Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Koolilaps
Vägivaldne isa
 
ei tahaks õel olla 27. oktoober 2008, kl 11.57
to Täpitriin
ei pea ametnikke ebakompetentseteks isikuteks, lihtsalt on inimesi (süüdlasi) nagu antud loos nn. isa, kes oskavad "musta valgeks pesta".
teemast kõrvale põigates arvan, et ka see suitsetaja, kellele koolijuht väidetavalt põleva suitsukoni kätte surus, oli ise süüdi, mitte polnud seda koolijuht.
ka siin on musta valgeks tegemine ja võib-olla ehk hoopis kümneid erinevaid värvitoone vahel, kes teab.
 
lapsele 27. oktoober 2008, kl 13.13
kui sa tegid makarone endale ja õele ja pärast jätsid nõud pesemata, siis sinu enda meelest sa osalesid jõukohase panusega kodutöödes, aga isa pilgu läbi sa "tegid era" (ei kõlba perega koos süüa!) ja jätsid veel segaduse maha teistele enda tagant koristamiseks (nagu emal selleta tööd vähe oleks!). su isa kardab, et sinust kasvab laisk egoist, kes ei oska teistega arvestada ega viitsi ennast ebameeldivate vajalike tööde tegemiseks kokku võtta. kuna sa tema kriitikat ei aktsepteeri, siis leiab, et sa oled lisaks ebaviisakas ja lugupidamatu. et su tulevik talle väga muret teeb, püüab ta kõigi vahenditega sind õigele teele juhtida. kahjuks on ta sellel alal oskamatu, võimalik, et teda ennast kasvatati kodus sõimu ja peksuga ja ta ei oska teisiti. sinul kui arukal ja laia silmaringiga noorel inimesel on võimalik teda aidata. vahel peavad ka lapsed vanemaid kasvatama. proovi algatada (rahumeelset) diskussiooni selle üle, mis teda häirib ja anna (rahumeelselt) teada, mis tundeid tema reaktsioonid sinus tekitavad. märksõna on peegeldav kuulamine. vt www.sinamina.ee
 
to lapsele 27. oktoober 2008, kl 14.15
Haige oled või? Sulle meeldib, kui su mees naistes käib, sulle mõjub ka hellitavalt, kui su mees sind lehmaks ja haisvaks ropuks loomaks sõimab. Miks sa kirjutad siin, selle asemel peaks sa karjamaal ammuma.
 
proua Kortspõhi 27. oktoober 2008, kl 15.04
Sellises olukorras kuulaksin lapse kõigepealt ära ning üritaksin välja selgitada, millest tüli alguse sai ning kui kaua see on kestnud. Seejärel annaksin talle vajaduse korral vastavad kontaktid, kuhu ta saab abi saamiseks pöörduda.
 
x 27. oktoober 2008, kl 15.11
See pole tüli, see on pidev terrorism.
 
huvitav 27. oktoober 2008, kl 15.25
mis saab lapsest edasi, kui ta on pöördunud lastekaitsesse või politseisse?
 
taktik 27. oktoober 2008, kl 15.36
Sinu asemel ma räägiks kõigepealt emaga: ütleks selgelt välja, et olukord on sinu meelest talumatu ja kuulaks ära, mida tema sellest kõigest arvab. Kui võimalik, katsuks temaga koos lahendusi leida ja plaane teha. Arvesta, et kui ema ei ole sinu poolt, ei pruugi sa lastekaitsest väga kergesti abi saada. Kui ta isaga mesti lööb ja nad koos kõike eitavad ja sind valetajaks tembeldavad, võib olukord jamaks minna. Eks sa ise tead muidugi, mis inimene su ema on ja kui palju tema peale loota saab, aga minu arust tasuks vähemalt proovida emaga olukorda arutada, enne kui lähed väljastpoolt abi otsima. On üks sort naisi, kes taluvad vägivaldset meest "laste nimel", s.t kujutavad ette, et lapsed vajavad isa, ükskõik milline see isa ka poleks. Sel juhul on oma laps kõige õigem inimene sellisele naisele mõistust pähe panema. Selge see, et abi otsima sa pead, aga alusta emast ja katsu kõigepealt temaga "mesti lüüa", et ta oleks selles võitluses su liitlane, mitte vastane.
 
