Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Koolilaps
15-aastane teie teenistuses
 
Triin 25. aprill 2003, kl 21.09
Ma siin loen, et paljud ei mõista noorte mõttemaailma.

Kas siis on teile väga vastumeelne kui üks täisvereline 15-aastane siin ringi luusib ja asjadesse selgust tuua üritab?
 
viuks 25. aprill 2003, kl 21.20
Ei, üldse mitte midagi ei ole selle vastu. Eriti juhul, kui ajab normaalset juttu.
 
Lotte 25. aprill 2003, kl 21.39
Nõustuks viuksuga, aga vist Sina eelmises teemas pakkusid õppimise eest maksmise süsteemi välja. See tegi kurjaks. Pead vist ikka veel kasvama!
 
leffagirl 26. aprill 2003, kl 09.25
ja pealegi ei ole kõigi noorte mõttemaailm üldsegi selline nagu triinul:)
 
May 26. aprill 2003, kl 12.20
kuule, triin, kas sa oled sama tegelane, kes noortekas oma "mölapidamatusega" (üldsegi mitte halvas mõttes:) ) silma on jäänud?
 
Triin 26. aprill 2003, kl 13.09
Ikke. Kes siis teine sellise ettepanekuga lagedale tulla julgeks? Ikka mina. Mnjah. Nüüd May läheb ja hoiatab kõiki, et et 'päästke end kes saab!'

Ja mis puutub õppimise eest maksmisesse, siis kas ei maksa te kõik õppimise eest?

Kui on läbinisti viieline juhtub olema teie laps ja see laps tahab mobiiltelefoni, siis kas ei osteta see talle tunduvalt kergemini kui inimesele, kellel on kolmesid ja OO ÕUDUST! kahtesid? Ikka on on ju vahetegemine.

Ärge tulge nüüd ütlema, et see nii pole! Mul omal sõbrants on kolme-neljaline ja tema peab kodus ikka tõsiselt KERJAMA, et midagi saada. Sõbranna on tore inimene ja kõik, aga nädsa... Samas ta õde, kes küll õpib viitele, ent on igavene väänikas ja laseb poistega ringi, saab omale kogu aeg uusi rõivaid ja uue mobiili iga aasta.

Kommentaare?
 
leffagirl 26. aprill 2003, kl 13.50
aga see ju jummala nõme!!!kolmeline laps võib ju olla muidu palju parem kui viieline ja kõike ei tohi otsustada hinnete järgi!!!taskurahaga samuti:ka rumal laps vajab raha!!!!hinnete eest maksmise kohta veel nii palju,et seda ei tasuks kül muidu teha,kui tõsine häda käes.
 
Triin 26. aprill 2003, kl 14.02
No aga kümme kahte on suhteliselt tõsine häda ju...Kui need just jooksvad hinded pole...Aga kui on veerandihinded, siis sellest küll head nahka ei tule.
 
Betty 26. aprill 2003, kl 14.52
Mina ei ütle, et hinnete eest just maksma peab, kuid olen kindel, et mõnel juhul võib see olukorra päästa. Põhimõtte pärast põhimõtetest kinni pidada pole ka ju mõtet. Ja ega ma tegelikult hästi aru ei saa, mida halba see maksmine teeb. Kui see on lapsele piisav stiimul, siis laske käia.

Triin, kui levinud Sinu koolis hinnete eest raha saamine on? Noh, et kui paljud saavad kodust raha vastavalt hinnetele? Äkki tead ja räägid meilegi.

*ise oma lapsele ühegi hinde eest maksnud pole - õppis teine niigi normaalselt*
 
Triin 26. aprill 2003, kl 15.19
Noh, ma tean, et paljud on rääkinud, et kui nad 'saavad selle-ja-selle aine aasta või veerandi viie, siis ostetakse mobla või võetakse kuhugi soojale maale kaasa. Kui üdini aus olla, siis ma tean ainult kahte kellele antakse sõna otseses mõttes raha.

Aga ma olen tähele pannud, et kui mul hinded väga head on mõnda aega olnud, siis antakse nädala alguses rohkem raha kui tavaliselt. Mitte enam 200 vaid hoopis 500 nagu ükskord juhtus. Mis siin siis ikka. Ega ma ära ei ütle. :))))))

Päikest!
 
Betty 26. aprill 2003, kl 15.41
Triin, veel küsin: kas hinnete eest makstakse pigem nendele, kelle õppeedukusega kipub raskusi olema? Mõtlen, et kas stimuleerimiseks.

Lihtsalt huvitab. Endal laps suureks inimeseks kasvatatud ja kellestki eeskuju võtta ei taha.
 
Triin 26. aprill 2003, kl 18.46
Ühele makstakse kindlalt (ta mu pinkar) preemiaks ja teise kohta ei oska väga vettpidavat kinnitust anda. Aga kui ta (tüdruk) saab ühel päeval palju häid/normaalseid hindeid, siis on üsna kindel, et ta paari päeva pärast oma uute teksadega uhkeldab või midagi sarnast.
 
kaos 26. aprill 2003, kl 19.25
peaks siis õppeedukuse eriti põhja laskma et vanemamtelt hinnetega raha välja pressida või mis?

no mida mina ka tean.

mulle on kusjuures hinnete eest pakutud raha.
nojah, rääkitud uute teksadega võrreldes küll tagasihoidlikke summasid.
no ma ikka kategooriliselt keeldusin.

