Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Arvutiabi
probleem Linuxiga
 
ixx 03. mai 2015, kl 21.37
Lasin eile toimunud vabavaratalgutel oma 10 aasta vanuses lauaarvutis, milles seni päris normaalselt töötas Windows XP, asendada selle op-süsteemi Linuxiga. Lähtusin kuuldud reklaamidest, milles lubati, et "sobib ka vanematele arvutitele" ja et ikkagi "hea ning tasuta vabavara". Kuna mu arvutile jõuti Linuxi paigaldamisega lõpule alles vahetult enne talgupäeva lõppu, siis sain Linuxit proovima hakata alles peale koju jõudmist. Läksin kohe internetti, esmalt avastasin, et mu arvuti on millegipärast tunduvalt aeglasemaks muutunud ja kui olin jõudnud paar netilehekülge avada, siis arvuti jooksis kohe kinni... Tegin restardi, läksin uuesti internetti ja õige pea jooksis jälle arvuti kinni ja nüüd nii ongi - pruugib mul vaid korraks internetti minna ja arvuti jookseb peatselt kinni, kui ma pole veel jõudnudki eriti midagi internetis teha või vaadata! Seetõttu olen pettunud ning pean lausa kahetsema, miks mul oli küll vaja vana tugiteenuse kaotanud Windows XP vahetada välja Linuxi vastu. Võib-olla siin foorumis loeb mu postitust mõni Linuxi entusiast, kes oskab nõu anda, milles probleem on ja kas võib leiduda mõni lihtne lahendus? Võib-olla oleks tulnud mu vanale arvutile installida mõni vanem Linuxi versioon, võib-olla läks installimisel midagi valesti?
 
galita 03. mai 2015, kl 22.04
Tõenäoliselt paigaldati Estobuntu, kuid teemat lugedes tundub, et paigaldati pikaajalise toega Unity töölauaga Estobuntu 12.08, mis ei sobi vanadele arvutitele.
Kas ikoonid asuvad töölaua vasakul servas? Või on tal enam-vähem samasugune menüü kui XP'l?
Forefoxile tuleks ka NoScript ja AdBlock Plus paigaldada.
 
inx 03. mai 2015, kl 22.19
linux oli 10 aastat tagasi ok, kui oli vähe kasutajaid ja keegi ei viitsinud viirustega jamada aga praegu kasutajaid küllalt palju ja leidub ka viiruseid linuxis parajalt. ühesõnaga loll tegu oli see jura installida.
 
ixx 03. mai 2015, kl 22.20
ikoonid asuvad töölaua vasakus servas, netibrauseriks on ka Firefox Mozilla, mida ma pole varem kasutanud
 
vana masin ei pruugi 03. mai 2015, kl 22.35
unity desktopi välja vedada, ehk saad gnome või xfce desktopi yles lasta. sisselogimisel valid sessiooni.
nett on by default firefox jah, kuid sa võid palju muid alternatiive kasutada.
 
pott 03. mai 2015, kl 23.51
Kui ma ei eksi, on ainus, mis mul on põhjustanud Ubuntu täielikku hangumist, Nouveau vabavaraline graafikadraiver. Võiks proovida firmaomast draiverit paigaldada (kui on Nvidia kaart). Ehk keegi õpetab, kellel on Unity käepärast.
 
Olev 04. mai 2015, kl 00.46
aa kui osav see paigaldaja oli? Lugesin kunagi, et Linuxil on kõvaketta ettevalmistamine paigaldamiseks üpris keerukas. Plaadi-pulga pealt installiga saab igaüks hakkama jah, iseasi kuivõrd see kõik tööle hakkab, päris palju seadeid soovitati käsitsi paika panna installi ajal (kunagine win95 tuli meelde). Firefox siiski ainus veebitarkvara mille puhul id-kaart tõrgeteta töötab.
 
galita 04. mai 2015, kl 18.31
Järelikult tegu Unity töölauaga, mis ei sobi 10a. vanusele arvutile kuna võtab LXDE töölauaga Estobuntust tunduvalt rohke ressursse. Viirustega hirmutajate juttu ei tasu tõsiselt võtta, ma kasutan juba 5-6a. Linuxit ilma viirustõrjeta ja siiani ei ole veel mitte ühtegi viirust oma arvutist leidnud. Kuna Estobuntu paigaldamine on lihtne, siis panen sulle lingi, kus saad alla laadida oma vana arvuti jaoks sobilikuma Estobuntu. Selleks vali Kergekaaluline töölaud- Pikaajalise hooldusperioodiga väljalase 14.04 :
http://www.estobuntu.org/allalaadimine

