Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Lapsesoov
Kes on läbi teinud kunstliku viljastamise?
 
Kiisu 31. märts 2009, kl 09.18
Tere kõigile
Küsimus neile, kes on läbi teinud IVF ehk siis kunstliku viljastamise. Mitmendal katsel te positiivse testi saite, kaua end enne süstisite? Kas ravimitel oli ka mingeid märkimisväärseid kõrvalmõjusid?
Ise olen 24 aastane ja ootav IVF nüüd ees. Mehe näidud on ideaali lähedased, probleem minus :( Nimelt ei teki mul OV-d, st folliikuleid, isegi pikaajaline erinevate hormoonide kuur ei aidanud. Olen kohutavalt hirmul ja kardan, et ebaõnestuvad ka need katsed :( On kellegil positiivseid kogemusi, ehk õnnestunud juba I katsel?
 
hm 31. märts 2009, kl 10.05
mul õnnestus 1. katse.
probleem oli munajuhades, mitte munasarjades.
süstisin 12 päeva.
mingeid erilisi kõrvalmõjusid polnud, kõht vist läks natuke punni ja 1 kilo võtsin kaalus juurde :)
edu!
 
2 x 34nädalat 31. märts 2009, kl 17.48
õnnestus 5 katse. Tõesti ei mäleta, kaua süstisin, küllap oli see igal katsel erinev. Kõrvalmõjusid ei olnud kunagi.
 
P 02. aprill 2009, kl 21.09
Noored hm ja 2 x 34nädalat palju teil selle peale raha läks enne kui jäite ootele? Väga huvitab. :)
 
2 x 35 03. aprill 2009, kl 08.40
Ma olen neid katseid teinud nii mitme aasta peale, et tõesti ei oska täpselt kokku arvestada. Viimane katse oli kindlasti kõige kallim, sest sellele eelnes kallis ravi. Aga kokku on kindlasti kena autoraha nende katsete alla magama pandud ehk mingi paarsada tuhat kindlasti. Aga ei, ma ei kahetse. Raha tuleb, raha läheb....
 
hm 03. aprill 2009, kl 08.42
mul läks ravimite peale umbes 14 000 krooni.
sellest sain tagasi 13 800 kr. (tegin 2 taotlust haigekassale: kehavälise viljastamisega seotud ravimihüvitis ja täiendav ravimihüvitis)
 
P 03. aprill 2009, kl 11.12
Aitäh Teile 2x35 ja hm
 
mina 10. aprill 2009, kl 22.19
Olen teinud ivf kui see oli eestis üsna alguses -praegu on see palju lihtsam ja raha läheb tunduvalt vähem ja saab ka haigekassast tagasi.Esimene kord läks maksma 25000.-külmutatud embrüote siirdamine 4000,-Rasedaks ei jäänud,kõhu sain kõvasti paiste.Kolm aastat hiljem laksin dr,Sõritsa juurde maksin 22000,-sellest 3000,.sain tagasi ja laps nüüd saab juba 5aastaseks.Rahast kahju ei ole.Öelda võin veel seda et kui ise ei usu ja pidevalt närvitsed ei tule asjast midagi,pidev närvis olemine mõjub halvasti.Dr.Sõritsa ütles alati et lootma peab aga mitte hullumiseni.
 
naizka 11. aprill 2009, kl 19.14
Olen süstinud mölemal korral 9 päeva. 2x teinud siis ICSI aga tulemust pole. Prbleem mehes.
Rakke on tulnud mul vastavalt 37/31, aga peale punktsiooni haige pole kunagi olnud. Järgmine päev juba tööle läinud. Rohuks on olnud Puregon, uue katse mais teen Menopuriga.
 
Sirts 21. aprill 2009, kl 21.14
Ohh õududst kyll- on alles suured numbrid? Mina pean juba pea kohe kohe süstima hakkama. Süsti maksumusest kuuldes läks juba süda pahaks. Tänu sellele majandus lamatisele tõmmati töö juures palgad ka pea miinimumini- aru küll ei saa, et tööd vähem oleks, kuid see selleks, lihtsalt hakkab mulle selgeks saama- ei saa endale ivf lubada. Midagi riik toetab, kuid raha tuleb enne ju välja käija. Ei teagi, kas varsti enam sedagi toetabki.

