Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Arvutiabi
Palun kannatust
 
eakas 17. jaanuar 2017, kl 19.24
Olen vanavanaema ja palun mitte ilkuda mu jutu peale.

Kuulsin raadiost, et uuematel laptopidel pole enam DVD sahtlitki, vananenud asi. Minul sellega seoses küsimused, minu läpakas on 2011 ostetud, olen teinud varundusi DVD-le (5 tk kulub ühele korrale), lisaks olen kirjutanud laste fotod mitmele DVD-le.

Sellega seoses on mul küsimused:
Kui ostan uue läpaka, vanas on Professional 7, uude tahan Windows 10, kas pean DVD-d ümber tõstma USB-le, et neid säilitada - vaadata uues?

Kas Varunduses, mida lasin arvutil teha, on ka minu isiklikud failid-fotod või ainult puhas tarkvara?

Kas W-10 saab kahjustatud, kui sellesse W-7prof. andmed tulevad läbi USB?

Palun seletust teilt, targad, ei taha oma noori sugulasi oma pärimistega naerutada ja ise tunda end ohmuna.
 
... 17. jaanuar 2017, kl 19.35
DVD pole usaldusväärne piltide talletamiseks. soeta väline kõvaketas ja talleta sinna.
 
teadmatu offline 17. jaanuar 2017, kl 19.50
Igale arvutile on võimalik külge ühendada väline dvd lugeja USB pessa.
Piltide vaatamiseks pole vahet mis op süsteem su arvutis on Win 7 või 10, linux või mac.
 
eakas 17. jaanuar 2017, kl 20.14
Ahsoo, mul on üks pruukimata "karp", millel on 2 USB otsa peaaegu kõrvuti.

External Slim DVD Writer Model SE-So84

Kas see pole mitte kirjutaja? Kas sellega saaks ka ainult vaadata? Miks tal 2 otsa on?

Väline kõvaketas ... on minu jaoks liiga keeruline...
Ma pole fotograaf, pilte on - ei tea - maximum 500 tk

Ja ikka see Varundus, mis see õieti on? Tegin isetegevust varundades, kui kontrollisin arvuti jõudlust, edasi täitsin käsklusi.
 
?? 17. jaanuar 2017, kl 20.43
pole ealeski kuulnud arvuti VARUNDAMISEST. Mis imeelukas see veel on?
 
skd 17. jaanuar 2017, kl 20.50
Saad pildid ja talletamist väärivad failid ka pilve üles laadida. Sel juhul on sul neile juurdepääs igast arvutist ning piltide jagamiseks pead tuttavale ainult lingi saatma. Minu meelest on see kõige mugavam.
 
eakas 17. jaanuar 2017, kl 20.51
Varundusest.

Juhtpaneel > Süsteem ja turve > Tegevuskeskus > Hooldus > Varundus

Kui valid varunduse, siis ta tahab, et sisestaksid esimese DVD, siis hakkab tööle, mingi aja pärast küsib uut DVD-d, siis tuleb esimesele peale kirjutada "1", jne. Minul kulus 5 tk ja siis ta lõpetas varunduse. Ega ma rohkem ei teagi.
 
hea laps skd 17. jaanuar 2017, kl 20.54
mina ei oska panna pilvele ja ma ei jaga (saada) neid pilte kellelegi, oma läpakast näitan.
 
teadmatu offline 17. jaanuar 2017, kl 21.02
External Slim DVD Writer Model SE-So84

sobib suurepäraselt

Miks kaks otsa? See "karp" tahab tugevamat toidet. Ühest USB pesast saadav vool jääb väheseks.
 
