Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Teine dekreetpuhkus järjest
 
ametnik 28. juuli 2016, kl 16.58
Leena-

jah, rsp(dekreet) võib loomulikult alata 1.tööpäeval pärast rsp lõppu, pole mingit vajadust 1p töötada vms.
Nii lausa soovitab Haigekassa kodulk, kui tegu uue rsp-ga lhp-l olijal ja vahepeal ei soovita töötada
 
Lapsehoolduspuhkusel 01. september 2016, kl 10.14
Tere! Sooviks infot.

Olen hetkel lapsehoolduspuhkusel. Plaanis on jääda uut last oodama 2017 kevad-suvi. Küsimus selles, et olen lapsehoolduspuhkusel kuni 16.11.2017. Kuidas on mõistlik dekreeti jääda või on mõistlikum vahepeal haiguslehele jääda (ka esimese lapega olin haiguslehel)? Või on mõstlik võtta välja oma puhkused (enne eelmist last jäi ka puhkust väljavõtmata)?
Ja kas uue lapsega hakkan saama sama vanemahüvitist, mis sain esimese lapsega (miinimumpalk)?
 
ametnik 01. september 2016, kl 13.40
Lapsehoolduspuhkusel-

Pole võimalik vastata kui ei tea I lapse sünnikuupäeva.

Õigus saada sama VH on juhul kui laste sünnivahe on kuni 2a6k. Kui vahe on suurem, siis ei saa.

Kas 16.11.2017.a on lapse 3a sünnipäev? Siis peab II laps sündima enne 16.05.2017.a st peaksid juba rase olema...
Või on see 16.11.2017 mingi muu kuupäev?

Täpsusta.
 
EveliT 12. oktoober 2016, kl 18.10
Tere! Minu küsimusele on eelnevalt juba vastatud iga nurga alt, kuid nagu rasedate puhul ikka juhtub (mõtted mujal), on oma küsimuse vastust lihtsam ja arusaadavam lugeda. Ootan oma viiendat last, oletatav sünniaeg juuni 2017. Neljas sündis 18.07.20014 ning on oma õe/venna sünniks vanem kui 2a ja 6k. Peale viimase lapse sündi pole ma tööl käinud, st olen lapsehoolduspuhkusel. Vanemahüvitist saaksin vastavalt miinimumpalgale? Kas rahalises mõttes muutuks midagi, kui raseduse ajal vaid mõneks kuuks tööle lähen (neto jääks tõenäoliselt 550-600 euro juurde)? Töötada saaksin vaid osakoormusega, kuna olen seotud õpingutega TÜ-s. Vastavatest seadustest on küllaltki raske aru saada ning ka arstid kehitavad vaid õlgu, öeldes, et uuri ise! Samas olen kuulnud, et kahe järjestiku dekreedi korral tuleb igal juhul üheks päevaks end tööle vormistada. Kui ma aga ei lähe tööle, kas siis dekreediraha üldse ei tule?
Suur tänu Ametnikule!
 
ametnik 12. oktoober 2016, kl 20.14
EveliT-

Mõistlik oleks lhp lõpetada ja rsp(dekreet) vormistada
ja
kindlasti 30p enne tähtaega alles.
Miks:
nii saad riigilt raha mitte 18k vaid 19k(575p st dekreet 140p e 4,6k+VH 435p e 14,4k=kokku 19k).
Kui lhp ei lõpeta siis loomulikult ei mingit dekreeti ega dekreediraha vaid VH sünnist 18k.

Ja dekreeti jääda kasulik ka seetõttu, et tekivad puhkusepäevad(rsp e dekreet on töövõimetusperiood nagu haiguslehtki st annab puhkust nagu töötamine).

Ühtki päeva vahepeal töötama ei pea, täiesti ok on, et esitad lhp lõpetamise avalduse(Soovin lõpetada lapsehoolduspuhkuse, esimeseks tööpäevaks lugeda...juuni 2017.a)
nii, et see nn 1.tööpäev on uue dekreedi 1.p, 30p enne tähtaega
Oluline on tööandjale rõhutada, et ta tingimata teavitaks kohe Haigekassat töösuhte taastamisest st lhp lõppemisest ehk tekiks ravikindlustus tööandja kaudu(TÖR korda!), muidu Haigekassa dekreediraha ei maksa.