Käisin täna apteegis küsimas, kas sellist ravimit ka meie maakonnas leidub või pean selleks Tartusse sõitma (on lihtsalt juba probleeme olnud) no muidugi vastati, et pole ja uurib, kas seda üldse tellida saab. Päeva lõpus siis helistati tagasi ja vastati ,et ikka saab, kuid see on väga kallis ravim 5000 eeku. Nüüd ma siis põen, kas minagi oma nutsukesega välja tulen või ei.

Huvitav oleks teada, kas või milliseid protseduurid eelnesid ivf-le. Mul käib vestlus arstiga läbi e-maili. Tema saadab mulle retsepte kuidas ja mis moodi ma neid tarvitama pean. Minul avastati I astme endo ning mingi hormoonravi sain, kuid tulemusteta. Opist ka paar aastat möödas juba.
 
.... 21. aprill 2009, kl 21.33
IVF-iga seoses tuleb kohe kindlasti korduvalt endal kohal käia, siis saab ka retseptid jm. Seda ei tehta niisama ehku peale, arstil peab olema pidevalt ülevaade, mis Su kehas toimub (ultraheliuuringud, vereanalüüsid sõltuvalt skeemist). Samuti tuleks ravimid osta kohe sealtsamast kliiniku juurest apteegist (või mõnest teisest apteegist, mida arst soovitab), sest need ravimid on nii spetsiifilised, et ka Tallinnas ja Tartus on ainult paar-kolm apteeki, kus neid müüakse. Saab muidugi ka teistesse apteekidesse tellida, aga see võtab tavaliselt päevakese või paar aega, kuid seda aega ei pruugi olla - neid süste tuleb teha väga täpselt kellaajaliselt arsti ettekirjutuste järgi.

Kas ja milliseid protseduure eelnevalt tehakse, oleneb Sinu tervisest ja arsti otsusest. Endo puhul võidakse näiteks soovitada uus laparoskoopia teha, aga võimalik ka, et mitte. Võimalik, et enne IVF-i korratakse hormoonravi, aga võimalik ka, et mitte.

Mis nüüd rahasse puutub, siis praegu on IVF ikka hästi soodne. Riiklikus kliinikus protseduurid tasuta (varem tuli ka nende eest tuhandeid välja käia), samuti hüvitab riik nii protseduuride kui ka ravimite raha piiramatu arv kordi. Veel paar aastat tagasi oli ülim piir nii protseduuride kui ka katsete puhul kolm(!) korda elus, ja kui kolme katsega rasedaks ei jäänud, siis oli kõik. Edaspidi mitte ainult ei jäänud ravimihüvitised ära, vaid ka protseduuride eest tuli maksta täishinda, nagu polekski haigekassa kindlustust ehk miinimum 25 000 krooni üks katse (enamasti aga ligi 35 000), kusjuures tagasi ei saanud sellest midagi! (Või noh, heal juhul ca 2000 krooni täiendavat ravimihüvitist.)

Nii et praegu IVF-i kontekstis raha üle nuriseda on minu meelest patt. Me kõik hoiame hinge kinni, et suures säästutuhinas ei üritataks jälle IVF-i soodustusi ära võtta.

Kui vaja, tuleb võtta aega raha koguda. Või laenata. Laps on seda väärt! Või kui ei ole, pole mõtet IVF-i ette võttagi.
 
sirts 21. aprill 2009, kl 21.50
No muidugi on laps seda väärt ja seda pisikest põnni oodatakse meil pea 8 aastat ning nutsu on ka pisut kogutud, kuid ikkagi on hirm nahavahel palju seda minna võib kõigil ju nii erinev. Krt. ja mõnel tuleb 'tibusi' kui seeni pärast vihma ja teised higistavad higimullid otsa ees ja ikka ei midagi ja mida kõike selle nimel ei tehta. No on alles karm.
 
elu on väga karm 21. aprill 2009, kl 22.36
"Krt. ja mõnel tuleb 'tibusi' kui seeni pärast vihma ja teised higistavad higimullid otsa ees ja ikka ei midagi ja mida kõike selle nimel ei tehta. No on alles karm."

Alles nüüd said sellest aru või?:))
 
.... 21. aprill 2009, kl 23.24
Einoh, jama on muidugi, aga mis teha. Elu ongi selline. Endal juba neli ebaõnnestunud IVF-i seljataga. Lihtsalt praegu tuleb tänulik olla, et meil on suhteliselt ikka väga soodsad võimalused IVF-i teha.

