Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
50+ nurgake
Otsin vanaemale hooldekodu
 
http 29. august 2013, kl 22.14
http://www.maaleht.ee/news/uudised/eestiuudised/pensionarid-teevad-odav
 
proua Peterman 29. august 2013, kl 22.43
Oh jah, ma ei saa keelata teile tibud ja vanapaganad seda rõõmu, laske aga, ainult et teie jutt räägib teie eest, kes teie olete.
Muidugi on hea mõte, et teha üks korralik vanainimeste kooselamise vorm vastastikuse abistamise mõttes, ütlen veel et hea idee. Võimalik et see ka teostub, kui tõsiselt selle kallal töötada.
Ma loodan et mul ei ole vaja tibude ja vanapaganatega reaalses elus maid jagada.
 
proua Petermanile 30. august 2013, kl 00.04
no tõesti pole mõtet tibusugust turuvarblast tähele panna - tal pole kunagi midagi tarka öelda, õelast vanapaganast rääkimata.
 
vanem eit 30. august 2013, kl 08.46
tibu ise siin erinevate nimede all proua Petermani materdamas ja siis hõiskab nagu veel keegi oleks seda teinud.

mis puutub vanade inimeste plaanist ise mingit hooldekodutaolist asja teha, siis tuletan teile meelde, et nii kaua kui nupp veel vähegi nokib, ei pea ju oma kodust kusagile minema. kui jalad ei liigu saab praegugi tellida sotsiaalabist sotsiaaltöötaja TASUTA, kes siis poes käib. vanadekodusse minnakse siis, kui enam üldse hakkama ei saada, kui ollakse dementne. ega dementne inimene ei ole võimeline mingit maja haldama või seal mingit asja üldse organiseerima. minu ämm ei saa teleka puldiga enam hakkama, no mis looja ja lehvitaja tema enam on. keegi peab kõik tegema ja otsustama vanurite eest ja selleks ongi hooldekodud olemas. mina trampisin neid mitukümmend läbi enne, kui oma vanema sinna viisin ja pole neil häda midagi.
 
mina 30. august 2013, kl 09.15
teemaalgatajale - vaata kunda ja risti omi. sellised väikesed ja soodsad. vast on ka head.
aga mis puutub teemasse, siis vaevalt et ükski vanainimene vabatahtlikult hooldekodusse läheb. kui ta dementne on, siis pole ju vahet. aga oma koduga ja säilinud arunatukesega vanur sinna ei lähe.
mina ka ei lähe. ja kommuuni ka ei taha. mul on kolm kobedat last, kes mind ilma peale ja jäta ja vanadekodusse ei pane. samas on mul ka piisavalt kinnisvara, et isiklikule abistajale maksta.
tõenäoliselt eelistan ma elada oma paksus mesas asuvas privaatses maamajas. see eeldab, et ma mõne lapse või lapselapse ka sinna meelitan :) muidugi võin ma elada ka mõnes tallinna korteris, aga seal on ilmselt igav. samas jälle lapsed lähedal. eks näis. või müün kinnisvara maha ja ostan omale korfule merekaldale onni :)
 
tibu 30. august 2013, kl 09.37
Mina pole nii arg ega lollakas, et erinevate nimede all ilkuda, ma ütlen otse ja konkreetselt.Pläkuleenud, üks ei tea ja teine arvab.

Iga ettevõtmine tänapäeval vajab korralikku investeeringut, palju raha ja kust võtate teie eelpensionärid, sadade haigustega kimpus olejad selliseid rahasid, et üles luua mingi endile ja veel igale ühele personaalselt sobilik vanadekodu...Kui te istute päevast päeva internetis, kannatate ülekaalu all ja liikumisegagi on probleeme, kuidas te üksteise eest hoolitseda saate kui ei suuda enda eestki hoolitseda,ühe inimesegagi sõbralikult suhelda, kes teie peres, nimelt ämm. Toon selle näiteks. Nii on lood, kes hakkab teie toidu eest vastutama,või arvate, et firma või üksikisik ei taha selle töö eest palka, kust võetakse talle palga jaoks rahalisi vahendeid?! Kusjuures üks ei saa seda süüa ja teine ei saa toda süüa, pealegi haigustest tingitud erinevad vajadused jne...Tuhat probleemi, kes koristab kui te ise ei suuda seda teha. Kasvõi korra nädalas, ei tee see sisik ka ilma tasuta seda tööd.Kes on see medtöötaja,kes peaks teie juurde sõitma esimese kutse peale (imelik, et kiirabi kõne alla ei tule) ja kas arvate et temaga lepingu tegemisel ei tule kõne alla palk ja seadused. Sa petermann, ära seleta ega üürga, et kas oled käinud ,kas oled käinud. Käimine ei ole oskus ega teadmised, kuidas on ilmraske mingit hooldeasutust luua. Seda küsimust , keda huvitab võite aga kasvõi täna uurida mingi hooldeasutuse juhtkonna käest. Konkreetselt.Millest alustada? Ja see pole kindlasti interentis jututubades istumise alustamisega või siin foorumis ilkumisega.