Jah, rahaline võit oleks aga juhul kui sa töötaks või võtaks puhkust või saaks preemiat vms 2016.a
st
kui sa 2016.a sentigi tõist tulu ei saa siis on sinu VH mitte miinimumpalk vaid miinimummäär,
kui saad pisutki tööandjalt kätte 2016.a sotsmaksustatud töist tulu 2016.a siis on VH miinimumpalk(sh 2017.a kehtiv miinimumpalk)
Äkki on saada pisut puhkust 2014.a eest
 
Kadi 25. november 2016, kl 20.36
Tere ametnik,
Järsku oskate aidata ja natuke selgust saada.

Hetkel olen väikse lapsega kodune, kes saab järgmine aasta veeb 2a. Plaan oli et veel teine laps saada, kuid kahjuks ei jääks teine 2a.6k sisse.

1. Kuigi olen nimekirjas teisel töökohal,kas on mul võimalik minna tööle teisesse firmasse, kuni lapse 3 a saamiseni, on mul õigus ?

2. Oskate öelda kaua tuleks töötada 12kuu jooksul, et saaks normaalset emapalka? Toon suvalise näite töötan 3kuud mingis kohas palk kätte 700€. Kuid siis avastan, et olen rase ja peaks sünnitama 2017 a. Vanemhüvitist peaks arvestama siis 2016a järgi?.Oskate öelda palju tuleb tulu saada , võetakse arvesse ja makstakse emapalka.Kui olen mõned kuud töötanud ka,saanud terve kuud palka ja kui saan teada, et rase ja vaja haiguslehele jääda, kas see kuidagi mõjutab seda.

Loodan, et saate aru ja oskate seletada! Äitäh
 
Kadi 25. november 2016, kl 20.46
Kadi Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Tere ametnik,
> Järsku oskate aidata ja natuke se
> lgust saada.
>
> Hetkel olen väikse lapsega ko
> dune, kes saab järgmine aasta veeb 2a. Plaan oli e
> t veel teine laps saada, kuid kahjuks ei jääks tei
> ne 2a.6k sisse.
>
> 1. Kuigi olen nimekirjas te
> isel töökohal,kas on mul võimalik minna tööle teis
> esse firmasse, kuni lapse 3 a saamiseni, on mul õi
> gus ?
>
> 2. Oskate öelda kaua tuleks töötada
> 12kuu jooksul, et saaks normaalset emapalka? Toon
> suvalise näite töötan 3kuud mingis kohas palk kätt
> e 700€. Kuid siis avastan, et olen rase ja peaks s
> ünnitama 2017 a. Vanemhüvitist peaks arvestama sii
> s 2016a järgi?.Oskate öelda palju tuleb tulu saada
> , võetakse arvesse ja makstakse emapalka.Kui olen
> mõned kuud töötanud ka,saanud terve kuud palka ja
> kui saan teada, et rase ja vaja haiguslehele jääd
> a, kas see kuidagi mõjutab seda.
>
> Loodan, et
> saate aru ja oskate seletada! Äitäh

Nb! Ajasin kuupäevad sassi, et töötaks mõned kuud 2017a ja sünnitaks 2018a
 
ametnik 27. november 2016, kl 13.46
Kadi-

1. loomulikult võite olles lhp-l ühest töökohast kandideerida mujale, asuda mujal tööle jne jne, inimese töökohtade arv pole piiratud, v a juhul kui teil on lepingus konkurentsikeeld ja saate selle keeluga seoses lisatasu, siis ei tohi konkurendi juurde tööle asuda. Isegi teavitama mujal töötamisest praegust tööandjat(kohal, kust olete lhp-l) ei pea kui seda nõuet pole just kirjas töölepingus.

2. Kui II laps sünnib 2017.a lõpupoole või 2018.a, siis saate VH 2017.a alusel kui jääte dekreeti mitte varem kui 14.august 2017(siis lõpeb dekreet 2018 ja VH on 2017.a alusel) ehk siis töötada tuleks võimalikult juba alates 02.01 kuni dekreedini...või töötada vähem aega aga väga korraliku palgaga(kas töötada 12k saades 700 või 6k saades 1400, mõlemal juhul on VH 700, eks)

Ehk kui asuda tööle palgaga 700 aasta algusest siis tasuks sünnitada mitte varem kui sept II pooles...ja siis mitte minna dekreeti juba 70p enne tähtaega vaid alles 30p enne st mitte enne 14.08!