hm 27. oktoober 2008, kl 19.06
meil oli vanemate kodus selline seadus, et kõigil olid oma kodutööd. mina koristasin tube sh ka oma vanemate tuba(mis oli ka elutoa eest), kempsu, vannituba, kööki, noorem õde pesi nõusid.
minu jaoks on väga piinlik lugeda kui lapsed kurdavad, et vanemad "sunnivad neid tööle". miks peaks ema kõik ära tegema?
praegu on samasugune seadus omas kodus. iga kuu saab valida sobivad kodutööd (tolmuimeja, prügiämber, wc ja vannituba, lumerookimine, lehtede koristus jne.) - kõik annavad oma panuse, ei ole nii, et mina üksi raban.

lihtsam oleks kui teeksite koos töögraafikud, mida keegi teeb.
arvestada tuleb ka inimeste tööpäevadega. (lihtne näide: minu abikaasa on tööl 4päeva nädalas nii, et kodust läheb välja kell 6.30 ja tagasi on kell 22.00, selge, et tema tööpäevadel ei upu me sita sisse vaid koostame vastavad graafikud ja vabadel päevadel teeb ta rohkem)


omaette teema on vaimne ja füüsiline vägivald, sõimamine jms.
aga seda saad sa tegelikult ära hoida. käitu ise korralikult, viisakalt. aita ema.
oma ise maalmavaadet sa muuta ei saa aga kodu odusemaks oma emale ja õele sa teha saad. targem annab järele.
 
??? 27. oktoober 2008, kl 19.40
ISSAND JUMAL, KES EI OLE TÕESTI KOKKU PUUTUNUD VÄGIVALLAGA, ÄRGE VÕTKE SÕNA, TE EI TEA, KUI JUBE SEE OLLA VÕIB. NAIIVITARID. Pidev norimine, purjus mees, ropp sõim, teile kuluks see korra elus ära, siis te teaksite, mille kallal te targutate. Siin ei ole tegu, et laps ei taha tööd teha, lugege uuesti. TUBLID OLETE, TE TÖÖKAD JA KORRALIKUD. Oleks minu teha, ma pakiks mõne sellise mehe sisse ja saadaks teile: kah, lapsele ja hm - teil -ju lausa kahju, et seda meest ei saa!
 
hm 27. oktoober 2008, kl 20.16
no aga pakkuge siis mõistlikke lahendusi.
täiemõistuslikule inimesele ju selge, et postipakke saates seda probleemi ei lahenda.

soovitage siis ISE midagi mõistlikku teemaalgatajale.
mina olen vägivallaga kokku puutunud küll. aga see on teine teema.
ja just nimelt vägivaldse mehega, mitte isaga.
sellest ka probleem - suuri otsuseid saab vastu võtta vaid teemaalgataja ema.
teemaalgataja saab vaid seda teha, et kodus tema, tema õe ja tema ema kallal vähem naaksutaks.
selle asemel, et emale lasta paska kaela valada, olgu abiks, et ema sellest säästa. ja ennast ja oma väikest õde.
jah, loomulikult on võimalus minna sotsiaaltöötaja juurde, sealt edasi asju ajada ja asendusperekonda sattuda aga kas see oleks teemaalgataja jaoks aksepteeritav lahendus?
ja jätta oma väike õde (muuseas, last perekonnast ära võtta on üsna raske, tihti kui laps seda ise ei taha pea võimatu) ja ema sinna?

muuseas töötan ka noortekeskuses kus sellised teemad üsna tavalised.
antud teemaalgatus on üliemotsionaalne, teemaalgataja praegu võibolla nii enam ei mõtle (mis ei tähenda, et kodus vaimset vägivalda poleks).
rääkimata sellest, et noor tüdruk pole väga suure tõenäosusega nõus sellega, mis kaasneks siis kui asi sostsiaaltöötajate ja politsei kätte läheks...
 
helen 27. oktoober 2008, kl 22.36
naiivne on loota, et isa muutub ühe käeviipega, sellised on ikka päris rasked olukorrad, eriti väikestele lastele.
 