Aitäh, 17. jaanuar 2017, kl 21.09
teadmatu offline, tulevikus vaatamisega on siis asi korras, aga kas uuematel on rohkem neid "emaseid" auke USB jaoks? Praegusel on 2 tk, ühes on interneti pulk ja teises hiir, sest minu sõrmedega on vilets sellel hiirealusel toimetada, mis siin klaviatuuri all on, sest ta muudkui teeb imelikke asju, vist on mu nahk väga kuiv.
 
ainuke variant 17. jaanuar 2017, kl 21.25
DVD ja väline kõvaketas hävinevad või pole enam pistikut kuhu ühendada, piltdid tuleb ilmutada ja albumisse panna, siis on need ka 100 aasta pärast alles, lisaks võib hoida arvutis, aga siis iga paari aasta pärast peab kopeerima kuhugi edasi
 
teadmatu offline 17. jaanuar 2017, kl 21.38
USB auke saab alati juurde "tekitada", USB jagaja

https://www.google.ee/search?q=USB+jagaja&lr=&tbs=lr:lang_1ee&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi2lYLw9snRAhXLjiwKHSNoBVQQsAQIMQ&biw=1600&bih=737
 
eakas 17. jaanuar 2017, kl 21.39
Oled noor, minuvanusel on teised mured.
Mina põletan oma noorpõlve ja kõiki muid paberfotosid massiliselt, aga V E E L jätan osa alles, nii kahju on, aga teha pole nendega midagi, sest noortel pole sellega mälestusi ega huvi.

Noored on näppupidi oma nutikates, muretud, kõik on neil .. pilve peal ... või ei tea kus. Mina olen kartlik, sealt ka varundus, ettevaatlikusest tahaks vähemalt duubeldatud võimalusi.

Nagu ka kütmisega, et oleks elekter ja ... midagi teist veel.
teadmatu 17. jaanuar 2017, kl 21.39
 
Suur tänu 17. jaanuar 2017, kl 21.41
teadmatu offline, kogu südamest kohe!
 
eakas 17. jaanuar 2017, kl 21.47
Oi, kui tore! Panin Lemmikutesse kohe, ma ei teadnudki sellist võimalust. Aitäh, aitäh!

Aga loogiline ju küll, kui on pikendusjuhtmed ja kõrvaklappide "signaali jagaja", TV antennikaabli jagaja, sama lauatelefoni pesaga, jah, uusi asju kipun pelgama. :-)
 
debiilne fake 17. jaanuar 2017, kl 22.04
debiilne fake teema milleks?
 
eakas 17. jaanuar 2017, kl 22.14
debiilne fake Kirjutas:
------------------------------------------------------
> debiilne fake teema milleks?


Heatahtlik soovitus sulle - ära vanane!, pane aeg seisma enda jaoks. Noorelt surra ma ei soovita, nii küll ei vanane, aga imeilus elu jääb nägemata.
 
backup 18. jaanuar 2017, kl 00.43
?? Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> pole ealeski kuulnud arvuti VARUNDAMISEST. Mis ime
> elukas see veel on?

Andmete varundamine ehk andmevarundus (inglise keeles backup) on andmetest varukoopiate tegemine, et võimaldada andmete hilisem taastamine.
 
Midagi 18. jaanuar 2017, kl 01.21
eakas Kirjutas:
-------------------------------------------------------

> Väline kõvaketas ... on min
> u jaoks liiga keeruline...
> Ma pole fotograaf, p
> ilte on - ei tea - maximum 500 tk
>
>
Väline kõvaketas on selline karp, kus

Esimene pood, mis ette jäi, aga neid müüakse ogal pool:

https://www.euronics.ee/tooted?query=v%C3%A4line+k%C3%B5vaketas

Võid ka ise lüüa guuglisse - väline kõvaketas


Need arvud seal jäel näitavad, kui palju mahub rvuti andmekandjatele (kõvaketastele, CD-plaatidele jt.)
500 GB (gigabaiti), 1TB (terabaiti) jne.

Baidi eesliited informaatikas, lihtsalt, et tekkiks ettekujutus:
1 B (bait) = 1 bait
1 kB (kilobait) = 1024 (210) baiti.
1 MB (megabait) = 1024 kB = 1 048 576 baiti.
1 GB (gigabait) = 1024 MB = 1 073 741 824 baiti.
1 TB (terabait) = 1024 GB = 1 099 511 627 776 baiti.

