Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Lapsesoov
silma/juustevärv
 
inimene 06. september 2009, kl 02.25
Kui ema on blond sinisilmne ja isa brünett rohesilmne siis milline on tõenäosus lapsel mis silmad saada ? Kumb neist dominantsem on või lihtsalt see fifty-fifty .. Ja kui suur on võimalus , et lapsel tulevad blondid juuksed ?
 
Ingle 06. september 2009, kl 08.40
Olen kuulnud, et rohelised silmad on dominantsemad. Ja blondid juuksed võivad vist vaid sel juhul tulla, kui isal ka see retsessivne allel olemas.
 
n 06. september 2009, kl 16.53
Tume juus ikka dominantne, hele retsessiivne. seega suurem tõenäosu brünett laps saada. Roheliste ilmade kohta ei tea, aga pruunid silmad "käivad" küll igatahes sinistest üle:)
 
inimene 06. september 2009, kl 21.47
Noja kõige targem on laps ära teha ja siis näha . Eks jh isal on need asjad dominantsemad ja arvatavasti tuleb tema moodi rohkem
 
Nurse Betty 07. september 2009, kl 01.38
Olen ise rohesilmne, mees sinisilmne ja seetõttu olen minagi selle rohelise - sinise värvi omavahelisest suhtest väga huvitatud. Paraku on asi mulle ebaselge ja mida rohkem ma loen, seda segasemaks see muutub. Niipalju aga olen aru saanud, et silmade värvi mõjutab seniteatavatel andmetel 3 erinevat geeni. Ja selleks, et teada, mis värvi lapse silmad võivad tulla, peaks ju ka teadma, millised silmavärvid on nii mehel kui naisel retsessiivsete geenidena kaasas. Ka olen lugenud, et roheline silmavärv on puht geneetiliselt "sinise teine versioon" ja seega ei oska ma enam üldse nende värvide vahelisest konkurentsist midagi arvata. Keskkoolis õppisin jälle, et sinised silmad on roheliste üle dominantsed. Küll oleks tore, kui keegi geneetik selle supi lahti seletaks!!

Geneetika on fantastiline, kole keeruline ning mine võta kinni, kuidas teinekord asjalood on läinud. Näiteks selline tõsiasi: minu lähisuguvõsas puuduvad blondid. Minu väga tumedapäisel, tõmmul ning rohesilmsel õel, kelle mees on heledapäine ning sinisilmne, on blond ning sinisilmne tütar. Loogiliselt võttes oleks ju tumedad toonid pidanud dominatsed olema, aga loodus leiab ikka oma tee ja teeb nii nagu ise arvab.
 
Mutt 07. september 2009, kl 10.05
Olen rohesilmne, tume-brünett, mees sinakashalli-silmne tume- brünett, laps isa silmadega heleda peaga. Meil heledapäiseid pole.
 
Mutt 07. september 2009, kl 10.11
A mu sõbranna laps blond sinisilme nagu ema, isa brünett rohesilme.
 
xxx 07. september 2009, kl 18.47
<http://www.docshop.com/assets/images/baby_eye_color_odds.png<
 
xxx 07. september 2009, kl 18.47
http://www.docshop.com/assets/images/baby_eye_color_odds.png
 
happiness 08. september 2009, kl 20.54
no selle tabeli järgi on pruuni- ja sinisilmse vanema lapse silmad võrdselt kas sinised 50% või pruunid 50%, mis pole ju tõsi.
 
. 09. september 2009, kl 18.55
no kuda ei ole, st et võrdne võimalus saada nii pruuni kui ka sinisilmne laps.
 
Hq 10. september 2009, kl 14.55
Minuarust peaks 75 - 25 olema kuna pruun dominantsem
 
surf 11. september 2009, kl 16.47
Mis päritoluga on isa? Kui eestlane, siis "eesti brünettide" esivanemate hulgas on enam-vähem kindlalt olnud ka blonde ja isa võib "blonde geene" varjatult kanda. Retsessiivne geen ongi selline kaval geen, mis võib dominantse geeni kõrval "vaikselt passida ja oodata", mil teise retsessiivse geeniga paari satub ja avaldub...
Kuna ema poolelt tulevad ainult "blondid geenid", siis 50% tõenäosus, et isast satuvad lapsesse "tumedad geenid" ja laps tuleb brünetipoolne ning 50% tõenäosus, et "heledad geenid" ja laps on miskit heledamat.

Kui aga isa pärineb mingist enam-vähem 100% tõmmust rahvast, siis on karta, et varjatud "blonde geene" temast otsida ei tasu ja lapsed tulevad tõmmupoolsemad. Lapselapsed võivad aga jällegi heledad välja kukkuda.
 
Inimene 12. september 2009, kl 02.14
Isa on jh eestlane ikka ja no see värk olegi siis rohkem 50-50 , eks näeb
 
mammu 14. september 2009, kl 09.10
meie tütrel sinised silmad-mõlemad mehega pruunisilmsed ja tõmmud.arvan,et esivanemate geenid.tütar juba 10 aastane.
 