(isiklikult olen 16)
 
to kaos 26. aprill 2003, kl 20.35
Tubli, kui keeldusid. Ilmselt Triinust siis arukam.
 
Triin 26. aprill 2003, kl 22.22
Miks ma keelduma peaksin? Ma tegelikult ei mõtlegi ju, et oh, ma pean saama viie, et saada seda-ja-seda.

Kui pakutakse, siis võtan vastu; kui ei pakuta, siis ei pane tähelegi, et ei pakuta.

Kui keegi tuleks ja teile miljonit pakuks, et 'te olete nii kena kodanik olnud; te ei lagasta ja ei joo', siis te võtaksite selle vastu. Aga seda ju ei pakuta ja ega te nüüd ei lähe igal õhtul magama, endal peas vasardamas mõte: miks mulle täna miljonit ei pakutud?

KamooN!
 
dea 26. aprill 2003, kl 22.28
Rahalist preemiat iga viie eest? Mõeldamatu.Või siis juhul, et iga halvema hinde kui viis eest maksab trahvi. Aga see oleks juba absurditeater.
Üks võimalus oleks premeerida last hea taseme saavutamise/seal püsimise eest mingi ürituse või reisiga.Igaühe rahakott on ju erinev, aga teha õppimine tükitöö kombel tasustatavaks on jura.
 
Triin 26. aprill 2003, kl 22.48
Istuma jäämine on veel juram.

Teie, täiskasvanute, probleem on igikestev stagnaaegsus.
 
liskin 27. aprill 2003, kl 10.45
sa triinu oled ikka nii "arukas"
lmao
kui inimene ikka aru ei saa, et ta õpib enda jaoks, siis on kuskil suured puudujäägid tekkinud
ja kaos on ka stagnaaegne???!!!
 
-Karin- 27. aprill 2003, kl 11.41
miks mitte hinnete eest maksta??!
õppimine on lapsele kui töö...
kallid lapsevanemad, teie ju oma töö eest küsite palka...


tegelikult ma mõtlen seda,et väga väga tore kui te olete suutnud oma lapse kasvatada nii,et ta juba praegu õpib hästi..

aga nooruk,kes siiani pole viitsinud õppida,teda ei lohuta enam teadmine,et õpitakse ainult enda jaoks.kui raha maksmine mõjub ja võimalus selleks on,siis minu meelest väga hea variant.
 
leffagirl 27. aprill 2003, kl 11.45
a 1 võimalus on ju see,et kui mingi ime läbi suudate oma lapse paariks päevaks õppima panna,siis ta märkab,kui hea on olla,kui kodune töö tehtud,õpetaja küsimustele oskad vastata ja hinneteks vähemalt kolmed.ehk saab siis isegi aru,et õppida on ikkagi vaja?
 
irka 27. aprill 2003, kl 11.53
õppimine on töö, mille eest õpilane saab palka hinnete näol ja ka paremate võimaluste näol tulevikus.

KUi vanemad hakkaksid hinnete eest õpilasele raha maksma, siis tekib ju õppimise vajalikkusest vale arusaam õpilasel. Ta ei õpi enam mitte selleks, et teadmisi omandada, vaid selleks, et raha saada.

See , et lapsevanemad saavad oma töö eest palka on palk selle eest, et nad kunagi õppisid !!
Miks vanemad peaksid oma palgast lapsele õppimise eest palka maksma ? Kas siis laps õpib vanemate jaoks?`

Huvitavad arusaamad siin mõndadel ikka !
 
teine 15-aastane 27. aprill 2003, kl 12.02
Kallis Triin, palun ära tee oma nõmeda jutuga teiste teismeliste marki maha.
 
Betty 27. aprill 2003, kl 12.07
Irka, tegelikult pole suurt vahet, kas õpitakse hinnete või raha pärast. Ütled ise ka, et hinne ongi õpilase palk. Aga kui laps nagunii kodust taskuraha saab, oleks täitsa arukas see hinnetega siduda. Kui hinded halvad, saab vähem taskuraha kui praegu kokku lepitud, kui aga head, on taskuraha praegusest pisut suurem.

Kui ütlete, et laps õpib hinnete pärast, siis tegelikult siit rappaminek algabki. Õppida tasub ikka ainult teadmiste pärast. Hinne on fetish. Mida sellega peale hakata? Tegelikult mitte kui midagi! Ainult teadmised aitavad meid elus edasi ja oma unistusi realiseerida.