500-ne kõvaketas mahutab maa ja ilm juba. Võib-olla sul on ainult mõned gigabaidid kokku materjali, siis mahuvad need ka mälupulgale ära.
Löö guuglisse - USB mälupulgad

_
Kas sul on need fotod praegu ka arvutis olemas?
Vaata oma fotokaust (file) üle - mis selle maht on. Teed paremlõpsu hiirega ja valid OMADUSED - mida see näitab.

Ei tahaks uskuda, et sul see väga mahukas on, seepärast 500GB-st suuremat küll ei maksa muretseda. Poes ju müüja oskab nõu anda, millist valida.

Vaata järgi ja kirjuta siia.
"Pilve" võib ju ka veel paralleelselt panna, selleks kõigepealt ikkagi vaata, mis mahus sul pilte on.

"Kas Varunduses, mida lasin arvutil teha, on ka minu isiklikud failid-fotod või ainult puhas tarkvara?"

Seda ei oska öelda - peaksid ise CD arvutisse panema ja vaatama, mis seal on.
 
skd 18. jaanuar 2017, kl 16.26
Eakas, kui ma õieti aru saan, siis sa varundad kogu süsteemi. Aga milleks?
Varunda ainult enda jaoks olulised failid, nagu pildid näiteks. Kui süsteem ämbrisse läheb, siis D kettal peaks Recovery olema, millega saab süsteemi reinstallida.
 
eakas 18. jaanuar 2017, kl 18.20
Ausalt öeldes pole mul aimugi, mida ma varundasin.
Uurides "Süsteemi ja turvet" sain teada, et mul puudub Varundus, valisin siis, et "varunda ära" ja nii see juhtuski. Seal ei anna ta valikuid, et mida varundada ja mida mitte, tema muudkui teeb ... kuni ükskord lõpetab.
 
eakas 18. jaanuar 2017, kl 18.23
Nüüd vastuseks Midagile:

Minu arvutis olevad minu fotod ja muud failid kokku on 24,85 GB

Varunduses on sellised 5 tk CD-d:
1. CD – süsteemitaaste, seal sellised:
kaust – boot
kaust – sources
fail – bootmgr
KOKKU 142 MB

2. CD- Drive 1:
4 faili, nimedega:
kaasaskantav PC;
autorun;
Media ID;
restore;
KOKKU 4,37 GB

Sama on ka ülejäänud CD-d: Drive 2, Drive 3, Drive 4.

Faili „kaasaskantav PC“ avamisel tuli:
1 Taasta minu failid sellest varukoopiast;
2 Taasta kõigi selle arvuti kasutajate failid;
3 Selle varukoopia jaoks kasutatava kettaruumi haldus.

Rohkem ma ei julenud valida, sest ei taha praegu midagi taastada.

:):):):):):):):):):):):):):):):):):)


Kõik, kes te vaevusite minu küsimustele vastama, minule arusaadavas lihtsas keeles, teile suur aitäh!
Sain teadmisi juurde ja julgust samuti.
Saadan Headuse Jõud teie poole teele koos õnne ja õnnistusega :-D
 
to eakas 19. jaanuar 2017, kl 13.37
No näed siis, pole see arvuti nii õudne midagi, kui lähemalt tuttavaks saad :)
Aga paistab jah, et oled kogu kõvakettal olevatest failidest koopia teinud (varundanud, backup). Kasulik on see siis, kui kõvaketas peaks katki minema või mõni viirus Windowsi sassi ajama, saad DVD-de pealt Windowsi taastada oma esialgsesse olekusse. Samas, kas hakkad sellist asja tegema? Lihtsam ja vähemmahukam on teha koopiad ainult enda isiklikest failidest. Oletan, et sul on kaustad, kus hoiad oma pildifaile jms. Palju lihtsam kui terve süsteemi varundamine (backup) on soetada endale USB mälupulk 16/32 GB, kuhu mahub tuhandeid pilte. Ei pea jamama toorikute ostmisega ja nende kirjutamisega. Lihtsalt pistad mälupulga USB pessa ja lohistad oma failid pulgale.
Nagu juba eelpool mainiti, siis kindlaim viis pilte säilitada on nad ilmutada ja kaante vahele panna. Võib-olla tekib ka siis teistel huvi albumite sirvimisel. Muidu on nad ainult mingid failid arvutis.
Pilves hoidmine pole üldse keeruline, kui oled nõus veidi kaasa mõtlema ja asja ära proovima :) Samuti võid saata pildid oma e-maili kontole. Soovitan Gmail kontot, mis mahutab mitu tuhat pilti. Kui ka siis veel meel rahu ei anna, soeta endale väline kõvaketas lisaks. 500/1000 GB ketas mahutab nii palju pilte, et sa ei jõua seda mahtu täis panna :)
 