Sest ainult siis on VH 2017.a alusel ja tööle asumine muudab seda suuremaks kui miinimummäär, muidu on VH 2016.a alusel ja töötamine ei muuda midagi.

Kui dekreedi lõpp on enne 31.12.2017.a siis algab VH 2017.a ning on miinimumpalk, sest VH arvesse ei lähe ja 2016.a töine tulu on 0 (ja see 0 jagatakse 12 kuuga-kui keskmine 0 saab miinimummääras VH või kui väike st saada 1 palk 2016 aga see jagatakse ikka 12 kuuga, alla miinimumpalga, siis saab miinimumpalga alusel VH)

Veel kord: et üldse saada ok VH siis ei tohi dekreeti jääda enne 14.augustit 2017...seega ei ole otstarbekas vara rasestuda vaid pigem oodata...sünnituse tähtaeg võib olla, et saada VH 2017.a alusel, alates 15.09.2017 kuni lausa 21.oktoober 2018
ja
kui tähtaeg on küll mitte varasem kui 15.09.2017 siis haiguslehte "üleviimine kergemale tööle" ei tohiks ikka võtta, sest see kohustab minema dekreeti juba 70p enne tähtaega ja siis VH 2016.a alusel.
Lehte võib kasutada tähtajaga oktoobri lõpp 2017 või veel hiljem.
 
Elsa 04. detsember 2016, kl 10.06
Tere
Küsimus selline ehk keegi oskab vastata.et kui esimene laps pole veel 1.6 saab märtsis aga teisega dekreet hakkab samuti märtsis 2016 et veebruaris veel saan emapalka aga märtsis siis ilmelt enam ei saa.või siiski?reaalselt dekreediraha saan aga mis rahades kaotan kui üldse?olen lugenud mitmeid teemasid aga kõigil teema 2.5ga aga mul küsimus just et kui laps pole veel 1.6.ehk keegi oskab vastata
 
ametnik 05. detsember 2016, kl 13.51
Elsa-

I VH kestab selle lõpuni või uue VH alguseni(oleneb kumb varem saabub)
st
kui jääd dekreeti ja dekreet algab enne kui I lapse VH läbi siis dekreedi ajal saad rahulikult I VH edasi.

Seega pole mingit põhjust, miks sa märtsis VH ei saaks kui I lapse VH veel märtsis kestab. Dekreet ei loe. Loeks kui sa valiks uue VH II lapse sünnist, siis lõpeks I VH II lapse sünnist.


Dekreeti minnes 30p enne tähtaega saab ainult võita võrreldes variandiga mitte dekreeti minna ja saada uut VH sünnist, ei kaota midagi. Kaotad st saad üle 500 vähem kui dekreeti ei lähe (1 kuu miinimumi dekreediraha u 470 bruto + 3,6 x 38,35lapsehooldustasu I lapsele)

Jääda dekreeti on kasulik, nii saab kauem ja rohkem raha ka siis kui laste sünnivahe on alla 2a6k nagu sinul.

Kui jääd dekreeti(kindlasti 30p enne tähtaega!)
siis saad:
1. sünnitushüvitise(dekreediraha) 140p e 4,6 k eest, algul miinimumpalga alusel st 2017.a 470 bruto/kuus
aga
koos I uue VH-ga kompenseeritakse kõik sünnituse-järgsed dekreedipäevad VH suuruseni.
St
kui sinu I lapse VH lõpeb u II lapse sünni päeval
siis
jääb ainult u 30p miinimumi ja 110p on kokkuvõttes=VH

2. I lapse lapsehooldustasu 38,35/kuus kestab II lapse dekreedi lõpuni st uue VH alguseni
st
saad u 3,6 k x 38,35 mida ei saaks kui valiksid VH sünnist st dekreeti ei läheks

3. dekreedi aja eest koguneb puhkust ja puhkusetasu (kui põhipuhkus 28p siis 140p eest 11 puhkusepäeva9

küsi
 
Leena 27. detsember 2016, kl 12.08
Tere, ametnik

Olukord selline:
Alates 15.02.17 hakkan saama VH teise lapsega (sama mis eelmine kord). Sots.ameti otsus on käes. Tööl ei ole käinud.