Küllap te rahaliselt toime tulete, aga muidugi mõelge läbi, kust häda korral juurde saaks laenata. Ärge SMS-laenu küll võtke, kui vähegi võimalik, pigem ikka sugulaste käest, või kui seda võimalust pole, siis pankadel on ju ka väikelaenud. Pealegi te saate ju hiljemalt poole aasta pärast hüvitistest kõik ilusti tagasi maksta. :)
 
naine 29. aprill 2009, kl 10.21
Minul üks munajuha ja seegi umbes.Siiani olen kõik raha tagasi saanud,mis kulus.Iga istutamise järel on kõht suureks paisunud,nagu mitu kuud oleks juba.Kaks täisringi,väga valusad istutamised(kõige ebameeldivam osa protseduurist),valu istutamise ajal samas kohas,kus peale munarakkude võtmist.Jäi sihuke tunne,et munasarja istutati.Kolmas oli külmutatutega ja istutusel ootasin juba ,millal valu hakkab aga ei mingit valu seekord??Test positiivne ja nüüd arstile,et kinnitust saada.
 
Nurse Betty 29. aprill 2009, kl 10.59
naine,
hoian kõvasti pöialt!
 
dea 29. aprill 2009, kl 17.03
Minul puudusid mõlemad munajuhad. Istutamisel-siirdamisel ei tundnud midagi, tõesti mitte midagi (munarakkude võtmine oli küll pisut valus ja ebameeldiv). Nüüdseks esimene IVF läbi ja paksud triibud käes!! Esmaspäev arstile. Aga jah, kõht on tõesti nii punnis nagi viies kuu oleks, ei tea miks see nii on peale siirdamist. Olen kuulnud ka teisi sellepärast kurtmas- just neid kellel ivf on olnud. Need kes loomulikul teel rasestuvad, seda muret nagu ei kurda.
 
Nurse Betty 29. aprill 2009, kl 18.17
eks need ole hormoonid, hormoonid ikka. Teid pumbatakse vist progesterooni ka täis, kui ma valesti pole asjast aru saanud. See juba ajab keha tursesse. Olen aga kindel, et kõige muu toreda kõrval on see kõhupunn vaid piss Mississipis :)
 
:) 29. aprill 2009, kl 19.14
Proge jah muidugi ka, aga see "kõhupunn", kõhuvalud jmt probleemid on pigem tingitud ikkagi munasarjade kergest hüperstimulatsioonist. Ongi väga tavaline, et kui rasestumine toimub, siis hüperstimulatsioon mõnevõrra süveneb, nii et tihti on see lausa hea märk. Mõne nädala jooksul läheb üle. :)

Siirdamine ei peaks normaalsel juhul valus olema ja IVF-i õnnestumisega ei ole see seotud. :) Mul on seljataga neli täiesti valutut siirdamist (muidugi välja arvatud ebamugavus täis põiest) ja null tulemust. :(
 
rasestub nagu pea igast korras 30. aprill 2009, kl 16.24
30+
Loen ja imestan, noored inimesed 24 jms ning kunstlikult viljastavad. Mis teie tervisega siis juhtus?
Kas sünnist saadik viljatu?
Olete palju suguhaigusi põdenud?
Palju aborte teinud?
Milles asi?
 
naine 30+ 30. aprill 2009, kl 21.35
sünnist saadik viljatu-ei
suguhaigusi põdenud-ei
aborte teinud-ei
milles siis asi, kunagi oli munasarjapõletikud,tekkisid liited sarjadesse ja juhadesse. kaks emakavälist rasedust ja mõlemad juhad on eemaldatud.
 
naine27 30. aprill 2009, kl 23.43
sünnist saadik viljatu-ei!
suguhaigusi põdenud-ei!
abordid-mitte ühtegi!!!!
Kunstviljastamine-jah, sest põhjus mehes.
Lisaks mul vasakus munasarjas endometrioos. See ei takista küll rasestumist aga mainin selle ära, kuna see üks noorte naiste viljatuse põhjusi (kui laiemalt juba levinud).
 
leenu 30. aprill 2009, kl 23.51
Kurb tõesti, mõned saavad lapsi, nii et pole vaja pingutadagi. Kavatsen ka sel aastal kogu jama uuesti ette võtta. Mai lõpus on endo laparaskoopia ja mis pärast seda toimuma hakkab, täpslt ei teagi. Küll vast arst ütleb, siit foorumist saab ka mingit aimu muidugi.
 