skd 19. jaanuar 2017, kl 14.40
eakas, võta eelmise postitaja soovitust kuulda, sest hetkel teed sa ka minu meelest tühja tööd. Ei ole mingit mõtet pidevalt kogu süsteemi varundada, sest Windowsil on niigi süsteemitaaste olemas, mis väiksema krahhi korral on abiks ja suurema krahhi puhuks on Recovery.
Kui gmaili ei mahu kõik olulised pildid ära, siis võid teha 2 kontot või panna osad pildid mõnda teise pilveserverisse ja sa ei pea selle eest maksma kui tasuta limiidipiiri ei ületa, kuid kodukasutajale piisab täiesti ka sellest mahust, mida tasuta antakse.
 
eakas 19. jaanuar 2017, kl 20.10
to eakas: „..Oletan, et sul on kaustad, kus hoiad oma pildifaile jms...USB mälupulk 16/32 GB, kuhu mahub tuhandeid pilte..“

Jah on küll omad kaustad ja olin need CD-le kirjutanud, teemast saingi aru, et õigem on mälupulkadele „vedada“. Üle kontrollides tean nüüd, millise mahutuvusega pulgad osta.

Küsimus. Kas peaks säilitatavaid mälupulki aegajalt (kord aastas?) üle kontrollima? Seega küsin, et kui kauaks võib need USB-mälupulgad „unustada“ näiteks arvutikoti sahtlisse, kilekotikesse pakitult?
Ja veel, et elu näitab kõige uuenemist, kas on juba prognoositav, kauaks jäävad USB pistikud, et vahetuda uuemate vastu?
 
eakas 19. jaanuar 2017, kl 20.11
skd: „...Ei ole mingit mõtet pidevalt kogu süsteemi varundada, sest Windowsil on niigi süsteemitaaste olemas, panna osad pildid mõnda teise pilveserverisse...“
Sul on õigus, just nii olengi nüüd aru saanud ja teengi nii, tänu!

Kui ostan uue laptopi, aasta pärast on plaanis, kuidas saaksingi sinna praegusest Toshibast oma asjad üle kanda. Kõige lihtsam on ju mälupulkadelt uude sisse salvestada, on ju?
 
eakas 19. jaanuar 2017, kl 20.14
to eakas: „...Soovitan Gmail kontot, mis mahutab mitu tuhat pilti. Kui ka siis veel meel rahu ei anna, soeta endale väline kõvaketas lisaks. 500/1000 GB ketas...“

:-D oled ära tabanud mu kartlikkuse ja mõttelaadi. Näib, et olen veel veidrama kiiksuga, sest eelistan VÄLJASPOOL arvutit, netti või võrku oma nn koopiaid hoida.

Jah, mul on ka Gmailis postkast, aga kontot vist pole, see vist tahab raha? Hoian ka hot.ee või siis online postkasti, sest selle aadressi olen andnud mitmele ametiasutusele ja ei viitsi tegeleda ega pead vaevata ümbermääramisega.

Tänu siinsetele nõuannetele ja kontrollimisele sain teada, et minu mälumahud ei vaja välist kõvaketast, piisab mälupulkadest.