Inimesed vananevad individuaalselt, muutuvad abivajajateks ka individuaalselt ja ka siis on vajadused abi järele igal ühel individuaalsed( tervisest sõltub väga palju), nii et kes saab väikest viisi ise hakkama kui tal korra nädalas koju söögi toomise ja pesemise juures abiline käib.Teine vajab iga päev kedagi,kes vaataks ta järele , kolmas aga oleks rõõmus kui leiaks kellegi kellega käevanggus jalutada, sest lapsed või keegi teeb kodus suuremad tööd ära .Inimesed on ka noorest peast erinevad, mdia siis veel vanast peast tahta.
 
Lee 30. august 2013, kl 09.41
Just oli töökaaslasega jutuks, et tema ema saab täna 91!
Eelmine suvi käis veel rattaga poes:) Sellel suvel keelasid lapsed selle tegevuse ära, aga muidu loeb prillita ja tatsub tasa oma majapidamises ringi!
Peab vist kirikusse küünla panema ja vanajumalaga kauba tegema, et saaks sama saatuserada käia:))

to mina, ma mõtlelnud, et poleks paha ka mõne kruiisilaevaga ümber maailma loksuda:)) küll leidub ka mõni papi kätt silitama:))
 
Lee 30. august 2013, kl 09.46
to tibu
:)) Just nimelt pr Peterman ei pooldanud isemajandava vanadekodu loomist:)) Soovitav oleks ennem lugeda ja soovitav oleks ka loetavat mõista:)) juhul kui see on muidugi võimalik:))
 
tibu 30. august 2013, kl 09.51
Mis vahet, ühesugused , on see teise nime all kirjutamine tal vähem petermannlikum või?
 
mannpannlikum 30. august 2013, kl 10.09
no mis vahet sul tibu, kas peterman, corleone või tšubaševski, läbi võiks teksti ikka lugeda. tekstist arusaamist sinult ju keegi ei eeldagi.
 
tibu 30. august 2013, kl 10.59
Iga ettevõtmine tänapäeval vajab korralikku investeeringut, palju raha ja kust võtate teie eelpensionärid, sadade haigustega kimpus olejad selliseid rahasid, et üles luua mingi endile ja veel igale ühele personaalselt sobilik vanadekodu...Kui te istute päevast päeva internetis, kannatate ülekaalu all ja liikumisegagi on probleeme, kuidas te üksteise eest hoolitseda saate kui ei suuda enda eestki hoolitseda,ühe inimesegagi sõbralikult suhelda, kes teie peres, nimelt ämm. Toon selle näiteks. Nii on lood, kes hakkab teie toidu eest vastutama,või arvate, et firma või üksikisik ei taha selle töö eest palka, kust võetakse talle palga jaoks rahalisi vahendeid?! Kusjuures üks ei saa seda süüa ja teine ei saa toda süüa, pealegi haigustest tingitud erinevad vajadused jne...Tuhat probleemi, kes koristab kui te ise ei suuda seda teha. Kasvõi korra nädalas, ei tee see sisik ka ilma tasuta seda tööd.Kes on see medtöötaja,kes peaks teie juurde sõitma esimese kutse peale (imelik, et kiirabi kõne alla ei tule) ja kas arvate et temaga lepingu tegemisel ei tule kõne alla palk ja seadused. Sa petermann, ära seleta ega üürga, et kas oled käinud ,kas oled käinud. Käimine ei ole oskus ega teadmised, kuidas on ilmraske mingit hooldeasutust luua. Seda küsimust , keda huvitab võite aga kasvõi täna uurida mingi hooldeasutuse juhtkonna käest. Konkreetselt.Millest alustada? Ja see pole kindlasti interentis jututubades istumise alustamisega või siin foorumis ilkumisega.
 
tibu 30. august 2013, kl 11.02
Ja kommnetaariga erineva nime kasutamine ei anna mingit usaldust ettepaneku suhtes mingit vanadekodu luua.Mis on täielik utoopia, et vanadekodu idee looja kasutab iga kommentaariga erinevat nime, tegemist on aferistiga, kes mingilt vanalt inimeselt proovib elamist välja petta.
 
kuule tibu 30. august 2013, kl 11.13
See on sinu enda elu mida sa siin laotad, kas järjekordse vanainimese elamist proovid välja petta, palju sul juba neid petetuid on?