Liskin, Sul on õigus: kui inimene ikka aru ei saa, et ta õpib enda jaoks, siis on kuskil suured puudujäägid tekkinud... On jah puudulik arusaam asjadest: kodu pole lapsele suutnud anda õigeid väärtushinnanguid. Rõhutakse välisele - ka hinne on väline näitaja. Kui laps ei taju, mille pagana pärast ta koolis seda või teist asja õppima peab, kui õpetaja ja kodu nõuavad ainult väliseid näitajaid, hakkab vanker tasapisi kraavi poole kalduma.
 
irka 27. aprill 2003, kl 15.15
No loomulikult tuleb vahet teha ka sellel kas õpitakse puhtalt hinnete pärast või teadmiste omandamise pärast. Hinded on ikka ju selleks ,et õpilane saaks objektiivse hinnangu oma teadmistele ning hinded on ka omamoodi motivatsiooniks, st õpilane näeb, et tuleb rohkem tegeleda õppimisega või et ta ei ole millegist õieti aru saanud, kui on viletsama hinde saanud.

Kui inimene õpib ainult hinnete pärast, siis teda õppimine kui selline ei huvitagi ju. Ta kas tuubib või kirjutab võimaluse korral maha.
¨
Õige variant olekski selline, et õpilane teeb endale loogiliselt selgeks ülesanded, mis talle antud on ja siis paneb end proovile. KUi saab hea hinde, siis tema töö oli hea, kui mitte, siis tuleb enesega rohkem tegeleda.

Ma usun, et isegi see variant on parem, et inimene õpib vaid hinnete pärast (näitab ambitsioonikust) kui see , et inimene teab, et ta saab hea hinde eest raha (mis näitab, et teda huvitab vaid raha, mitte ambitsioonikus või teadmised). Viimasel juhul on vanemad vale pildi andnud lapsele väärtushinnangutest.
 
Betty 27. aprill 2003, kl 16.20
Hinded on väga harva objektiivsed. Õieti küll - enamsti on nendes palju subjektiivsust. Halbu hindeid pannakse tihti hoopiski mitte teadmiste eest. Mängu tulevad käitumine tunnis, isiklik sümpaatia või antipaatia. Ja mis kõige hullem - tihtipeale saavad tüdrukud poistest paremaid hindeid, kuna vastavad soravamalt, näevad puhtamad välja, käituvad paremini. Aga kolmeline poiss oskab enamasti oma teadmisi paremini kasutada kui viieline tüdruk.

Nii et hinnete objektiivsusest pole mõtet rääkida. Õpetaja jaoks on see käepärane mõõdupuu, kuid sellega tehakse õpilastele - just rataste vahele jäänud õpilastele - ütlemata palju halba.

Hinnete eest raha andmine on mõneti ehk libe tee küll, kuid omatigi on see stiimul, mida tasuks kasutada, kui enam teisiti ei saa. Või mis veel - raha andmine pole mitte millegi poolest hullem kui hindamine ise. Nii hindamisest kui ka raha maksmisest oleks parem, kui lapsed saaksid kodust kaasa õiged väärtushinnangud - sellised, mis neid teadmiste omandamise eesmärgil õppima stimuleeriksid.
 
mimmu 27. aprill 2003, kl 22.14
mul on 12 aastane poja kes on tõeline "pätt ja röövel"
meil kehtivad õppimise suhtes omad reeglid, mis on tunduvalt inimlikumad kui sinu raha suhe.
Ja minu jaoks on ka selline laps oma ja armas kes vajab hellust ja hoolt (nii materiaalset kui ka moraalset).
Ja me saame elus hakkama. (sellepärast ei pea hindeid kinni maksma)
Ma ise usun küll et minu kolmeline poja jõuab kaugemale kui sina ...
 
mimmule 28. aprill 2003, kl 09.26
Mimmu!

Millised on teie reeglid õppimisele???
mul 13 ja laisk, absoluutselt ei taha õppida. Muud pätti õnneks eriti ei tee. Muidugi koolis segab tunde ja muidu tõmbleb - eriti raskelt tulev teismelisus.
 
Oh 28. aprill 2003, kl 12.01
...see on nii tüüpiline, et kui selline põhimõtetega haakuv küsimus üles pannakse, siis üks seltskond ei hakka oma vastuseisu üldse argumenteerimagi, vaid lihsalt keeldub asja juures mingeid teisi vaatenurki leidmast.
Minu meelest on küll huvitav, et üks suhteliselt noor inimene nii intrigeeriva teema püstitas. Ühiskonnas, kus raha on liigagi paljude asjade ekvivalent, võib seda asja nii vaadata küll, Sest fakt on, et ka koolilaps raha vajab ja nagu Bettygi ütles, on selle andmist õppeedukusega siduda täiesti mõistlik. Muidugi, ei pakkunud ju keegi skeemi (raamatupdamise või palgaarvestuse laadis), kuidas seda rehnutit igapäevaselt sooritada ja kogu aeg ainult rangelt seda silmas pidada ja sellest lähtuda, aga mõte on ITRIGEERIV ja AUS!
 
Supergirl 03. mai 2003, kl 20.38
Heh ma luusin siin ka veidi aega juba ringi, 16 olen.
 
kristel 05. mai 2003, kl 21.27
Heh, triin, nii armas on sinu maailma(täiskasvanute)parandamispüüdlusi lugeda :)
Ma olen kindel, et sinust saab kunagi eeskujulik ja range lapsevanem, kuigi sa seda praegu ei usu.
Seilasime, teame...
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!