Hq 14. september 2009, kl 17.11
Kle Mammu su laps on küll sünnitusmajas segi läinud
 
kaksikud 16. september 2009, kl 23.10
mul hallikas rohelised silmad, mehel helesinised. lastel sügavhallid. endal tume pruunid juuksed ja mehel mustad, aga ühel lapsel mustad ja teisel tuhmblondid. mees tõmmu ja mina heledam ja lapsed üks tõmmu ja teine heledam. üks laps on näost täpne isa koopia ja teine täpselt minu nägu, kui sama vanad olime. lapsed 2 aastased.
 
kk 17. september 2009, kl 08.54
minu mees on tuneeslane lastel molemal tumepruunid silmad heledam nahk ja juuksed minu blondid :D
 
nagu mammul 17. september 2009, kl 19.59
ema, isa mõlemad pruunisilmsed, meie vennaga mõlemad sinisilmsed ja pole sassi läinud sünnitusmajas:)
 
mkmk 17. september 2009, kl 23.19
Kõik oleneb ka lapse vanusest. Minul on tumedad juuksed ja rohekad silmad, mehel tumedad juuksed ja hallid silmad. 4 aastaseni oli laps täiesti blond ja hallisilmne nüüd 5 aastal hakkavad alles juuksed tumedamaks minema ning silmad ka juba rohelisemaks läinud. Seega 2 aastse kohta ei saa küll kindlalt öelda veel et nii jääbki, silmavärvi kujunemine võtab tavaliselt ikka rohkem aega. Meil ilmselt pikendas seda blondi pead ka paar korda aastas reisimine päikeselisse piirkonda kus siis võibolla tumenema hakkavaid juukseid jälle pleegitas.
 
K 17. september 2009, kl 23.34
Minu ema hallisilmne, isa pruunisilmne, aga minul on hoopis rohelised silmad :) Emal-isal õhukesed juuksed, minu õel aga paksud lokkis juuksed. Ema-isa paremakäelised, mina vasakukäeline. Laps ei pruugi ju tulla ema-isa moodi, vaid hoopis kuhugi kaugemale suguvõssa kellegi moodi.
Mõned suguvõsad on hästi ühtlased, kõik on hästi sarnased välimuselt, aga meie suguvõsa kohta ütleb ema ikka, et me oleme krantsid - igaüks oma nägu :) Nii et tasuks vaadata, mis suguvõsades enne on toimunud, s.t. kuivõrd on lapsed oma vanemate omadusi pärinud.
 
Miz 18. september 2009, kl 16.17
Ma tumedajuukseline ja roheliste silmadega tõmmu naine, mees heledama peaga, kuid pruunide silmadega. Tütar sündis helesiniste silmadega blondiin! :) Mees ei uskunud oma silmi, lasi DNA testi teha, oli 100 % tema laps. Huvitav, kas pole?
 
Hq 20. september 2009, kl 23.34
Ok teie jutust nüüd järeldub et väidame kõik need väited ümber et pruun dominantne jne .. Kõik on täiesti juhuslik , mingi ratta peal keerutatakse silmavärve ja vanemate oma üldse ei loe . Mõlemad vanemad on heledad ühel rohelised ja teisel sinised silmad aga sünnib tumeda peaga pruunide silmadega . Kuulge äkki on varsti nii ka et mõlemad vanemad heledanahalised aga sünnib neeger ja laps 100% nende oma . Normaalne ju
 
ll 21. september 2009, kl 01.03
mul isa venelane ja tumedate silmade-juustega ema eestlane rohelised silmad blondid juuksed. mul on 6venda ja 2 õde, kõigil on tumedad juuksed ja pruunid silmad peale ühe venna kel on ema silmad ja juuksed. imelik eks, meil juba pere nali et naabrimehe laps:)
 
kl 17. oktoober 2009, kl 19.22
minu ema tõmmu-must pea ja pruunid silmad,isa täiesti blond helsiniste silmadega.Mina emasse ja minu laps minusse!õnneks!
 
- 19. oktoober 2009, kl 16.46
Miks õnneks ?
 
mon 26. oktoober 2009, kl 09.58
minu mees musta peaga ja siniste silmadega, mina aga pruunide juustega ja pruunide silmadega...sündis kartulikoorevärvi juustega ja siniste silmadega laps ;)
 
variante 28. oktoober 2009, kl 15.47
Minu isa oli satäänide juustega ja helesiniste silmadega
Minu ema blondide juuste ja roheliste silmadega
Mina olen kollakasblondide juuste ja rohekashallide silmadega

Minu esimene mees brünett pruunide silmadega
Meie laps kuldblondide juuste ja pruunide silmadega

Minu teine mees brünett tumesiniste silmadega (lapsena oli kuni koolini valgete juustega)
Meie laps valgete juuste ja isa moodi tumesiniste silmadega
 
Magdaleena 15. mai 2010, kl 19.20
Geneetikast:
Pruun silmavärv domineerib sinise üle,
sinine domineerib rohelise üle.

Üks geen koosneb kahest alleelist, mis võib olla kas dominantne või retsesiivne. Seega, kui inimesel on rohelised silmad, on tal mõlemad alleelid rohelise omad, sest vastasel juhul teine värv avalduks rohelise asemel (oleks dominantne).

Ema sinised silmad: s ?
Isa rohelised silmad: r r
Kuna me ? ei tea - võib olla nii s kui r (sest see ei avalduks) on võimatu öelda, mis värvi silmadega mis tõenäosusega laps tuleb.

Seda peaks ikka iga keskharidusega inimene teadma :D

Annan võimalikud variandid:
s s + r r = 100% sr ehk siniste silmadega laps (kellel on ka retsessiivne roheline alleel)
s r + r r = 50% sr ja 50% rr ehk 50:50 kas siniste või roheliste silmadega laps

Kõik kokku siis 75% sinisilmne ja 25% rohesilmne laps.

Kui tuleb pruunisilmne, siis kas vahetati sünitusmajas ära või ei ole oma mehe oma. Samas tuleb arvestada, et silmavärv elu jooksul veidi muutub, tasub meenutada, mis värvi enda silmad väiksena olid. Näiteks rohelised silmad võivad minna pruunikaks, sinised rohekaks.
 
to kl 15. mai 2010, kl 20.08
Tõesti, mis õnneks???
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!