Küsimus järgmine:
Tööandjalt saabus just detsembri lõpus jõulupreemia.

Kas see mõjutab minu VH summat, mis on juba kinnitatud Sots.ametis?

Ette tänades,
Leena
 
Kertu 27. detsember 2016, kl 14.09
Tere,

Kas kellelgi on olnud selline olukord..

Töötan momendil tähtajalise lepinguga, mis peaks lõppema 2017 aasta lõpus (asendatava tööle naasmisega)
Minu laps peaks sündima ka 2017 aasta lõpu poole, seega jõuan enne minna sünnituspuhkusele ja esimese lapse puhul vanemahüvitistega probleeme tekkida ei tohiks.

Planeerime praegu nii, et umbes kahe aastase vahega sünniks ka teine laps.
Kas selleks, et saada ka teise lapsega vanemahüvitist, peaksin enne teist korda sünnituspuhkusele jäämist uuesti omama töölepingut?
 
ametnik 28. detsember 2016, kl 15.53
Leena-

ei, ei mõjuta kuna saadud preemia jagada 12k pole ilmselt suurem kui eelmisega sama VH.

Kui aasta 2016 keskmine oleks suurem kui eelmisega saadud VH, siis saaksid uuesti arvutatud Vh e 2016.a keskmist
 
ametnik 28. detsember 2016, kl 16.03
Kertu-

eelmisega sama VH saamise ainus tingimus on, et laste sünnivahe on alla 2a6k
see, kas sa enne II lapse sündi oled töötu, oled uuel töökohal, õpid vms, see pole oluline

st
kui sa I (2017.a sündiva) lapse järel saad II enne kui I on 2a6k vana, siis on õigus II lapsega saada sama VH mis I lapsega, pole mingit tingimust, et pead olema töötaja, võid olla vabalt kodune.Kodusena saad II lapse VH tema sünnist 18k saamiseni, sama VH mis I lapsega.

Aga võid loomulikult tööle asuda, minna rsp-le(dekreeti)140 päevaks ja alles siis saada VH 435p


Vee:

kuna sul lõpeb tähtajaline tööleping, siis sul on õigus saada töötuskindlustushüvitist
mille saamiseks aga pead teadma, et ei tohi viivitada Töötukassasse pöördumisega, seda tuleb teha kohe VH lõppedes(et viimase 36k jooksul oleks vähemalt 12 töötatud kuud), kuna sa ei ole lhp-l(lhp saab olla kehtiva töölepinguga) siis lapsega kodus oldavad kuud ei jää 36k lugemisest välja.

Ehk siis mõistlik on sõnnitada, saada I lapsega VH, töötuna arvele ja saada tkh...edasi kas kodune ja VH II lapsega sünnist või uus töökoht, dekreeti 30p enne tähtaega ja siis VH
 
Kertu 29. detsember 2016, kl 09.06
Aitäh, Ametnik, väga informatiivse vastuse eest.

Üks miniküsimus veel..

Kas selline variant oleks seadusesilmis vastuvõetav, kui saan tähtajatu lepingu tuttava ettevõttes, kuid lähen dekreeti esimesel tööpäeval.
Palka muidugi uuest ettevõttest teenida ei jõua, aga kehtiv leping on olemas ja igakuine sissetulek eelmisest kohast oli ju ka olemas..

Kas sellisel juhul saan 140 päeva eest dekreedirahasid ja olen ikkagi lapsehoolduspuhkusel mitte ei saa lihtsalt vanemahüvitist?
 
ametnik 29. detsember 2016, kl 11.35
Jah, inimene võib haigestuda vm viisil töövõimetuks muutuda(rsp on ka töövõimetusperiood ja sünnitusleht on töövõimetusleht) ka 1.tööpäeval.
St kui tööleping sõlmitud ja tekkinud ravikindlustus tööandja kaudu, siis samast hetkest tekib õigus ka töövõimetushüvitistele, olgu haigus-, hooldus- või sünnitushüvitis,
Ei ole nõuet, kui kaua peab enne töötama vms

Kui inimesel on tähtajatu tööleping siis saab ta lhp-l olla max noorima lapse 3a saamiseni või kui pikem tähtajaline tööleping, mis kestab veel pärast dekreedi lõppu, siis lhp-l saab olla lepingu lõpuni.
 