Kes sa tegelikult oled? 27. oktoober 2008, kl 23.22
"aga oma kodus, oma naisega, nt. minuga, kui oma tütrega"?
Oled sa ema või tütar`Või hoopis liba?
 
hm 27. oktoober 2008, kl 23.24
vaevalt, et see isa kunagi muutub.
inimene muutub vaid siis kui ta seda ise väga tahab.
aga alati saab oma teguviise nii muuta, et see paratamatult ka teiste käitumist mõjutaks.
kui kraanikauss on tühi, ei saa keegi selle kallal möliseda, näiteks...
 
haigutaja 27. oktoober 2008, kl 23.29
Isa on Sul muidugi paras frukt, aga kas teie pere teebki igaüks endale ise süüa?
Minu ülesandeks oligi 15-aastaselt teha ema ja isa kojutulekuks õhtusöök valmis. Ja ma ei näinud selles küll mingit ahistamist. Nõudepesemist muidugi vihkasin, aga see töö tuli ka teha.
Jõudsin neljadele-viitele õppida, trennis ja ringides käia, lugeda ja sõpradega suhelda.
Kardan, et teie peres on midagi rohkemat viga kui türannist isa. Jääb üle ainult Su emale kaasa tunda.
 
Küll ma olen õnnetu-u-u 28. oktoober 2008, kl 00.34
Tüüpiline pubeka hala.
 
kedrik 28. oktoober 2008, kl 12.00
No vahe peksimise ja füüsilise karistuse vahel mmõtlevad inimesed ise välja. Peksmisel elatakse välja oma negatiivseid emotsioone ja füüsilise karistamisega on ju sama lugu. Vaevalt, et keegi kainelt mõeldes läeb metsa, teeb valmis vitsakimbu ja ütleb lapsele, et sa saad nüüd pahateo väärisliselt 5 vitsahoopi. Isegi kui see nii on, siis on asi veel hullem ja tegu kümaverelise ja tundetu vanemaga, sellele teole ei ole siis ammugu ühtegi vabandust.
Teemaalgatajale- soovitan sul peale põhikooli lõppu kuhugi mujale õppima minna, on ju võimalik elada ühiselamus ja olla kodust kaugel-kaugel...
Sul on võimalus käia isaga kohut ja võib-olla saab ta mingi tingimisi kairistuse või rahatrahvi, aga mismoodi sa temaga ühe katuse alla edasi elada kavatsed? Räägi emaga ja ütle, et sina enam nii ei saa elada, kas su ema on sllise eluga rahul?
 
kahtlev 28. oktoober 2008, kl 12.44
imelik et teemaalgataja pole rohkem a-d ega o-d öelnud, ju siis olid ülepaisutatud pubeemotsioonid või lihtsalt välja imetud teema
 
ei tahaks õel olla 28. oktoober 2008, kl 13.00
kedrikuga täiesti nõus,
lisaksin veel seda, et kui isa saaks karistada (mis tundub siiski ebatõenäoline) ja laps peaks ühe katuse all koos edasi elama, siis alles läheb põrguks lahti...
 
Ema to keldrik 28. oktoober 2008, kl 18.35
Minul on tunne, et seda ei tohiks kommenteerida inimesed, kes lastekasvatamisest mitte halligi ei tea.

No mida jama:
" No vahe peksimise ja füüsilise karistuse vahel mmõtlevad inimesed ise välja. Peksmisel elatakse välja oma negatiivseid emotsioone ja füüsilise karistamisega on ju sama lugu. Vaevalt, et keegi kainelt mõeldes läeb metsa, teeb valmis vitsakimbu ja ütleb lapsele, et sa saad nüüd pahateo väärisliselt 5 vitsahoopi. Isegi kui see nii on, siis on asi veel hullem ja tegu kümaverelise ja tundetu vanemaga, sellele teole ei ole siis ammugu ühtegi vabandust."

-
Otse loomulikult saab laps keretäie seepärast, et temast inimene saaks. Et ta mõistaks, et ükski pahategu ei jääks karistuseta. Ma pigem usun, et vanemad, kes seda tegema peavad(lapsele vitsa-rihma andma) seda tegelikult teha ei taha aga lapse huvides tuleb süda kõvaks teha.
Minu täiskasvanud lapsed on saanud keretäie vanem 3x, noorem poeg 1x ja tütar 0x. Seda pole küll palju aga iga kord on süda verd tilkunud. Ja muret nendega olnud ei ole. Kohe päris kindlasti pole pidanud irisema musti nõusid täis kraanikausi pärast. Rääkimata siis alkoholist, tubakast, narkootikumidest jne.
Ja praegu on edukad ja asised inimesed.
 