Sa lähed varsti vangi.
 
aferist 30. august 2013, kl 11.15
tibu, kas elad üksi?
 
tibu 30. august 2013, kl 11.18
Aferist läheb kindlasti vangi, kes proovib vanakestele külje alla ujuda, et neilt midagi välja pressida, nagu paistab astusingi konnasilmale...Nii, et olge ettevaatlikud selle nn vanadekodusse oma elamisega panustama.
 
Lee 31. august 2013, kl 23.55
Teemaalgatajale...
Minu tänane teave(ei vastuta tõe eest)...
Kui vanadekodu kanditaat on kellelegi midagi pärandanud, maksab see kulud. Kui tal midagi ei ole... siis 85% tema pensionist katab kõik kulud.
Ma ei tea, järsku see vallati erinev. Mulle väideti, et see tuleneb seadusandusest...ei kontroolinud.
 
unistada on ilus 01. september 2013, kl 19.57
Lugesin kah seda maanaiste unistust ise endile üks vanadekodu tekitada ja ei suuda ära imestada, et sellised elukogenud (ikkagi üle 70 vist oli) ja asised (ökonomist) inimesed täiesti tõsimeeli niisuguste õhulossidega tegelevad. Ju siis puudub neil mõni oluline kogemus, mis sunniks asja natuke kriitilisemalt kaema.
* juba siingi nimetatu, et oma kodust ei lahkuta muidu kui viimase häda sunnil
* et erinevad inimesed ei klapi omavahel ja eriti naiste hulgas on igapäevane kätš kindlustatud
* et igal oma soovid ja nõudmised toidule
* eriti maakohas pole lihtsalt võtta inimesi, kellelt vajadusel teenust (toiduvalmistamine, koristamine, meditsiiniteenused jms) sisse osta
* tervis võib päevapealt alt vedada ja kui enamik kommuunist voodisse jääb, ongi sellisel ettevõtmisel kurb lõpp.
Olen üsna hiljuti maakohas poolteist aastat korraga nii ämma (100 % voodihaige) kui oma isa (esialgu liikus omal jalal, edasi samuti vaid voodis) hooldanud ja seetõttu omal nahal need probleemid läbi elanud. Lootsin kah, et vanakestel koos parem päevi õhtusse veeretada - pärast esimest visiiti keeldus isa kategooriliselt teise toa uksest sisenemast. Toitu pidin mõlemale eraldi tegema (pluss veel kolmas variant oma perele) - kel polnud hambaid (= ainult püreed), kel oli suhkrutõbi, vererõhk ja lisaks veel usulised keelud-käsud. Pea oli lõhkemas ainuüksi menüüd kokku pannes, teine koormus siis kõike vajalikku hankides ja töödeldes.
Kahe inimese mähkmete vahetamine mitu korda päevas hakkas kapitaalselt tervisele, aga isegi kuldraha eest polnud lähikonnast kedagi kasvõi ajutiseltki asendajaks palgata.
Kusjuures kummalgi oli oma väike korter - kööktuba + WC-dušš. Enne neid praktilisi kogemusi olin just mõelnud, et pakun neid ruume pensionäridele elamiseks - vaikus ja rahu, loodus ümberringi, soovi korral saaks isegi mõne peenra tekitada....

Võhmas tegid kohalikud neljatoalise korteri memmekestele elamiseks (http://m.eestielu.delfi.ee/article.php?id=65590634) - ainult tule ja ole, isegi koristamine ja hooldus lubati osaliselt ära teha. Huvitav, kuidas see projekt edeneb?

Mõned aastad tagasi, kui vanade- ja hooldekodude massiline ehitamine käima läks, avaldas Tartu hooldekodu juhataja, et majanduslikult ei tasu selline asutus end ära vähema kui 50 hooldatavaga. Kusjuures hooldajate palkadest olete kindlasti kuulnud?
Igatahes enda jaoks olen valmis mõelnud, et kui enam kuidagi hakkama ei saa, siis palun lastel mind kindlasti hooldekodusse viia.
 
pansion 01. september 2013, kl 20.42
Lapse peab lasteaeda viima, muidu ei ole vôimalik tööl käija. Ja voodihaiget vôi liikumispuudega vanurit ei vôi ka üksi koju jätta nii nagu väikest last. Vanadekodud on ainuke lahendus.
 