Maarja-Elis 02. jaanuar 2017, kl 11.56
Tere,

Planeerin lapse sündi detsembrisse.

Lugesin täna, et kui jääda dekreeti näiteks 1. November ja vanemahüvitist hakata saama alates uuest aastast, siis arvutatakse hüvitis 2017 aasta 10 kuu pealt.

Mida peaksin täpselt tegema, et saada hüvitist ikkagi 2016a 12 kuu pealt?
 
ametnik 03. jaanuar 2017, kl 07.30
VH puhul jäävad töövõimetuskuud (sh dekreedikuud) aasta arvestusest välja
st
saadki oma 2017.a keskmist

Kui dekreeti 01.11, siis 2017.a kogutulu jagada 10 kuud (mitte 12), nov ja dets jäävad lihtsalt välja, dekreet aasta lõpus ei vähenda sinu VH

Kui soovid just nimelt 2017.a 12k alusel VH siis ei saa sünnitada detsembris vaid tähtaeg peab olema 31.01.2018 või hilisem, et minna dekreeti mitte enne 01.01.2018
 
Maarja-Elis 03. jaanuar 2017, kl 09.06
Aga.. millal siis peaks siis hiljemalt laps sündima, et arvutataks 2016 aasta järgi? Ja niimoodi, et terve aasta võetaks aluseks, mitte ainult 10 kuud
 
ametnik 03. jaanuar 2017, kl 13.12
Saamaks VH 2016.a alusel peab VH algama 2017.a
st
hiljemalt 31.12.2017

kuna dekreet kestab 140p siis peab dekreet algama enne 14.augustit, et ta lõpeks nii, et VH algaks mitte hiljem kui 31.12.2017

Dekreeti saab minna kõige varem 70p ja kõige hiljem 30p enne tähtaega
st
sünnituse tähtaeg võib olla 12.september kuni 21.oktoober

Kuigi ma ei saa aru, mis vahe on, sest
10 kuu palk jagada 10k=12 kuu palk jagada 12k st tulemus ju sama?
 
Naine25 05. jaanuar 2017, kl 22.29
Tere küsiks ka ise et saada teada täpselt.

Kuidas peaksin tegema et ei kaotaks ja mis rahasid saan?
Hetkel kodus 11 kuune. Sünd 07.02.16
Dekreeti läksin 30 p enne sündi (dekreedi summa oli 1920€) Vanemahüvitist saan 525.19 € kuus + 50 lasteraha +19.18 üksikvanem
Nüüd aga ootan uut ja tähtaeg 04.08.17
Ehk jääb väike vanusevahe. Kuidas kaotan kõige vähem ja mis summasid saama peaks vist jään uue sünni puhul saama ?
 
ametnik 08. jaanuar 2017, kl 11.19
Kõige vähem kaotad kui

lõpetad lhp(avaldus tööandjale u 30p varem) alates 05.07 st uue dekreedi 1.päevast
st
teavitad arsti/ämmaemandat, et lähed dekreeti 30p enne tähtaega st 05.07
ja
esitad tööandjale mais-juunis avalduse

kellele
sinu andmed

AVALDUS

Soovin lõpetada lapsehoolduspuhkuse, 1.tööpäevaks lugeda 05.07.2017.a

kuupäev
allkiri

Suuliselt lisad, et jääd uuesti rsp-le(dekreeti) ja selleks on õlioluline, et tööandja tingimata taastaks sinu töötaja staatuse TÕR-is, et tekiks ravikindlustus töötajana.

Nn 1.tööpäeval teavitad tööandjat, et tänasest algas sünnitusleht(dekreedileht), palun kinnitada.


