Needsamad Zigmund ja Hanzelka tegid veel teisegi reklaamreisi Tatra autoga metsikule maale, Indiasse. Aga selleks ajaks olid nad juba nii kuulsad, et nendega kaasas käis reporterite sagin ja muu sihuke, nii et kultuur jäi juba üsna kaugeks. Raamat ilmus ka eesti keeles, nimi oli vist "Kuusirp kummuli".
Nende Aafrika-raamatute peamine väärtus oligi pildid, sest sisu oli kuidagi suht-koht punane. Ega nad kultuuri tõesti eriti ei süvenenud, aga usun, et sellisel reisil polnud see eriti võimalik. Ja mis peaasi, see polnud ju nende eesmärk, eesmärgiks oli ikkagi sotsmaa auto ja enda ideoloogia reklaamimine. Ehkki raamatus kirjutavad nad vähe sellest tegeliku eesmärgi läbiviimisest, tagaplaanis on see siiski olemas.
Kui tahad ehedat vana kultuuri - Hiinas olevat maapiirkonnas ka "kultuuri kaitsealad", nagu meil looduskaitsealad. See tähendab, et kaitseala külade elanikud ei tohi kasutada midagi kaasaegset - künnavad härja ja puuadraga, liiguvad jala ja nõrgemaid veetakse kärudega. Televiisoreid, raadiot, telefonisidet pole jms. Reporter, kes end sinna nihverdas, teatas, et need inimesed pole sugugi õnnelikud - kes see ikka viletsamates tingimustes elada tahaks.
Aga Aafrika mineviku kultuuri saamine meie tänapäeva kultuuri osaks - vaat see ongi integratsioon. Ühtesulamine. Kui Ameerikasse poleks sisse veetud piisavalt neegreid kõige oma kultuuriga, oleks suur osa sellest kultuurist sinnamaale jäänudki. Ja Euroopasse on suur osa sellest kultuurist jõudnud mitte otse Aafrikast, vaid enamuses üle Ameerika.
Nii ongi selle kultuuriga - kuni üle-eelmise sajandini see põhimõtteliselt lahknes, eelmisest sajandist hakkas uuesti ühte sulama. Põhisüüdlaseks transpordivõimaluste arenemine.
Omamoodi hea ja omamoodi halb see ühtesulamine. Hea, et levib kaasaegne tehnoloogia, mis lihtsustab inimeste elu, ja halb, et sellega koos levib ränk reostus. Hea, et meditsiin päästab palju inimelusid, ja halb, et sellega kaasneb ülerahvastus, mis toob nälja. Hea, et levib kirjaoskus ja teadmised, halb, et sellega kaob vana vaimne kultuur. Ja nii edasi, igal asjal on mitu külge.
(Öösel vetsu minnes neegreid karta - hea, et mina selle peale ei tulnud. Mina kartsin lapsena kolle.)