... 01. mai 2009, kl 14.20
Autor: leenu
Aeg: 04-30-09 23:51

Kurb tõesti, mõned saavad lapsi, nii et pole vaja pingutadagi.

Ära parem mainigi seda...ma ise väldin sellele mõtlemist nagu tuld, sest kui selle mõtte pähe lasen (et elu on ebaõiglane ja miks osad saavad lapsi paljalt sellest, kui pesevad oma pesu koos mehe bokseritega), siis....tuleb must masendus peale.
 
jama jah 01. mai 2009, kl 18.56
...... aga rasestumine peab tõesti käima nagu naksti. selle nimel ei peaks pingutama üldse - pigem rasedusest hoidumise peale kulub rohkem energiat. suurim halb üllatus muidugi siis kui mees ei toimi - arvatavalt ei oskagi välja mõelda, mis õige lahendus. olemuslikult tuleks pikalt saata, aga teistpidi halb veel osatama minna kui teine niigi õnnetu ..... ja kust seda uut jälle võtta nii lihtne on.
 
nops 02. mai 2009, kl 10.42
Mul ka ivf ees,varsti konsultasioonile minek Nova vitasse aga küssa siis siuke vaata selle maksmisega,algul ikka maksad nagu omast taskud vä?Ja siis kui IVF tehtud siis ted mingid taotlused haigekassasse vä.Või kui kõik protseduurid tehtud et siis maksad omastkäest ja siis teed alles taotluse :) suht keeruline värk.
 
to nops 02. mai 2009, kl 12.14
ei ole siin miskit väga keerulist tegelikult.
algul, kui süstima hakkad, käid ikka apteegi vahet nii, et igal korral on arve 2000-4000 krooni ;)
algul ostadki umbes 1,5 kuu jooksul kõik ravimid ise välja, summa võib olla nii 10 000 - 14 000 krooni.
ja kui protseduur on läbi, siis esitad kaks taotlust haigekassale: ivf-i ravimite hüvitamise taotluse (paberil, blankett HK kodukal olemas) ja täiendava ravimihüvitise taotluse (X-tees).
esimese puhul kantakse hüvitis (kuni 10 000 kr) arvele 4 korda aastas (veebr, mai, august, nov), teise puhul käib arvestus jooksvalt, mul tuli umbes kuu pärast taotlemist, summa sõltub sellest, palju kulutasid.
mingeid tshekke apteegist alles hoidma ei pea, haigekassa näeb ise kõiki tehtud kulutusi ja kõiki tehtud protseduure.
rõõmustada võid küll selle üle, et sellises mahus tasuta protseduurid ja ravimite hüvitamine on alles viimastel aastatel võimalik olnud, varem maksis üks kord 20 000-30 000 krooni ja tagasi ei saanud suurt midagi, minul nt läks praegu nii, et maksin ise tegelikult kokkuvõttes ainult 800 krooni, ja kohe esimene katse õnnestus ka :)
 
x 03. mai 2009, kl 01.40
Eestis makstakse tõesti tohutult palju tagasi, ise teen välismaal ja maksan iga täisringi eest 30 tuhat +u 7500 ravimid.
 
nops 03. mai 2009, kl 15.13
suured tänud vastamast :)
 
Cucci 03. mai 2009, kl 20.42
Praegu tasub kindlasti vajadusel asi ette võtta, sest tõesti makstakse niii suur osa summast haigekassa poolt kinni! Kes teab kauaks seda "lõbu" jätkub.
Mina olen ka alles 25a ja ainus võimalus on IVF. Miks? Sest mul lihtsalt ei teki korralikku OV-d ja samuti on tsüklid täiesti kaootilised. Suguhaigusi põdenud ei ole, aborte teinud pole. Eluaeg tervislikult elanud, sporti teinud, aga näed- ei rasestu ise, tee mis tahad. Ise samuti ei taha üldse hakata mõtlema sellele kui lihtsalt see enamusel käib, nii kui laps plaani võetakse (kui üldse võetakse) siis juba positiivne tulemus käes.
Ei ole kibestunud, lihtsalt elu on selline. Paari nädala pärast selgub, kuidas mu I katse läks- peab ise positiivne olema :)
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!