NB! kontrolli, et töölepingus põhipalga nr on vähemalt 470!
Nii saad:
esialgu dekreediraha miinimumpalga(2017.a 470 bruto/kuus) alusel
aga
koos I uue VH-ga saad juurdemaksu nii, et kõik sünnituse järgsed dekreedipäevad kokkuvõttes=Vh (korraga u 110p eest siis)
ja
edasi taas 435p Vh =eelmisega
saad kuni uue VH alguseni(I VH lõpust) lapsehooldustasu 38,35/kuus kui I VH lõpeb enne II algust(ilmselt lõpeb, II VH algab 22.nov

Nii I lapse lapsetoetus 50 kui üksikvanema lapse tasu 19,18 on muutumatud st neid saad lapse 16a(edasiõppimisel 19a) saamiseni ja õksikvanema tasu võib katkeda vaid siis kui lapse isadus tuvastatakse või laps lapsendatakse

II lapse lapsetoetus algab tema sünnist ka

Dekreet(kindlasti viimasel võimalusel st alles 30p enne TA) on kasulik, nii saab rohkem võrreldes VH-ga sünnist
1.30p e 1kuu dekreediraha 470 bruto/kuus(sünnituse eelne dekreediosa)
3,6k lht 3,6 x 38.35/kuus
ja
teenid välja puhkust 140p e 4,6 k eest min 11 puhkusepäeva(kui põhipuhkus 28p) või rohkemgi

küsi
 
mannu 10. jaanuar 2017, kl 22.18
Tere selline küsimus et kui uuesti jääda nüüd rasedaks kas siis saab ka haigushüvitist nagu 1lapsega...? Et Esimane on 1,6aastat vana ja järgmine sünnib septembris või saangi alles siis kui dekreeti jään? et vahepeal mingit lisa tasu ei tule see tähendab haigushüvitist nagu 1lapsega? ette tändase...
 
ametnik 11. jaanuar 2017, kl 07.58
Mis haigushüvitist?
Lõpetad lhp ja lähed tööle? Siis loomulikult saab kui ise haige, laps haige või rasedus ei luba töötada. Miinimumpalga alusel.
Mis lisatasu sa 1.lapsega said, millest jutt?

Kui VH läbi, jätkub lapsetoetus 50 ja lisandub lapsehooldustasu 38,35/kuus.

Haigekassalt tuleb dekreeti minnes dekreediraha.
Sa pole ju töövõimetu, et Haigekassa peaks midagi niisama maksma.Ja ei tööta ka, oled lhp-l
Võid olla lhp-l aga võid lõpetada lhp ja töötada.
Kui lõpetad lhp aga töö ei sobi rasedale, saad lehe "üleviimine kergemale tööle". Haigekassa maksab siis miinimumpalga alusel, 70% sellest miinus maksud, sest 2016 sa ei töötanud, VH ei lähe arvesse.

Aga mõistlik võtta lehte "üleviimine kergemale tööle" tavaliselt pole, sest see sunnib dekreeti juba 70p enne tähtaega
st 70p dekreeti jääb siis miinimum ja ainult 70 komp. VH suuruseni
 
Naine25 15. jaanuar 2017, kl 08.21
Tere küsiks lisaks et uurisin et esimese lhp lõpeb 02.08.17 ja uue tähtaeg ju 4.08.17 . Kas olen vahepeal siis ilma sissetulekuta? Esitasin ka eelmise küsimuse millele sain hea vastuse naine 25
 
ametnik 15. jaanuar 2017, kl 11.12
Millist lisasissetulekut sa soovid?

Kui VH saab läbi, siis riik maksab edasi lapsetoetust 50/kuus ja lisandub alla 3a lapse lapsehooldustasu 38,35/kuus st riigilt saad lapsele 88,35 kuus. Ülejäänud elu on lapse ema ja isa üleval pidada.

Riik maksabki VH ja peretoetusi, rohkem lisatasusid pole.
Lhp-l olla pole kohustuslik, inimene võib tööle minna kui rahaliselt raske. Töötada võib ka VH ajal, ammugi pärast VH lõppu kui rahaliselt vaja.

Kui sellest ei piisa,elad kahekesi koos lapsega ja lapse isalt elatis välja nõutud aga ikka ei jätku, saab küsida linnast/vallast toimetulekutoetust.
Või kui lapse isa töötu vms.