Peale alla laadimist põleta Ubuntu plaadile, selleks tee .iso failil paremklikk, vali hüpikmenüüst Ava kasutades-> ...."Brasero". Kui ma õieti mäletan, siis kasutab Estobuntu andmete kirjutamiseks plaadile Brasero nimelist proget ja selle ees on plaadi ikoon. On ka teisi võimalusi, kuid mulle tundub see kõige lihtsam olevat ja loodetavasti on BIOSis esimeseks bootimisseadeks CD/DVD ning peale seda kui oled plaadi lugejasse pannud ja teinud restardi, boodib arvuti end plaadilt üles. Kui esimeseks bootimisseadekd on HDD (kõvaketas), siis tuleb BIOSis + ja - klahvide abil CD/DVD esimeseks panna ning muudatused salvestada.
Kui arvuti on end Estobuntu plaadilt üles bootind, siis alusta paigaldamist ja selleks vali "Asenda Estobuntu 12.08....."Keeleks vali loomulikult eesti keel, siis on kõik paigaldusaknad maakeeli ja arusaadavad, veel tuleb ajatsoon valida, milleks on Tallinn, mõtled kasutajatunnuse ning parooli ja edasi toimetab arvuti juba ise.
 
galita 04. mai 2015, kl 18.36
to Olev, Linuxeid on üle 700 ja ning Gentoo, FreeBSD...paigaldamist ei saa võrrelda Estobuntu paigaldamisega.
Estobuntul ei ole midagi peale keele valiku, ajatsooni, kasutajatunnuse ning parooli vaja valida ega seadistada.
ID-kaardi tarkvara on Estobuntul vaikimisi olemas ja töötab ka Chromiumis tõrgeteta.
 
ah et 04. mai 2015, kl 19.13
estopontu partitsioneeritakse automaatselt? siis on muidugi selge, miks galita loonix oma eelmisi elusid mäletas... :DDD
 
ixx 04. mai 2015, kl 21.04
galita, ma ei tea kust ja kuidas üldse vaadata, kas mul on Unity või LXDE töölaud arvutisse pandud.
Ma pole elus kunagi varem Linuxit kasutanud, seepärast võtab mul arusaamine mitmetest asjadest aega. Nüüd avastasin, et mu arvuti ei taha täita printimise käsku. Ma ei saa aru, kas mu Linuxiga arvuti üldse teab, et ta on ühendatud Samsungi printeriga, ma ei tea, kust seda vaadata ja kuidas arvutile selgeks teha, et ma tahan printida ja printer on olemas. Windowsis oli Control Panel, mille kaudu võis printereid lisada (Add Printer), aga ma ei tea, kuidas seda teha Linuxi süsteemis...
 
galita 04. mai 2015, kl 21.14
to ah et, mille üle sa imestad? Ka Windowsit paigaldades võib jätta ketta jagamata-peaksid seda ju teadma kui oled mõnda süsteemi arvutisse paigaldanud.
Kuna teemaalgataja on ses asjas alles algaja, siis lähtuvalt sellest soovitasingi kõige lihtsamat paigaldusviisi, et inimene saaks süsteemi paigaldatud, mis hetkel on palju olulisem kui ketta käsitsi jagamine partitsioonideks. Kui teemaalgatajal on huvi ja tahtmist Linuxi maailmaga lähemalt tutvuda, küll õpib ta siis ka ketast jagama ning kõike muudki.
 
ixx 04. mai 2015, kl 21.25
ei, mina isiklikult ei ole ühtegi op-süsteemi arvutisse paigaldanud, olen lasknud seda teha IT-spetsialistidel, ka ei ole ma tegelenud bootimisega, ma ei teagi, mis see on
 
misasja 04. mai 2015, kl 21.36
Miks te nii julgelt eeldate, et IT-mehed olid rumalad ja panid arvutisse sobimatu opsüsteemi? Mul jookseb Kubuntu 10 aasta vanuse arvuti peal eriliste raskusteta (loen ainult uudiseid ja foorumeid). Küllap ka Unity kuidagi toimiks. Jutt ei ole sellest, et arvuti on aeglane, jutt on täielikust kokkujooksmisest.
teadmatu 04. mai 2015, kl 21.46
Unity on linuxiliste Vista, bugine, energia ja mäluõgard.
Unity ei sobi vanematele masinatele.
Unity töölaual on ikoonid vasakus servas.
Kubuntu ja unity on kaks täiesti erinevat spsteemi.
Seda et, ahh et on loll kui saabas, vähemalt linuxi installi pole ta kunagi näinud.
Bootimine ehk arvuti käivitamine (reboot=taaskäivitamine)
 
Ïme Muna 04. mai 2015, kl 22.00
mis ma sest luuniksi installist ikka vaatan? sama põnev nagu jälgiks, kuidas muru kasvab... :D
 
galita 04. mai 2015, kl 22.01
to misasja, oskus paigaldada arvutisse Estobuntut, ei tee veel mitte kellegist IT-meest. Kõigi Ubuntulaste paigaldus on tehtud äärmiselt lihtsaks, seda saab võrrelda programmi paigaldamisega Windowsis, et täiesti tavaline arvutikasutaja saaks sellega iseseisvalt hakkama. Peale eesti keele valikut on kõik paigaldusaknad eesti keelsed ja aru saadavad ning mitte midagi hullu juhtuda ei saa.
 
galita 04. mai 2015, kl 22.03
Ïme Muna Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> mis ma sest luuniksi installist ikka vaatan? sama
> põnev nagu jälgiks, kuidas muru kasvab... :D


Aga selgeks saanud ikka ei ole?
 