Teen ilmselt nii, et vanad suguvõsa, jm fotod panen ühele pulgale, kirjad ja muu teave teisele, laste omaaegsed kolmandale, reisid neljandale, jne. Mida arvate sellest süsteemist? Arvutisse jätan ikka ka, sest nii on nad koheselt kättesaadavad.
 
eakas 19. jaanuar 2017, kl 20.32
Üks segadus veel CD ja DVD vahet tegemisega.

Kas praeguseks on välja kujunenud nii, et CD - kompaktne ketas - on justnagu üldnimetus, et ta pole üksnes muusika salvestatu tähendus, st ilma pildita salvestatud asjad.

Välimuselt on nad ju ühesugused. DVD on nn audio-video, st koos pildiga salvestuse võimalus, on ju?

USB mälupulk võimaldab samuti koos pildiga salvestuse ju, kui ma tahaksin "Ristiisa" filmi USB pulgale panna (ma ei taha, ainult küsin), siis oleks see põhimõtteliselt võimalik? Kas siin tulevadki mängu need 3D, 4D ja niisugused märgistused?
 
Midagi 20. jaanuar 2017, kl 02.56
eakas Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> to eakas: „...Soovitan Gmail kontot, mis mahutab m
> itu tuhat pilti. Kui ka siis veel meel rahu ei ann
> a, soeta endale väline kõvaketas lisaks. 500/1000
> GB ketas...“
>

> Jah, mul on
> ka Gmailis postkast, aga kontot vist pole, see v
> ist tahab raha? Hoian ka hot.ee või siis online po
> stkasti, sest selle aadressi olen andnud mitmele a
> metiasutusele ja ei viitsi tegeleda ega pead vaeva
> ta ümbermääramisega.
>

See "GMAIL" konto tähendabki seda, et oled endale postkasti teinud. Sa võid ka teise nimega postkasti veel teha, kus ainult pildid on. Ja kolmanda, neljanda - ma ei ole kindel, kui palju neid võib olla.

HOT.EE kohta on siin varem küsimusi olnud, et ei pidavat töötama korralikult. Ehk oleks sul parem ametiasutuste jaoks uus postkast teha, saad ju teavitada neid sellest.

Kõige parem oleks eesnimi.perekonnanimi(n)@eesti.ee teha riigiportaalis eesti.ee ja see siis suunata näiteks gmeilile.

Loe selle kohta
https://www.eesti.ee/est/teemad/riigiportaali_abi/ametliku_e_posti_seadistamine

.

Nüüd siis sellest varukoopiate tegemisest.

Eespool on nii head nõu antud ja kui sul tõesti ainult 24,85 GB kokku on neid, siis osta mälupulk või paar, sinna saad hiljem ka midagi lisada.

Veel on selline võimalus ise raamat teha piltidest. Mina teinud pole ja kogemus puudub, aga lugeda võid siit:
http://www.omaraamat.ee/

"filmi USB pulgale panna" - see on sama, kui arvutisse laadiksid alla, ainult valid talletuskohaks mitte arvuti C:\Users\video näiteks, vaid selle pulga.
Enne veendu, kui suur on film, video vm, et ära mahuks pulgale.

"Küsimus. Kas peaks säilitatavaid mälupulki aegajalt (kord aastas?) üle kontrollima? Seega küsin, et kui kauaks võib need USB-mälupulgad „unustada“ näiteks arvutikoti sahtlisse, kilekotikesse pakitult?
Ja veel, et elu näitab kõige uuenemist, kas on juba prognoositav, kauaks jäävad USB pistikud, et vahetuda uuemate vastu?"

100% pole ükski asi kindel, aga vahepeal pole sul vaja nendega midagi spetsiaalselt teha.
Kindlasti kunagi need pulgakesed ka kaovad tulevikus, aga see ei juhtu niipea ja mitte päevapealt kindlasti.

Keegi ehk soovitab sulle neid pilveteenuseid, ma pole nii kodus sellega, et kedagi juhendama hakata. Endal on küll kolm pilve kasutuses.

Veel üks koht piltide hoidmiseks, selle kohta mul puudub teave, aga lugeda võid siit:
https://et.wikipedia.org/wiki/Flickr

-
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!