ae 28. oktoober 2008, kl 19.33
Oh, Ema, sa ei pea kõikide siinsete pervertide sõnu sugugi väga tõsiselt võtma :-D
 
ae 28. oktoober 2008, kl 19.38
Ahjaa veel

Kohe hakkavad mõningad sõimama ja kiljuma ja karjuma :-D

On olemas selline vanasõna, et "Eks see koer ikka kiljatab, kelle pihta kivi lendab!" :-)

Jõudu!
 
teele 28. oktoober 2008, kl 20.42
ema - tore, et su lapsed nyyd rikkad on.

ae - miks nimetad siinseid valimatult pervertideks? ja kui koer kiljatab, sest kiviga pihta sai, siis mida kosta kividega koera pihta loopija kohta?
 
helen 28. oktoober 2008, kl 20.58
ae - mis inimene sa küll oled, kui sõimad teisi pervertideks, mina seda enne sind, küll kuskilt välja ei loe. Aga ilmselt on teised sinu õelusega juba harjunud, nii, et anna minna!
 
ei tahaks õel olla 28. oktoober 2008, kl 21.47
pean tunnistama, et pepuplaksu olen andnud minagi oma väikelapsele, kui ta sõna ei kuula ja rääkimine ei aita, aga ma põen pärast nii hirmsasti,kahetsen südamest ja seletan lapsele lahti, miks ma nii tegin ja et ma seda tegelikult õigeks ei pea.
sest tegelikult on ka pepuplaks lõõmine s.t füüsiline karistus.
viis minutit hiljem kallistame ja nutame mõlemad, olgu, see selleks.
aga et siin allpool olevates teemades teisi sõimusõnadega kostitav isik soovitab 14-a tütarlapsele peksa anda ehk siis füüsiliselt karistada, käib minul küll üle mõistuse, 14-a on juba tütarlaps, kellel arenevad naiselikud kehavormid ja sellises eas neiule peksa anda on neiu alandamine.
teadmiseks, mul on ka teismelised lapsed, kes peagi ellu astuvad ja pole mina neid rihmutanud/vitsutanud, lapsed on kasvanud normaalseteks inimesteks, mitte ülbikuteks.
 
lisaks, 28. oktoober 2008, kl 21.50
et hiljuti väikelapse foorumis nimetas üks teatud proua perversseks lapse (üle aastase) rinnaga toitmist.
ja sama proua ei pidanud perversseks 14-a neiule jagatavat füüsilist karistust.
minu jaoks õõvastav ja kummaline valik :S
 
Ema 28. oktoober 2008, kl 22.17
Jutt pole mingist 14aastasest vaid minu sõnavõtt oli konkreetselt keldriku kommentaari peale, mida ka tsiteerisin.

No tule taevas appi! Kui sa last ei karista, kasvab temast vastutustundetu tegelane. Ning mõni vitsalaks pole üldse nii hull "lapse piinamine" kui vaimne vägivald või näiteks lapse raputamine-tutistamine, mida millegi pärast humaansemaks peetakse.
Kõigil lastel vitsu vaja ei lähe (nagu ka oma laste pealt nägin) aga lapsed on erinevad. Parem kord elus korralikud triibulised saada kui hukka läinud ja kasvatamatu inimene!
 
helen 28. oktoober 2008, kl 22.25
Otsisin väikelapse foorumist proua jutu üles ja ei tahtnud silmi uskuda...!?
 
Täpitriin 29. oktoober 2008, kl 08.49
Lugesin siis ka kõne all olnud teema läbi.
Mulle ei meeldinud kogu selles loos sõna perversne (kuigi mullegi ei meeldi avalikud imetajad) ega kindla piiri tõmbamine aastase lapse juurde, kuid muus mõttes olen ta seisukohaga nõus.
Umbes 9-kuuselt hakatakse andma tahket toitu ja rinnapiim ei ole üsna pea enam kõige olulisem toidusedelis.
Lähedust saab ema pakkuda ka teisiti kui imetades. Rinnaga toitmine on vaid üks komponent helluse jagamisel, võib-olla oluliseim neist, aga kindlasti mitte ainuke.
 