Ïme sa ka muna 04. mai 2015, kl 22.13
kui luuniksi installimine on tehtud nii lihtsaks, et isegi idioot saaks sellega hakkama, siis paraku ainult idioot tahakski seda endale installida... :DDD
 
aga kelleks me nimetame 04. mai 2015, kl 22.17
galitat, kes jättis /home partitsiooni formaatimata ja siis väitis, et luuniks mäletab eelmisi elusid, sest wallpaper oli täpselt sama nagu eelmine kord? :D
 
galita 05. mai 2015, kl 09.13
aga kelleks me nimetame Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> galitat, kes jättis /home partitsiooni formaatimat
> a ja siis väitis, et luuniks mäletab eelmisi elusi
> d, sest wallpaper oli täpselt sama nagu eelmine ko
> rd? :D


Nii kaua kui sa ei ole ise mitte kunagi mitte ühtegi Linuxit arvutisse paigaldanud, ei ole mõtet sinuga ka sel teemal diskuteerida. Sinu postitusest on näha, et sa ei tea Linuxist midagi.
 
galita 05. mai 2015, kl 09.19
Ïme sa ka muna Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> kui luuniksi installimine on tehtud nii lihtsaks,
> et isegi idioot saaks sellega hakkama, siis paraku
> ainult idioot tahakski seda endale installida...
> :DDD

"Tark" võiks enne kui hakkab teisi idiootideks sõimama vähemalt aru saada, et Linux on koondnimetus. Vaatamata sinu suurele tarkusele, mis küll su postitustest mitte kuidagi välja ei paista, kuid enda arvates oled loomulikult kõige targem isend siin maamunal, on kõik distrod sinu jaoks Linuxid. Sinu mätta otsast vaadates ei ole ka sel vahet, kas Linux, Windows või Mac, kõik nad on ju operatsioonisüsteemid ja kõiki neid saab kasutada foorumites ja kommentaariumites teiste sõimamiseks.
Miks alati sõimavad kõige kõvemini need, kes asjast kõige vähem teavad?
 
targuta edasi, 05. mai 2015, kl 10.08
kolmekümbine asperger, kes sa elad oma vanemate juures puuküürnikuna ja elatud invapensionist. kui sai ära näidatud, et sa loll oled nagu lauajalg, siis sa lihtsalt sel teemal ei diskuteeri. otse loomulikult, see, et sa loll oled, diskuteerimisele ei kuulu... :D
 
galita 05. mai 2015, kl 10.14
targuta edasi, Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> kolmekümbine asperger, kes sa elad oma vanemate ju
> ures puuküürnikuna ja elatud invapensionist. kui s
> ai ära näidatud, et sa loll oled nagu lauajalg, si
> is sa lihtsalt sel teemal ei diskuteeri. otse loom
> ulikult, see, et sa loll oled, diskuteerimisele ei
> kuulu... :D

Sinu vaimusähvatus võtab meid kõiki lausa jalust nõrgaks. Tore, et sa ei hoia annet vaka all ja jagad seda teiste lõbustamiseks nii lahkelt oma postitustes:-)))
ixx 19. mai 2015, kl 21.35
Uurisin välja, et minu arvutisse sai tookord paigaldatud Linuxi versioon nimega Ubuntu MATE 14.04
 
Tarmhunn 19. mai 2015, kl 21.55
..seega kõige hullem saast,mis linuxlase poolt kunagi sünnitet on, õnnitleme !
 
korisajatädi 20. mai 2015, kl 10.47
Tarmhunn Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> ..seega kõige hullem saast,mis linuxlase poolt kun
> agi sünnitet on, õnnitleme !

Kõige lollim saast sõimab, teadmata, millega üldse tegemist on.
Räuskav idioot.
 
galita 20. mai 2015, kl 12.37
Aga sa kirjutasid ennist, et ikoonid asuvad töölaua vasakus servas? Oled ikka kindel, et su arvutis on Ubuntu MATE?
Kirjutad, et arvuti 10a. vana, kui palju tal füüsilist mälu on?
MATE töölaua puhul on soovitav 2GB. Ma valiks nii vana arvuti puhul siiski mõne vähenõudlikuma töölaua. Firefox peaks enamus distrodel vaikimisi brauseriks olema, kuis saab paigaldada ka teisi brausereid, Opera, Chrome, Chromium, Midori......ID kaart töötab nii Firefoxi kui Chromiumiga, kuid e-maili saab ka Thunderbirdis PIN1 koodiga digiallkirjastada ja selliselt digiallkirjastatut meili aktsepteerivad kõik ametkonnad.
 
jama 20. mai 2015, kl 19.50
On ikka probleeme palju selle saastaga...
 
puhh 20. mai 2015, kl 21.39
jama Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> On ikka probleeme palju selle saastaga..

Sel juhul on ka Windows saast, sest iga päev saame siin lugeda erinevaid windowsi probleeme.
Probleem ei ole mitte Linuxis ega Windowsis, vaid arvutikasutajas, kui jätta välja Linuxid puudutavad libateemad kus probleem on lihtsalt "sulest välja imetud".
Selle teema postitustele ei saa vastata, sest teema on moderaatori poolt lukustatud.