.

Avalduse lhp lõpetamiseks, et saaksid minna uuesti rsp-le esitad tööandjale hiljemalt 14p(soovitavalt juba 30p= varem!
Seega kui tähtaeg on september 2016 siis dekreeti jääd august 2016 ja avalduse tööandjjale viid juuli 2016 (nn I tööpäev=uue dekreedi I päev st 30p enne tähtaega).

Kui sünnitad 2017.a aga ikka enne I lapse 2a6k sünnipäeva, siis on kõik täpselt sama: VH on eelmisega sama, sünnitushüvitis(dekreediraha) aga 2016.a alusel ja kuna 2016 ei tööta, siis miinimumpalga alusel st 2017.a miinimumpalga alusel(kui su töölepingus põhipalga nr just alla miinimumpalga pole) ja jälle komp kõik sünnitusejärgsed dekreedipäevad VH suuruseni

Ikka ja jälle lhp lõpetad tööandja juures ja tema kinnitab ka sinu dekreedilehe ja Haigekassa maksab dekreediraha ja vahe komp. küsid uues VH avalduses.

Pole vahet, et enne uut rsp ei tööta. Piisab lhp lõpetamisest ja dekreet võib alata nn I tööpäevast
 
Marina 31. detsember 2015, kl 10.33
Aitäh vastuse eest. Kui aga sünnivad kaksikud`?kas siis VH on ikka nagu ühe lapse `puhul?Millisel korral saab kahekordsed toetust/raha kaksikute puhul?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!