tsensuurimutt 29. oktoober 2008, kl 10.05
Teemaalgatajale - Lindista röökimist, aga pane makk/pleier käima juba sellel hetkel, kui isa ruumi astub, mitte madina keskelt. Teiseks, räägi emale oma tunnetest ja küsi mida ta ise arvab olukorrast, sest näib et selline asjade seis teeb ka tema õnnetuks, ent ta lükkab lahendusi edasi ja n.ö elab eituses. Kolmandaks, otsi endale mingisugune trenn või ring kus pärast kooli õhtuni passida - sport või nokitsemine on hea hingele ja kehale, lisaks saad 3-4 tundi "vabaks osta". Mina pääsesin oma vägivaldse isa seltskonnast just tänu trennile, käisin iga päev ujumistrennis. Kui isa tuurid üles võtab ja ignoreerimine ei tööta enam, siis ei jää muud üle kui lihtsalt ära minna. Kasvõi õue, jalutama. Või mine magama, enne kui ta küla pealt koju tuleb, ka võimalus kontakti vältida, ehkki see ei proogi alati töötada - mindki on voodist sõimu saatel une pealt üles tiritud.

Tee mis sa teed - sina oled temast eraldiseisev isiksus ja tema väljaütlemised näitavad vaid tema enda lollust ja saamatuse komplekse, mitte seda et sinul kui isiksusel midagi viga oleks.

Ta on nagu invaliid, kelle peale pole mõtet viha pidada. Kui ta oleks ratastoolis, aga korvpalli sinuga ei mängiks, siis oleks ju tobe tema peale selle pärast vihane olla. Sinu olukord on sarnane - tema puudeks on "peaaaju lampjalgsus", sinna pole midagi teha et ta nii kiusakas ja piiratud mõtlemisega eneseimetleja on. Vihata pole mõtet, muidugi ajab ta närvi vahel, ent mida sa lollist ikka tahad. Ajal, kui tunned, et oled temast vaimselt kõrgemal tasemel (ei hakka röökima kui sulle miski ei meeldi, oled püüdlik ja tubli ning saad aru, et kõik ei saa sinu tahtmist mööda olla), hakkad hoopis haledusega teda vaatama.

Sinule soovitan kainet mõistust ja külma närvi. Ning veel - saan aru, et see võib väga raske olla, aga püüa olla meelestatud lahenduste leidmisele. Jää rahulikuks kui ta kisab. Nutta võid hiljem omaette, kui vajadus peaks tekkima.



P.S
teemast mööda "ae"-le ja teistele tarkadele - kas ilma arengupeetust reetvate väljenditeta ei saa oma teksti kirja panna?

"päikest" kuulub samasse klassi mis Gruusia asemel Georgia kasutamine (me elame eestis, meie keeles on ikkagi Gruusia). Nagu ka "tule taevas appi". Antud väljendid reedavad "ma olen nii umbe haritud et täitsa pael kammoon"-mentaliteeti.

Palun ärge kasutage neid nii tihti, kuna teie kommentaaride asjalikum pool ja avaldatud mõtte tuum jääb selliste tõusiklike ja tühiste väljendite varju.
 
Täpitriinule: helen 29. oktoober 2008, kl 11.09
Kirjutan sulle siia: mina kahjuks sain oma lapsi rinnaga toita väga väikest aega, mida pole - seda pole. Ise vist ka ei imetaks üle aasta, kui see võimalik oleks. Mind ega minu meest ei häiri avalikus kohas imetavad emad, sest me ei vahi loomulikku tegevust. Kui ei vahi, siis ei saa ka häirida. Mulle meeldivad "emalikud naised " (ise olen pisike ja sale) ja mis mul selle vastu saab olla, kui neile ja nende lastele selline "tissamine" sobib. Minul oli seda algul võimalik privaatselt autos teha. Kõigil pole võimalik, jube oleks siis, kui keegi läheks häbist, kuhugi haisvasse vetsu seda tegema, vot see oleks kurb. Ikka tuleb elus ette, et last pole kuhugi jätta, asjad vajavad ajamist. Pole midagi teha, kui vati sees kasvanuid selline tegevus häirib. Häirivad karjuvad ja lastega pahasti käituvad emad, nüüd ütleme, et topi kõrvad kinni...:)
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!