Riik ei toeta tõesti mingi lisatoetusega (peale peretoetuste) kui VH läbi.

Ootadki n ö järgmist suurt raha riigilt uue sünnitushüvitiseni =dekreedirahani juuli algul kui tööle ei lähe ja ise palka ei teeni.

küsi
 
Naine25 19. jaanuar 2017, kl 08.19
Tänan vastamast. Ei ootagi lisa sissetulekut lihtsalt ei saanudki kohe sellest aru et kui esimesel lõppeb vh siis teisega veel ei maksta aga jah enne peaks tulema dekreet juba. Lihtsalt olen lapsega üksi ja keegi lisa ei maksa . Aga tänan vastamast sain targemaks
 
Ükskakskolm123 23. jaanuar 2017, kl 17.01
Tere targemad!

Olen praegu lapsega lhp-l. Emapalk saab läbi nüüd september 2017. Soov saada ka teine laps lähestikku. Juhul kui nüüd teine laps sünnib enne esimese lapse 2.6 aasta saamiseks (2018), siis millal mina pean uuesti dekreeti minema kui esimest last oodates läksin dekreeti 70 päeva enne kuna olin merel tööl. Kas minul teise lapsega pole võimalik 30 päeva enne minna et pean uuesti 70 päeva minema kuna ka esimesega läksin (et miskit seadusega nii). Ja kui nt esimese lapsega sain 3000€ dekreediraha, siis nüüd saan esialgu miinimumi järgi (430€ x 4.6 või mul hakataks arvutama 470€ järgi - tulumaks?). Ja kui ma pean minema ka teise lapsega 70 päeva enne dekreeti siis saan vahearvestust 70 päeva eest? Kuidas seda enam-vähem arvutan palju esimese vh-ga umbes tagasi võin saada seda vahe?

Suured tänud vastamast ☺.
 
ametnik 24. jaanuar 2017, kl 14.18
Kasulik on minna dekreeti(saad rohkem raha kokkuvõttes ja teenid ka puhkust) ja seda alles 30p enne tähtaega
sest
oled ju turvaliselt kodus nagunii ning koos I uue VH-ga komp. sünnitusejärgsete dekreedipäevade eest kuni VH suuruseni.
Kuna sa nüüd merel tööl pole vaid lhp-l siis pole mingit takistust, miks sa ei saa valida minekut 30p enne st miski ei sunni nüüd juba 70p varem minema.

Esitad lhp lõpetamise avalduse nii, et nn 1.tööpäev on 30p enne sünnituse tähtaega e uue dekreedi 1.päev, kõik ok.

St kasulik on kui neid dekreedipäevi on võimalikult palju pärast sünnitust.
Esialgu saad 140p eest dekreediraha miinimumi alusel, hetke miinimum on 470, v-o 2018 suuremgi(sest sa kogu eelmise aasta ju ei tööta ja VH ei lähe arvesse, keskmine 0)
aga
kui sünnib tähtajal, siis 110p eest saad lisaraha
(pole mõtet minna juba 70p enne, siis lisaraha vaid 70p eest)

Kuidas arvutada.
Võtad oma VH kuus ja jagad 30p, saad 1p VH
Sellest lahutad dekreediraha 1p eest ja
korrutad sünnitusejärgsete dekreedipäevade arvuga.

Kui miinimumpalk jääb 470, siis 1p on 470:30=15,66

Oletame, et VH oli 600.
VH /päev on 600:30=20
Laps sündis nii, et pärast sünnitust jäi 105 dekreedipäeva
105 x (20-15,66)= 105 x 4,34= 455,70 saad komp.

On VH 900, päev 30, vahe 30-15,44=14,34
laps sündis tähtajal, jääb 110p
110 x 14,34=1577,40 saad komp.

küsi
 
Ükskakskolm123 24. jaanuar 2017, kl 21.16
Ametnikule ☺
Tere taas!

Kas need vahearvestuse päevad (eelmine VH ja uus dekreediraha) on bruto või netona? Et selle miinimumpalga summa tõite näitena brutos, et VH siis ka ikka brutos eks, mitte ei arvuta selle järgi VH mis kontole tiksub
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!