Üksik. 02. september 2013, kl 22.14
Imestama paneb kõiketeadjate rohkus, huvitab ainult, miks nii targad ja edukad delfis kondavad.
Ettepaneku, idee põhjalaskmiseks ei ole vaja mõistus, aga lahenduse otsimiseks küll.
Aga kuidas paremini teha, ise teha, ei ühtegi ettepanekut, vähemalt ei jäänud silma.
Loomulikult ei sobi iseorganiseerimine dementsetele, siis on juba veidi hilja ärgata.
Istuda linnakorteris ja vahtida päevade kaupa aknast välja, kah ajaviide.
Sellisid veel tegusaid aknalkõõlujaid on kahjuks päris palju. Näiteks Suur-Sõjamäl tegutsenud seltskond, kellelt võeti oma maalapikesed ära.
Üksi selline enam endale eriti tegevust ei leia, aga koos kindlasti.
Et keegi ei taha oma kodunt ära minna,
loomulikult ei taha, aga üksi kodus konutada,
lapsed ehk käivad paar korda kuus tunnike külas.
Ja kuidas ülejäänud aega sisustada?
Nagu naabrimees, tatsab päevas korra poodi ja see on tema päeva suurim ettevõtmine.
Kellel on oma kodus piisavalt tegevust, ega see inimene ei olegi huviline, loogiline.
 
tagasi teema juurde 03. september 2013, kl 08.15
Aga millist vanakodu siis Eestis julgete soovitada vôi mida peaks vältima?
 
ilmselt 03. september 2013, kl 09.50
ei julge keegi ühtegi vanadekodu soovitada.Mina soovitan Olustvere.
 
tibu 04. september 2013, kl 09.49
Keegi ei saagi teha mingit ettepanekut selles osas, isegi mina mitte , sest seda ei otsustata mingis interneti foorumis mingid tundmatud ja nurgatagused ehhid ja möhhid, seda otsustab inimene ise, kui tema mõistus lubab või tema lähedased. Vastavalt vanainimese haigustele ja tema vajadustele. Ei saa mödöa minna ka kõige olulisemast, see on maks, mis tuleb maksta ja seda rahalist olukorda teab kõige paremini inimene ise, kui ta on mõistuse poolest suuteline või tema lähedased. Konsulteeri vanainimese perearstiga ja sotsiaaltöötajaga. Kui vanainimene on haiglas, siis ka seal on olemas sotsiaaltöötajad,kes nõu annavad.
 
aga palun 17. juuni 2020, kl 15.43
siin on kõik ühes kohas - 1paigake.ee - https://1paigake.ee/
 
Sipsik25 13. september 2020, kl 22.49
Vana teema, kruttisin ja kruttisin, olles just lugenud 90-aastasest Uno Loobist, kes loodab hooldekodust tagasi koju pääseda... Mu ema sattus hooldushaiglasse Loobist 10 a nooremana, ja sealse kohtlemise pinnalt tegi meeletuid jõupingutusi et koju pääseda. Ja pääseski. Tänu vereülekandele sai uut jõudu, ja elas veel 1 aasta talutavalt, siis läks kiiresti allamäge, lihtsalt jõud kadus ära. Kogetu põhjal ütles, et on oma kodus kuni veel voodist välja saab, tagasi hooldusasutusse ei lähe. Lõpuks võttis peotäie tablette ja me keegi ei osanud talle seda ette heita. Üks mu sugulane töötab välismaal vanade hooldusasutuses, tema palk on hea, aga ärge arvake, et ta neid vanakesi armastada suudab; selliseid inimesi otsi tikutulega. See lihtsalt on nii. Kes vastu vaidleb, mingu hooldekodusse tööle. Välismaal on vähemalt hooldusvahendid paremad, ei pea niipalju füüsilist jõudu rakendama. Kes ei taha lõputut õudust endale ja oma lastele, tehke notariaalne tahteavaldus, et keelate enda ravimise, kui see ähvardab lõppeda surma või invaliidsusega. Pigem suren kui olen aastaid halvatusega voodis või ilma jäsemeteta.
 
JUBA 87,aastane teab 04. november 2020, kl 11.51
tean Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> uderna hooldekodu ,elvast 5 kilomeetrit ja maksab
> 511 euri !
JA 511€ eest SAATE SEAL KATUSE ALL OLLA,,
ÜLEJÄÄNUD KULUTUSED --TULEB IKKA LASTEL VÄLJA MAKSTA,,
ET ENAM VÄHEM OLEKSITE HOOLDATUD
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!