Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Aianurk
Tomatite istutamine
 
P 17. mai 2010, kl 21.52
Hakkan esimest korda tomateid istutama, kas neile on vaja mingit väetist ka lisada ja kuidas see õige istutamine käib?
 
potipõllundus 17. mai 2010, kl 22.44
Igale tomatile pane üks räim alla, nii räägib vanarahvas. See on hea väetis!
 
P 18. mai 2010, kl 07.31
No hea nali küll, aga tahaks asjalikku nõu ka!
 
t 18. mai 2010, kl 07.32
ja idulehtedeni istuta mulda, poollääbakile kasvõi, ajab juured külge mulda minevale varreosale.
 
hm 18. mai 2010, kl 08.07
to P :
miks Sa arvad, et see nali on ?

Seda nõksu tean mina ka juba ammusest ajast, et tomatiistutusauku panna kas räim või puhastatud räime rapped. Väga ilusad ja lihavad tomatid kasvavad.
 
tints 18. mai 2010, kl 08.27
see ei ole nali - tõesti pannakse räim ja kalarapped tomatiistutusaugu põhja. Tee nii: pane augu põhja räim, siis sipsuta natuke mulda peale, et juured kohe vastu kala ei läheks ja siis istuta tomat. Suve jooksul võid kõik kalarapped ja ka kalapesu vee tomatitele viia.

aga alati on võimalik ka kunstväetiseid kasutada. neid leiab aiandusärides piisavalt. pakkide peal on kasutusõpetus ka olemas.

igaühe oma valik, kas kasutab keemiat või nö naturaalset väetist :)
 
räimepea 18. mai 2010, kl 08.37
NB! Ärge kasutage seda "räime istutamist", kui lähikonnas on mõni koer-kass. Kassid teevad järgmisel päeval uurimisretke tomatite alla ja koerad jumaldavad selliseid "lõhnavaid" kalakesi, s.t. nädal hiljem võtavad tomatid ülesse.
 
P 18. mai 2010, kl 09.00
Millised ned idulehed on?
 
pp 18. mai 2010, kl 11.15
Idulehed on need, mis esimesena tulevad, kaks kitsast sirget lehte. Pärast neid tulevad pärislehed, mis on juba tomatilehtede moodi. Tegelikult, kui taim on väga välja veninud, võib istutada veel sügavamale, idulehedki mulla sisse.
 
meil 18. mai 2010, kl 11.44
kalaraibe väetisena võib lõppeda ka sellega, et mullaalused närilised teevad koos kaladega ka tomatitele üks-null ära, kuid siiski väetisena pidi see tomatitele üks tõhus nipp olema
Meil on aastakümneid olnud kõdusõnnik istutusaugu väetiseks.

Istutanud olen tomateid ka tublisti sügavamale kui idulehed, ka alumised pärislehed on jäänud mulla alla - eriti kui transpordil on pikemat kasvu taime vars alumise kolmandiku osas viga saanud.
 
anne 18. mai 2010, kl 12.11
Mina panen ka räimi tomatitaime alla, isegi kuni kolm väikest kala. Kuigi majapidamises kassid ja koerad, pole nad siiani mulla alla kraapima tulnud, kalaraiped saavad ju piisavalt sügavale. Ja istutusauku panen kõdusõnnikut ka veel lisaks. Ja istutan ka nii sügavale kui saab. Sest isegi idulehest ülevalpoololevale varrele kasvavad juured mulla sees külge.
Rohkem suve jooksul tomatitele mingit väetist ei anna. Kastan ainult. Ja kindlasti võtan ülearused kasvud ja maadligi lehed ära.
Loomulikult võib kõdu ja kala tomatile mitte panna ning väetada hiljem hoopis poeväetsitega. Ainult siis tuleb olla ettevaatlik ja osta ainult spetsiaalselt tomatile mõeldud väetisi. Tomat on vale väetise suhtes tundlik.
 
neh 18. mai 2010, kl 16.46
Kala sisaldab fosforit, fosfor taimele kasulik, ei midagi imelist. See on ju seesama keemiline element mida mõned väga kardavad taimedele anda.
 
küsimus 19. mai 2010, kl 15.42
Kas hobusesõnnik sobib tomati taimedele
 
eps 19. mai 2010, kl 19.47
Tere! Pisut küll teemast mööda, aga olen jännis,mis jännis. Olen kasvatanud tomateid aastaid, aga amplitomatiga puutun kokku esmakordselt. Kas temaga tuleb käituda, nagu tavalise tomatiga, st. näpistada külgvõrseid jne?Aitäh aitajaile!
 
vastaja 19. mai 2010, kl 20.49
hobusesõnnik sobib hästi tomatitele ja annab hästi sooja
 
P 26. mai 2010, kl 08.31
Olen kuulnud, et tomateid peab siduma ja kärpima, aga millal see toiming ette tuleb võtta ja kuidas see käib?
 
anne 26. mai 2010, kl 09.20
Millal tomatitele tugi panna ja neid siduda, näed ise. Kui ikka taim kõrge on ja tuge vajab. Madalakasvulistele sortidele teinekord pole tuge vajagi, kõrged aga vajuvad ilma küljeli.

Need võsud, mis lehekaenlast kasvama hakkavad, murra aga julgelt enamuses ära. Muidu kasvab tomatitaimest üks paras päsmastik ainult. Üldiselt meie suves soovitatakse tomatile umbes neli õiekobarat kasvama jätta. No ma olen ikka rohkem ka jätnud, kui ei jõuagi küljes punaseks minna, saab panna järelvalmima või teha rohelistest tomatitest hoidiseid.

Alumised lehed võid ka ära võtta, nii esimese kobara kõrguseni, et nad vastu mulda ei ülatuks ning kastmisel niiskust ei saaks.
 
kogenud kasutaja 26. mai 2010, kl 09.46

Olen parim räimeostja - ütlen müüjale, et võib minule korjata kõik katkised ja väikesed. Minu pandi ISTUTUSAUKU, TAIME ALLA üks räim ja mina teen oma aias nii aastaid. Meil on kassid ja pole ma veel näinud ühtegi üleskraabitud taime. See ON parim väetis tomatitele.
 
P 26. mai 2010, kl 14.43
Sorry aga mis tähendab- võsud, mis lehekaenlast kasvama hakkavad. On need kuidagi selgelt märgatavad, et ma ikka õiged asjad ära murran?
 
t 26. mai 2010, kl 14.58
See võsu kasvaks nagu inimeselgi kaenlaalt. Tomatitaimel on vars, varre küljes kasvab leht, varre ja lehe vahele kasvabki võsu. Võsu on kerge ära murda, ei ole puine.
 
P 26. mai 2010, kl 17.17
Tänud vastajatele!
Vally Jaansen 23. aprill 2022, kl 14.53
Kas ainult räim sobib tomatile. Kas kiisk sobiks taime alla?
 
Agneke 23. aprill 2022, kl 17.50
Viinamarjadele sobis hästi aianduspoest kaltsium, Kas kanasuled, kondid vms seal olid, igatahes tavaline puru kaltsiumit, läti oma! Kas puutuhk ka Sobiks?
 
Liina Urbanus 25. aprill 2023, kl 10.18
Nu vot ; poes räime ei ole aga istutada tahaks. Sprotti vist panna ei tasuks ? Seda mul on.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!